Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Soso75 ακολουθείς τόσο την επίσημη γραμμή της sony που πραγματικά χαραμίζεσαι...δεν κάνεις κανά βιογραφικό για καμιά θέση management εκεί; εσύ τα λες καλύτερα από τον K. Hirai! :D

(αστείακι είναι, μην παρεξηγήσεις τη φράση μου!)

 

Το μόνο που ακολουθώ είναι η γνώμη μου αν εσύ διαφωνείς και θέλεις να λασπολογείς και να βάζεις ταμπέλες ώστε να δικαιολογείς αυτά που λές είναι δικό σου θέμα και τακτική..θα μπορούσα κάλλιστα να πω το ίδιο πράγμα για εσένα και τους hackers ως "αστειάκι" για δημιουργεία εντυπώσεων..

Το να υποστιρίζεις τους hackers που έχουν υποκλέψει εκατομμύρια πολίτες-χρήστες τα προσωπικά και οικονομικά δεδομένα τους και να δίνουν πάτημα στην όποια εταιρία να αυξάνει τα μέτρα ασφαλείας της με νέα User License Agreements-Firmaware ή οτιδήποτε άλλο εις βάρος των απλών χρηστών..δεν είναι και το ποιό φυσιολογικό κατα τη γνώμη μου..

Όπως είχα πεί επίσεις πως θα έπρεπε να είχαν πάρει περισσότερα μέτρα κατά των hackers αν και δεν γνωρίζω κανένα σύστημα 100% ασφαλές. Και πως θα έπρεπε να είχε ενημερώσει τους χρήστες νωρίτερα.

Κάτω απο το πρίσμα της ιδεολογίας σου λανθασμένης η σωστής κατά άλλους δεν σου επιτρέπει να δείς αντικειμενικά πολλά πράγματα.

Επίσεις αν διαφωνείς τόσο πολύ με την εν λόγο εταιρία σε ότι λέει κι ότι κάνει πολύ απλά δεν αγοράζεις τα προιόντα της (π.χ PS3..) μήπως είναι λίγο αντιφατίκα αυτά που λές με αυτά που κάνεις;

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το μόνο που ακολουθώ είναι η γνώμη μου αν εσύ διαφωνείς και θέλεις να λασπολογείς και να βάζεις ταμπέλες ώστε να δικαιολογείς αυτά που λές είναι δικό σου θέμα και τακτική..θα μπορούσα κάλλιστα να πω το ίδιο πράγμα για εσένα και τους hackers ως "αστειάκι" για δημιουργεία εντυπώσεων..

Το να υποστιρίζεις τους hackers που έχουν υποκλέψει εκατομμύρια πολίτες-χρήστες τα προσωπικά και οικονομικά δεδομένα τους και να δίνουν πάτημα στην όποια εταιρία να αυξάνει τα μέτρα ασφαλείας της με νέα User License Agreements-Firmaware ή οτιδήποτε άλλο εις βάρος των απλών χρηστών..δεν είναι και το ποιό φυσιολογικό κατα τη γνώμη μου..

Όπως είχα πεί επίσεις πως θα έπρεπε να είχαν πάρει περισσότερα μέτρα κατά των hackers αν και δεν γνωρίζω κανένα σύστημα 100% ασφαλές. Και πως θα έπρεπε να είχε ενημερώσει τους χρήστες νωρίτερα.

Κάτω απο το πρίσμα της ιδεολογίας σου λανθασμένη η σωστή κατά άλλους δεν σου επιτρέπει να δείς αντικειμενικά πολλά πράγματα.

Επίσεις αν διαφωνείς τόσο πολύ με την εν λόγο εταιρία σε ότι λέει κι ότι κάνει όπως λές δεν αγοράζεις τα προιόντα της (π.χ PS3..) μήπως είναι λίγο αντιφατίκα αυτά που λές με αυτά που κάνεις;

 

 

Στο θέμα των "hackers" που επαναλαμβάνεις, σου έχω απαντήσει στο άλλο thread αναλυτικά και σε παραπέμπω εκεί. Έχω καλύψει τις απαντήσεις σου στο ερώτημά σου "γιατί χαιδεύω τα αυτιά των hackers". Αν δεν κατάλαβες τη στάση μου δεν είναι πρόβλημά μου :) Μπορείς πάντως να ξαναδιαβάσεις το post μου.

