Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Καταρχήν έχω βάλει 2 multiplatform να συγκρίνω με 360 μέχρι τώρα, όντως οι διαφορές είναι υπαρκτές (κυριότερη διαφορά στα μάτια μου το aliasing που κάνει το ps3).

 

Ποια επαιξες?Συνηθως τα παλιοτερα ειχαν διαφορα στο AA(τυπου 2χΑΑ vs καθολου ΑΑ ή 4χΑΑ vs qaa).Πλεον καποιοι(λιγοι δυστυχως) χρησιμοποιουν mlaa(της sony) στα multiplatform(πχ portal 2) και ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα(με αποτελεσματα πολυ πανω απο 4xaa).Tα περισσοτερα νεα exclusives πανε σε mlaa για ΑΑ.

 

 

Το βάρος απαράδεκτο' date=' [/quote']

 

E..μα...:P

Το 60αρι ειναι βαρυτερο απο το fat 80αρι,το οποιο με την σειρα του ειναι πολυ βαρυτερο απο το slim.

Επισης καπως ετσι παει και με το θεμα θορυβου.

 

Το motorstorm για launch τιτλος ειναι παρα πολυ καλος σε γραφικα.

 

 

το d-pad καλύτερο του 360

Eδω κανεις λαθος.:P

 

Για τα υπολοιπα που εγραψες ..ειναι θεμα γουστου ή συνηθειας ή απλα συμφωνω γι αυτο δεν τα σχολιαζω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια επαιξες?Συνηθως τα παλιοτερα ειχαν διαφορα στο AA(τυπου 2χΑΑ vs καθολου ΑΑ ή 4χΑΑ vs qaa).Πλεον καποιοι(λιγοι δυστυχως) χρησιμοποιουν mlaa(της sony) στα multiplatform(πχ portal 2) και ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα(με αποτελεσματα πολυ πανω απο 4xaa).Tα περισσοτερα νεα exclusives πανε σε mlaa για ΑΑ.

 

E..μα...:P

Το 60αρι ειναι βαρυτερο απο το fat 80αρι,το οποιο με την σειρα του ειναι πολυ βαρυτερο απο το slim.

Επισης καπως ετσι παει και με το θεμα θορυβου.

 

Το motorstorm για launch τιτλος ειναι παρα πολυ καλος σε γραφικα.

 

 

 

Eδω κανεις λαθος.:P

 

Tα υπολοιπα ειναι θεμα γουστου ή συνηθειας.

 

Αssassin's Creed 1 και DiRT 2, τα είχε ένα φιλαράκι και μου τά δωσε. Στο DiRT 2 φαίνεται μεγαλύτερη διαφορά.

 

To Pasific Rift λέει τίποτα, η συνέχειά του;

 

Για το MLAA το ξέρω το θέμα, και είναι ευχάριστα νέα. Φαίνεται ότι βρήκαν τρόπο και για το 360 σύμφωνα με έναν developer και θα αρχίσουν να το ενσωματώνουν και εκεί. Κάτι τέτοιο διάβασα.

 

Για το d-pad ρε λέο του sixaxis, πως είναι καλύτερο σε αίσθηση από το d-pad του 360. Εσένα σ αρέσει το d-pad του 360;; Είναι το μόνο που δε μ αρέσει καθόλου στο χειριστήριο του 360, όλα τα άλλα λίγο πολύ μ αρέσουν.

 

5) Εσύ θα μας πεις πόσο σταθερό είναι. Σίγουρα είναι λιγότερο απ' ότι να είναι οριζόντια.

6) Όχι δεν εννοώ από τη στήλη των Games. Έχοντας ήδη τρέξει και μπει στο παιχνίδι, όλα τα παιχνίδια έχουν επιλογή Options, Settings κλπ. Κάποια έχουν και την επιλογή Install, όπως το Pro Evolution Soccer.

 

 

ΟΚ οπότε το αφήνω οριζόντια. Αν του βάλω notebook cooler από κάτω, θα είναι καλύτερα; Ή να το αφήσω έτσι;

Thx για το 6, τώρα το πιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αssassin's Creed 1 και DiRT 2, τα είχε ένα φιλαράκι και μου τά δωσε. Στο DiRT 2 φαίνεται μεγαλύτερη διαφορά.

 

E λογικο,οσο πιο πισω πας τοσο μεγαλυτερη διαφορα υπηρχε.

Και τα 2 ετρεχαν καλυτερα στο 360.

 

To Pasific Rift λέει τίποτα, η συνέχειά του;

Διαφορετικο αλλα πολυ καλο.Πολυ μεγαλυτερη ποιλικια στα levels.

