Προς το περιεχόμενο

Παει να μπουταρι απο Linux αλλα...


alexzzz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τα φωτα σας...

 

στον υπολογιστη μου εχω 3 δισκους. στον 1. xp, στον 2. τιποτα και στον 3. τα αρχεια μου. Και οι 3 ειναι SATA.

Ειπα να περασω στον 2 Linux, τα νεα Ubuntu 7.04 Feisty Fawn. Μεσα απο το Bios της μητρικης μου, εκανα πρωτη επιλογη σκληρου τον νουμερο 2 και εκανα εγκατασταση.

Τωρα οταν ξανακανω πρωτη επιλογη τον δισκο με τα XP μου βγαζει σφαλμα αφου αμεσως μετα μηνυματα της μητρικης βγαζει σφαλμα στο Grub με τον κωδικο 15.

 

Απο εσας ζηταω μια λυση για να διαλεγω με πιο λειτουργικο θα ξεκιναω αλλα και πως θα βγαλω το linux booting μεχρι να κανω σωστο back up τα xp μου.

 

Κατι ακομα, για να μπορεσω να μπω στα xp ειχα ενα "ultimate boot cd" μεσα στο οποιο βρηκα ενα προγραμμα και βρηκα την επιλογη να ξεκινησω με τα xp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπουτάρι είναι κατά το καμπάρι? :P

 

Βασικά είναι λίγο περίεργα τα πράγματα γιατί όπως κι εγώ χθες, και πάρα πολύς άλλος κόσμος, αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα με την αναγνώριση των partitions από το Feitsy.

 

Λογικά θα έπρεπε με το που φορτώνει ο grub να σου βγάζει επιλογή ποιο από τα 2 λειτουργικά θέλεις να ξεκινήσει. Κακώς πείραξες την προτεραιότητα από το bios.

 

Δοκίμασες να ξαναβάλεις την παλιά ρύθμιση στο bios μπας και στρώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφησε την επιλογη οπως την εχεις στο bios για bootarisma απο τον σκληρο 2 και δοκιμασε απο τον grub να μπεις στα win λογικα θα δουλεψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μπουτάρι είναι κατά το καμπάρι?

 

:mrgreen: kai mena mou fanike ligo periergo otan to egrafa...

 

OK, pedia tha to dokimaso molis pao spiti giati tora eimai stin doulia. Molis exo nea tha ksanagrapso eite gia na efxaristiso eite gia na zitiso pali voithia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... Μεσα απο το Bios της μητρικης μου, εκανα πρωτη επιλογη σκληρου τον νουμερο 2 και εκανα εγκατασταση.

 

Τωρα οταν ξανακανω πρωτη επιλογη τον δισκο με τα XP μου βγαζει σφαλμα αφου αμεσως μετα μηνυματα της μητρικης βγαζει σφαλμα στο Grub με τον κωδικο 15.

 

Ρε συ, συμφωνα με αυτα που γραφεις εχεις εγκαταστησει τον grub στον 1ο δισκο με τα ΧΡ. Αυτο πως εγινε??

 

Κανονικα δεν θα επρεπε να βγει καν ο grub αφου αλλαξες τη σειρα boot απο 2 σε 1.

 

Nα "μπουταρης":-D ΧΡ εαν επιλεξεις 1ο δισκο τον 1, χωρις boot loader δλδ. και να σου δωθει επιλογη boot loader εαν επιλεξεις 1ο δισκο τον 2. αυτο που θες δλδ γινεται ανα πασα στιγμη αλλαξεις τη σειρα των δισκων στο bios αλλα με την προϋποθεση οτι ο grub εχει εγκατασταθει στον δισκο με το linux

 

για κοιτα το λιγο να μας πεις τι εχει γινει ...κανε boot κ με τους 2 δισκους... σε ποιο δισκο εχεις τελικα τον grub?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ma afto anarotieme kai ego, giati vgeni to grub.