 

Περί λασπολογίας και ταμπελών που λες, πες μου πού στο λόγο μου αξιώνεις τέτοια βαρύτητα σχολιασμού των όσων λέω, εφόσον είναι πραγματικότητα και στοχεύουν στην προστασία των χρηστών ενός δικτύου με την ευρύτητα του PSN. Εδώ δεν έχει να κάνει με τo ποια κονσόλα προτιμάει ο καθένας μας, έχει να κάνει με καταπάτηση δικαιωμάτων των καταναλωτών του psn.

Άρα "λασπολογώ" εναντίον της sony θες να μας πεις;

Την κακομοίρα τη sony και τους κακόμοιρους fan της, πωπώ δυσφήμιση που έχουν φάει από την cortaN@... :P

 

Για τη δήλωση της sony μου απαντάς λες και εγώ προσπαθώ να κατηγορήσω τους sony fans και να βγάλω λάδι την Microsoft ή τη Nintendo. Για τα άσχημα τα δικά τους έχω μιλήσει αρκετές φορές, ειδικά για το live και τα τεράστια κέρδη που αποκομίζει η MS με το να χρεώνει τόσο ψηλά τις υπηρεσίες της (συν την ανισορροπία που υπάρχει με τις χρεώσεις του live στην Ευρώπη).

Σχολιάζοντας μια δήλωση - marketing - της sony προσπαθώ να καταδείξω την πολιτική της και τη μονόχνωτη στάση της, εσύ το θεωρείς πως "κατηγορώ", "λασπολογώ" και βάζω ταμπέλες σε σένα ως sony fan. Αντί να δεις πως προσπαθώ να καταδείξω την άσχημη πλευρά μιας εταιρείας που στοχεύει στο κέρδος και ΔΕΝ προστατεύει τους πελάτης της με τις τακτικές της (data mining και user statistics κτλ) βλέπεις τα σχόλιά μου ως αρνητικά και όχι ως θετικά.

Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά αλλά δεν έχω κανέναν λόγο να υποστηρίξω μια πολυεθνική εταιρεία αντί να υποστηρίζω εμάς...

 

Περί αγοράς ps3, επειδή το έθιξες και διακρίνω μία προσπάθεια να με πατρονάρεις για κάτι που ως heavy user ηλεκτρονικών προιόντων έχω κάθε δικαίωμα να πράξω, σου αναφέρω τη θέση μου, στην περίπτωση που δεν την έχεις καταλάβει ακόμα:

Με όλες τις εταιρείες που έχουν συγκεντρωμένο πλούτο και βγάζουν υπέρογκα κέρδη στη βάση τους διαφωνώ.

Αυτό δε σημαίνει πως δε θα χαρώ τα υπέρ ενός προιόντος επειδή είμαι εναντίον της εταιρείας που το βγάζει. Με την ίδια λογική δε θα πρεπε να πηγαίνω να πίνω τον καφέ μου πουθενά, γιατί οι περισσότερες καφετέριες βγάζουν κέρδος και έχουν άσχημη πολιτική απέναντι στους υπαλλήλους τους και απέναντι στους πελάτες. PS3 δε σημαίνει μόνο sony, ps3 σημαίνει insomniac, naughty dog, σημαίνει παιχνίδια που τα γουστάρω και επέλεξα τη δεδομένη στιγμή να τα χαρώ αγοράζοντας ένα προιόν. Δεν είμαι μέτοχος της sony ή της MS ούτε έχω αγοράσει μετοχές για να μη διαφωνώ μαζί τoους και να αγοράζω τυφλά τα προιόντα τους.

 

 

Όλα όσα λες μπορώ να τα καταλάβω αποκλεισιτκά και μόνο από τη δική σου σκοπιά (τασσόμενη υπέρ των εταιριών με κάθε κόστος, όσα δικαιώματα και αν καταπατούν οι τελευταίες). Εξάλλου ο καθένας έχει μία στάση ζωής και κάποιες ιδεολογίες.

Συγνώμη αλλά θα μου επιτρέψεις να υπερασπίζομαι τη δική μου ιδεολογία.

