Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το παραθυρο που σου βγαζει σε ρωταει ποιον display manager θες για default. GDM ειναι του gnome και KDM του kde. Αναλογα με το ποιο περιβαλλον χρησιμοποιεις πιο συχνα πρεπει να διαλεξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγκατέστησα για πρώτη φορά Ubuntu 7.04 και τους drivers για μια ATI 9550 όμως πλέον δεν εχω πρόσβαση στα εφέ επιφάνειας εργασίας. Έκανα κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράθυρο πως το ξαναβγάζω:confused:

 

Μπορεις να το αλλαξεις χειροκινητα πηγαινοντας στο /etc/X11/default-display-manager. Για KDM θα βαλεις /usr/bin/kdm και για GDM /usr/sbin/gdm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σβήσω όλα τα partiton του ubuntu με το gparted που είναι στο live cd του ubuntu και μετά τον επανεγκαταστήσω θα χω πρόβλημα με τον grub ή όχι;Χωρίς να βγάλω το live cd καθόλου και να μπουτάρω windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι root δεν μπορώ να το πειράξω.Πως μπορώ να μπω από κονσόλα ώστε να αποκτήσω δικαιώματα root;

 

αν θυμάμαι σωστα η εντολή που χρησημοποιεις ειναι su.

μετα ζητάει root pass κ εισαι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι root δεν μπορώ να το πειράξω.Πως μπορώ να μπω από κονσόλα ώστε να αποκτήσω δικαιώματα root;

 

Πατα sudo gedit /etc/X11/default-display-manager

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάτι αρχεία srt τα οποία όταν τα ανοίγω μου τα δείχνει τα γράμματα κινέζικα(ότι θέλει). Πως γίνεται να βάλω ελληνική γραμματοσειρά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...