Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

headbanger αυτό που έγραψες δούλεψε κανονικά στο kubuntu και τώρα μπόρεσα και εγκατέστησα την java όπως λέει στο site της!

Το έκανα αυτό με τη γραμματοσειρά, αλλά δεν μπορώ αν δω avi με srt υπότιτλους στα ελληνικά. Ποιον player χρησιμοποιείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τελικά έβαλα τον mplayer (άκουσα πολύ καλά λόγια για αυτόν στο ιντερνετ) και έκανα μια ρύθμιση που την βρήκα στο google.

(https://lists.ubuntu.com/archives/ubuntu-gr/2006-December/000997.html)

Έκανα το τελευταίο που λέει αυτός και δούλεψε κανονικά!!

 

Για κάποιον λόγο το link που έβαλα δεν πρέπει να δουλεύει από εδώ μέσα, δεν ξέρω γιατί. Πάντε στο google και κάντε αναζήτηση το "υπότιτλοι kubuntu patra" είναι το τρίτο link που θα βγάλει. Ελπίζω να βοήθησα (αν δεν έχει ήδη αναφερθεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα κολλημα με τα βιντεο. Είτε παιζει απο σκληρο, έιτε απο dvd,

ψιλοκολλανε. Εχουν μικρες καθυστερησεις. Το ιδιο και οταν αρχιζει

ενα screensaver ή το desktop effects. Εχω ένα vaio 1.8 pentium

με μια nvidia 6200, με drivers απο automatix2. Μπορει να βοηθήσει κανείς;

Στο 6.06 δεν υπηρχε προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει καταφέρει κανείς να κάνει share φάκελο του kubuntu στο τοπικό του δίκτυο; Εγώ από kubuntu βρίσκω τους πάντες στο δίκτυο (όλοι έχουν WindowsXP). Εμένα δεν μπορούν να με δει κανείς. Μου λέει ότι δεν είναι περασμένοι κάτι smb και nfs servers. Αυτούς πως τους ενεργοποιώ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι περασμένοι. Θα πας το λοιπόν Σύστημα->Διαχείρηση συστήματος->Κοινόχρηστοι Φάκελοι. Εκεί θα κάνεις προσθήκη τον φάκελο που θέλεις να κάνεις κοινόχρηστο και εκεί που λέει κοινή χρήση με θα επιλέξεις Δίκτυα windows(smb).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SMB and NFS servers are not installed on this machine. Στα αγγλικά το έχω περασμένο. Πήγα στα system settings->network & connectivity->sharing.

Αυτό μου βγάζει συνέχεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα μου έκανε Promt να μου εγκαταστήσει τα missing packets την ώρα που έκανα κλικ στο shared files. τα εγκατέστησα και όλα δουλεύουν ρολόι.αλλιώς βάλε το samba από το synaptic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα πηγα και εγω στην αναβαθμιση του edgy σε feisty και χωρις κανενα προβλημα.δεν το περιμενα να γινει η αναβαθμιση τοσο ευκολα και χωρις προβληματα και μεχρι στιγμης δεν εχω βρει και κανενα σπασμενο προγραμμα :)

και μιλαμε οτι το συστημα μου ειναι δεν ειναι απο τα πιο καθαρα που υπαρχουν αφου εχει πανω του απειρα προγραμματα.μια διενεξη μονο υπηρξε το jokosher με το python-tools αλλα αντιμετωπιστικε αρκετα ευκολα με επανεγκατασταση των συγκεκριμενων προγραμματων

κατι αλλο με τους σκληρους ενω ειχα δει σε παλιοτερο μηνημα του giannis οτι ειχε προβληματα με την αλλαγη της ονομασια των σκληρως σε εμενα δεν εχει γινει κατι τετοιο και οι σκληρη δισκοι αναφερονται σαν h** και οι sata σαν s**

οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικοτατες αφου το συστημα εχει φοβερα γρηγορη αποκριση με τις εφαρμογες να ανοιγουν ταχυτατα.ενα μπραβο μπορω να πω μονο στους dev του ubuntu για την φοβερη τους δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιες οδηγιες για τους αρχαρειους για να εγκαταστησουν και να δουλεψουν το automatix σε feisty

http://www.ubuntugeek.com/install-popular-applications-in-ubuntu-feisty-fawn-using-automatix2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα κολλημα με τα βιντεο. Είτε παιζει απο σκληρο, έιτε απο dvd,

ψιλοκολλανε. Εχουν μικρες καθυστερησεις. Το ιδιο και οταν αρχιζει

ενα screensaver ή το desktop effects. Εχω ένα vaio 1.8 pentium

με μια nvidia 6200, με drivers απο automatix2. Μπορει να βοηθήσει κανείς;

Στο 6.06 δεν υπηρχε προβλημα

 

Εάν απενεργοποίησεις τα desktop effects συνεχίζεις να έχεις τα ίδια προβήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα βγηκε break το πακετο hal μετα την αναβαθμιση και δεν αναβαθμιζετε

περισοτερες πληροφοριες για το πακετα

Hardware Abstraction Layer

HAL provides an abstract view on hardware.

 

This abstraction layer is simply an interface that makes it possible to

add support for new devices and new ways of connecting devices to the

computer, without modifying every application that uses the device.

It maintains a list of devices that currently exist, and can provide

information about those upon request.

 

και το προβλημα στην αναβαθμιση λεει

 

hal:

Εξαρτάται από: hal-info (>=20070402) but it is not installable

 

πιστευω οτι συντομα θα το διορθωσουν οπως κανουν παντα σε τετοιες περιπτωσεις

 

edit:μολις ανεβασανε την διορθωση και ολα ειναι ok τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ροτισω εγω που εχω το ubuntu 7.04 και στην ασυρματη καρτα δικτυου εχει μονο το wep { το εχω στο wap το royter αλλα το εβαλα και wep και παλι δεν ανιχνευσε την συνδεση } παρολο που εχω βαλει aytomatic dchp , static ip δεν κανει τιποτα. Εχω βρει εναν οδηγο εγκαταστασης των driver αλλα στην τριτη εντολη μου λει οτι δεν υπαρχει τετοιος φακελος.Δειτε λιγο το link οσοι ξερετε διοτι δεν θελω να το στειλω και να ξαναβαλω τα windows. http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=285809&highlight=bcm4318

Μολις γραφω το sudo rmmod bcm43xx μου λει οτι δεν υπαρχει τετοιος φακελος στα modules ενω εχω κανει save κανονικα το bcm43xx. Επισης δεν ξερω πως να κανω εγκαταστασει το προγραμμα που λεει ndiswrapper και μολις παταω την εντολη που αναφερετε λεει οτι δεν υπαρχει τετοις φακελος στο συστημα. Τι μπορω να κανω ωστε να εχω internet εκτος της ενσυρματης συνδεσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...