Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε, ένα ένα.

 

1ον Πες τι ακριβώς γράφεις στο τερματικό. Δηλαδή, τι εννοείς όταν λες "τρέχω από terminal ένα sudo που βρήκα στα ubuntuforums.org για τα netbeans"

 

2ον Πότε σου βγάζει το "press RETURN to try again 'no' + RETURN to try again"? Όταν πας να κάνεις τι?

 

Στο πρώτο σου post, λες πως όταν η κονσόλα είναι ανοιχτή δε μπορείς να εγκαταστήσεις άλλο package. Μπορεί εγώ να είμαι περίεργος, αλλά εσύ, νομίζεις ότι είσαι σαφής??? :) Λες, άλλο package. Άλλο σε σχέση με ποιό? Όταν λες η κονσόλα είναι ανοιχτή τι εννοείς? Απλά το παράθυρο της είναι ανοιχτό, ή όταν τρέχεις κάτι από κονσόλα και αν ναι, τι είναι αυτό που τρέχεις?

 

3oν Γράψε ΠΩΣ εγκαθιστάς πακέτα. Όταν θέλεις δηλαδή να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα, πως το κάνεις αυτό? Αν απαντήσεις σε αυτά, θα αποσαφηνιστούν αρκετά όσα λες, και θα καταλάβεις και τι είναι το synaptic και άλλα πολλά.

 

Αν γίνεις σαφής, πιστεύω πως θα διευκολυνθεί άπειρα η συζήτηση και θα σε βοηθήσω εγώ και όποιος άλλος καταλάβει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

για δωσε σε κονσολα ενα

sudo apt-get update

και κανε copy εδω τι σου βγαζει

τον synaptic-adept ποτε δεν τον κλεινουμε ενα κατεβαζει προγραμματα ενημερωνετε γιατι σου δημιουργουντε τετοια προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτός ο synaptic.Και καλά τρέχω από terminal ένα sudo που βρήκα στα ubuntuforums.org για τα netbeans.Ε από κέινη την ώρα μου βγάζει μήνυμα dpkg configure και μου λέει "press RETURN to try again 'no' + RETURN to try again.Τα φασόλια πάντως μου τρέχουν μια χαρά:confused:

 

Ο synaptic είναι ο προεγκατεστημένος Package Manager (με graphical user interface) του Ubuntu. Μπορεις να έχεις πρόσβαση σε αυτό αν κάνεις log on ως ο "administrative" user (τυπικά ο αρχικός user που έχεις ορίσει) και μετά πας στο menu: System > Administration > Synaptic Package manager. (τουλάχιστο αυτή είναι η "διαδρομή" στο 6.10).

 

Επίσης μπορείς να επιλέξεις πρόσθετες "πηγές" (repositories) για τα πακέτα και τα updates από το System > Administration > Software Sources.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβληματάκι δημιουργήθηκε από τα net beans.Τα έκανα Remove από ο synaptic Manager και όλα δουλεύουν ρολόι.Γνωστό πρόβλημα απότι κοίταξα .Θα δοκιμάσω να τα εγκαταστήσω αφού τα κατεβάσω από το επίσημο site.

 

τώρα για τα packages πχ Azureus μου βγάζει ένα Application Manager .Αφού από το τερμιναλ έχω γράψει ότι χρειάζεται που έχει στο σάιτ του.Μετά πατάω ένα εικονίδιο με ρόμβο και αυτό μου τον εγκαθιστά.Τώρα δε θυμάμαι αν τον είχα κάνει πρώτα extract.:?

 

Kαι κάτι ακόμα.Κάθε φορά που μπαίνω με linux για να δω τα files του σκληρού που έχω τα windows πρέπει να βάζω κωδικό.Πως το απενεργοποιώ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο για να διαβάζεις τους δίσκους των windows , δοκίμασε το ntfs-3g. το χρσιμοποιώ μήνες χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

νομίζω ότι το automatix2 το εγκαθηστά εάν τοεπιλέξεις.

