Προς το περιεχόμενο

Guild Wars 2


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαι εγω το σκεφτομουν καπως πριν το αγορασω λογω του θεματος αυτου..

Αν κ ακομα δεν το εχω ξεκινησει.. ξερω οτι ετσι χανεται η καποια αδρεναλινη που ειχες πχ στο WoW ..οταν σκαγανε απο την αντιπαλη faction και επεφτε ξυλικι.

 

Αν έβαζαν open world pvp και έσκαγαν τίποτα raids σε σημεία που να μπλοκάρουν pve progress/events τότε πάλι κάποιοι θα φώναζαν. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα.

Αλλά όντως θα είχε ενδιαφέρον, π.χ να σκοτώνεις κάποιον που βλέπει ένα vista :P

 

Θα μπορούσαν να χωρίσουν τους servers σε pvp/pve αλλά ίσως το open world pvp είναι κάτι που δεν ήθελαν να ακολουθήσουν για να διαφοροποιηθούν από τα άλλα mmos. Αν το πρότειναν πολλοί όμως στα forums σίγουρα θα το έβαζαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δέν γίνετε να βάλουν open world pvp, ολο το game ειναι χτισμένο πάνω στην συνεργασία μεταξύ παιχτών για να βγούν τα events..τι θα γίνετε δηλαδή θα κάνετε το cathedral of verdence παράδειγμα και μετά θα αρχίζετε pk ο ένας τον άλλον ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν γίνετε να βάλουν open world pvp, ολο το game ειναι χτισμένο πάνω στην συνεργασία μεταξύ παιχτών για να βγούν τα events..τι θα γίνετε δηλαδή θα κάνετε το cathedral of verdence παράδειγμα και μετά θα αρχίζετε pk ο ένας τον άλλον ? :D

 

Ακριβώς, δε θα ήταν στη φιλοσοφία του παιχνιδιού. Πιστέυω πως το WvWvW είναι αρκετό και σίγουρα γίνεται πιο εύκολα balanced από το να έχεις 2 factions στα οποία θα υπάρχουν πάντα διαφορετικοί πληθυσμοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση αν αλλάξεις crafting' date=' την παλιά βαθμολογία την χάνεις??[/quote']

 

Όχι από όσο θυμάμαι το είχα διαβάσει σε κάτι review εν καιρό beta. Ουσιαστικά μπορείς με ένα char μάλλον να είσαι τα πάντα. Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι από τότε

 

Αποστολή από το Optimus 2X με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χανεις τις recipes και το level του craft, αλλα καθε φορα που αλλαζεις κοστιζει λεφτα.

Νομιζω ειναι 40 silver αμα το craft το εχεις 400. Πρεπει να ειναι 10 copper ανα skill point.

Δεν ξερω ομως σε ποιο npc το αλλαζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ το mini review μια και νομίζω έχω δει τα βασικά στο pve κομμάτι ενώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το pvp του.

Να πω ότι αυτό το game όλη η παλιά ελληνική κοινότητα του game το περιμέναμε για χρόνια πως και πως. Τότε πίσω στο 2006 είχαμε καταφέρει να κάνουμε κάτι ακατόρθωτο για τα τότε δεδομένα των παιχνιδιων με την κυκλοφορία του factions. Να ενωθούμε όλα τα ελληνικά alliance σε ένα τεράστιο ally με πάνω από 500 ενεργούς έλληνες.

Φυσικά όπως όλα τα καλά πράγματα στην Ελλάδα και αυτό δεν μακρηγόρησε. Γρήγορα άρχισαν οι καβγάδες και το ally διασπάστηκε. Από την μεριά μας είχαμε τους power of greece. Τα χρόνια πέρασαν στο guild πέρασαν τέσσερις γενιές παιχτών αλλά κατάφερε και επιβίωσε και μπήκε και στο gw2.,

Είναι φοβερό συναίσθημα να ξαναπαίζεις μετά από τόσα χρόνια με παιδιά που είχες λιώσει στο πρώτο μέρος. Και είναι ακόμα ποιο φοβερό να βλέπεις παιδιά θρύλους στο game και ingame φίλους να ξαναπιάνουν τον τίτλο μετά από τόσα χρόνια και να παίζουν καμένα.

Το game πάντα είχε μια ζωντάνια και ενθουσιασμό στο κόσμο του που σπάνια την συναντούσες σε άλλο mmo. Ενα μικρό παράδειγμα είναι αν αφήσεις κάποιον char να χορεύει σε κεντρικό σημείο δεν υπάρχει περίπτωση να μην μαζευτούν και άλλοι να κάνουν το ίδιο :P

 

gw072e.jpg

 

Αρχικά όταν ξεκίνησα το τίτλο είχα μερικές ενστάσεις με την μορφή που θα έχει το νέο game και να πω την αλήθεια μερικές ακόμα τις έχω διατηρήσει. Το βασικότερο μου παράπονο είναι ότι πλέον δεν υπάρχει το gvg , το παγκόσμιο guild ladder αλλά και ότι ο καθένας μπορεί να συμμετέχει σε όσα guild θέλει. το τελευταίο νομίζω είναι μεγάλο fail από την arena net γιατί με αυτό τον τρόπο χάνετε η ψυχή του game και αυτή είναι το να ανήκεις σε μια συντεχνία-guild και να υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα της.

Στο πρώτο game αυτό ήταν το βασικό στοιχείο ενασχόλησης με τον τίτλος. Ολες οι ιντριγκες, πάθη, δολοπλοκίες, κατασκοπεία βασιζόντουσαν σε αυτό το πράγμα. Πλέον όλο αυτό το οικοδόμημα έχει καταρρεύσει.

