Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδες θελω να σας ρωτησω κατι ασχετο με το Gaming αλλα σχετικο με την κονσολα ps3 :mrgreen:

το ps3 υποστηριζει αρχεια βιντεο οπως αυτο εδω "Αρχείο MKV (.mkv)"?πρωτη φορα βλεπω την συγκεκριμενη μορφη βιντεο!!

αν περασω την ταινια σε τετοια μορφη σενα φλασακι και το συνδεσω στο ps3 θα μπορεσω να δω την ταινια?υποστηριζει τετοιου ειδους μορφη?

το εκανα στο dvd player μου και δεν επαιζε η ταινια!!!!:/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες θελω να σας ρωτησω κατι ασχετο με το Gaming αλλα σχετικο με την κονσολα ps3 :mrgreen:

το ps3 υποστηριζει αρχεια βιντεο οπως αυτο εδω "Αρχείο MKV (.mkv)"?πρωτη φορα βλεπω την συγκεκριμενη μορφη βιντεο!!

αν περασω την ταινια σε τετοια μορφη σενα φλασακι και το συνδεσω στο ps3 θα μπορεσω να δω την ταινια?υποστηριζει τετοιου ειδους μορφη?

το εκανα στο dvd player μου και δεν επαιζε η ταινια!!!!:/

 

το mkv ειναι η λεγομενη ματροσκα και συνηθως ειναι blue ray rip

σε σχεση με το avi ειναι πολυ καλυτερο φορματ με καλυτερη ποιοτητα εικονας δηλαδη αφου ριπαρεται απο BR και οχι απο DVD ( Τα BR μπορουν επισης να ριπαριστουν και σε avi αλλα η ποιοτητα του mkv ειναι σαφως καλυτερη).

Να σου παιξει απο μονο του το ΠΣ3 mkv δεν προκειται

πρεπει να το κανεις μεσω του PS3mediaServer

Ο ναρουτο χθες πηρε φωτια με αυτο το θεμα (κοιτα εδω) και ρωταγε. Πηγαινε διαβασε ολα τα ποστς και τα λινκς - εως σελιδα 33 τουλαχιστο αν βαριεσαι τα υπολοιπα. οπου δεις PS3 media Server πατα λινκς που δινω και θα σου λυθουν πολλες αποριες καθως και πως θα μπορεσεις να δεις mkv στο ΠΣ3 εαν το συνδεεις online με καλωδιο εθερνετ (με wifi ξεχασε το - θεωρητικα γινεται αλλα πρακτικα ειναι αδυνατο..κολλαει πολυ). Λεει και αλλα ενδιαφεροντα ο κορταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mkv ειναι η λεγομενη ματροσκα και συνηθως ειναι blue ray rip

σε σχεση με το avi ειναι πολυ καλυτερο φορματ με καλυτερη ποιοτητα εικονας δηλαδη αφου ριπαρεται απο BR και οχι απο DVD ( Τα BR μπορουν επισης να ριπαριστουν και σε avi αλλα η ποιοτητα του mkv ειναι σαφως καλυτερη).

Να σου παιξει απο μονο του το ΠΣ3 mkv δεν προκειται

πρεπει να το κανεις μεσω του PS3mediaServer

Ο ναρουτο χθες πηρε φωτια με αυτο το θεμα (κοιτα εδω) και ρωταγε. Πηγαινε διαβασε ολα τα ποστς και τα λινκς - εως σελιδα 33 τουλαχιστο αν βαριεσαι τα υπολοιπα. οπου δεις PS3 media Server πατα λινκς που δινω και θα σου λυθουν πολλες αποριες καθως και πως θα μπορεσεις να δεις mkv στο ΠΣ3 εαν το συνδεεις online με καλωδιο εθερνετ (με wifi ξεχασε το - θεωρητικα γινεται αλλα πρακτικα ειναι αδυνατο..κολλαει πολυ). Λεει και αλλα ενδιαφεροντα ο κορταν

σευχαριστω πολυ!!κατι ακομα...αυτο γινετε μονο για βιντεο με την συγκεκριμενη μορφη ή για ολες τις μορφες βιντεο (avi κλπ?) θελω να πω αν βαλω στο φλασακι την ταινια απο μια οποιαδηποτε μορφη βιντεο το ps3 δεν θα παιξει το βιντεο?χωρις δλδ να τις μετατρεψω με το συγκεκριμενο προγραμμα δεν παιζει καθολου ταινιες απο φλασακι αλλα μονο απο dvd-cd?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν βιντεο μορφης avi και mp4 που εχω δοκιμασει. Τα mkv δεν παιζουν

Μεσα στο usb stick (flasaki) φτιαχνεις εναν φακελο με το ονομα VIDEO στο root directory του στικ.

