Προς το περιεχόμενο

imac me quad cpu pote?


triggerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Quad επεξεργαστές που έβαλε η Αpple στα νέα Mac Pro είναι Intel Xeon (που υποτίθεται πως προορίζονται για servers) και όχι "απλοί" Core 2.

 

Δεν νομίζω να βάλει επεξεργαστές τέτοιας κατηγορίας (που χρειάζονται και ειδικά ποιό ακριβά chipset και μνήμες) σε μηχανήματα κατηγορίας "consumer" όπως τα iMac και Mac Mini.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Δεν νομίζω να βάλει επεξεργαστές τέτοιας κατηγορίας (που χρειάζονται και ειδικά ποιό ακριβά chipset και μνήμες) σε μηχανήματα κατηγορίας "consumer" όπως τα iMac και Mac Mini.

 

Και πολύ καλά θα κάνει - θα ανέβει υπερβολικά η τιμή και δεν θα είναι πια προσιτά για εμάς τους απλούς ανθρώπους. :roll:

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά των νέων μηχανημάτων της Apple (με την βοήθεια των οποίων αναγεννήθηκε η εταιρεία) είναι η μείωση των τιμών σε "φυσιολογικά" επίπεδα - αν παρατηρήσετε, ένα μεγάλο μέρος των (στην πλειοψηφία άσχετων) επικριτών των Macintosh επικεντρώνεται στην τιμή, επιχείρημα που πλέον δεν στέκει.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές παραμένουν πιο ακριβές από αντίστοιχα PC παρόλο που η απόσταση μειώθηκε. Αλλά δεν μπορούμε να πούμε ότι 1050 ευρω για το πιο φθηνό φορητό της Apple (χωρίς.... DVD-R) είναι στα ίδια επίπεδα τιμών με τα PC.

 

Βγάζοντας το Mac Mini (που είναι ειδική περίπτωση, μάλλον laptop χωρίς οθόνη και πληκτρολόγιο) ο πιο φθηνός υπολογιστής της Apple είναι ο 17άρης iMac και έχει... 1200 ευρώ και με 17άρα οθόνη.

 

Ε όχι ότι δεν είναι ακόμα κάπως ακριβούτσικοι συγκριτικά. Και εγώ τους γουστάρω και θα πλήρωνα το κάτι παραπάνω για να τους πάρω αλλά μην τα βγάλουμε και ίδια τιμή με PC!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η μόνη παράβλεψη της Apple είναι πως δεν έχει κάτι σαν τον iMac αλλά χωρίς την οθόνη.

 

Καλό είναι και το Mac Mini αλλά είναι ένα σκαλί πιο κάτω μιας και έχει χειρότερο επεξεργαστή και (πολύ) χειρότερη κάρτα γραφικών.

 

Δηλαδή, αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δεν μας αρκεί η πολύ λιτή λύση του Mac Mini πρέπει αναγκαστικά να πάμε στη λύση του iMac με την υποχρεωτική οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...