Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι και τιγκα:-D

Δεν φτανει στα επιπεδα του HS,αλλα εχει.Δεν ενοχλει καθολου βεβαια.:-)

 

σωστα, δεν φτανει τα επιπεδα του HS γιατι εχει καλυτερο blur απο το hs στις γρηγορες κινησεις της καμερας.

 

ομως για παραδειγμα, (για οσους δεν εχουν ps3 και μονο 360) το MASS EFFECT κατακρεουργηθηκε απο τον τυπο για το screen tearing που ειχε,

ενω σε καμια περιπτωση δεν ειναι χειροτερο απο του uncharted (!!)

και επιπλεον το mass effect ειναι και rpg, οχι platform-tomb raider.

;]

 

 

 

 

παμε και το mini-review:

τα γραφικα ειναι ωραια, αν και το animation και τα transitions ειναι αρκετα πισω απο το assasins creed.

εχει τις καλες του στιγμες οπως πχ τα γυαλιστερα "βρεμμενα" textures στα ρουχα, αλλα εχει και στιγμες που δεν ειναι καθολου nextgen.

 

πχ ολες οι διαδρομες του παιχνιδιου ειναι πολυ περιορισμενες, και οχι μονο αυτο, αλλα πολλες φορες μπορει να βλεπεις παρομοια υψη/αλματα/εσοχες για να κρεμαστεις/πηδηξεις, αλλα το παιχνιδι σε αφηνει μονο σε αυτα που θελει.

αλλες φορες παλι πηδαει πιο μακρια απο οτι συνηθως, ωστε να πιαστει σε καποιο μακρινο σημειο που κανονικα με τη λογικη του παιχνιδιου δεν θα επρεπε να το εφτανε κλπ και ετσι ξενιζει..

 

επισης οι μαχες με τους πειρατες ολη την ωρα απο ενα σημειο και μετα δεν λενε και τιποτα,

ενω το control scheme ειναι μια ξεπατικοσουρα του gears, παρ'ολα αυτα ομως δεν ειναι τοσο πετυχημενο οσο το αυθεντικο.

ο στοχος ειναι καπως παρακεντρος οταν εισαι ορθιος, αλλα ευτυχως στρωνει under cover. :)

 

γενικα ενα αρκετα καλο platform game, που αν και τα puzzles του δεν ειναι επιπεδου tomb raider/prince of persia,

θα ελεγα οτι ειναι το πρωτο ps3 exclusive που δοκιμαζω που ειναι ευχαριστο να το παιζεις.

 

το προβλημα που ειχα με ολα τα αλλα exclusive "βαρια" games του ps3, (motorstorm, heavenly, lair κλπ) ειναι οτι παρ'οτι ειχε γινει προσπαθεια να ειναι ωραιο αυτο που βλεπεις,

ητανε μαπα αυτο που παιζεις.

το uncharted ειναι κατα τη γνωμη μου το πρωτο που συνδιαζει "το τερπνον μετα του ωφελιμου" και ειναι ευχαριστο και να το βλεπεις αλλα και να το παιζεις.

βεβαια η πολυ μικρη διαρκεια του παιχνιδιου ειναι ολιγον προβλημα, αλλα μπορειτε παντα να το νοικιασετε. ζητημα να χρειαστειτε και δευτερη μερα για να το δειτε ολο.

 

8.5/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ομως για παραδειγμα, (για οσους δεν εχουν ps3 και μονο 360) το MASS EFFECT κατακρεουργηθηκε απο τον τυπο για το screen tearing που ειχε,

 

Δεν το εχω δει το παιχνιδι,αλλα ακουγα για κολληματα και οχι για tearing.

 

Mε το review σου συμφωνω σε μεγαλο βαθμο και στα αρνητικα αλλα και στα θετικα.

Σε αυτο το κομματι διαφωνω ομως κατηγορηματικα.

αν και το animation και τα transitions ειναι αρκετα πισω απο το assasins creed.

