Προς το περιεχόμενο

[Λύθηκε] Can't boot after Ubuntu upgrade!!!


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

και εμενα ολες οι καταχωρησεις ειναι σε hda θα πρεπει να τις αλαξω μετα την εγκατασταση?και πως θα γινει κατι τετοιο αφου ουτε ο grub δεν θα φορτωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπεις με ένα Live cd όπως εγώ, και θα κάνεις mount το /dev/hda1 στο /mnt (ή όποιο είναι το root partition) και θα δώσεις gksudo gedit /mnt/etc/fstab και θα αλλάξεις όλα τα hdx σε sdx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, κάντε λίγο υπομονή, μην βιάζεστε να βάλετε ότι πιο τελευταίο υπάρχει, περιμένετε λίγο μέχρι να δούμε τι προβλήματα υπάρχουν κ πως θα λυθούνε κ μετά πάμε σε αναβάθμιση... έτσι κ αλλιώς το μηχανάκια μας πήγαιναν άψογα κ με 6.06 κ με 6.10... λίγο υπομονή...

 

ξέχασα: βιάστηκαν να βγάλουν την 7.04 για να ναι έτοιμη για το συνέδριο το Μάη στη Σεβίλη Ισπανία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα ολα ειναι σε hd* μονο o ενας μου sata δισκος ειναι σε sd*.δηλαδη τωρα τι κανουμε δεν προχωραμε στην αναβαθμιση μηπως και κρασαρει το συμπαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω μια αφελή ερώτηση;

 

Εγώ που αναβάθμισα την Fedora 6 πρίν λίγες μέρες μου μπούταρε σε 2.6.20 και δεν μου παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα... Ήμουν απλός κωλόφαρδος ή η Fedora σας πάτησε :mrgreen: ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ chek2fire παρουσιάστηκαν πολλά προβλήματα σχετικά με το θέμα. Ένας φίλος έκανε φρέσκια εγκατάσταση και μετά δε μπορούσε να boot-άρει με τίποτα.

 

Και αυτός όπως κι εσύ, είχε και sata και ide

 

Του είχε αλλάξει τις καταχωρήσεις στην boot list και ψαχνότανε. Θα ψάξω να βρω την ερώτησή του στο Ubuntu forums και θα σου στείλω link.

 

Πάντως δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά με το upgrade, ειδικά αν έχεις στο /home σε ξεχωριστό partition. Οπότε ότι και να πάθεις, θα βρεθεί μια λογική λύση όπως με συμβούλευες κι εσύ προχθες που είχα απογοητευτεί.

 

Απαραίτητα να διαθέτεις ένα Live CD για καλό και για κακό.

 

Σε κάθε περίπτωση η αναξιοπιστία, είναι το κόστος που πρέπει να πληρώσεις αν έχεις την περιέργεια και την ανυπομονισία να δεις το καινούριο linux-άκι!

 

Καλή επιτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα θα περιμενω τουλαχιστον δυο βδομαδες για την αναβαθμιση ασε που και το συστημα μου τρεχει μια χαρα ετσι οπως ειναι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί σήμερα συνέβη πάλι κάτι σχετικό.

 

Σήμερα το πρωί μου έβγαλε ενημέρωση ο update-manager. Είδα ότι αφορούσε την αναβάθμιση του kernel σε 2.6.20-16-generic-i686. Έκανα την αναβάθμιση και για την ολοκλήρωση έκανα επανεκκίνηση. Δεν boot-αρε!!!

 

Εμφανίστηκε το ίδιo μήνυμα και η ίδια συμπεριφορά όπως έχω περιγράψει στα αρχικά post. Τότε που το είχα πάθει για πρώτη φορά ο apoikos μου είχε υποδείξει ότι

το 7.04 χρησιμοποιεί πυρήνα 2.6.20. Αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα χρησιμοποιούν το νέο PATA framework, οπότε δεν υπάρχει πλέον hdax, αλλά όλα έχουν γίνει sdax
Πήγα λοιπόν σήμερα, και έκανα το αντίστροφο. Μπήκα δηλαδή με LiveCD και άλλαξα στo fstab τις καταχωρήσεις sda σε hda, reboot και ΜΠΗΚΑ!!!

