Προς το περιεχόμενο

UBUNTU+Beryl+Nvidia for noobs HELP!


jimchristo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ζητώ την βοήθεια σας διότι δεν είμαι κ κανας τρελός linuxas ακόμα.

Εγκατέστησα τα Ubuntu 6.10 στο λαπτοπ μου (toshiba satellite a100-011,έχει έναν core2duo 5600)

και όλα πήγαν μια χαρά.

Θα ήθελα να εγκαταστήσω τους καινούργιους drivers της κάρτας γραφικών

(Nvidia Go 7600) και έπειτα το beryl,αλλά ακολουθώντας τις οδηγίες από το site του beryl δεν βρήκα άκρη.

Αν μπορεί κάποιος να δώσει μερικές απλοποιημένες οδηγίες για αρχάριους (πρώτη επαφή με linux)για το πως θα γίνει αυτό.Ευχαριστωωωωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα φίλε μου όταν κάνεις ένα post να βάζεις και την διανομή σου.

Λοιπόν άν εχεις 6.10,πηγαινε εδώ για το beryl/aixgl :

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy#.CE.A0.CF.89.CF.82_.CE.BD.CE.B1_.CE.B5.CE.B3.CE.BA.CE.B1.CF.84.CE.B1.CF.83.CF.84.CE.AE.CF.83.CE.B5.CF.84.CE.B5_.CF.84.CE.BF_Beryl.2FAIGLX_.28Nvidia.29

Για τους nvidia drivers,δοκίμασε το μέσω του Automatix.

Καλώς ήρθες στο LInux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι!

 

Τώρα πια στην έκδ. 7.04 είναι περιττό.

 

Προσωπικά το απέφευγα και προηγουμένως που ήταν κάπως χρήσιμο, διότι κάνει τα δικά του και έχει αναφερθεί ότι σπάει πράγματα. Άλλωστε, υπήρχαν πάντα απλές οδηγίες για να κάνεις εύκολα με το χέρι ό,τι κάνει το Automatix.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.Εγκατέστησα την 7.04 έκδοση του Ubuntu κ πέρασα πολύ εύκολα το Beryl από την προσθαφαίρεση.Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως,όταν ενεργοποιώ το Beryl εξαφανίζεται η μπάρα με την μεγιστοποίηση,ελαχιστοποίηση,κ το χ απο κάθε παράθυρο κ δεν μπορώ να μετακινήσω να κλείσω η να κάνω resize τα παράθυρα.Είναι κάποιο bug αυτό?Μήπως ξέρει κανείς πως επιλύεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...