 

Θεωρω οτι ειναι μια σκαλα πανω απ'όλα τα παιχνιδια σε animation και για μενα αν και τα γραφικα του ειναι μαλλον τα καλυτερα που εχω δει,το animation τελικα ''κλεβει'' τη δοξα απο αυτα.

Πιστευω οτι εχοντας ετοιμο εναν τεραστιο αριθμο κινησεων απο το πρωτο uncharted,το δευτερο μερος θα ξεφυγει ακομα περισσοτερο.

Το assasins εχει καλο animation και ισως ειναι το ανωτερο αν εξαιρεσουμε το Uncharted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι ορεξεως ουδεις λογος pds, αλλα ειναι παραπανω απο εμφανες σε εμενα οτι το assasins creed ειναι αρκετα πιο μπροστα απο το uncharted και στα transitions (οι μεταβολες του animation, πχ πηδας με φορα για 3 μετρα και σκας στον τοιχο στα 2 μετρα: ενω το πρωτο animation δεν εχει ολοκληρωθει (αλμα) -> γινεται η μεταβαση στο δευτερο animation (χτυπημα στον τοιχο και πιασιμο ή πεσιμο)

αυτες οι μεταβασεις ειναι σαφως καλυτερες στο ac, πραγμα που το κανει πιο αληθοφανες και λιγοτερο "παιχνιδι"

(βεβαια δεν το εχω δει στο ps3, αλλα δεν πιστευω να γινανε τετοιου ειδους περικοπες!!)

και στο animation, και στο "βαρος" των χαρακτηρων κλπ κλπ

συνυπολογισε και το γεγονος οτι το ac εχει εκατονταπλασια ελευθερια απο το uncharted, και κανε τη σουμα..

 

σιγουρα το επομενο uncharted θα ειναι καλυτερο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το assasins creed δεν ειναι καλυτερο ηδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι ορεξεως ουδεις λογος pds, αλλα ειναι παραπανω απο εμφανες σε εμενα οτι το assasins creed ειναι αρκετα πιο μπροστα απο το uncharted και στα transitions (οι μεταβολες του animation, πχ πηδας με φορα για 3 μετρα και σκας στον τοιχο στα 2 μετρα: ενω το πρωτο animation δεν εχει ολοκληρωθει (αλμα) -> γινεται η μεταβαση στο δευτερο animation (χτυπημα στον τοιχο και πιασιμο ή πεσιμο)

αυτες οι μεταβασεις ειναι σαφως καλυτερες στο ac, πραγμα που το κανει πιο αληθοφανες και λιγοτερο "παιχνιδι"

(βεβαια δεν το εχω δει στο ps3, αλλα δεν πιστευω να γινανε τετοιου ειδους περικοπες!!)

και στο animation, και στο "βαρος" των χαρακτηρων κλπ κλπ

συνυπολογισε και το γεγονος οτι το ac εχει εκατονταπλασια ελευθερια απο το uncharted, και κανε τη σουμα..

 

σιγουρα το επομενο uncharted θα ειναι καλυτερο, αλλα αυτο δεν σημαινει οτι το assasins creed δεν ειναι καλυτερο ηδη.

 

P3tran σόρρυ αλλά σε καμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό που λες... Μπορω να δεχτώ ότι σου αρέσει περισσότερο το ac σαν περιβάλλον σαν art αλλά το animation δεν συγκρίνεται! Και φυσικά δε το λέω εγώ... μόνο... Διάβασε λίγο το neogaf εκτός του forza thread και θα δεις τι λένε και οι συνάδελφοι εκεί ;) To Uncharted είναι όλο ζωγραφισμένο και γι αυτό δεν έχει την "αληθοφάνεια" του AC. Πέρα απ αυτό όμως το AC έχει εμφανώς χειρότερο animation από το Uncharted! Ίσως όχι πιο "ρεαλιστικό" αλλά καλύτερο σαν animation, αν καταλαβαίνεις πως το λέω. Καλά δε θα σε πείσω απλά γράφω τον αντίλογο να υπάρχει!

