Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα. Εχω παρατηρήσει οτι ενώ διαφορά παιχνίδια υποστηρίζουν 1080π, εντούτοις το πειστείσον, από κει που έχει ανάλυση 1900 κάτι, δηλαδή 1080 την μετατρέπει ρε 1200 δηλαδή 720π. Τι μπορεί να φταίει;

 

ξέχασα να προσθέσω κάτι πολύ σημαντικό. Εννοείται η τηλεόραση μου υποστηρίζει 1080π

 

Tα παιχνίδια είναι 720p όλα.3-4είναι πραγματικά 1080p.Κάποια κάνουν upscale σε 1080p που είναι άχρηστο.Του xbox τα παιχνίδια που λένε 1080p είναι όλα upscale για αυτό και δεν βλέπεις διαφορά απο 720p με 1080p.Οπότε δεν φταίει η tv που είναι 1080 απλά κάποια παιχνίδια τα κάνει upscale κάποια όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μπορεις να κανεις μια ρυθμισουλα και να παιζεις σε 1080ρ παιχνιδια που το υποστηριζουν ομως!!!!!!!!!!!!!!!

θα πας στο display settings και θα ξανασεταρεις την εικονα στο manual ομως.

εκει θα ξετικαρεις τις επιλογες 720 και 1080ι αφηνοντας το 576ρ και το 1080ρ

με αυτο τα παχνιδια που οντως υποστηριζουν 1080ρ(ακομα και σε upscale) θα παιζουν σε 1080ρ

το ειχα δοκιμασει με το gta iv αλλα το αποτελεσμα ηταν τραγικο..πολυ θολουρα και χειροτερα γραφικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις μια ρυθμισουλα και να παιζεις σε 1080ρ παιχνιδια που το υποστηριζουν ομως!!!!!!!!!!!!!!!

θα πας στο display settings και θα ξανασεταρεις την εικονα στο manual ομως.

εκει θα ξετικαρεις τις επιλογες 720 και 1080ι αφηνοντας το 576ρ και το 1080ρ

με αυτο τα παχνιδια που οντως υποστηριζουν 1080ρ(ακομα και σε upscale) θα παιζουν σε 1080ρ

το ειχα δοκιμασει με το gta iv αλλα το αποτελεσμα ηταν τραγικο..πολυ θολουρα και χειροτερα γραφικα..

 

Το upscale στο 99% των περιπτώσεων κάνει κακό στην εικόνα.Μόνο μερικοί ενισχυτές πάνω απο 1000αρικο κάνουν καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα.

 

μάλιστα. Αν θυμάμαι καλά, το MGS4 παίζει σε 1080. Αλήθεια, ποια αλλά παιχνίδια το υποστηρίζουν επίσης;

 

GT5 παίζει σίγουρα σε 1080p και το crysis 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξερω King ειδα και μονος μου το αποτελεσμα και ξενερωσα :Ρ

τα 2 παιχνιδια που λες οντως ειναι σε 1080ρ μιας και ειναι απο τα λιγα παιχνδια που η αναλυση της τηλεορασης μενει στα 1080ρ

 

 

edit αν θυμαμαι καλα και το GOW3 παιζει σε 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα fps σε κονσολα με δυσκολευει αρκετα οχι οτι ομως δεν μπορεις να παιξεις αρκει να εισαι μαεστρος με τον μοχλο

 

εγω απλα σου προτεινα μια λυση..ουτε την κονσολα σου χαλας ουτε τιποτα.

στη χειροτερη της κανεις ενα reset και ξαναγυρναει στην αρχικη χαμηλοτερη αναλυση σε περιπτωση που κατι παει στραβα.Απλα να δεις την διαφορα και το ποσο χανει το παιχνιδι σε σχεση με τη φυσικη του αναλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα fps σε κονσολα με δυσκολευει αρκετα οχι οτι ομως δεν μπορεις να παιξεις αρκει να εισαι μαεστρος με τον μοχλο

 

εγω απλα σου προτεινα μια λυση..ουτε την κονσολα σου χαλας ουτε τιποτα.

στη χειροτερη της κανεις ενα reset και ξαναγυρναει στην αρχικη χαμηλοτερη αναλυση σε περιπτωση που κατι παει στραβα.Απλα να δεις την διαφορα και το ποσο χανει το παιχνιδι σε σχεση με τη φυσικη του αναλυση.

 

Το gow 3 είναι 720p η κανονική το ανάλυση.Το crysis 2 στο ps3 είναι απόλαυση.Έχει γραφικάρες και τα frames είναι σε πολύ καλό επίπεδο.Αξίζει και με το παραπάνω.