 

Για το MLAA το ξέρω το θέμα, και είναι ευχάριστα νέα. Φαίνεται ότι βρήκαν τρόπο και για το 360 σύμφωνα με έναν developer και θα αρχίσουν να το ενσωματώνουν και εκεί. Κάτι τέτοιο διάβασα.

 

 

To mlaa που ισως θα χρησιμοποιησουν στο 360 ειναι αυτο της AMD.Αυτο της sony ειναι διαφορετικο(γι αυτο και το τονισα οτι ειναι της sony).

Aπο digitalfoundry

 

AMD's solution has much in common with Sony's, but is fundamentally different in many ways. The fact that the God of War III MLAA operates on SPU has some very specific advantages - the Cell's satellite processors are far more flexible in terms of how they can be programmed, leading some to believe that GPU implementations will struggle to match the quality level.

 

Επισης της Amd θολωνει τα γραφικα απότι διαβαζω(σαν το QAA),ενω με της sony δειχνουν πιο καθαρα(μου φαινεται μετα απο συγκριση lbp1 και lbp2 οτι ακομα και σε συγκριση με το msaa δειχνουν πιο καθαρα).

 

Για το d-pad ρε λέο του sixaxis, πως είναι καλύτερο σε αίσθηση από το d-pad του 360.

Α,αλλο πραγμα καταλαβα εγω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν C@rtan άσε τα DIRT και τα Motorstorm και πιάσε Uncharted 1 & 2, Valkyria Chronicles και Demon's Souls ASAP :-D

 

Uncharted 1 και 2 τα έχω δει ήδη (το 2 το έχω τερματίσει). Θα κινηθώ για τα rpg's !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, θελω να αγορασω ενα stand για το slim να στεκεται ορθιο, και ταυτοχρονα να εχει usb hub γιατι δε μου φτανουν οι 2 θυρες. Εχετε καποιο της προκοπης να προτεινετε?

Βρισκω στο ebay αυτα τα 2 :

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250817917455&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_6951wt_905

 

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=330552544291&ssPageName=STRK:MEWAX:IT#ht_1274wt_905

 

το πρωτο ειναι no-name με αμφιβολη ποιοτητα κατασκευης (οχι για το Hub, σιγα, απλα το Ps3 μπορει να πλεει) και βγαινει στα 12 ευρω, ενω το δευτερο ειναι αρκετα καλο αποτι ειδα και στο utube αλλα βγαινει στα 22 ευρω...

 

Καταρχην μπορω να βρω κατι της προκοπης τοπικα σε παρομοια τιμη? Αλλιως ποιο απο τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δοκίμασα να μπώ στο PSN και μου ζήτησε να κατεβάσω το καινούργιο system software update 3.61v που από ότι βλέπω το ανακοίνωσαν πρίν απο λίγη ώρα στο playstation blog.

Επίσεις έχει και οδηγίες για την αλλαγή του password όταν όμως το PSN θα επανέλθει Οnline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε και μ έδωσες μια χαρά να πούμε...μόλις το έκανα κ γω το update...τι διαφορές έχει? Επίσης που τις έχει τις οδηγίες που λες για την αλλαγή του password?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε πολύ γλείψιμο...

πάντως σαν εκπρόσωπος marketing κάνει τη δουλειά του, καθώς μεταδίδει ένα τόνο αισιοδοξίας.

 

Πρώτη μου παρατήρηση, δε χρησιμοποιήθηκε πουθενά στο λόγο του, η πολυπαιγμένη λέξη "hackers"....

Αντίθετα, χρησιμοποίησε τις φράσεις, "attack", "attacks", "cyber-attack" και "cyber-crime".

 

Η λέξη attack μπορεί να ακούγεται πιο βαριά στο αυτί, αλλά είναι απρόσωπη, δεν κατονομάζει κάποιον ή κάποιους που υποτίθεται πως έκαναν την επίθεση, ενώ αν χρησιμοποιούσε τη λέξη hackers η επίθεση στοχοποιείται. Είναι σαφής η πρόθεση της sony να αφήσει αιωρούμενο το ποιος έκανε τη φημολογούμενη επίθεση και να υποβαθμίσει τη δύναμη της έννοιας hacker και hacking. Επίσης με τη λέξη cyber-crime δίνει τόνο σοβαρότητας στην κατάσταση και δηλώνει πως πρόκειται για μια πράξη παράνομη, σχεδόν τρομοκρατική και ενάντια στους νόμους, το οποίο όλες οι μεγάλες εταιρείες μπορεί να αντιμετωπίσουν στο μέλλον και πως θα συνεχίσει να υφίσταται (εδώ η ανακοίνωση μου θυμίζει λίγο mafia και την ιταλική μαφία η οποία αν σε έβαζε στο στόχο δε μπορούσες να γλυτώσεις :P )