Otan vazo proto disko afton me ta XP den ksekinaei giati vgazei sfalma sto grub

Otan vazo proto disko afton me ta Ubuntu ksekinaei kanonika xoris na stamataei.

Otan ekana egkatastasi eixa valei proto disko afton me ta Ubuntu.

Episis otan leo allazo tou diskous ennoo panda meso BIOS.

Telos afto pou protini o filos "chek2fire" to dokimasa kai den doulevei, sinexizo na exo provlima.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Otan vazo proto disko afton me ta Ubuntu ksekinaei kanonika xoris na stamataei.

 

τι εννοεις ακριβως? Φορτωνει το ubuntu κανονικα? Δλδ με οποιον δισκο κ να κανεις boot βγαινει ο grub?

 

Οπως μπορεις να διαβασεις στο υπομνημα του apoikou για lilo/grub o grub μπορει να ειναι ειτε στο ΜΒR ενος δισκου ή στο bootrecord ενός partition.

 

Θα προτεινα: Εαν δεν βγαζεις ακρη κ δεν μπορεις να φορτωσεις XP απο τον δισκο 1 ακολουθησε το παραπανω link για να δεις πως να φτιαξεις το MBR του δισκου αυτου ωστε τουλαχιστον να φορτωνουν κανονικα τα ΧΡ σου. (εχοντας παντα στο bios σαν boot device τον δισκο 1)

 

Μετα παλι απο τον ιδιο οδηγο, δες πως θα εγκαταστησεις τον grub στο ΜΒR του δισκου 2 ωστε να κανει boot το linux (εχοντας αυτη τη φορα σαν boot device το δισκο 2)

 

Οταν το πετυχεις κι αυτο, φτιαχνεις τον grub (παλι απο τον οδηγο) ωστε να περιεχει επιλογη για φορτωμα ΧΡ ή Ubuntu. (αφηνοντας ετσι μονιμα bootdevice τον δισκο 2)

 

καλη επιτυχια:-D

 

υγ Τι προβλημα-σφαλμα εχεις με αυτο που εγραψε ο chek2fire?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή πρόταση.

Οταν κάνεις εγκατάσταση νέου λειτουργικού βγάζε το ρεύμα από το υπόλοιπους δίσκους και άσε μόνο τον ένα.

Τουλάχιστον εγώ κάνω αυτό εδώ και κάτι χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με μπλεξίματα μεταξύ δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις ακριβως? Φορτωνει το ubuntu κανονικα? Δλδ με οποιον δισκο κ να κανεις boot βγαινει ο grub?

Nai... afto ennoo!

 

υγ Τι προβλημα-σφαλμα εχεις με αυτο που εγραψε ο chek2fire?

 

ekan afto pou mou eipe, na afiso diladi ton disko me ta ubuntu san bootable alla den mou vgazi epilogi gia xp.

 

Tora gia ton filo smilefreeware pou protini na vgazoume tous diskous... ama sou po oti edo kai 4-5 meres pou dokimazo ekdosis linux gia na do pia tha afiso, afti itan i proti fora pou afisa tous diskous pano, tha me pistepsis? kai omos...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ekan afto pou mou eipe, na afiso diladi ton disko me ta ubuntu san bootable alla den mou vgazi epilogi gia xp.

 

Ωραια ... φορτωνει κανονικα το linux ομως. Δοκιμασε λοιπον με οδηγο το υπομνημα που λεγαμε πριν να προσθεσεις εσυ την καταχωρηση για τα ΧΡ κ εννοειται να αφησεις αυτον τον δισκο για boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ola kala pedia. Edosa tin endoli fixmbr apo tin konsola epidiorthosis to xp (ithela na to kano pio mprosta alla me fovise to minima pou vgazi oti tha xathoun ola ta diamerismata) kai tora doulevi kanonika.

 

Epilego ton disko 1 apo to Bios -> XP

Epilego ton disko 2 apo to Bios -> Ubuntu

 

Na'ste kala !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...