Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για να συνδεθεις στο internet με το crypto f200 ακολουθεις την διαδικασια οπως περιγραφετε εδω

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=69941

ασχετα με την εκδοση της διανομης σου

αν εχεις dual boot το pc με windows μπορεις να παραβλεψεις το βημα 1 και 2 απο τις οδηγιες και να πας κατευθιαν στο 3 αφου το firmware το εχεις φορτωμενο απο τα windows.θα χρειαζετε μονο τα ξαναφορτωσεις απο τα windows,δλδ να κανεις απλα ενα log in και μετα να πας στο ubuntu,μονο σε περιπτωση διακοπης ρευματος η αμα βγαλεις το pc απο το ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε.

 

Το προβλημα ειναι οτι αυριο συνδεομαι με το Forthnet 2play soho,

και αναγκαστικα θα βαλω το adsl+2 modem USR 9112 οποτε θα ψαχνω

παλι για οδηγους κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε adsl+2 δεν έχω δει να δίνουν usb modem. και εξάλου το US robotics 9112 είναι ένα αξιόλογο ρούτερ. με ethernet σύνδεση. μακάρι να μας έδιναν και εμάς τέτοια και όχι τα ρωσσικά telindus (φτου φτου μην το ματιάξω 2 χρόνια τώρα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι ether και το συνδεσεις κατευθειαν στο pc δεν θα εχεις κανενα προβλημα

 

Φιλε σορυ αλλα ειμαι λιγο γκαου απο ethernet :|

δηλαδη επειδη το modem (Router) το εχω εδω ( US robotics 9112 )

δεν χρειαζεται τι αλλο? οδηγους? ρυθμισεις?

το διαβαζουν τα λειτουργικά (XP/UBUNTU) απο μονα τους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elava se ena laptop Compaq presario 2140 me PCMCIA wifi Netgear 511 Ubuntu 7.04 kai einai to mono distro pou anagnorise tin karta off-the-box (dokimasa Zenwalk, Vector, OpenSUSE, Xubuntu).

Auto pou mou ekane megali entuposi einai oti to Xubuntu 7.04 den tin anagnorise sto boot (oute fotakia anavan stin karta oute tipota). Kamia idea giati ginetai auto?

De leo, polu euxristo to Ubuntu, alla to olo earth-greenpeace-africa theme mou ti vidonei ligo (akoma kai to theme na allakseis, to OpenOffice anoigei "earthy").

Tha me endiefere na etrexe Xubuntu to mixanima (xfce rulez) alla den theo na fao ores me tin karta. Kamia idea?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σου αρεσει το xfce μπορεις να το εγκαταστησεις μεσω ubuntu αλλα και γενικα το θεμα του ubunut μπορεις ανετα να το αλαξεις ριζικα και να το φερεις στα μετρα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε σορυ αλλα ειμαι λιγο γκαου απο ethernet :|

δηλαδη επειδη το modem (Router) το εχω εδω ( US robotics 9112 )

δεν χρειαζεται τι αλλο? οδηγους? ρυθμισεις?

το διαβαζουν τα λειτουργικά (XP/UBUNTU) απο μονα τους ?

 

Το ethernet (802.3x όπου χ=τίποτα, a, ab, u και z) είναι ένα πρότυπο το οποίο έχει καθιερωθεί από την ΙΕΕΕ και καθορίζει κάποιες παραμέτρους επικοινωνίας και τεχνικών προδιαγραφών για να υπάρχει ένα LAN περιβάλλον. Οι παράμετροι είναι hard coded πάνω στα διάφορα μηχανήματα που λένε ότι μπορούν να χρησιμοποιήσουν το ethernet.

 

Δε ρυθμίζεις τίποτα όσον αφορά τους end users εκτός από ειδικές περιπτώσεις όπου και πάλι δε αλλάζεις το frame format που είναι και το ποιο βασικό για να υπάρχει δυνατότητα επικοινωνίας. Τα διάφορα modem/router που υπάρχουν και επικοινωνούν με τον υπολογιστή μέσω του λεγόμενου προτύπου, πολύ απλά δεν είναι συσκευές που ο υπολογιστής έχει στις δικές του συσκευές (για να το πω απλά). Είναι ξεχωριστή συσκευή και δεν χρειάζεσαι drivers για να τη δει κάποιο λειτουργικό σύστημα. Αυτό που πρέπει να καίει κάποιον είναι να έχει κάποια ethernet κάρτα (ή υποδοχή δλδ controller) πάνω στο μηχάνημα του αναγνωρισμένη από το λειτουργικό σύστημα του (Windows, Linux κτλ) για να μπορεί να επιτύχει επικοινωνία με το modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Mithrantir νασαι καλα.

 

Απ οτι ειδα το δικο μου δεν εχει πανω θυρα για ethernet (αρα και καρτα),

το θεμα ειναι μπορω να βαλω εγω καρτα/θυρα ethernet στο κομπιουτερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

demetris πολυ παραξενο να μην εχεις θυρα ethernet για δωσε ενα lspci σε κονσολα να δουμε τι συσκευες σου αναγνωριζει.

 

και κατι εντυπωσιακο.The Power Of Kunbuntu :))

 

http://www.ubuntuvideo.com/the_power_of_kubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια αγορασα μια καρτα απο πλαισιο (NETGEAR 10/100 .. κλπ)

χρειαζεται να περασω οδηγους για την καρτα ?

γιατι εχει ενα CDακι μεσα η καρτα, η απλα την περναω πανω στο

motherboard συνδεω καλωδια και τελος συνδεομαι στο ιντερνετ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενοεις να γραψω lspci στη γραμμή εντολων?

 

Εν πασει περιπτώσει εβαλα την καρτα, συνδεσα τα καλωδια,

αλλα ιντερνετ γιοκ, να τι μου δείχνει στις συνδεσεις

post-54475-129062946965_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF H4X!

αν δεν απατόμαι αυτό είναι από windows xp.

τι δουλειά έχει σε linux thread?

οι οδηγίες του φίλου check2fire "πιάνουν" μόνο σε unixοειδές OSes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...