Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοειται οτι ο καθενας επενδυει οπως αυτος θελει τα χρηματα του.Ως gamer προς gamer σου ειπα οτι διαφωνω βεβαια με αυτη τη λογικη,απο την αποψη οτι χανεις τελικα.

Οπως σωστα λες ομως..

''Κάπου θα βγεις χαμένος όπως λές, κάπου κερδισμένος. Αρχή διατήρησης της ενέργειας φίλε μου :D Δε μπορεί να τα έχεις όλα...''

:P

Οποτε,καταληξαμε καπου.:)

 

ΥΓ.

 

Ε ναι ενταξει και εγω φαν των παιχνιδιων ειμαι.Αλλωστε sony συσκευες μεσα στο σπιτι δεν εχω καθολου(εκτος απο τα ps):P

 

Αχά!

Ε ναι, τι άλλη sony συσκευή θα μπορούσες να είχες μέσα στο σπίτι; :P Οι bravia δε μ αρέσουν π.χ., άντε κάνα laptop vaio, αλλά και πάλι δεν είναι τόσο best value. Στα headsets κάτι πάει να κάνει, αλλά και εκεί ο ανταγωνισμός είναι πολύ δυνατός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Αχά!

Ε ναι, τι άλλη sony συσκευή θα μπορούσες να είχες μέσα στο σπίτι; :P Οι bravia δε μ αρέσουν π.χ., άντε κάνα laptop vaio, αλλά και πάλι δεν είναι τόσο best value. Στα headsets κάτι πάει να κάνει, αλλά και εκεί ο ανταγωνισμός είναι πολύ δυνατός.

 

Ελα ντε.:P

 

Για laptop προτιμω toshiba,για tv samsung,headset εχω της logitech.Camera Microsoft(ουυυ 666:p).

Eχω μια παλια tv trinitron sony.Oριστε.

Παντως εχω την εντυπωση οτι στις τηλεορασεις τουλαχιστον θα ξαναανεβει τωρα με το 3d.Θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ντε.:P

 

Για laptop προτιμω toshiba,για tv samsung,headset εχω της logitech.Camera Microsoft(ουυυ 666:p).

Eχω μια παλια tv trinitron sony.Oριστε.

Παντως εχω την εντυπωση οτι στις τηλεορασεις τουλαχιστον θα ξαναανεβει τωρα με το 3d.Θα δουμε.

 

Ναι είναι μια χαρά τα toshiba, παλιά είχα laptop toshiba. Τα τελευταία 4 χρόνια έχω macbook. Και όχι το iphone δε μ αρέσει! Ουτε το ipad. Μόνο ipod!

Για tv samsung-lg (άντε και καμιά philips). Οι παλιές οι trinitron της sony μια χαρά ηταν.

Μπά και με το 3D πάλι Samsung...αν και προσωπικά δε μ ενδιαφέρει το 3D με τα γυαλιά, άσε που με κουράζει κιόλας. Δοκίμασα και το 3DS, τι να πω...με κουρασε, μου πόνεσαν τα μάτια στο 5λεπτο. Μόνο στο cinema ευχαριστηθηκα το 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς στο σπίτι την κουζίνα έχουμε μια Trinitron 14'' του 1993. Σκυλί :devil:

 

Για να χαλάσει sony trinitron πρέπει να την πετάξεις απο τον τρίτο.Εμάς πέρσι αναπαύτηκε στα 19 της...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χαλάσει sony trinitron πρέπει να την πετάξεις απο τον τρίτο.Εμάς πέρσι αναπαύτηκε στα 19 της...

 

Eιχα παλια μια Trinitron που καιγοταν η ασφαλεια της τρεις και λιγο με αποτελεσμα να δημιουργειται προβλημα στην οθονη οταν ηταν η ωρα να τα τιναξει η ασφαλεια.Μαλλον ειχα πεσει στην περιπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα παλια μια Trinitron που καιγοταν η ασφαλεια της τρεις και λιγο με αποτελεσμα να δημιουργειται προβλημα στην οθονη οταν ηταν η ωρα να τα τιναξει η ασφαλεια.Μαλλον ειχα πεσει στην περιπτωση.