 

Αυτό που δε μπορώ να καταλάβω είναι η εμμονή σου περί των κακών "hackers"...ακόμα και η sony τέτοια φράση δε χρησιμόποιησε στην ανακοίνωση του Hirai, εσύ γιατί το επαναλαμβάνεις συνεχώς; Αν δεν υπήρχαν πραγματικοί hackers και όχι κάποιοι crackers ή black hat hackers που ενδεχομένως έκλεψαν τα δεδομένα των χρηστών (αν έγινε αυτό, δεν είμαστε σίγουροι), ακόμα το psn θα αποθήκευε τα προσωπικά σου δεδομένα και τα δικά μου και όλων σε αρχεία .txt...Και ο κάθε υπάλληλος της συντήρησης του network θα μπορούσε να σχηματίσει το προφίλ σου και το προφίλ μου και το προφίλ τόσων εκατομμύριων χρηστών.

 

Το θεωρείς αυτό σωστή πολιτική μιας εταιρείας απέναντι στους πελάτες/χρήστες ενός τόσου δημοφιλούς δικτύου;

'Η μήπως είναι και αυτό "λασπολογία" μου εναντίον της sony και των fan της; :P :P

 

Nαι ρε πλακιτσα κανω:D

Απλα ενταξει πιστευω πως ειναι γνωστος πανω κατω ο τροπος που λειτουργουν ολες οι εταιριες.Δεν μου προκαλει εντυπωση ωστε να σχολιασω την τακτικη τους.

Ειναι σαν να βγει ο Σαμαρας και να κραξει την κυβερνηση(με τον κλασικο λαικιστικο τροπο της καθε αντιπολιτευσης) και να βγω να αναλυσω τι δεν μου αρεσε σε αυτα που ειπε.:P

 

Το μονο που δεν περιμενα ειναι ο τροπος που ζητησαν συγνωμη.Να πω την αληθεια δεν πιστευω οτι Αμερικανοι θα ζηταγαν συγνωμη σε μια αντιστοιχη κατασταση.

 

Ναι.

Θελω να πιστευω πως δεν με εκανες για 13 χρονων.Αν και ειμαι μεγαλυτερος σου και πρεπει να με σεβεσαι.Δες το προφιλ μου.:D

 

Ναι όντως μπορεί η MS να ήταν πιο ψυχρή σε μια αντίστοιχη περίπτωση...βασικά καλή φάση θα ήταν να χακάρουν το live, μήπως και μειώσουν τις τιμές κάπως, όχι τόσο για μένα, εγώ δεν είμαι πολύ φαν του online, αλλά για όλους όσοι πληρώνουν κερατιάτικα το live..:P

 

Δε νομίζω να είσαι και πολύ μεγαλύτερος :P

Παρόλα αυτά, να κανονίσουμε να πάμε να δούμε κανά ματσάκι μαζί του χρόνου και καφεδάκι, γιατί και εγώ την ίδια ομάδα υποστηρίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soso75 ακολουθείς τόσο την επίσημη γραμμή της sony που πραγματικά χαραμίζεσαι...δεν κάνεις κανά βιογραφικό για καμιά θέση management εκεί; εσύ τα λες καλύτερα από τον K. Hirai! :D

(αστείακι είναι, μην παρεξηγήσεις τη φράση μου!)

 

Θα το επαναλαμβάνω το post που έγραψες ώσπου να μπείς στον κόπο να το ξαναδιαβάσεις και να το καταλάβεις γιατί λασπολογείς εναντίον μου κι όχι προς καμιά εταιρία.

Εξακολουθής για δικού σου λόγους να παρερμηνεύεις ότι λέω και να μη θέλεις να καταλάβεις ότι εκπροσωπό τις απόψεις μου μόνο και δεν εκπροσωπό καμία εταιρία όπως σε βολεύει να λές..ή πολύ απλά όποιος διαφωνεί μαζί σου είναι η Sony..έτσι δημοκρατικά..

Όσον αφορά με την ιδεολογία σου του δαιμονοποιό την οποιαδήποτε εταιρία γιατί είναι πολυεθνική είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα συζητήσεως..

Επαναλαμβάνω επίσεις όταν ενημερώνουν τους χρήστες για τα μέτρα που πήρανε για την ασφάλεια τους μετά απο αυτό πού συνέβει ΔΕΝ είναι ούτε διαφήμηση ούτε Marketing..Πληροφόρηση λέγετε! Πράγμα που αν δεν το έκαναν και πάλι θα τους κατηγορούσες..