 

Ένας άλλος λόγος που πιστεύω πως επιλέχθηκε η συγκεκριμένη λέξη attack αντί της φράσης hackers και hacking είναι καθώς οι δεύτερες στον χώρο της τεχνολογίας έχουν μια cult υπόσταση για κάποιους, αλλά για όλους τους υπόλοιπους τους θυμίζουν ταινίες και παραγωγές, με το κλισέ όπου ένα αγόρι/computer freak στον τομέα του διεισδύει στα δίκτυα πολυεθνικών εταιρειών και τα κάνει όλα μαντάρα ή αποκτάει πρόσβαση στο δίκτυο στο λεπτό. Λογικά η sony προσπαθεί να καλυτερέψει την εικόνα της, να δείξει πως προσπάθησε και να μας πείσει πως η "άτυχη" εταιρεία υπέκυψε στην οργανωμένη επίθεση κάποιων αόρατων σκοτεινών δυνάμεων του κυβερνοεγκλήματος που διέλυσαν όλα τα προηγμένα μέσα άμυνάς του δικτύου της.

 

Σαφέστατα δεν αναφέρεται στην τεράστια γκάφα της sony να αποθηκεύει τις πληροφορίες του δικτύου της σε απλά .txt αρχεία...επίσης δεν έχουμε καμία νύξη/καμία εξήγηση στην ανακοίνωση του Κ. Hirai σχετικά με την πολιτική της sony να χρησιμοποιεί data mining και user statistics τεχνικές, οι οποίες προηγουμένως δεν αναφέρονται στους όρους χρήσης του psn network.

 

Στο σημείο που αναφέρονται τα νέα/πρόσθετα μέτρα ασφαλείας, θυμίζει διαφήμιση που τονίζονται τα προτερήματα ενός προιόντος.

 

Γενικά μια ανακοίνωση που χτυπάει στο συναίσθημα, σε υπερβολικό σημείο, τους πιστούς φαν της εταιρείας και προσπαθεί να διασκεδάσει τις εντυπώσεις από τη μεγάλη γκάφα. Από άποψη marketing την ανακοίνωση τη θεωρώ πετυχημένη, από ουσία δεν εξηγεί τίποτα και δεν κατονομάζει κανέναν υπεύθυνο (ούτε φυσικά την ίδια τη sony), αντίθετα ρίχνει τις ευθύνες αόριστα σε κάποια καλά οργανωμένη και μελετημένη (sophisticated όπως είπε ο Hirai) επίθεση εναντίον της που καθιστά κυβερνο-έγκλημα.

 

Μόνο που δεν μας είπαν πως τους έκανε τρομοκρατική επίθεση ο Bin Laden λίγο πριν πεθάνει...:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Και ελεγα...τωρα που πηρε ps3 θα αλλαξει.:P:p

 

Τι αναλυση ηταν αυτη βρε cortaN@?Aντι να χαρεις,καθεσε και ψαχνεις αρνητικα,σε μια συνεντευξη που πραγματικα πιστευω οι περισσοτεροι αυριο δεν θα την θυμουνται.:P

 

Εισαι εκτος κλιματος(οχι θεματος:P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi επιθέσεις στο PS3 και στη SOE φυσικά και έγιναν απο hackers δεν χρείαζετε να πεί το πρωφανές και φυσικά δεν κατ' ονομάζει κανένα γιατί πολύ απλά δεν πιάστηκε κανένας, απο ποιόν άλλο δηλαδή θα γινόταν η επίθεση στο δύκτιο απο υδραυλικό;

Όσο για τα νέα πρόσθετα μέτρα ασφαλείας ο κάθε χρήστης του PSN έχει δικαίωμα να ενημερωθεί για το τί αλλαγές έγιναν στο σύστημα ώστε να του παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια, και πολύ περισσότερο μετά απο αυτό που έγινε. (Άλλοι το βλέπουν ως διαφήμηση).

Σε ότι ανακοίνωση κι αν βγάλει κάποιος αν θέλεις να πιαστείς απο κάπου και ψάχνεσε..θα πιαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μερικές ερωτήσεις σε όσους έχουν το uncharted 1 platinum.Το τερμάτισα πριν λίγο στο hard mode(10 ωρίτσες αρκετά εύκολο game) για να ξεκλειδώσω το crushing mode.Το θέμα είναι ότι ωραία μου έδωσε τα trophies για το easy,normal,hard mode αλλά στα options δεν βγήκε η επιλογή crushing.Τώρα όταν πάω play μου βγάζει 0%(μου το ξεκινάει απο την αρχή) αλλά απο κάτω έχει 10hours που το τερμάτισα +τους θησαυρούς +τα medal points.Εφόσον μου το βγάζει έτσι σημαίνει ότι το παιχνίδι είναι σε crushing mode?Επίσης λέει 38 treasures(αυτούς τους 38 θα μου τους εμφανίζει στο gameplay αυτού του save που το τερμάτισα στο hard)?Και τέλος αν το τερματίσω με αυτό το save θα μου ξεκλειδώσει το crushing mode trophy?