 

Σίγουρα έπεσες στην περίπτωση να ήταν ελαττωματική.Στην δεύτερη καμένη ασφάλεια έπρεπε να την πας πίσω αν είχε ακόμα εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον έχει πάρει ή έχει δοκιμάσει το move του ps3, αξίζει τον κόπο ή ασχολείσαι 5-6 μέρες και μετά το βαριέσαι, όπως συνέβαινε με το eyetoy του ps2?

Οι μόνοι μέχρι στιγμής ενδιαφέροντες τίτλοι που έχουν βγει, μου φαίνονται το move:heroes και το sports champions, ενώ από αυτά που απλά το υποστηρίζουν, το heavy rain, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει μια τέτοια αγορά, ποια είναι η γνώμη σας? Ξέρετε κάποιο μαγαζί στο οποίο θα μπορούσα να το δοκιμάσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λοιπόν βρήκα μεταχειρισμένο ps3 60gb phat και το πήρα. 210 ευρώ, 3 παιχνίδια, 2 χειριστήρια. Πολλά thx στον c0prse_grinder!

Έχω κάτι ερωτήσεις sonakia guru φίλε, μόλις το δεις κάνε reply για να σου πω! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Λοιπόν βρήκα μεταχειρισμένο ps3 60gb phat και το πήρα. 210 ευρώ, 3 παιχνίδια, 2 χειριστήρια. Πολλά thx στον c0prse_grinder!

Έχω κάτι ερωτήσεις sonakia guru φίλε, μόλις το δεις κάνε reply για να σου πω! :P

 

Kαλοπαιχνιδο!

Τελικα το πες και το κανες.60αρι.:P

Ρισκαρεις λιγο,αλλα ελπιζω να σου βγει πιο γερο απο το δικο μου:P

 

Tεσπα,ρωτα οτι θες και αν μπορω θα σε βοηθησω.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλοπαιχνιδο!

Τελικα το πες και το κανες.60αρι.:P

Ρισκαρεις λιγο,αλλα ελπιζω να σου βγει πιο γερο απο το δικο μου:P

 

Tεσπα,ρωτα οτι θες και αν μπορω θα σε βοηθησω.:)

 

Τhxxxx...! Ε ναι αφού σου είπα, τα slim δε συμφέρουν και δε μ αρέσουν στην παρούσα φάση.

 

Λοιποοοόννν, πάρε βαθιά ανάσα:

 

1) Κάνω deep format άφοβα; Ή γρήγορο format; Έχει πάνω software 3.60, "γυρίζει" πίσω με το format ή όχι; Μετά το format, πρέπει να κατεβάσω τπτ από net, γιατί το psn είναι down.

2) White HDMI ON η oFF; είναι στη ρύθμιση κάτω από τα rgb settings

3) Automatic Shutdown είναι ασφαλές;

4) Όταν θες να κλείσεις την κονσόλα περιμένεις στο dashboard για 4-5 λεπτά να κρυώσει, ή δεν έχει σημασία;

5) Οριζόντια ή κάθετη θέση καλύτερη και πιο ασφαλής; Την έβαλα οριζόντια, σε έπιπλο τηλεόρασης σε γυαλί.

6) Υπάρχει επιλογή να φορτώνεις τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο ολόκληρα, ώστε να μη διαβάζει το bluray;

7) Μπορώ να παίζω δικά μου κομμάτια μουσικής, ενώ παίζω κάποιο παιχνίδι, π.χ. racing;

8) Τα savegames είναι tied στο profile κάθε χρήστη, όπως γίνεται και στο 360 με τα gamertags;

 

Πάω τώρα στo πιο ουσιώδες:

Yπάρχει καλός αντάπτορας/βύσμα ώστε να παίζω τα ασύρματα ή έστω με τα ενσύρματα χειριστήρια του 360; Γιατί αν και είναι καλύτερα τα sixaxis από τα χειριστήρια του ps2, και πάλι δε με βολεύουν στην παλάμη τόσο.