 

Η ελευθερία του AC είναι σίγουρα πολύ μα πολύ μεγαλύτερη αλλά... Ξεχνάμε κάτι.. Το βαρετό gameplay του AC είναι για μένα αυτό που δε το άφησε να ξεπεράσει πολλά παιχνίδια που άνετα θα μπορούσε! Είναι πιο βαρετό και από το HS. :P Τουλάχιστον εγώ έτσι το είδα! Καλά αυτό με τη σύγκριση ανάμεσα σε 360 και ps3 είναι αστείο :P Το παιχνίδι δείχνει ακριβώς το ίδιο και το gametrailers το κράξανε γι αυτή τη περίφημη σύγκριση... ;)

 

Επίσης δε μας είπες πως σου φάνηκαν τα textures του Uncharted, τα cut scenes, η ιστορία του, το ΑΙ του κλπ κλπ. Μόνο το tearing ανέφερες ;) Επίσης που δε δείχνει next gen?! Πάντως ο βαθμός είναι υποφερτός (παρέα με το 1up). :P

 

 

ΥΓ: Στο GT5 ανέβηκε ένα patch το οποίο κατά πως φαίνεται βελτιώνει το tearing που έβλεπε κανείς στο london track kαι στο eiger track. Επιπλέον έπαιξα online σήμερα. Η κίνηση των αυτοκινήτων μπορεί να μην είναι 100% smooth αλλά είναι γύρω στο 90+! Δεν είναι έτσι όπως το παρουσίαζες... Εγώ δηλαδή μια χαρά έπαιξα! Σίγουρα θα φτιάξει σύντομα εντελώς το θέμα αυτό...

 

Το μόνο πρόβλημα μου στο online είναι το εξής... Όταν φρενάρω για να μπω στη στροφή και έρχεται ο από πίσω και με κοπανάει από πίσω για να φρενάρει!! Με πετάει εκτός πορείας και είναι ο κυριότερος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα 1η θέση σε αγώνα!

Αλήθεια το forza τι κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση? πως αντιδρά το αμάξι ?

 

 

EDIT:

 

Link . Όπως χαρακτηριστικά λέει...

 

Best looking console game ever!!

Indeed. Nothing nothing nothing touches this game visually.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο πρόβλημα μου στο online είναι το εξής... Όταν φρενάρω για να μπω στη στροφή και έρχεται ο από πίσω και με κοπανάει από πίσω για να φρενάρει!! Με πετάει εκτός πορείας και είναι ο κυριότερος λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα 1η θέση σε αγώνα!

Αλήθεια το forza τι κάνει στη συγκεκριμένη περίπτωση? πως αντιδρά το αμάξι ?

 

Και στo forza μπορείς να χάσεις τον έλεγχο αν σε χτυπήσουν από πίσω στα φρένα. Όμως κανείς δεν το κάνει για διάφορους λόγους:

 

1. Μπορεί να χάσει κι αυτός τον έλεγχο

2. Σίγουρα αυτό θα του στοιχίσει παραπάνω χρόνο απο ότι μία καθαρή πορεία

3. Θα έχει επιπλέον time penalty λόγω της επαφής

4. Θα χαλάσει η αεροδυναμική και θα μειωθούν αντίστοιχα οι επιδόσεις

5. Μπορεί να πάθει ζημιά η μηχανή του (όπως και του μπροστινού αν είναι τοποθετημένη πίσω)

6. Είναι unfair

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στo forza μπορείς να χάσεις τον έλεγχο αν σε χτυπήσουν από πίσω στα φρένα. Όμως κανείς δεν το κάνει για διάφορους λόγους:

 