 

Ευχαριστώ πολύ...

Edit:

Όλα οκ παιδιά.Στο new game υπαρχει το crushing mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ελεγα...τωρα που πηρε ps3 θα αλλαξει.:P:p

 

Τι αναλυση ηταν αυτη βρε cortaN@?Aντι να χαρεις,καθεσε και ψαχνεις αρνητικα,σε μια συνεντευξη που πραγματικα πιστευω οι περισσοτεροι αυριο δεν θα την θυμουνται.:P

 

Εισαι εκτος κλιματος(οχι θεματος:P).

 

Σου έχω πει πως πάνω από κάθε εταιρεία/brand/κονσόλα μ αρέσει να προβληματίζομαι. Είναι καλό να στέκεσαι λίγο περισσότερο σε δηλώσεις marketing γιατί σε βοηθάνε να βλέπεις πόσο σε δουλεύουν αυτοί εκεί πάνω :D Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με τη sony, για όλες τις πολυεθνικές το ίδιο είναι.

 

Να χαρώ γιατί; επειδή επανήλθε το psn; χαχαχά! μα και πριν χαρούμενος ήμουν, σιγά μη μου χαλάσει το κέφι το να είναι down το psn. Αν ήταν down το internet, εντάξει τότε θα άλλαζε το πράγμα :P

 

Και επειδή πήρα ps3, πρέπει να αρχίσω να υποστηρίζω τη sony και κάθε sony; :P Εδώ τα χώνω στην MS, στη sony δε θα τα έχωνα;

 

Άσχετο: To 13 στο nick σου έχει να κάνει με την ομάδα που υποστηρίζεις;

 

Oi επιθέσεις στο PS3 και στη SOE φυσικά και έγιναν απο hackers δεν χρείαζετε να πεί το πρωφανές και φυσικά δεν κατ' ονομάζει κανένα γιατί πολύ απλά δεν πιάστηκε κανένας, απο ποιόν άλλο δηλαδή θα γινόταν η επίθεση στο δύκτιο απο υδραυλικό;

Όσο για τα νέα πρόσθετα μέτρα ασφαλείας ο κάθε χρήστης του PSN έχει δικαίωμα να ενημερωθεί για το τί αλλαγές έγιναν στο σύστημα ώστε να του παρέχουν μεγαλύτερη ασφάλεια, και πολύ περισσότερο μετά απο αυτό που έγινε. (Άλλοι το βλέπουν ως διαφήμηση).

Σε ότι ανακοίνωση κι αν βγάλει κάποιος αν θέλεις να πιαστείς απο κάπου και ψάχνεσε..θα πιαστείς.

 

Soso75 ακολουθείς τόσο την επίσημη γραμμή της sony που πραγματικά χαραμίζεσαι...δεν κάνεις κανά βιογραφικό για καμιά θέση management εκεί; εσύ τα λες καλύτερα από τον K. Hirai! :D

(αστείακι είναι, μην παρεξηγήσεις τη φράση μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Nαι ρε πλακιτσα κανω:D

Απλα ενταξει πιστευω πως ειναι γνωστος πανω κατω ο τροπος που λειτουργουν ολες οι εταιριες.Δεν μου προκαλει εντυπωση ωστε να σχολιασω την τακτικη τους.

Ειναι σαν να βγει ο Σαμαρας και να κραξει την κυβερνηση(με τον κλασικο λαικιστικο τροπο της καθε αντιπολιτευσης) και να βγω να αναλυσω τι δεν μου αρεσε σε αυτα που ειπε.:P

 

Το μονο που δεν περιμενα ειναι ο τροπος που ζητησαν συγνωμη.Να πω την αληθεια δεν πιστευω οτι Αμερικανοι θα ζηταγαν συγνωμη σε μια αντιστοιχη κατασταση.

 

 

Άσχετο: To 13 στο nick σου έχει να κάνει με την ομάδα που υποστηρίζεις;

 

Ναι.

Θελω να πιστευω πως δεν με εκανες για 13 χρονων.Αν και ειμαι μεγαλυτερος σου και πρεπει να με σεβεσαι.Δες το προφιλ μου.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...