Μεσα στον φακελο VIDEO βαζεις τα avi και mp4 που θελεις

Συνδεεις το στικ στοΠΣ3 και πας στο ΧΜΒ του ΠΣ3 στην στηλη Video και κατω κατω σου δειχνει το στικακι (USB Device)

Εκει αν πατησεις Χ σου εμφανιζει τα βιντεος.

Απ οσο δοκιμασα δεν υποστηριζονται srt υποτιτλοι εξωτερικοι, οποτε ειναι μονο για avi με ενσωματωμενους υποτιτλους.

Για SUB αρχεια υποτιτλων δεν ξερω τι γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζουν βιντεο μορφης avi και mp4 που εχω δοκιμασει. Τα mkv δεν παιζουν

Μεσα στο usb stick (flasaki) φτιαχνεις εναν φακελο με το ονομα VIDEO στο root directory του στικ.

Μεσα στον φακελο VIDEO βαζεις τα avi και mp4 που θελεις

Συνδεεις το στικ στοΠΣ3 και πας στο ΧΜΒ του ΠΣ3 στην στηλη Video και κατω κατω σου δειχνει το στικακι (USB Device)

Εκει αν πατησεις Χ σου εμφανιζει τα βιντεος.

Απ οσο δοκιμασα δεν υποστηριζονται srt υποτιτλοι εξωτερικοι, οποτε ειναι μονο για avi με ενσωματωμενους υποτιτλους.

Για SUB αρχεια υποτιτλων δεν ξερω τι γινεται

οκ σευχαριστω!!θα δοκιμασω και σημερα το προγραμμα που μου ειπες για το ps3 να δω τι λεει!

κατι ακομα γτ απο το τοπικ που εξηγουσατε στο naruto δεν καταλαβα και πολλα πραγματα!για να "μετατρεψω" μια ταινια .mkv με το ps3 media server πρεπει να συνδεσω και το ps3 στο pc με ethernet?η ταινια μολις μετατραπει την περναω κανονικα απο το pc σε φλασακι και την βαζω στο πσ3 και παιζει ή πρεπει και παλι να το εχω συνδεμενο το ps3 στο pc? :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Σήμερα θα μου δώσει ο φίλος μου για 2 μέρες να δοκιμάσω το ps3 στην tv μου. Έχω καλώδιο hdmi 1.4 και θα προβάλλω και 3D. Το hdmi μου όμως είναι ανώνυμο (Link). Υπάρχει περίπτωση να κάνω καμία ζημιά στην κονσόλα? Δεν είναι δικιά μου για αυτό πρέπει να ξέρω. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ναρουτακο

Εγω παιζω ενα χρονο τωρα με v1.3 απο πανερι του ΜΜ

βεβαια δεν εχω 3D TV οποτε δεν με εχει απασχολησει το θεμα 3D

Ti 3D θα προβαλεις;

BR movie η παιχνιδι; Θελω εντυπωσεις μετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ναρουτακο

Εγω παιζω ενα χρονο τωρα με v1.3 απο πανερι του ΜΜ

βεβαια δεν εχω 3D TV οποτε δεν με εχει απασχολησει το θεμα 3D

Ti 3D θα προβαλεις;

BR movie η παιχνιδι; Θελω εντυπωσεις μετα

 

Σκέφτομαι και τα 2! Το ps3 είναι fat. Και αυτό δεν υποστηρίζει 3D?