Δέν υποστιρίζεις εμάς (τους καταναλωτές) όπως αρέσκεσε να λές αλλά υποστιρίζεις τους hackers που προβαίνουν σε εγκληματικές ενέργιες κατά των χρηστών-καταναλωτών με στόχο τα δεδομένα και τις πιστωτικές μας..η καταπάτηση των δικαιωμάτων μας σε αυτή την περίπτωση δεν σε πείραζει καθόλου, εν αντιθέση τους καλύπτεις λόγο ιδεολογίας αδιαφορώντας για το τί κάνουν λές και είναι γνωστοί σου ονομάζοντας τους αλλιώς ώς black hat hackers..ή crackers..και bake rolls! :P (Επίσεις όσο κι αν δεν το πιστεύεις δεν κάνω διαφήμιση ούτε εργάζομε στα bake rolls.. :mrgreen:)

Όταν θέλεις να έχεις μια στάση ζωής και να είσαι συνεπής με αυτά που λές και την ιδεολογία σου δεν την "πετάς" για να παίξεις ένα παιχνίδι απο τη naughty dogs.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το επαναλαμβάνω το post που έγραψες ώσπου να μπείς στον κόπο το ξαναδιαβάσεις και να το καταλάβεις γιατί λασπολογείς προς εμένα κι όχι προς καμιά εταιρία.

Εξακολουθής για δικού σου λόγους να παρερμηνεύεις ότι λέω και να μη θέλεις να καταλάβεις ότι εκπροσωπό τις απόψεις μου μόνο και δεν εκπροσωπό καμία εταιρία όπως σε βολεύει να λές..ή πολύ απλά όποιος διαφωνεί μαζί σου είναι η Sony..έτσι δημοκρατικά..

Όσον αφορά με την ιδεολογία σου του δαιμονοποιό την οποιαδήποτε εταιρία γιατί είναι πολυεθνική είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα συζητήσεως..

Επαναλαμβάνω επίσεις όταν ενημερώνουν τους χρήστες για τα μέτρα που πήρανε για την ασφάλεια τους μετά απο αυτό πού συνέβει ΔΕΝ είναι ούτε διαφήμηση ούτε Marketing..Πληροφόρηση λέγετε! Πράγμα που αν δεν το έκαναν και πάλι θα τους κατηγορούσες..

Δέν υποστιρίζεις εμάς (τους καταναλωτές) όπως αρέσκεσε να λές αλλά υποστιρίζεις τους hackers που προβαίνουν σε εγκληματικές ενέργιες κατά των χρηστών-καταναλωτών με στόχο τα δεδομένα και τις πιστωτικές μας..η καταπάτηση των δικαιωμάτων μας σε αυτή την περίπτωση δεν σε πείραζει καθόλου, εν αντιθέση τους καλύπτεις λόγο ιδεολογίας αδιαφορώντας για το τί κάνουν ονομάζοντας τους αλλιώς ώς black hat hackers..ή crackers..και bake rolls! :P ( επίσεις όσο κι αν δεν το πιστεύεις δεν κάνω διαφήμιση ούτε εργάζομε στα bake rolls..)

Όταν θέλεις να έχεις μια στάση ζωής και να είσαι συνεπής με αυτά που λές και την ιδεολογία σου δεν την "πετάς" για να παίξεις ένα παιχνίδι απο τη naughty dogs.. :P

 

Φυσικά και δε "λασπολογώ" εναντίον σου. Μην είσαι ενοχική.

Την άποψή μου είπα, απλά στο παρόν thread παραξήγησες το αστείο μου.

Διαφωνώ μαζί σου και συνεχίζω να διαφωνώ. Δεν σου έχω κάνει κάποια προσωπική επίθεση ή κάτι τέτοιο, δεν έκρινα τη δική σου στάση ζωής, αντίθετα με σένα.

Και καθότι βλέπω πως συνεχίζεις να κρατάς επιθετική στάση εναντίον μου, απλά δεν έχω κάτι να προσθέσω. Δε θέλω να έρθω σε επιπλέον αντιπαράθεση μαζί σου, γιατί προφανώς το άσπρο το βλέπεις μαύρο. Δε γίνεται να συμφωνούμε με όλους :)

Όπως και δε γίνεται να απαντάμε επιλεκτικά σε ό,τι μας βολεύει, όπως επανελειμμένως κάνεις :P

 

Στα υπόλοιπα του post σου περί πληροφόρησης των χρηστών και περί hackers, OK αυτή είναι θέση σου. Εδώ διαφωνούμε κάθετα.

