Προς το περιεχόμενο

passkey-agent ή pin-helper


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως το θέμα να μην έχει σχέση με το linux forum, οπότε αν κάνω λάθος ας μετακινηθεί.

 

Έχω εγκαταστήσει το kmobiletools για επικοινωνία του κινητού με το linux-άκι μου. Κατάφερα να τα συγχρονίσω με bluetooth, και πλέον όταν πάω να συνδεθώ, εμφανίζεται ένα μήνυμα στο κινητό που λέει ότι ο "υπολογιστής μου" θέλει να συνδεθεί. Του "εκχωρώ" το δικαίωμα και μετά μου ζητάει pin για τη σύνδεση.

 

Τι pin είναι αυτό? Στο sync wizard του kmobiletools είχα 2 links για να ψάξω στο google με τις λέξεις passkey-agent ή pin-helper.

 

Δε μπορώ να πω πως κατάλαβα πολλά. Ξέρει κάποιος τίποτα περισσότερο? Αυτό το pin που μου ζητάει μήπως είναι κάποιο στάνταρ, όπως πχ ο κωδικός ασφαλεία για τα nokia είναι 12345?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε την εντολή passkey-agent --default 0000 σαν super user. Το 0000 είναι ο κωδικός που θέλεις να έχεις. Βάλε ότι θέλεις. Στην συνέχεια χωρίς να κλείσεις την κονσόλα κάνε την σύνδεση και σαν κωδικό δώσε αυτό που διάλεξες στην παραπάνω εντολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g1annis@SovietKong:~$ sudo passkey-agent --default 1234

sh: 1234: not found

sh: 1234: not found

sh: 1234: not found

Έκανα ακριβώς ότι μου είπες. Το κινητό μου ζήτησε pin, έβαλα 1234 και μου έβγαλε το sh: 1234: not found

 

Αυτό έγινε άλλες 2 φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ εγκατέστησα ένα πακέτο, το bluez-passkey-gnome που στην περιγραφή του λέει

This package contains a GNOME applet for prompting the user when a bluetooth passkey (PIN) is required.
Δε μπορώ με τίποτα να βρω πως χρησιμοποιείται. Ήξερα ότι applets λέγονται εφαρμογούλες που εμφανίζονται στο desktop ή στο panel. Αυτό δεν έχω καταφέρει ούτε καν να το εντοπίζω (που εγκαταστάθηκε δηλαδή) μέσα στο pc μου.

 

Καμια βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε την παραπάνω εντολή χωρίς το sudo. Επίσης δώσε και passkey-agent σκέτο και δες τι έκδοση είναι.

 

Ρίξε και μια ματιά στο παρακάτω:

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/bluez-utils/+bug/56651

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε το ξέρω το kmobiletools, τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;

Να φανταστώ ανταλλαγή αρχείων;

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα μια χαρά δουλεύει.

 

Υπάρχει και μια επιλογή που μπορείς να κάνεις disable τελείως το pin και να συνδέοντε κατευθείαν.Το Yast έχει όλες τις ρυθμίσεις για Pin και ασφάλεια σε gui όπότε δε ξέρω πως θα το κάνεις απο κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά θέλω να αναβαθμίσω ένα Motorola από τη Vodafone. Μου είπανε ότι πρέπει να κρατήσω μόνος μου backup τις επαφές γιατί στην αναβάθμιση θα χαθούνε.

 

Θέλω λοιπόν ένα πρόγραμμα για να μπορώ να αντιγράψω μετά την αναβάθμιση τις επαφές πίσω στο κινητό, αντί να τις περνάω μία-μία.

 

Αλλά ρωτάω εγώ: εκεινού του μαλάκα που θα μου κάνει την αναβάθμιση, πόσο δύσκολο του είναι να κρατήσει αυτός το backup και να επαναφέρει πίσω τα δεδομένα μου, μιας και θα έχει όλα τα απαραίτητα προγράμματα, και τις γνώσεις γι' αυτό?

 

Θα ήθελα πάρα πολύ αν ξέρετε να μου πείτε τον τρόπο να απενεργοποιήσω την αίτηση pin. Λογικά κάπου στο /etc/bluetooth θα είναι, αλλά δε ξέρω που.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα είναι το Bluetooth OBEX και ο εξυπηρετητης του KbluethoothD , είναι για kde αλλά λογικά θα κάνει και για Gnome, ένας απλός Bluetooth file transfer είναι που ήταν απο την εγκατάσταση μέσα.

 

Λοιπόν, τις επαφές της Sim μου κατάφερα να τις περάσω στον υπολογιστή και μέτα απο τον υπολογιστή στον κινητό χωρίς πρόβλημα. Αλλά τις επαφές που είναι αποθηκευμένες στον κινητό (π.χ με φωτό e-mail ktl) τις πέρασα στο pc αλλά απο το pc στο κινήτο δεν..( μπορεί να φταίει και το Sagem..:mrgreen: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...