Προς το περιεχόμενο

Ubuntu 7.04 Feisty Fawn


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 242
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

ΜΠΡΑΒΟ!

 

χρησιμοποιησες αυτον τον οδηγο η καποιον αλλο?

 

θελω να στησω ενα f200 σε ενα ξαδερφακι μου που ειναι στις πολυ αρχες και τον βρηκα πολυ καλον σαν οδηγο.αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο,ριξε

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μ'αυτόν ακριβώς τον οδηγό (να 'ναι καλά το παλικάρι!). Απλώς νομίζω -ήταν το σημείο που κόλλησα στην αρχή- θέλει λίγη προσοχή όταν γράφεις: "ΌνομαΧρήστη" τα εισαγωγικά τα είναι στα αγγλικά και όταν /etc/ppp/pap-secrets προσθέσεις την τελευταία γραμμή "ΌνομαΧρήστη" "*" "ΚωδικόΧρηστη" πάλι προσέχεις τα εισαγωγικά και αντί για κενό αφήνεις TAΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΡΑΒΟ!

 

χρησιμοποιησες αυτον τον οδηγο η καποιον αλλο?

 

θελω να στησω ενα f200 σε ενα ξαδερφακι μου που ειναι στις πολυ αρχες και τον βρηκα πολυ καλον σαν οδηγο.αν εχεις να προτεινεις κατι αλλο,ριξε

 

ευχαριστω

 

 

ρε παιδια,δε μπορω με τπτ να βρω το "πακετο" που αναφερει στον οδηγο στο δευτερο βημα.καμμια βοηθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιέργως, όταν έτρεξα το live CD μπόρεσε να μου εγκαταστήσει το built-in essential αλλά από το σκληρό αποτύγχανε. Επιπλέον, οι επιδόσεις του Ubuntu ήταν καλύτερες από το live CD (!) ενώ όταν το εγκατέστησα (dual boot) στο σκληρό αργούσε να εκκινήσει ενώ κάποιες φορές ανέφερε σφάλμα και έκανε επανεκκίνηση...Κρίμα. :\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φανατική θαυμάστρια του ubuntu και ο τρόπος που βρήκε για προόθηση της διανομής :)

http://florchakh.com/2007/08/15/ubuntu-girl-spread-the-linux-with-a-chick.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορούσα με το ntfs 3g να γράψω στο partition των xp εγκατέστησα το αντίστοιχο στο automatix.Τώρα γράφω στο partition των xp αλλά άλλαξε το όνομα στον εξωτερικό usb σε sdb1(Στο εικονίδιο γράφει ακόμα my book) με αποτελεσμα να μην μπορώ να κάνω unmount και να μην μπορώ να τον δω αν το κλέισω και τον ξανανοίξω.Δίνω στο terminal sudo unmount /media/sdb1 αλλά μου λέει command not found

 

edit τελικά φαίνεται πως για κάποιο περίεργο λόγο δε μπορουσε το ntfs-3g να κάνει mount το partition των xp.Τελικά λύθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειαζότανε να το εγκαταστήσεις απο τον automatix απλά μαζι με το ntfs-3g έπρεπε να εγκαταστήσεις και το ntfs configuration tool που υπάρχει στα repos του ubuntu.Θα το έβρισκες εύκολα στον synaptic σαν ntfs-config.Mετά το τρέχεις απο το menu βρίσκεται στο system και από εκεί μπορείς εύκολα να προσαρτήσεις τους ntfs δίσκους σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι; Έχω δύο removable drives, ένα DVD-R της Pioneer κι ένα (νέο) DVD-RW της Nec. Στα Ubuntu έχω ένα πρόβλημα με το πρώτο. Ενώ το αναγνωρίζει κανονικά, το δείχνει στο "Computer", διαβάζει κανονικά το μοντέλο στα Properties, δε διαβάζει ποτέ τα CD και τα DVD που βάζω μέσα. Το δείχνει διαρκώς άδειο.

 

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

># /etc/fstab: static file system information.
#
#  -- This file has been automaticly generated by ntfs-config -- 
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/sda3 :
UUID=e2adbb86-d1b1-40b4-9c28-f836f0823788 / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/sda6 :
UUID=83defe78-d471-4e60-9972-b4b51644e78d none swap sw 0 0
/dev/hdb /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/hda /media/cdrom1 udf,iso9660 user,noauto 0 0
/dev/fd0 /media/floppy0 auto rw,user,noauto 0 0
/dev/sdb1 /media/Downloads ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0
/dev/sda1 /media/Programs ntfs-3g defaults,locale=en_US.UTF-8 0 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...