Προς το περιεχόμενο

Ανεπιτυχής εγκατάσταση Linux distros


None23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,ειναι το πρωτο μου μηνυμα στο insomnia.gr και θα ηθελα να αναφερθω στις ανεπιτυχεις προσπαθειες μου να ξεφυγω απο τα Windows....

 

1)Damn small Linux:

Αφου κατεβαζω απ'το site το αρχειο dsl-3.3RC3.iso

το "καιω" σε ενα cdακι και παω για installation και ενω αρχικα ολα κυλουν

ομαλα εμφανιζεται το εξης μηνυμα

 

Scanning for USB devices.....Done

Can't find KNOPPIX filesystem,sorry.

Dropping you to a (very limited) shell

Press reset button to quit

 

μετα αναφερει κατι για additional builtin commands..

 

2)Mandriva:

Εχοντας κατεβασει αρχειο ονοματι mandriva-one-2007-free-gnome.iso

και αφου το "καιω" ειτε με max ταχύτητα ειτε με μικροτερη,και ενω η διαδικασια installation δειχνει να κυλαει ομαλα(δειχνει να αναγνωριζει usb,mouse και οοολα τα συναφη...)εμφανιζεται οθονη με μηνυμα:

 

SQUASHFS error: unable to read super block.

mount: error 22 mounting squash fs flags ro

well,retrying with out the option flags.

bio too big device loop0 (2>0)

SQUASHFS error:sb_bread failed reading block 0*0.

SQUASHFS error:unable to read superblock

mount:error 22 mounting squashfs

well,retrying read-only without any flag.

bio too big device loop0 (2>0)

SQUASHFS error:sb_bread failed reading block 0*0

SQUASHFS error:unable to read superblock

mount:error 22 mounting squashfs

pivotroot:pivot-root/live/union,/live/union/initrd failed:2

rmdir:ʼ/initrd/live/unionʼ:No such file or directory

/bin/sh:cd:1:canʼt cd to /initrd/live

mount: Mounting bin on /live/bin failed:Invalid argument

mount: Mounting dev on /live/dev failed:Invalid argument

mount: Mounting lib on /live/lib failed:Invalid argument

mount: Mounting linuxrc on /live/linuxrc failed:Invalid argument

mount: Mounting live on /live/live failed:Invalid argument

mount: Mounting proc on /live/proc failed:Invalid argument

mount: Mounting sys on /live/sys failed:Invalid argument

ERROR: /bin/sh exited abnormally with value 255! (pid 1399)

Freeeing unused kernel memory:228k freed

init started:BusyBox v.1.2 (2006.07.16-01:52+0000) multicall binary.

Init: Bummer,canʼt write to log on /dev/vc/5!

 

Please press Enter to activate this console

Init:Bummer,canʼt write to log on /dev/vc/5!

Starting pid 1437,console /dev/console:ʼ/bin/shʼ

 

Ubuntu 6.06:

Με cd που ηρθε επειτα απο παραγγελια,η ολη διαδικασια φαινεται να σταματα στο σημειο οπου αφου αρχισει η διαδικασια εγκαταστασης και αναγνωρισει τα διαφορα μερη του υπολογιστη εμφανιζει μια μαυρη οθονη με το μηνυμα

 

Uncompressing Linux....Ok,booting the kernel.

 

.....και δυο χρονια να περιμενω τον υπολογιστη μπας και εγκαθιστα τιποτα η μημπως το "σκεφτεται".....αυτος δε "σιεται" που λεει και η γιαγια μου...

 

Anyway,αν καποιος ξερει πως θα μπορεσω να εγκαταστησω οποιαδηποτε απο τις διανομες....θα ηθελα τη βοηθεια του γιατι αν και δεν ειμαι κανας προγραμματιστης(ενας κοινος χρηστης Η/Υ ειμαι...) θελω πολυ να ασχοληθω

με τα Linux.Ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.

 

My pc:

CPU Intel Core2 E6600 2.40Ghz

MB Gigabyte GA-965P-DS3 Intel 965

nVidia GF7600GT 256MB

HD Seagate 200GB ST3200827AS SATA

Memory DDR2 Aeneon 1024M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις dsl κατεβασε το ubuntu 6.10 απο εδω

http://www.ubuntu.com/getubuntu/download και ακολουθησε τις οδηγιες εγκαταστασης απο εδω

http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntu6.10

απο τι βλεπω το συστημα σου ειναι καινουργιο ειναι λογικο διανομες σαν το dsl να μην μπορουν να bootaroun αφου εχουν παλαιοτερο kernel.η εκδοση 6.10 του ubuntu εχει απο του νεωτερους kernel που υπαρχουν στις διανομες μεχρι βεβαια να βγει η επομενη "feisty" σε 20 μερες περιπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ιδεα chek2fire!Ηδη εβαλα να κατεβαινει η 6.10 και ελπιζω να εχω καλυτερη τυχη αυτη τη φορα..!εψαξα αρκετα (για να δω τι φταιει) πριν "απευθυνθω" στο insomnia και οι πληροφοριες πανω στο ζήτημα ηταν πολυ διασπαρτες,ή ανακριβεις,ή ανεπιτυχείς γι'αυτο ελπιζω να δοθουν οσο πιο πολλες και σωστες απαντησεις γινονται για να βοηθηθουν κι αλλοι!thanx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να φταίει ο πολύ πρόσφατος JMicron controller της Gigabyte motherboard που έχεις. Αν δεν κάνω λάθος, ενσωματώθηκε υποστήριξη γι'αυτόν στους Linux Kernels μετά τον 2.6.18.

 

 

 

***Edit: Καλά το θυμόμουν: http://juicebar.wordpress.com/2006/09/03/linux-and-intel-core-2/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως με την ίδια ακριβώς μητρική δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε με την 6.06 ούτε με την 6.10 έκδοση!! Πραγματικά δεν συνάντησα τίποτα το μεμπτό! Μου έχει συμβεί αρκετές φορές με το ίδιο δισκάκι να επιχειρώ εγκατάσταση σε ένα φίλο και να κολάει κάπου στο 40% και σε άλλο φίλο μου να εξελίσσεται κανονικά! Εγώ πάντως τη λύση βρήκα ξανακαίγωντας το iso σε άλλο δισκάκι.. Δεν το χω καταλάβει ακόμα πως και γιατί συμβαίνει αυτό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη λύση του προβλήματος δίνει η πρόταση του chek2fire να χρησιμοποιήσω την εκδοση 6.10 των ubuntu (τουλαχιστον αυτη ειναι η λυση για το σύστημα μου-με δεδομένο τις ήδη υπάρχουσες διανομες).Χρειάστηκε βέβαια να προσπαθήσω καμία δεκαριά φορες να κάνω την εγκατάσταση μέχρι να γίνει 100% complete καθώς το cd κολούσε!...Επίσης το link που με στελνεις parsifal ειναι πολυ κατατοπιστικό,αλλα ουτε και η έκδοση fedora core 6 μπόρεσε να εγκατασταθεί σ'αυτό το ρημάδι!!!Ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια παιδιά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και με την επομενη εκδοση του ubuntu που βγαινει σε ενα μηνα θα υπαρχει μεγαλητερη συμβατοτητα με καινουργια συστηματα καθως εχει και νεωτερο kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...