Τη σέβομαι αλλά διαφωνώ μαζί σου για λόγους που έχω αναφέρει παραπάνω και σε άλλα threads. Μην επαναλαμβανόμαστε....

 

Περί στάσης ζωής και συνέπεια, προφανώς και δεν κατάλαβες καν τι λεω...οπότε δε θα μπώ στον κόπο να σου επαναλάβω τα παραπάνω.

Θα σου πω μόνο πως και πάλι μπερδεύεις την κοινωνική/πολιτική ιδεολογία κάποιου με ένα προιόν που το αγοράζεις για να χαρείς ένα χόμπυ σου.

Αν η στάση ζωής μου ήταν ενάντια στα παιχνίδια σαφέστατα και δεν θα έπαιζα. Απ τη στιγμή που είμαι heavy gamer και γουστάρω, αξιοποιώ τις υπάρχουσες πλατφόρμες για να κάνω το χόμπυ μου. Αυτό όπως σου είπα, δε σημαίνει πως πρέπει να στηρίζω και την εκάστοτε εταιρεία. Ούτε να πληρώνω premium για ένα προιόν όταν ΔΕΝ το αξίζει. Πάντα οι αγορές μου τα τελευταία χρόνια γίνονται οικομοτεχνικά με βάση αυτό που με συμφέρει ως τελικό χρήστη και καταναλωτή. Δεν έχω κάποια μονοκατευθυντική "στάση" εναντίον της sony και υπέρ της MS, ώστε να μην επιλέγω τη μία και να προτιμώ την άλλη.

 

Εκτιμώ το "άγχος" σου περί της στάσης ζωής μου και της αιρετικής μου θέσης να μην ακολουθώ σαν πρόβατο ό,τι μου σερβίρουν και γι αυτό αν έχεις πρόσθετες απορίες/αμφιβολίες μπορούμε να τις συζητήσουμε παρέα από κοντά, να με γνωρίσεις και ως άνθρωπο καλύτερα. :P

 

cortaN@, γυναικα εισαι τελικα? Γιαυτο μαλλον κανεις τοσο μεγαλους μονολόγους... :P

 

Είμαι μια τεχνητή νοημοσύνη και κατοιχώ στο κεφάλι του Master Chief :P

Χαίρομαι πάντως που διαβάζεις και ανοίγεις διάλογο επί των "μονολόγων" μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και δε γίνεται να απαντάμε επιλεκτικά σε ό,τι μας βολεύει, όπως επανελειμμένως κάνεις :P

 

 

Απαντήσεις επιλεκτικές σου δίνω πολύ απλά με βάση αυτών που διαβάζω απο εσένα και παραθέτω τις απόψεις μου σε αυτά που διαφωνώ κι όχι σε ότι με βολεύει όπως λες..

Οι gamers και το gaming δεν έχει καμία σχέση με το hacking. Εάν κάποιος hackari τις κονσόλες του και παίζει αντεγραμμένα παιχνίδια κατ' εμένα δεν είναι gamer και ούτε βοηθάει στην βιομηχανία του είδους γιατί πολύ απλά δεν αγοράζει τα παιχνίδια απο τις εταιρίες που τα παράγουν, και δεν μιλάω για τις μεγάλες εταιρίες όπως η Activision, EA κτλ που δέν έχουν ανάγκη αλλά για τις μικρότερες που δεν θα έχουν καμία τύχη πρός αυτούς τους κολοσούς που αν συνεχιστή αυτό θα κλείσουν και θα μείνουν μόνο οι μεγάλοι..

Απο εκεί και πέρα νομίζω πως αποτυπώσαμε τις απόψεις μας..ναί διαφωνούμε αλλά δεν λασπολογούμε επειδή δεν μας αρέσει η άποψη του άλλου ούτε βαφτίζουμε τη δική μας άσπρη και την άλλη μαύρη.

Σεβαστές όλες οι απόψεις και αυτοί που τις παραθέτουν αρκεί να επειχηρηματολογούν πάνω σε αυτές.

 

★ Peace B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήσεις επιλεκτικές σου δίνω πολύ απλά με βάση αυτών που διαβάζω απο εσένα και παραθέτω τις απόψεις μου σε αυτά που διαφωνώ.