 

όσο αφορά και το αντίστροφο τώρα, να διαβάζεις ext3 μέσα από win XP(Vista δεν έχω δοκιμάσει) γίνεται με :

Ψάχνοντας να βρω ένα σωστό τρόπο να διαβάζω ext3 από windows, έπεσα πάνω σε αυτό:

 

http://www.fs-driver.org/

 

Ο τύπος έχει γράψει έναν ωραιότατο Windows IFS driver, με τον οποίο υποστηρίζεται ανάγνωση και εγγραφή ext2 και ext3 partitions (δηλαδή σε ext2, διότι το ext3 journal δεν το χρησιμοποιεί). Τον εγκατέστησα σε XP SP2 για να κάνω mount το 50αρι partition (ext3) που έχω όλα μου τα έγγραφα στο laptop, και εκ πρώτης όψεως παίζει πολύ καλά. Δοκίμασα τόσο ανάγνωση, όσο και εγγραφή, χωρίς κανένα πρόβλημα. Παλιότερα είχα δοκιμάσει κάποιους άλλους drivers για ext2 που κυκλοφορούσαν, οι οποίοι όμως δεν ήταν kernel space, αλλά έτρεχαν ως service και είχαν ένα κάρο προβλήματα. Αυτός δε φάνηκε να έχει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα, αξιοσημείωτο είναι δε ότι τα ελληνικά ονόματα αρχείων εμφανίζονται κανονικά (γι' αυτό απαιτείται βέβαια να έχεις ελληνικά regional settings στα Windows και el_GR.ISO locale στο linux).

 

Ρίξτε μια ματιά ;-)

 

have fun

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτή η έκδοση έχει κανέναν προεγκατεστημένο driver για ATI κάρτες γραφικών ή για γνωστά τσιπ ασύρματων καρτών δικτύου;

ΥΓ. Το freespire λέει:

Is available in two versions:

* The regular, complete version includes legally-licensed, 3rd party codecs, drivers and software, to offer better hardware, file type, and multimedia support. Freespire includes turn-key, out-of-the-box support for MP3, Windows Media, QuickTime, Java, Flash, Real, ATI drivers, nVidia drivers, proprietary WiFi drivers, modem drivers, fonts, and so on.

* The OSS Edition uses only open source software.

Καλή φάση ακούγεται. Αυτό είναι θέμα διανομής όμως προφανώς και όχι πυρήνα ε; Τα προεγκατεστημένα δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

headbanger , διαβάζω τα αρχεία του partition τςν windows απλά πχ στον gaim όταν εκκινώ τον υπολογιστή δε μου βρίσκει τις φωτογραφίες από το partition των windows και πρέπει να μπω με κωδικό administrator.και όταν πχ παω να κάνω install ένα codec μου ζητάει κωδικό.Υπάρχει κνάς τρόπς να μη μου ζητάει κωδικό.

 

Να ρωτήσω τα .chm δεν μπορώ να τα διαβάσω χωρίς wine;

 

Κανά προγραμματάκι σαν το filmmachine υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω τα .chm δεν μπορώ να τα διαβάσω χωρίς wine;

 

Φυσικά και μπορείς.Ένας ελαφρύς προβολέας που χρησιμοποιώ εγώ και μοιάζει πολύ με τον αντίστοιχο των windows είναι το xchm το οποίο υπάρχει στα repositories. Αν υπάρχει κάποιος άλλος δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω δύο άλλα πρόβληματα σε αυτή την έκδοση:

 

α.Όταν συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό δεν τον αναγνωρίζει, δεν αποκρίνεται καθόλου σαν να μην έχω κάνει τίποτα.

 

β.Όταν κατεβάζω ένα τορεντ και ανοίγει o client δεν κατεβαίνει τίποτα.το ίδιο και με το amule+το kopete δεν αποκρίνεται καθόλου,δείχνει οτι όλοι είναι αποσυνδεδεμένοι

ο Μοζίλα δουλεύει μια χαρά

 

Please!! Help!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος εχει βαλει driver για την καρτα του με το script του Μilone θα πρεπει προτου παει σε upgrade να τους απεγκαταστησει πρωτα

δειτε εδω

http://albertomilone.com/wordpress/?p=80

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω δύο άλλα πρόβληματα σε αυτή την έκδοση:

 

α.Όταν συνδέω έναν εξωτερικό σκληρό δεν τον αναγνωρίζει, δεν αποκρίνεται καθόλου σαν να μην έχω κάνει τίποτα.

 

β.Όταν κατεβάζω ένα τορεντ και ανοίγει o client δεν κατεβαίνει τίποτα.το ίδιο και με το amule+το kopete δεν αποκρίνεται καθόλου,δείχνει οτι όλοι είναι αποσυνδεδεμένοι

ο Μοζίλα δουλεύει μια χαρά

 

Please!! Help!!!

 

a. Auto ginetai sto feisty? Eixa tin entiposi oti ginetai automount sto ubuntu. Pithanos na prepei na kaneis mount monos sou ton disko

 

b. Mallon to firewall sou i (pio pithano) o router sou den afinei na ginei douleia. Tha prepei na anoikseis ta ports pou apaitoun ta programmata.

 

Google is your best friend

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...