Προς το περιεχόμενο

Ubuntu προβλημα με τον ηχο


nigiana

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

η καρτα ήχου μου είναι sound bluster 5.1 της creative

 

εγκατεστησα το alsa το τελευταιο και ολα καλα.Ομως πουθενα ήχος.

στο τελος της εγκαταστασης μου εγραψε

WARNING!!! The mixer channels for the ALSA driver are muted by default!!!

**************************************************************************

You would use some ALSA or OSS mixer to set the appropriate volume.

 

δεν βρησκω όμως κατι στο control center gia ρυθμιση audio and video που να einai mute enable...

me to alsamixer ola deixnoyn anevasmena

επίσης στο πανελ εντασης και ήχου (ενα εικονίδιο πανω αριστερα) κανω ρυθμίσεις φωνης για center

external aplifier κ.τ.λ στο μενου μου εχει επιλογη να αλλαξω συσκευή (αναμεσα σε 3 :SI7012(alsa mixer) ,SB Live 5.1 (alsa mixer) ,media electronics(Oss mixer)

 

και το πιο περιεργο με την εντολή asoundconf μου δίνει

listNames of available sound cards:

SI7012

UART

Live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς επειδή έχεις ενεργοποιημένη την onboard κάρτα ήχου την βλέπει και την έχει σαν προεπιλογή με αποτέλεσμα να μην έχεις ήχο από την creative. Απενεργοποίησε την onboard κάρτα από το ΒΙΟS και αν έχεις πάλι πρόβλημα ξαναπόσταρε.

 

edit: ή απλά αφού σου δίνει την δυνατότητα επιλογής επέλεξε την κάρτα ήχου στη οποία έχεις συνδεμένα τα ηχεία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να το ρυθμισεις απο την κονσολα πια καρτα θα χρησιμοποιηση το συστημα σου.οι επιλογες για τα sound cards η πρωτη ειναι για την ενσωματωμενη καρτα ηχου στο motherboard.η sb live λογικα ειναι η creative.

για πρωσπαθησε απο το μενου να αλαξεις την καρτα ηχου σου σε SB Live 5.1 (alsa mixer)

η δωσε σε κονσολα asoundconf set-default-card Live

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

me to alsamixer ola deixnoyn anevasmena

Μπορεί να είναι ανεβασμένο ένα volume control, και να είναι Muted. Το Muted στο alsamixer αντιπροσωπεύεται με ένα "M" στο κάτω μέρος της μπάρας κάθε control, και ενεργοποιείται/απενεργοποιείται πατώντας "m".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

Μολις ξανα ανοιξα τον υπολογιστη μου αφου του έδωσα μια κλωστια(!) και δουλευει χωρις να κανω τιποτα άλλο.Και ο Αγιος φοβέρα θέλει!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...