Λές ότι είσαι gamer και το gaming δεν έχει καμία σχέση με το hacking. Εάν κάποιος hackari τις κονσόλες του και παίζει αντεγραμμένα παιχνίδια κατ εμένα δεν είναι gamer και ούτε βοηθάει στην βιομηχανία του είδους γιατί πολλή απλά δεν αγοράζει τα παιχνίδια απο τις εταιρίες που τα παράγουν, και δεν μιλάω για τις μεγάλες εταιρίες όπως η Activision, EA κτλ που δέν έχουν ανάγκη αλλά για τις μικρότερες που δεν θα έχουν καμία τύχη πρός αυτούς τους κολοσούς που αν συνεχιστή αυτό θα κλείσουν και θα μείνουν μόνο οι μεγάλοι..

Απο εκεί και πέρα νομίζω πως αποτυπώσαμε τις απόψεις μας..ναί διαφωνούμε αλλά δεν λασπολογούμε επειδή δεν μας αρέσει η άποψη του άλλου ούτε βαφτίζουμε τη δική μας άσπρη και την άλλη μαύρη.

Σεβαστές όλες οι απόψεις και αυτοί που τις παραθέτουν αρκεί να επειχηρηματολογούν πάνω σε αυτές.

 

PEACE :devil:

 

Το να βαφτίσω άσπρο κάτι και μαύρο κάτι άλλο δε σημαίνει υπεροχή του ενός έναντι του άλλου. Είναι σαν να λέω Ο και 1, Α και -Α ktl...

 

Αναφέρομαι του hacking επί του συνόλου, όχι μόνο ως μία πτυχή του gaming (σαφέστατα υπάρχει και εδώ). Στο thread "Πόσο πια θα πάει η ιστορία με το psn" σου έδωσα εμπεριστατωμένα την απάντησή μου για το πώς βλέπω εγώ το hacking. Δε μίλησα για αντιγραμμένα παιχνίδια των οποίων δεν είσαι κάτοχος (γιατί αν είσαι κάτοχος είναι νόμιμο να τα αντιγράφεις), τώρα αν εσύ αυτομάτως το συνδέεις με το hacking μιας κονσόλας (που είναι νόμιμο) τι να πω.

Σε αυτό που λες περί μικρών developers που δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να επιβιώσουν, αν "πειρατές" αντιγράφουν τα παιχνίδια τους, συμφωνώ, αλλά εγώ ΔΕΝ στήριξα κάποια τέτοια άποψη. Εγώ στήριξα την έννοια του hacking και απάντησα συγκεκριμένα στο ποιος και γιατί πρέπει να λέγεται hacker.

Όπως το βλέπει ο καθένας βέβαια, πάντως εν γένει το hacking έχει προσφέρει πολλά και ακόμα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η ασφάλεια της πλατφόρμας του insomnia βασίζεται σε συνεχή update που γίνονται επειδή κάποιος hacker βρήκε κενά ασφαλείας.

 

Και αμάν με αυτό το λασπολογούμε...:P Δε νομίζω να το κάνει κάποιος από τους 2 μας, και όπως σου είπα δεν επιτίθεμαι εναντίον σου. Απλά διαφωνώ σε ορισμένα από όσα υποστηρίζεις. Σαφώς και επιχειρηματολογώ, απλά δε μπορεί πάντα να συμφωνεί ένας με τα επιχειρήματα του άλλου.

 

peace πάντα υπήρχε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το βλέπει ο καθένας βέβαια, πάντως εν γένει το hacking έχει προσφέρει πολλά και ακόμα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε η ασφάλεια της πλατφόρμας του insomnia βασίζεται σε συνεχή update που γίνονται επειδή κάποιος hacker βρήκε κενά ασφαλείας.

peace πάντα υπήρχε B)

 

Αυτή τη λογική που λές τώρα μου είναι αδυνατό να την καταλάβω!!!

Έχεις σκεφτή πως δεν θα χρειαζόταν να βγαίνουν update προστασίας και ότι θα ήταν αχρείαστα όλα αυτά αν δεν υπήρχαν οι hackers; Κι ότι βγαίνουν εταιρίες προστασίας μετά και εκμεταλεύωνται τον φόβο και την ανασφάλεια όλων μας;

Είναι σαν να μου λές ότι επειδή ένας εισβολέας-κλέφτης όπως θέλεις πές το, μπήκε στο σπίτι μου επειδή βρήκε κενά μέτρα ασφαλείας..