1. Μπορεί να χάσει κι αυτός τον έλεγχο

2. Σίγουρα αυτό θα του στοιχίσει παραπάνω χρόνο απο ότι μία καθαρή πορεία

3. Θα έχει επιπλέον time penalty λόγω της επαφής

4. Θα χαλάσει η αεροδυναμική και θα μειωθούν αντίστοιχα οι επιδόσεις

5. Μπορεί να πάθει ζημιά η μηχανή του (όπως και του μπροστινού αν είναι τοποθετημένη πίσω)

6. Είναι unfair

 

Στο GT5p:

 

1. check

2. check

3. check

4. Δε ξέρω, σίγουρα μπορεί να ταιριάξει και στο 2 οπότε δε μπορώ να τα ξεχωρίσω

5. Νο damage :P Αυτό είναι πολύ βασικό για να μη χτυπήσεις τον άλλον ωστόσο και χμμ πρέπει να μπει damage και όχι αλά pgr ... Είδωμεν!

6. check

 

Δηλαδή περισσότερο στην ευθυξία των παικτών είναι τι θα κάνουν απ ότι καταλαβαίνω... Προφανώς στο gt5p το κάνουν γιατί δν ξέρουν να οδηγούν χαχαχα. Όσοι είδα είναι άλλα ντάλα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

picture1986hq8wc0.jpg

 

δεν ειναι τοσο απλο το "check" nonborn.

 

το forza κραταει στοιχεια απο τα μηχανικα μερη του αυτοκινητου, και καταχωρει βλαβες αναλογα το τι κανεις (και το τι εχεις φτιαξει)

 

ετσι λοιπον, ενα πουστικο ζμπρωξιματακι απο πισω θα στοιχησει στον υπαιτιο το λιγοτερο ενα τσαλακωμα των αεροδυναμικων του βοηθηματων (υπολογιζομενες παραμετροι εκτος των αλλων: αεροδυναμικος συντελεστης, αντωση, οπισθελκουσα), που με τη σειρα τους θα στοιχησουν 15-20χλμ τελικης, χειροτερες επιταχυνσεις και στριψιμο, που με τη σειρα τους τον κανουν κατευθειαν λιγοτερο ανταγωνιστικο με ολους τους αλλους που δεν "ακουμπησε".

 

σε πιο σοβαρες περιπτωσεις, το forza υπολογιζει και καταχωρει βλαβες σε: ψαλιδια, αναρτησεις, κιβωτιο, διαφορικο, φρενα, μοτερ και αλλα επιμερους κομματια του αυτοκινητου, που φυσικα επηρεαζουν απο λιγο εως ολοκληρωτικα το αυτοκινητο στην συμπεριφορα του.

το ποσοστο βλαβων εξαρταται απο δυναμικους παραγοντες αλλα και ακομα και το ειδος των ανταλλακτικων που φοραει το αυτοκινητο.

και φυσικα, στο τελος του αγωνα καλεισαι να πληρωσεις επισκευες.

 

το forza εχει ενα συστημα βασισμενο σε physics και υπολογισμους, το οποιο τελικα ειναι πολυ ψαγμενο και καταφερνει να επιφερει μια ισορροπια και μονιμη συνειδηση αιτιας-αποτελεσματος ακομα και στους πιο ...ανισορροπους οδηγους :D

 

βασικα αμα σου αρεσουν τα σοβαρα ραλακια, αντε παρε ενα premium που εχει μεσα το forza ετοιμο,

κι ας μην παρεις τιποτα αλλο στο 360.

 

 

p.s. για το Uncharted (αφαιρεθηκα με το forza :D)

- πολυ καλος ο ηχος γενικα: background music, sound effects, ομλιες.

- τα textures ειναι σε καλο επιπεδο, δεν ειναι χαμηλης αναλυσης και μερικα εχουν και ωραια φιλτρα περασμενα.