Πάντως και παιχνίδι και ταινία θα τα νοικιάσω από το video land. O φίλος μου μόνο ποδοσφαιράκια έχει. Τι προτείνεις να πάρω για 2 μέρες που θα το χω? Fps σκέφτομαι όχι γιατί θα δεν ξέρω τον χειρισμό με joystick και θα δυσκολευτώ πολύ. Θέλω άμα γίνεται κάτι που να παίζει διπλό σε μία κονσόλα γιατί θα έχω 2 χειριστήρια αλλά αν γίνεται να είναι και 3D. Max 2 παιχνίδια θα νοικιάσω. Εξάλλου του το ζήτησα για να τεστάρω την tv μου (LG 32" LW4500) γιατί κάπου διάβασα ότι έχει πολύ input lag και δεν μπορείς να παίξεις. Αν είναι όντως έτσι κάτι θα πρέπει να κάνω αν θέλω να αγοράσω κονσόλα :unsure: . Ελπίζω όχι! Περιμένω απόψεις για τα παιχνίδια! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να με βοηθησει καποιος?υπαρχει τροπος να κρατησω τα save των παιχνιδιων απο το ps3 σε κανα φλασακι για να μην τα χασω?γτ αυριο λογικα θα παω το ps3 για φτιαξιμο για να μου φτιαξουνε το driver και για να ειμαι σιγουρος μην κανουνε καμια μλκια να τα εχω σενα φλασακι τουλαχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα το κανεις για καθαρα παιδαγωγικο σκοπο θα προτεινα uncharted 3 η killzone 3 η resistance 3 για 3D

παρε και μια λιστα να διαλεξεις

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_3D_PlayStation_3_games

 

μπορει να με βοηθησει καποιος?υπαρχει τροπος να κρατησω τα save των παιχνιδιων απο το ps3 σε κανα φλασακι για να μην τα χασω?γτ αυριο λογικα θα παω το ps3 για φτιαξιμο για να μου φτιξουνε το driver και για να ειμαι σιγουρος μην κανουνε καμια μλκια να τα εχω σενα φλασακι τουλαχιστον!

ναι. Βαζεις το στικακι στο ΠΣ3

ΧΜΒ --> GAME --> Saved Data utility (PS3) --> επιλεγεις το παιχνιδι και το ανοιγεις με Χ. Αν εχεις περισσοτερα του ενος saves επιλεγεις αυτα που θες με τριγωνο και πατας copy και αντιγραφεται απευθειας στο στικακι

Μετα κανεις την αντιστροφη διαδικασια αφου τα επιλεξεις απ το στικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη θα το κανεις για καθαρα παιδαγωγικο σκοπο θα προτεινα uncharted 3 η killzone 3 η resistance 3 για 3D

παρε και μια λιστα να διαλεξεις

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_3D_PlayStation_3_games

 

 

ναι. Βαζεις το στικακι στο ΠΣ3

ΧΜΒ --> GAME --> Saved Data utility (PS3) --> επιλεγεις το παιχνιδι και το ανοιγεις με Χ. Αν εχεις περισσοτερα του ενος saves επιλεγεις αυτα που θες με τριγωνο και πατας copy και αντιγραφεται απευθειας στο στικακι

Μετα κανεις την αντιστροφη διαδικασια αφου τα επιλεξεις απ το στικ

σευχαριστω και παλι :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου παιξει απο μονο του το ΠΣ3 mkv δεν προκειται

πρεπει να το κανεις μεσω του PS3mediaServer

πλεο παιζουν σε σπασμενο ps3 με Showtime 3.3.379.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά παιδιά νοίκιασα το resistance 3και δεν είδα κανένα πρόβλημα ακόμα και σε split-screen. Επίσης δοκίμασα ένα game που είχε μέσα demο σε 3D και πήγε μια χαρά! ευχαριστώ! Πάω να ξανακάω τώρα! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τιποτα αλλα αναρωτιομουν που χαθηκε ο ναρουτο ολη μερα !!!!

Οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο δηλαδη :confused:

Καλο λιωσιμο !!! εχει κι αυριο ο θεος

 

πλεο παιζουν σε σπασμενο ps3 με Showtime 3.3.379.

 

Σε ofw αναφερομαστε. Δεν παιρνουν ολα showtime ως γνωστον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι τιποτα αλλα αναρωτιομουν που χαθηκε ο ναρουτο ολη μερα !!!!

Οχι οτι περιμενα κατι διαφορετικο δηλαδη :confused:

Καλο λιωσιμο !!! εχει κι αυριο ο θεος

 

Ναι να φανταστείς από χθες που γύρισα το βράδυ σπίτι ούτε καν σκέφτηκα να ανοίξω PC. Κατευθείαν ps3! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...