 

Ρωτάω: Όλα αυτά τα παθαίνω ΜΟΝΟ εγώ? Ήταν τυχαίο αυτό που έγινε και τότε και τώρα, ή οφείλεται όντως σε κάτι που ήταν προγραμματισμένο να επιδράσει έτσι? Αν ισχύει το δεύτερο (ότι δηλαδή έτσι έπρεπε να γίνει) 1ον δεν όφειλε η Ubuntu να μας ενημερώσει ότι θα αντιμετωπίσουμε αυτό το πρόβλημα? και 2ον αν ισχύει αυτό που έλεγε ο apoikos (που έτσι φαίνεται) τώρα γιατί το ξανα-αλλάξανε? Διαβάζω το partitions (/proc) και τους εμφανίζει ξανά όπως παλιά (hda κλπ). Γιατί γίνεται όλο αυτό το μπέδρεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον μονο εσυ γιατι σημερα εγινε το update και σε μενα αλλα χωρις κανενα προβλημα.δεν ξερω τι εχει συμβει κατα την εγκατασταση σου και επαναφερει μετα απο καθε kernel update default της λαθος ρυθμισεις.εχω την εντυπωση οτι το προβλημα θα το αντιμετωπιζεις σε καθε μελλοντικο update του kernel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα μηνημα απο την εσωτερικη λιστα του ubuntu gr μπορει να σε βοηθουσε να καταλαβεις που ειναι το προβλημα που εχεις με τους σκληρους

για δες εδω

 

===τι αντιμετωπίζω===

το boot καταλήγει σε console mode αναφέροντας μου ότι το partition

/dev/sda2 (το οποίο είναι το ένα απο τα δύο mirrors του RAID /dev/md2)

έχει errors και πρέπει να τρέξω fsck manualy. Για τους λόγους που εξηγώ

παρακάτω αντί για fsck κάνω απλά ένα:

mount /home

ctrl-D

και όλα συνεχίζουν κανονικά!

 

===πως συνέβη και άλλες λεπτομέριες===

σε Ubuntu 7.04 μετά το χτεσινό update σε kernel 2.6.16 [1] όταν έκανα

reboot, το σύστημα μου παραπονέθηκε ότι το root (/) partition (/dev/md0)

έχει errors. Καλού κακού έκανα reboot με τον παλιό kernel απλά για να δω

τι θα συμβεί. Αυτός δεν παραπονέθηκε για το /dev/md0 αλλά επίσης

σταμάτησε αναφέροντας πρόβλημα στο /dev/sda2. Μου φαίνεται (αλλά μπορεί

να κάνω λάθος) άτοπο να κάνω fsck στο /dev/sda2 γιατί μαζί με το

/dev/sdb2 είναι τα δύο mirrors του RAID array /dev/md2. Συνεπώς κάνω

fsck στο /dev/md2 και δεν βρίσκει κανένα πρόβλημα. Μετά κάνω mount /home

και το σύστημα συνεχίζει κανονικά τη λειτουργία του.

 

Δεν ξέρω πόσο θα βοηθήσει αλλά μετά το χτεσινό update οι σκληροί στο λαπτοπ γίνονται mount στο /dev/hda και όχι στο /dev/sda όπως γινόταν με τον 2.6.20-15 πυρήνα. Και μαζί σταμάτησε ο ενοχλητικός θόρυβος στο σκληρό κατά το shutdown. Οι μισοί που είχαν πρόβλημα με τον ήχο στο κλείσιμο ανέφεραν ότι λύθηκε το πρόβλημα οι άλλοι μισοί πως όχι. Ελπίζω να έδωσα κάποιες ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...