πιο πετυχημενο απο τα textures θα χαρακτηριζα τον στατικο φωτισμο, ο οποιος ειδικα σε μερικες περιπτωσεις δινει αρκετα στην ατμοσφαιρα.

γενικα, εξαιροντας το tearing και μερικες φορες το λιψο framerate, στεκει καλα απο γραφικα και για καποιον που δεν εχει μονο ps3.

οχι οτι ειναι τα γραφικα της χρονιας, αλλα ειναι καλα.

- επισης μου αρεσε ο τροπος που φορτωνει.

edit:

-το A.I. δεν λεει κατι, ισα-ισα ειναι βαρετες και επαναλαμβανομενες οι "πειρατομαχιες" απο ενα σημειο και μετα.

-που δεν ειναι nextgen? στο gameplay φυσικα, στο level design κλπ (tomb raider φωτοαντιγραφο και πιστες που -περα απο το πως φαινονται- παραμενουνε σωληνες)

νομιζω σου απαντησα σε ολα. αν μου ξεφυγε κατι ρωτα με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι οτι ειναι τα γραφικα της χρονιας, αλλα ειναι καλα.

 

Oχι...το crysis το ξεπερνα για λιγο:-D

Ενταξει αν οχι τα καλυτερα γραφικα παιχνιδιου για κονσολα σιγουρα ειναι μαζι με το GoW στην πρωτη θεση για μενα.

Βεβαια sites οπως το GT το θεωρουν ευκολα το καλυτερο παιχνιδι σε γραφικα για κονσολα,αλλα οπως ειπες και πριν...περι ορεξεως...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι...το crysis το ξεπερνα για λιγο:-D

Ενταξει αν οχι τα καλυτερα γραφικα παιχνιδιου για κονσολα σιγουρα ειναι μαζι με το GoW στην πρωτη θεση για μενα.

Βεβαια sites οπως το GT το θεωρουν ευκολα το καλυτερο παιχνιδι σε γραφικα για κονσολα,αλλα οπως ειπες και πριν...περι ορεξεως...:-)

 

ρε pds... :-D

"για λιγο": oσα τριγωνα ειναι ολοκληρος ο uncharted, ειναι τα δαχτυλακια απο τον crysis. :lol:

 

με αυτα που λετε οι psακηδες για το creed, θα με κανετε να παω να το νοικιασω κι αυτο για να δω ποσο χειροτερο ειναι απο την εκδοση για 360... :devil:

για μενα, πχ απο τα τελευταια games, και το creed και το bioshock εχουν συνολικα καλυτερα γραφικα απο το uncharted.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε pds... :-D

oσα τριγωνα ειναι ολοκληρος ο uncharted, ειναι τα δαχτυλακια απο τον crysis. :lol:

 

Καλα πλακα εκανα αλλα μην υπερβαλεις και εσυ:-D

 

 

με αυτα που λετε οι psακηδες για το creed, θα με κανετε να παω να το νοικιασω κι αυτο για να δω ποσο χειροτερο ειναι απο την εκδοση για 360... :devil:

για μενα απο τα τελευταια games,

 

Το greed το εχω δει και σε ps3 και σε 360,οι οποιες διαφορες ειναι στο frame rate και πουθενα αλλου.Γενικα μετριο παιχνιδι(απογοητευση της χρονιας για μενα) και γραφικα που μενουν πισω απο αρκετα παιχνιδια του ps3.

 

και το creed και το bioshock εχουν συνολικα καλυτερα γραφικα απο το uncharted.

