Προς το περιεχόμενο

Aπαγορευση προσβασης σε δισκο σε ubuntu


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω κατι. Ηθελα να βαλω το ubuntu, ως δευτερο λειτουργικο μετα τα xp στον υπολογιστη μου. Γινεται ομως να το κανω να περιοριστει μονο στο δικο του partition? Να μην εχει καμια προσβαση στα partition των windows, αν γινεται να μην τα "βλεπει" καν. (Φοβαμαι μη τσιμπησω τιποτα επιβλαβες για τα win και ψαχνομαι)

 

 

 

Γινεται αυτο που ρωταω και πως;

 

Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την εγκατάσταση του Ubuntu, θα ερωτηθείς για ποιούς δίσκους και πια partision, θέλεις να βλέπει το λειτουργικό. Πάντως, εάν έχεις τα XP σε ntfs,(που μάλλον έτσι θα είναι) να ξέρεις ότι το Ubuntu, έαν το επιλέξεις, θα τα βλέπει μεν αλλά δεν θα μπορεί να γράψει ή να αλλοιώσει κάτι σε αυτό το partision καθ΄'οτι δεν υποστηρίζει εγγραφή σε ntfs. (Μπορεί να γίνει και αυτό, αλλά είναι μια αλλη ιστορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oh yay! Ειχα εγκαταστησει τα kubuntu και δεν ειχα βρει καποια επιλογη και υπεθεσα οτι γενικα δεν υπαρχει. Ωραιο αυτο που μου λες και απολυτως χρησιμο καθως τα λινουξ τα θλεω για να αρχισω σιγα σιγα να τα μαθαινω, οχι να μπω σε μπελαδες, διαφορου ειδους... Ουτε να τα βλεπει, ουτε τιποτα.

 

Μια τελευταια ερωτηση, ποσο χωρο λες να του αφησω σε gb? Να ειμαι καλυμμενος και για το μελλον και για updates.. 8gb π.χ.;

 

 

 

Thanx!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το λειτουργικό θα επιλέξεις file system xt3 και καλό είναι να διαθέσεις τουλάχιστον 15 γίγα εάν εχεις διαθέσιμα. Θα πρέπει να φτιάξεις και ένα partision για το swap (file system swap) και να δώσεις μέγεθος όση μνήμη έχει το μηχάνημά σου.

Υ.Γ. Για να μήν βλέπεις τα xp δεν θα κάνεις mount το partision τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, εχω διαθεσιμα τοσα. Το partition για το swap θα το κανω ενα gb λοιπον, αλλα σε τι filesystem?

 

 

Kαι μια μινι ερωτηση, δηλαδη δε γινονται automount τα αλλα partition(εγω δε θα τα κανω mount, αυτο ειναι σιγουρο)? Επειδη θα το εχω επιλεξει στην εγκατασταση, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει file system πού λέγεται swap.

Θα ερωτηθείς κατά την εγκατάσταση πιά partition θα κάνεις mount και συνεπώς θά βλέπεις μέσα από το Ubuntu. (Εσύ θα τα επιλέξεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...