 

Χρηστάρα, δεν νομίζω να κάνω αυτή την απόπειρα... Αυτοκτονίας :Ρ. Πλάκα πλάκα το κραισις 2 αξίζει να παιχτεί σε κονσόλα;

 

Αν θέλεις να δεις ικανοποιητικό upscale πρέπει να έχεις το ps3 συνδεδεμένο με hdmi σε έναν καλό ενισχυτή που κάνει καλό upscale και μετα απο τον ενισχυτη 1080p έξοδος στην τηλεόραση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπατε παραπάνω, οι καλοί ενισχυτες κοστίζουν πολύ. Δεν νομίζω να κάνω τέτοια κίνηση, διότι, δεν θα λεγα οτι είμαι 'εξτρίμ' γκέιμερ. Ωστόσο, πιθανόν να δοκιμάσω τις παραπάνω ρυθμίσεις και οτι γίνει. Σε κονσόλα από φπς, εχω παίξει το κιλ ζοουν και το ρεσιστάνσ 2, που είναι σαφώς πιο εύκολο από το κιλ. Ίσως κάνω την κίνηση από το αμαζον. Άλλωστε δεν κοστίζει ιδιαίτερα ακριβά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει καλος και κακος ενισχυτης? To Upscale ειναι μια μαθηματικη διαδικασια που απλως συμπληρωνει τα κενα. Υπολογιζει βαση τον γειτονικων pixel τι περιπου θα ειναι ενα πιξελ που δεν εχει πληροφορια. Οποτε οπως το καταλαβαινει εγω προκειται για software Λυση. Οποτε οταν μιλαμε για ενισχυτη σε επιπεδο hardware τι ειναι αυτο που κανει εναν καλο ενισχυτη να διαφερει?

 

Ρωταω επειδη παλιοτερα παρτα λιγο να κανω το λαθος να δωσω πανω απο 1000 ευρω για εναν AVR. Ημουν μεταξυ Onkyo και Harman Kardon.

Ας πουμε αυτο το μοντελο με πανω απο 1000 ευρω που θα εκανα πολυ καλη δουλεια, πιο ειναι ονομαστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει καλος και κακος ενισχυτης? To Upscale ειναι μια μαθηματικη διαδικασια που απλως συμπληρωνει τα κενα. Υπολογιζει βαση τον γειτονικων pixel τι περιπου θα ειναι ενα πιξελ που δεν εχει πληροφορια. Οποτε οπως το καταλαβαινει εγω προκειται για software Λυση. Οποτε οταν μιλαμε για ενισχυτη σε επιπεδο hardware τι ειναι αυτο που κανει εναν καλο ενισχυτη να διαφερει?

 

Ρωταω επειδη παλιοτερα παρτα λιγο να κανω το λαθος να δωσω πανω απο 1000 ευρω για εναν AVR. Ημουν μεταξυ Onkyo και Harman Kardon.

Ας πουμε αυτο το μοντελο με πανω απο 1000 ευρω που θα εκανα πολυ καλη δουλεια, πιο ειναι ονομαστικα?

 

Παίζει μεγάλο ρόλο και το hardware και το software που χρησιμοποιεί κάθε εταιρία για να εκτελέσει το upscale της εικόνας.Oknyo και denon έχουν σχεδόν όλοι καλό σύστημα upscale.

 

Οι pioneer πχ ο vsx920 ο περσινός έκανε ικανοποιητικό upscale.Όσο πιο ακριβός ο ενισχυτής τόσο καλύτερο hardware+software για τα τελικά του(εικόνας+ήχου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει μεγάλο ρόλο και το hardware και το software που χρησιμοποιεί κάθε εταιρία για να εκτελέσει το upscale της εικόνας.Oknyo και denon έχουν σχεδόν όλοι καλό σύστημα upscale.

 

Οι pioneer πχ ο vsx920 ο περσινός έκανε ικανοποιητικό upscale.Όσο πιο ακριβός ο ενισχυτής τόσο καλύτερο hardware+software για τα τελικά του(εικόνας+ήχου).

 

Εχεις δοκιμασει καποιο συγκεκριμενο μοντελο απο αυτα που λες ή γενικοτερα, ή εχεις απλα ενημερωθει μεσω review και συζητησεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δοκιμασει καποιο συγκεκριμενο μοντελο απο αυτα που λες ή γενικοτερα, ή εχεις απλα ενημερωθει μεσω review και συζητησεων?

 

Έναν pioneer vsx 920 έχω δοκιμάσει για upscale σε ένα φίλο μου και όντως είχε καλύτερη ποιότητα ακόμα και απο component σήμα(wii) σε 1080p.Εγώ έχω έναν sony str dh 800 και δεν έχει upscale.Αλλά επειδή περνάω όλα τα hdmi στον ενισχυτή και τα βγάζω σε μια έξοδο τα κάνει όλα 24p με deep colour αν δεν υποστηρίζει κάποια συσκευή έτσι.Το upscale χρειάζεται περισσότερο σε σήματα 480p/576p που είναι συνήθως απο composite/component/scart/s-video

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα εκανα μια μεγαλη παρατηρηση στην κονσολα..1 χρονο και 6 μηνες μετα την αγορα της

Επαιζα inFAMOUS 2 και παρατηρησα τελικα οτι το φουρφουρι δεν ξερω αν εχει σκαλες αλλα ανεβαζει στροφες οπως και μια καρτα γραφικων...πραγμα το οποιο δεν ειχα παρατηρησει τοσο καιρο και με εξεπληξε χαρουμενα.

εκανα μια αποστολη και γινοταν πανικος απο εκρηξεις,ατομα κλπ(επαιζα και σε χαμηλη ενταση τηλεορασης)και ακουσα να γκαζωνει το ανεμιστηρι και μετα οταν εφυγα απο το σημειο επεσαν οι στροφες..(ειχα δλδ σκαμπανεβασματα της ακουστικης εντασης απο το μοτερακι του ανεμιστηρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...