 

Aν και το bioshock εχει πολυ καλα γραφικα(προσωπικα μου αρεσουν πολυ),δεν φτανει το uncharted αν το δουμε αντικειμενικα(για το assasins δεν το συζητω).Τεσπα για μενα και για τον ειδικο τυπο ειναι το πιο ομορφο game,οτι και να λεμε περι ορεξεως κτλ.Οπως παλιοτερα to GoW ηταν το καλυτερο σε αυτον τον τομεα και κανεις σοβαρος δεν το αμφισβητησε.:-)

Βεβαια παντα θα υπαρχουν οι αντιθετες αποψεις αλλα το θεμα ειναι να το δουμε οσο πιο αντικειμενικα γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 μέρες και ακόμα είμαι στο περίμενε για το ps3....έλεος είναι δυνατόν το Πλαίσιο να έμεινε χωρίς κονσόλες (έχω παραγγείλει αυτή με το assasins creed) τέτοιες μέρες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

picture1986hq8wc0.jpg

 

δεν ειναι τοσο απλο το "check" nonborn.

 

το forza κραταει στοιχεια απο τα μηχανικα μερη του αυτοκινητου, και καταχωρει βλαβες αναλογα το τι κανεις (και το τι εχεις φτιαξει)

 

ετσι λοιπον, ενα πουστικο ζμπρωξιματακι απο πισω θα στοιχησει στον υπαιτιο το λιγοτερο ενα τσαλακωμα των αεροδυναμικων του βοηθηματων, που με τη σειρα τους θα στοιχησουν 15-20χλμ τελικης, χειροτερες επιταχυνσεις και στριψιμο, που με τη σειρα τους τον κανουν κατευθειαν λιγοτερο ανταγωνιστικο με ολους τους αλλους που δεν "ακουμπησε".

 

σε πιο σοβαρες περιπτωσεις, το forza υπολογιζει και καταχωρει βλαβες σε: ψαλιδια, αναρτησεις, κιβωτιο, διαφορικο, φρενα, μοτερ και αλλα επιμερους κομματια του αυτοκινητου, που φυσικα επηρεαζουν απο λιγο εως ολοκληρωτικα το αυτοκινητο στην συμπεριφορα του.

το ποσοστο βλαβων εξαρταται απο δυναμικους παραγοντες αλλα και ακομα και το ειδος των ανταλλακτικων που φοραει το αυτοκινητο.

και φυσικα, στο τελος του αγωνα καλεισαι να πληρωσεις επισκευες.

 

το forza εχει ενα συστημα βασισμενο σε physics και υπολογισμους, το οποιο τελικα ειναι πολυ ψαγμενο και καταφερνει να επιφερει μια ισορροπια και μονιμη συνειδηση αιτιας-αποτελεσματος ακομα και στους πιο ...ανισορροπους οδηγους :D

 

βασικα αμα σου αρεσουν τα σοβαρα ραλακια, αντε παρε ενα premium που εχει μεσα το forza ετοιμο,

κι ας μην παρεις τιποτα αλλο στο 360.

 

 

p.s. για το Uncharted (αφαιρεθηκα με το forza :D)

- πολυ καλος ο ηχος γενικα: background music, sound effects, ομλιες.

- τα textures ειναι σε καλο επιπεδο, δεν ειναι χαμηλης αναλυσης και μερικα εχουν και ωραια φιλτρα περασμενα.

πιο πετυχημενο απο τα textures θα χαρακτηριζα τον στατικο φωτισμο, ο οποιος ειδικα σε μερικες περιπτωσεις δινει αρκετα στην ατμοσφαιρα.

γενικα, εξαιροντας το tearing και μερικες φορες το λιψο framerate, στεκει καλα απο γραφικα και για καποιον που δεν εχει μονο ps3.

οχι οτι ειναι τα γραφικα της χρονιας, αλλα ειναι καλα.

- επισης μου αρεσε ο τροπος που φορτωνει.

edit:

-το A.I. δεν λεει κατι, ισα-ισα ειναι βαρετες και επαναλαμβανομενες οι "πειρατομαχιες" απο ενα σημειο και μετα.

-που δεν ειναι nextgen? στο gameplay φυσικα, στο level design κλπ (tomb raider φωτοαντιγραφο και πιστες που -περα απο το πως φαινονται- παραμενουνε σωληνες)

νομιζω σου απαντησα σε ολα. αν μου ξεφυγε κατι ρωτα με.