κι εγώ καυχέμε και χαίρομε πως άλλαξα το συναγερμό κι έβαλα καλύτερο και το έκανα το σπίτι μου σαν κλουβί απο κάγκελα για να προστατευτώ απο αυτόν τον "καλό" τον άνθρωπο..που μου δίνει ιδεές πως να αναβαθμίζω το σπίτι μου κάθε τόσο.. :wacko:

Δέν υπήρχε πάντα peace αφού έλεγες πως σου επιτίθωμε..πήρες τα όπλα.. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη λογική που λές τώρα αδυνατό να την καταλάβω!!!

Έχεις σκεφτή πως δεν θα χρειαζόταν να βγαίνουν update προστασίας και ότι θα ήταν αχρείαστα αν δεν υπήρχαν οι hackers;

Είναι σαν να μου λές ότι επειδή ένασ εισβολέας-κλέφτης όπως θέλεις πές το μπήκε στο σπίτι μου επειδή βρήκε κενά μέτρα ασφαλείας..κι εγώ καυχέμε και χαίρομε πως άλλαξα το συναγερμό έβαλα καλύτερο και το έκανα το σπίτι μου σαν κλουβί απο κάγκελα για να προστατευτώ απο αυτόν το καλό τον άνθρωπο..που μου δίνει ιδεές να αναβαθμίσω το σπίτι μου κάθε τόσο..:wacko:

 

Δεν κατάλαβες. Αυτό που γίνεται λέγεται feedback control. O hacker και oi security experts (γενικά οι white hat hackers) βρίσκουν κενά ασφαλείας που μπαλώνονται από browsers/πλατφόρμες/λειτουργικά κτλ ΩΣΤΕ να μην τα εκμεταλλευτεί κάποιος κακόβουλος cracker ή black hat hacker. Φαντάσου πως ήρθε απρόσκλητος κάποιος μηχανικός ασφαλείας και σου κατέδειξε κάποιες αδυναμίες του συναγερμού σου. Τι θα κάνεις; Δε θα προσπαθήσεις να καλύψεις τις αδυναμίες προτού ένας πραγματικός κλέφτης πάει να τις εκμεταλλευτεί εναντίον σου;

 

Κάθε σύστημα είναι ατελές. Αυτό απέδειξε ο Κουρτ Γκέντελ στα μέσα του εικοστού αιώνα. Κάθε σύστημα έχει ατέλειες, έχει τρύπες, έχει backdoors. Όσο περισσότερα από αυτά κλείνεις, τόσο πιο ασφαλές καθίσταται ένα σύστημα.

Είναι μία μάχη της τάξης έναντι της εντροπίας της ύλης.

 

Π.χ. όταν γίνονται διαγωνισμοί για ποιος browser είναι ο πιο ασφαλής; Γίνονται και καλούνται hackers να αναδείξουν τα κενά ασφαλείας. Και οι εταιρίες πίσω από κάθε περιηγητή τα κλείνουν. Το καλύτερο τεστ για να ελέγξεις την ασφάλεια ενός δικτύου είναι να καλέσεις έναν security expert να δοκιμάσει να στη σπάσει. Για τον ίδιο λόγο το καλύτερο τεστ για την ασφάλεια του η/υ σου είναι να δοκιμάσεις online site που κάνουν crash-test στον δικό σου η/υ. Π.χ. ένα τέτοιο τεστ μπορείς να κάνεις εδώ:

http://www.pcflank.com/scanner1s.htm

 

Σκέψου τα αυτοκίνητα και τα crash test για την ασφάλεια. Τι κάνουν για να καλυτερέψουν τις αδυναμίες των αυτοκινήτων στον τομέα της οδικής ασφάλειας; Τα καταστρέφουν...! Και έτσι μετράνε την αντίδραση του σασί, των επιμέρους μερών στη μηχανική καταπόνηση και στην στρέψη από το ελεγχόμενο τρακάρισμα. Μετά πηγαίνουν οι μηχανικοί, διαπιστώνουν πού δεν απέδωσαν καλά και τα βελτιώνουν.