Αρχισα να παίζω ξενερωμένος να πω την αλήθεια από αυτή την χαλαρότητα στην οργάνωση των guild και γρήγορα ανακάλυψα ότι η arena net έχει πάντα το μαγικό ραβδάκι να μας διαψεύδει και να δημιουργεί απίστευτης ομορφιάς τίτλους!

Η δημιουργία του κόσμου στο gw2 είναι η πλέον απίστευτη σε λεπτομέρεια και ομορφιά και σε κάνει να θέλεις να περιπλανίεσε με τις ώρες. H κεντρική πόλη των human είναι από τις ομορφότερες που έχω συναντήσει όλα αυτά τα χρόνια στα mmo. Θυμάμαι διάφορες άλλες αξιομνημόνευτες όπως στο darkfall και warhammer αλλά αυτή εδώ ξεπερνάει σε φαντασία και δημιουργία ότι έχει φτιαχτεί μέχρι στιγμής...

 

 

gw059t.jpg

 

gw065i.jpg

 

Γενικά ο κόσμος του είναι ανοιχτός για εξερεύνηση και σε κάνει να θέλεις να ψάξεις κάθε γωνία του. Υπάρχουν απίστευτα platfform puzzle σε απίθανα μέρη που μετά από την δυσκολία σε περιμένει πάντα ένα σεντούκι με loot μέσα. Υπάρχουν γενικά πολλές pve εκπληξεις για όποιον έχει την όρεξη να εξερευνήσει τον κόσμο του gw 2.

Δεν είναι μόνο τα platform puzzle που βρίσκεις σε απίθανες σπηλιές που δεν σου κάνουν με τπτ ότι κάτι υπάρχει μέσα είναι και γενικά διάφορα κρυμμένα μυστικά που θέλεουν εξερεύνηση και φαντασία για να αποκαλυφθούν. Για άλλη μια φορά μπράβο στην arena net για την δουλειά που έχει κάνει.

 

gw084v.jpg

gw087h.jpg

 

Αν και αρχικά δεν είχα καταλάβει τι γινόταν με τα quest καθώς υπήρχε μόνο ένα κεντρικό χωρίς την ύπαρξη άλλων γρήγορα ανακάλυψα στο gw2 εφαρμόζετε άλλη μια απίστευτα καινοτόμο ιδέα που αν και την έχουμε ξαναδεί σε άλλα game στο gw2 η arena net την προχώρησε δέκα σκαλιά παραπάνω. Και μιλάω για τα public quest. Η ύπαρξη τους δίνει μια φοβερή δυναμική στον ανοιχτό κόσμο του gw με event από παίχτες να γίνονται παντού και όπου περάσεις.

Πολλές φορές βρίσκεσε να ακολουθείς τα public quest για ώρες και στην κυριολεξία χάνεσε μέσα στις συνεχόμενες μάχες. Υπάρχουν και μερικά πανδύσκολα boss που γίνονται respawn σε κάθε περιοχή ανά ώρες. Ενά από αυτά είναι και ο behemoth στις αρχικές περιοχές που εμφανίζετε κάθε 6 ώρες στο swamp. Είμαστε πάνω από 30 άτομα για να τον ρίξουμε και τελικά μετά από κόπο τα καταφέραμε. Η αίσθηση της επικής μάχης σε όλη της το μεγαλείο!

 

gw076t.jpg

 

σε γενικές γραμμές εντυπωσιασμένος από τον τίτλο και νομίζω τέτοιας ποιότητας game μπορούν να σταθούν άνετα σε μηνιαία συνδρομή.

Ας μας φωτίζουν οι θεοί της Tyria...

 

gw063r.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βάλω κι εγώ καμιά. :P

 

 

O χαρακτήρας μου (Kaedenor, lvl 45 Norn Warrior):

gw053m.jpg

 

Σκοτώνοντας έναν champion devourer:

gw043is.jpg

 

Και ξύλο με τον Shatterer:

gw045ew.jpg

 

gw046a.jpg

 

gw049q.jpg

 

gw052z.jpg

 

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτό είναι και το τραγικό check2fire. Ότι ουσιαστικά αυτός ο τίτλος είναι δωρεάν με εξαίρεση την αγορά του κουτιού ενώ άλλοι και καλά AA τίτλοι σου ζητάνε συνδρομή για ούτε τα μισά από ότι δίνει το GW2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και εγώ την κακια μου καλό χρυσό το game αλλα αυτό το πραγμα με τα αόρατα zerg άμα συνεχιστεί δέν θα πατάει κανεις σοβαρός στο wvwvw...Μάλλον το παιχνίδι αργεί υπερβολικά πολύ να φορτώσει τους αντιπάλους και εκει που κάνεις Siege ένα keep πεθαίνεις απο κάποιους αόρατους που έκαναν ντου....Αυτό το πράγμα ειναι gamebreaking και πρέπει να το είχαν φτιάξει ήδη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή ποιος είναι ο πιο φθηνός τρόπος να δοκιμάσει / αγοράσει κάποιος το παιχνίδι;

 

Αύριο νομίζω λήγει η προσφορά στο greenmangaming.com που αναφέρθηκε λίγες σελίδες πριν και βγαίνει στα 41.25 ευρώ.

Χαμηλότερη τιμή δεν έχω δει κάπου αλλού μέχρι τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση,αν καιποιος ειναι διαφορετικο race απο εμενα,αλλα εινα ιστον ιδιο server,δεν μπορει να expαριστει μαζι μου και να κανουμε παρτυ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...