 

Έχει δίκιο... Μα είπα και εγώ ότι το damage λείπει και αν είναι να δω damage σαν του PGR δε με νοιάζει να το δω καν... Κατά τ' άλλα αν αυξήσουν τις ποινές σε μερικά "ατυχήματα" θα ισσοροπήσει λίγο το πράγμα - προσωρινό μέτρο αλλά όχι ρεαλιστικό! Κατά τ' άλλα το παιχνίδι είναι πολύ μα πολύ καλό! Ο ήχος της μηχανής, ο χειρισμός του κάθε αμαξιού, τα ηλεκτρονικά, το gameplay του, ακόμα και το online του έχει καλά στοιχεία (events online με αμοιβές κλπ) παρά τα προβλήματα νεότητας που έδειξε.

 

Αν είναι να πάρω σκέτο 360 για το forza χωρίς τιμόνι τι να παίξω? :P Το G25 δουλεύει στο 360 ή μόνο το μούφα τιμόνι της ΜS ? :P Anyway...

 

Για το Uncharted είπα ότι καταρχάς με κάλυψε η βαθμολογία σου αν κ εγώ θα έβαζα κάτι παραπάνω αν έκανα εγώ review ;)

 

Από κει και πέρα για το Α.Ι.

- πέρα από το βαρετό που λές (Εγώ δε το βρήκα βαρετό), δεν έχει μόνο "πειρατομαχίες" το παιχνίδι... ;) (spoiler warning)

- To story με τα cut scenes τους και τους πάρα πολύ καλούς διαλόγους είναι Next next-gen ;) Αυτό πρέπει να το παραδεχτείς ... :)

 

Αυτά... Αν είναι τώρα να κάνεις σύγκριση του AC να φροντίσεις να μην είναι σαν του gametrailers. Τα χω βάλει δίπλα δίπλα και είναι τα ίδια! Πλέον το patch που έβγαλαν για το 360 διορθώνει αρκετά το tearing από ότι είδα αλλά λογικά θα μας δώσουν και εμάς το κάτι τις μας όπου να ναι :P

 

Και κάτι ακόμα ορμώμενος από την photo που έβαλες ;)

 

 

Σε 1080i...

99342046id1.png

 

65483062ka0.png

 

 

 

Όσο και να το κάνουμε γραφικά δε συγκρίνονται τα 2 παιχνίδια ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασε να μην πω την γνωμη μου για συγκριση bioshock με uncharted(ντοματες με βερυκοκα δλδ,τι ειναι καλυτερο)

 

1)καλυτερο visual με ανεση το gt5.συγνωμη αλλα γω σιχαινομαι τα παστελ(ετσι μου φαινονται) τυπου χρωματα του forza.

2)δεν ειναι κακο κανεις να παραδεχτει οτι απο οδηγικη συμπεριφορα/game engine συνολικα το forza 2 υπερτερει.Ομως δω μιλαμε για το gt5 PROLOGUE οχι κατι ολοκληρωμενο.Ισως πολλα πραματα να διορθωθουν στην τελικη εκδοση με το σωστο optimization.

3)Σχετικα με τις πειρατομαχιες που λετε.Ε οχι και βαρετες.Ενταξει δλδ και στο ninja gaiden για παραδειγμα σφαζω συνεχεια.Δε λεει κατι.

4)Εγω επιμενω τα acts 3/5 του gow ειναι ακομα ανυπερβλητα.Συνολικα σαν παιχνιδι τo mass effect εχει το καλυτερο visual style σκεφτομενος τον massive κοσμο του και οχι τον rail κοσμο του

 

Βottomline.οταν παιζουν συγκρισεις καλο ειναι να σκεφτομαστε τι προσφερει το καθενα στο engine core του.Ποτε δε θα συγκρινα πχ mass effect με uncharted και παει λεγοντας.