 

Επίσης, η πρόληψη και ο ελεγχόμενος έλεγχος μπορεί να βελτιώσει και το ίδιο το άτομο. Η διαδικασία λέγεται feedback, δράση και ανάδραση. Κάνεις κάτι και υπάρχει μια αντίδραση. Η πορεία προς την αυτοβελτίωση του ατόμου περνάει μέσα από τα λάθη που έχεις διαπράξει...κοιτάς τις αδυναμίες σου, τα λάθη σου, τα flaws στο σύστημα που λέγεται άνθρωπος και προσπαθείς να τα βελτιώσεις..Για τη δύναμη του feedback και πώς επηρεάζει κάθε λογής σύστημα, και τα ανθρώπινα, έγραψε ο Nobert Wiener, αν σε ενδιαφέρει, που θεωρείται ο πατέρας της Κυβερνητικής.

 

Και όσον αφορά το συναγερμό, αν έχεις σπίτι σου, να ξέρεις πώς ο καλύτερος τρόπος να δοκιμάσεις την αποτελεσματικότητά του είναι σε ελεγχόμενες τεχνητές συνθήκες. Δηλαδή να φωνάξεις κάποια άτομα/φίλους σου, να τους πεις προσπαθήστε να παραβιάσετε το σπίτι μου και να δεις αν ο συναγερμός λειτουργεί σωστά. Βέβαια καθότι αυτό δεν είναι και πολύ εφικτό και επιπλέον λόγω της κλειστής φύσης του συναγερμού (που είναι κλειστό τμήμα hardware) και όχι software κώδικα που μπορεί να αναβαθμιστεί, ο οποιοσδήποτε συναγερμός παίζει κυρίως ψυχολογικό ρόλο στην προστασία σου και στο να αποτρέψει κάποιον επιτήδεο να σε κλέψει.

 

ΕDIT: Έχουμε ξεφύγει λίγο από το topic, αλλά δεν πειράζει.

Η γνώση είναι δύναμη. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι και η κύρια ουσία του όλου θέματος με τους hackers ο ένας δίνει λόγο ύπαρξεις στον άλλο (black-white) και στην τελική παίζουν με τις φοβίες την ανασφάλεια και τις τεχνητές ανάγκες που μας προκαλούν οι ίδιοι, γιατί ο ένας τροφοδοτή των άλλων σε ένα ατελείωτο κύκλο επιθέσεων και προστασίας..με θύματα εμάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δε νομίζω να είσαι και πολύ μεγαλύτερος :P

Παρόλα αυτά, να κανονίσουμε να πάμε να δούμε κανά ματσάκι μαζί του χρόνου και καφεδάκι, γιατί και εγώ την ίδια ομάδα υποστηρίζω!

 

E..20 μερες πολλες ειναι.Αλλο επιπεδο οριμοτητας.:D :P :P

 

Mετα τα σημερινα σε μπαλα και μπασκετ,ασε ας αλλαξουμε θεμα.χαχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν μας είπες ultralisk τελικά..χάρικες απο τα νέα η σε στεναχώρισαν; :rolleyes:

 

πωπω chill out soso75 :-D ...έχω πει σε αρκετά posts αυτές τις μέρες ότι έχω το ΜΚ σε PS και θέλω να ξυλοφορτώσω κάτι φιλαράκια online οπότε σαφώς και χάρηκα, δες το κάτι σαν Ανάσταση...μια φώτο πανηγυρισμού που είχε και το Kotaku έβαλα, δεν χρειάζεται να αρπάζεσε με το κάθε τι...όχι τίποτα άλλο αλλά δεν νομίζω να σε ανταμείψει και ο Hirai για τον κόπο σου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω chill out soso75 :-D ...έχω πει σε αρκετά posts αυτές τις μέρες ότι έχω το ΜΚ σε PS και θέλω να ξυλοφορτώσω κάτι φιλαράκια online οπότε σαφώς και χάρηκα, δες το κάτι σαν Ανάσταση...μια φώτο πανηγυρισμού που είχε και το Kotaku έβαλα, δεν χρειάζεται να αρπάζεσε με το κάθε τι...όχι τίποτα άλλο αλλά δεν νομίζω να σε ανταμείψει και ο Hirai για τον κόπο σου :mrgreen:

 

Σε πειράζω μην τα παίρνεις όλα τις μετριτής.. ;) :lol:

Είχες δεν είχες το είπες τον καλό το λόγο σου πάλι στο τέλος.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...