Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το feisty fawn ειναι η νεα εκδοση του ubuntu.οι εκδοσεις βγαινουν καθε 6 μηνες και βεβαια οποιος εχει ubuntu μπορει να κανει την αναβαθμιση και να παει στην νεα εκδοση.μια συνδεση στο internet να υπαρχει και ενα ενημερωμενο συστημα και μετα ακολουθεις τις οδηγιες εδω

http://www.ubuntugeek.com/upgrade-ubuntu-610-edgy-eft-to-ubuntu-704-feisty-fawn-2.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιος θελει να κατεβασει το dvd feisty κατευθιαν χωρις να χρησιμοποιηση torrent μπορει να το κανει απο εδω

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/ubuntu-releases-dvd/7.04/release/

και εγω περιμενε 3 μερες να το κατεβασω απο torrent :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

chek2fire είχες δίκιο. Εγώ για μια μέρα έκανα ξανά εγκατάσταση από την αρχή.

Το πρόβλημά μου ήταν η κάρτα γραφικών μου στο Fujitsu Laptop μου που έχει ΑΤΙ Χ1400 κάρτα. Τελικά βρέθηκε workaround

 

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=414723

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασα σε live cd το 7.04 και νομιζω οτι η πιο καλη εκδοση που εχει κυκλοφορηση μεχρι στιγμης.καταρχην ειναι φοβερα πιο γρηγορη αφου και σε live cd και με τους vesa driver πηγαινε σφαιρα με τα προγραμματα και τα παραθυρα να ανοιγουν παραπολυ γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα μικρό προβληματάκι το οποίο δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε. Ενώ στα περισσότερα προγράμματα έχω κανονική υποστήριξη των ελληνικών σε όλες τις άλλες περιπτώσεις έχω το πρόβλημα που εμφανίζεται στην εικόνα. Δε νομίζω πως είναι πρόβλημα με τις γραμματοσειρές αφού στον firefox πχ τα μενου είναι οκ. Καμιά ιδέα κανείς προτού δοκιμάσω να κάνω επανεγκατάσταση το ubuntu-desktop?

Η αναβάθμιση έγινε με αλλαγή των repositories και εγκατάσταση των νέων από το ιντερνετ γιατί είχα ένα προβληματάκι με τον update-manager.

 

jy3mwlo3zknyhgwgjmqk.png

 

edit:το beryl είναι απενεργοποιημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το μόνο που με έχει ενοχλήσει (πρώτη μου επαφή με linux) είναι ότι όταν η κονσόλα είναι ανοιχτή δεν μπορώ να εγκαταστησω άλλο package.Αυτό συμβαίνει λόγω του λειτουργικού η εγώ κάνω καμιά βλακεία.Και αυτό το παρματάκι πάνω πάνω με τα applications places system δε λεώ πολύ πιο βολικό σε σχέση με τα xp αλλά πως βγαίνει;

Εντπωσιάστηκα πάντως που και τη φωτό στην επιφάνεια εργασίας φόρτωσε και το λογαριασμό μου στο msn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς για το ανάποδο: ότι όταν είναι ανοιχτό το synaptic ή κάποιος package manager δεν μπορείς να εγκαταστήσεις μέσω κονσόλας χρησιμοποιώντας την ίδια μηχανή που χρησιμοποιεί και ο package manager. Πχ apt-get και Synaptic (γιατί χρησιμοποιεί το apt-get).

 

Αν δε σου φαίνεται λογικό, να το κουβεντιάσουμε :)

 

Αν όμως εννοείς αυτό ακριβώς που γράφεις, και όχι αυτό που έγραψα εγώ, τότε, δε μπορώ να το καταλάβω. Εγώ τουλάχιστον ΔΕΝ το παθαίνω, και δεν έχω ακούσει κανέναν αλλο να το έχει πάθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα δεν έχω καταλάβει τι είναι αυτός ο synaptic.Και καλά τρέχω από terminal ένα sudo που βρήκα στα ubuntuforums.org για τα netbeans.Ε από κέινη την ώρα μου βγάζει μήνυμα dpkg configure και μου λέει "press RETURN to try again 'no' + RETURN to try again.Τα φασόλια πάντως μου τρέχουν μια χαρά:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...