Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

συνεχεια ερωτησεων... το ξερω ειμαι ασχετος αλλα απο καπου πρεπει να μαθω και εγω. οποιος μπορει και ξερει καθε βοηθεια καλοδεχουμενη.

ερωτηση στην εγκατασταση ubuntu 7.04 32bit για τη καρτα γραφικων ποια ειναι καλυτερη επιλογη να κατεβασω και να κανω εγκατασταση τους οδηγους απο το site nvidia η να χρησιμοποιησω τους οδηγους που εχει το dvd restricted drivers?

εχουν καποια διαφορα?

εγκατεστησα για δοκιμη το automatix και εβαλα τους οδηγους για τη καρτα γραφικων που εχει σαν επιλογη και μετα απο κονσολα εδωσα την εντολη glxgears και μου εβγαλε σαν αποτελεσμα 17600 fps ,μου ειπαν οτι ειναι κατι σαν τεστ για το ποσο καλη ειναι η καρτα γραφικων ,εμενα με ενδιαφερει να ξερω αν σαν αποτελεσμα ειναι καλο η δεν εχω βαλει σωστα τους οδηγους...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το HP Pavilion 6520ea laptop και χθες έβαλα το cd του ubuntu feisty κι έκανα Boot απο εκει για το δοκιμασω στο καινούργιο μου laptop.

Αλλά όταν πατάω εγκατάσταση/εκκίνηση , μετά απο λίγο, μου βγάζει μήνυμα οτι δεν βρίσκει τον οδηγό δισκέτας και σταμματά.

Το laptop δεν έχει μονάδα δισκέτας.

Πράγμα που σημαίνει οτι δεν μπορώ να βάλω ununtu feisty?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_filippos για γράψε μας ακριβώς τι μήνημα σου εμφανίζει.

kavatzoulas οι rrestricted drivers είναι πιο παλια εκδόση των nvidia από τους πρόσφατους που υπάρχουν στο official site.Παντως με αυτούς η κάρτα σου θα δουλέψει απροβλημάτιστα αλλά και η εγκατάστασή τους είναι ευκολη.Αν θέλεις όμως να βάλεις τους τελευταίους της nvidia δοκίμασε το envy tool

http://www.albertomilone.com/nvidia_scripts1.html

δες τις οδηγίες που υπάρχουν στο site

H εγκατάσταση γίνετε πανεύκολα με αυτό το tool.Aν οτιδήποτε πάει στραβά και δεν μπορείς να μπεις στο γραφικό σου περιβάλλων τότε μπαίνεις σε recovery console και δίνεις στην γραμμή εντολών

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

πατάς enter και ok στον wizard που θα εμφανιστεί και στο τέλος δίνεις στην κονσόλα

eixt

και μετά δοκιμάζεις ξανά για την εγκατάσταση των driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω ένα πρόβλημα με την ελαχιστοποηιση παραθύρων.Δλδ ορισμένα προγράμματα mozilla, azureus, ktorrent,nautilus δεν ελαχιστοποιούνται.Και σήμερα το παθα και με το amsn που μου πιάνει όλη την οθόνη.Αυτό συμβαίνει και με compiz-fusion και με metacity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έχει και το beryl αυτό το πρόβλημα προσπάθησε να τα κάνεις resize με alt+f8.Για ελαχιστοποίηση κάνε κλίκ με το mouse στην μπάρα κάτω.

Δείτε εδώ και τα 25 καλήτερα blog για ubuntu

http://www.rewardprograms.org/thefreegeek/features/top-25-ubuntu-blogs-by-the-numbers.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οκ με τη καρτα γραφικων χρησιμοποιησα τους οδηγους που κανει εγκατασταση το προγραμμα automatix (πολυ καλο για νεους χρηστες) στην εντολη απο κονσολα glxgears εδωσε αποτελεσμα 17600fps και διορθωσα και την αναλυση σε 1680Χ1050 με bit αναλυση.απο ηχο και εικονα ειναι ολα οκ τελευταια προβληματακια ειναι οι ελληνικοι υποτιτλοι στο mplayer αφου οτι και αν εκανα δεν καταφερα να δω ελληνικα και θα ηθελα να ξερω αν εχει καποιος κανει εγκατασταση το compiz-fusion και εχει βρει καποιο καλο οδηγο.

 

synexeia me to automatix h entolh glxgears moy bgazei apotelesma 17600fps otan ekana egkatastash to envy kai ekane ayto thn egkatastash nvidia latest drivers me thn idia entolh moy dinei 12600fps....ti na protimhsw kai giati

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι τελευταίοι driver πάντα είναι καλήτεροι αφού σε κάθε έκδοση υπάρχουν βελτιώσεις.Τα fps μην τα κοιτάς πολλές φορές δεν ανταποκρίνονται στην αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_filippos για γράψε μας ακριβώς τι μήνημα σου εμφανίζει.

 

 

Μου εμφανίζει:

 

BusyBox v1.1.3 (Debian 1:1.1.3 - 3ubuntu3) Built-in Shell (ash)

 

//bin/sh: cant access tty: job control turned off

(initramfs) _

 

---------------

και σταμματάει εκεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fix a Frozen System with the Magic SysRq Keys by Jacob

 

You finally got your Linux environment to crash. Ctrl+Alt+Backspace does nothing, nor do the F-keys. You know you shouldnʼt have installed that bad driver, but you did it anyway.

 

So you reach for the power button.

 

Stop.

 

Mashing in the power button to reboot could cause a problem if your hard drive is still being written to, and usually causes more problems than it solves. The Linux kernel includes a secret method of restarting your PC should it ever stop doing itʼs job.

Hold down the Alt and SysRq (Print Screen) keys.

While holding those down, type the following in order. Nothing will appear to happen until the last letter is pressed: REISUB

Watch your computer reboot magically.

 

What the individual keys do in that sequence are not as important as what it does as a whole: stops all programs, unmounts all drives, and reboots. A lot safer than just cutting the power.

 

Here it is again: REISUB. Remember that, as it will save you a lot of time when you are configuring a system and something gets messed up. Need a mnemonic? Try Raising Elephants Is So Utterly Boring.

 

As an aside, donʼt try this if you just want to reboot. A normal reboot, if it can be done, should always be used instead of the REISUB keys.

 

R-E-I-S-U-B.

 

 

 

 

http://fosswire.com/2007/09/08/fix-a-frozen-system-with-the-magic-sysrq-keys/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου έχει χρειαστεί ακόμα και δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά αν λειτουργεί θα είναι ότι πρέπει.

 

Στα πρώτα πρώτα κολλήματα το έκλεινα απο το κουμπί, αφού είχα λιώσει το ctrl-alt-del :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...