 

 

ax i m3 e92...ante to perimenw to mwro

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo Forza2 ειναι πραγματικα κορυφαιο σε θεματα φυσικης,αεροδυναμικης και γενικοτερα οδηγικης συμπεριφορας. Οτι καλυτερο εχουμε δει σε κονσολες και μεσα στα 3-4 καλυτερα γενικως για ολες τις πλατφορμες..

Βεβαιως δεν εχουμε δει τo ολοκληρωμενο GT5 αλλα πολυ δυσκολα εως ακατορθωτα θα αλλαξουν πολλα πραγματα.

Το GT5 μπορει να σε κερδισει σε μια all around perspective παντως...

1. Ωραια γραφικα > forza2

2. Υποστηριξη περιφερειακων PC (τιμονιερες π.χ)

3. Cockpit cam (για καποιους μεγαλο συν) και αν ειχε το forza2 cockpit cam θα ηταν μακραν η μεγαλυτερη επιτυχια χωρις ανταγωνισμο..

 

Σιγουρα ομως για εμενα ειναι απογοητευση.. Περιμενα πολλα περισσοτερα πραγματα απο αποψη οδηγικης συμπεριφορας, ιδιαιτερα μετα την τρομερη επιτυχια του Forza 2

 

BTW ρε παιδια επειδη δεν εχω ορεξη να ψαχνω απο ebay για καρτες jap psn , καποιος ειπε οτι φερνουν και σε δισκακια το GT prologue? Αν ναι πειτε μας και εμας απο που να το προμηθευτουμε..

Μετα απο αρκετη σκεψη αν αξιζει τα 70 ευρα μου πηρα και το Uncharted σημερα τελικα το αποφασισα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo Forza2 ειναι πραγματικα κορυφαιο σε θεματα φυσικης,αεροδυναμικης και γενικοτερα οδηγικης συμπεριφορας. Οτι καλυτερο εχουμε δει σε κονσολες και μεσα στα 3-4 καλυτερα γενικως για ολες τις πλατφορμες..

Βεβαιως δεν εχουμε δει τo ολοκληρωμενο GT5 αλλα πολυ δυσκολα εως ακατορθωτα θα αλλαξουν πολλα πραγματα.

Το GT5 μπορει να σε κερδισει σε μια all around perspective παντως...

1. Ωραια γραφικα > forza2

2. Υποστηριξη περιφερειακων PC (τιμονιερες π.χ)

3. Cockpit cam (για καποιους μεγαλο συν) και αν ειχε το forza2 cockpit cam θα ηταν μακραν η μεγαλυτερη επιτυχια χωρις ανταγωνισμο..

 

Σιγουρα ομως για εμενα ειναι απογοητευση.. Περιμενα πολλα περισσοτερα πραγματα απο αποψη οδηγικης συμπεριφορας, ιδιαιτερα μετα την τρομερη επιτυχια του Forza 2

 

BTW ρε παιδια επειδη δεν εχω ορεξη να ψαχνω απο ebay για καρτες jap psn , καποιος ειπε οτι φερνουν και σε δισκακια το GT prologue? Αν ναι πειτε μας και εμας απο που να το προμηθευτουμε..

Μετα απο αρκετη σκεψη αν αξιζει τα 70 ευρα μου πηρα και το Uncharted σημερα τελικα το αποφασισα..

 

Σε οδηγική συμπεριφορά μάλλον πρέπει να το ξανακοιτάξεις... Ειλικρινά! Για το prologue από 10 Γενάρη ξανά απ' ότι πληροφορήθηκα! Δες εδώ για περισσότερα και πάρε κ κάνα τηλέφωνο να ενημερωθείς! Αν εξαιρέσεις τα κινέζικα (που με μεταφρασμένα μενού την παλεύεις) που είναι λίγο σπαστικό να τα βλέπεις το παιχνίδι αξίζει... Ναι και είναι prologue ακόμα ... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...