Επίσης μπορώ να βρω ανταλλακτικά για τους αναλογικούς μοχλούς; Ξέρεις αυτά τα rubbers τα γκρι, μπορώ να τα αλλάξω με καινούρια;

 

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω/να κάνω ή κάποιο hack κτλ που μου προσφέρει κάτι; Να πω εδώ πως επί του παρόντος δε σκέφτομαι να τη φλασάρω την κονσόλα. Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά βαριέμαι τόσο να ψάξω στο νετ ::PPPPPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Λοιποοοόννν, πάρε βαθιά ανάσα:

 

1) Κάνω deep format άφοβα; Ή γρήγορο format; Έχει πάνω software 3.60, "γυρίζει" πίσω με το format ή όχι; Μετά το format, πρέπει να κατεβάσω τπτ από net, γιατί το psn είναι down.

2) White HDMI ON η oFF; είναι στη ρύθμιση κάτω από τα rgb settings

3) Automatic Shutdown είναι ασφαλές;

4) Όταν θες να κλείσεις την κονσόλα περιμένεις στο dashboard για 4-5 λεπτά να κρυώσει, ή δεν έχει σημασία;

5) Οριζόντια ή κάθετη θέση καλύτερη και πιο ασφαλής; Την έβαλα οριζόντια, σε έπιπλο τηλεόρασης σε γυαλί.

6) Υπάρχει επιλογή να φορτώνεις τα παιχνίδια στον σκληρό δίσκο ολόκληρα, ώστε να μη διαβάζει το bluray;

7) Μπορώ να παίζω δικά μου κομμάτια μουσικής, ενώ παίζω κάποιο παιχνίδι, π.χ. racing;

8) Τα savegames είναι tied στο profile κάθε χρήστη, όπως γίνεται και στο 360 με τα gamertags;

 

Πάω τώρα στo πιο ουσιώδες:

Yπάρχει καλός αντάπτορας/βύσμα ώστε να παίζω τα ασύρματα ή έστω με τα ενσύρματα χειριστήρια του 360; Γιατί αν και είναι καλύτερα τα sixaxis από τα χειριστήρια του ps2, και πάλι δε με βολεύουν στην παλάμη τόσο.

Επίσης μπορώ να βρω ανταλλακτικά για τους αναλογικούς μοχλούς; Ξέρεις αυτά τα rubbers τα γκρι, μπορώ να τα αλλάξω με καινούρια;

 

Είναι κάτι άλλο που πρέπει να προσέξω/να κάνω ή κάποιο hack κτλ που μου προσφέρει κάτι; Να πω εδώ πως επί του παρόντος δε σκέφτομαι να τη φλασάρω την κονσόλα. Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων απλά βαριέμαι τόσο να ψάξω στο νετ ::PPPPPP

 

Πιστευω οτι καποιοι αλλοι θα σε βοηθησουν περισσοτερο σε καποια απο τα παραπανω ερωτηματα,αλλα θα προσπαθησω να σου δωσω καποιες απαντησεις.

 

1)Δεν εχω ιδεα:P δεν εχω κανει ποτε format.

2)Εγω βαζω white on,αλλα κατα την γνωμη μου το white οσο και το RGB(full ΄η οχι) πιστευω οτι εχουν να κανουν περισσοτερο με την tv που εχεις,οποτε δοκιμαζεις μονος σου και βλεπεις.Τωρα ειμαι white on και RGB limited.Σε αλλη tv ημουν και RGB full.

3)Νομιζω πως ναι,δεν ειχα καποιο προβλημα.

4)Δεν ξερω αν εχει σημασια,παντως εγω δεν περιμενω ποτε:P

5)Εχω διαβασει διαφορες αποψεις για το θεμα.Ισως για το 60αρι να ειναι καλυτερα ορθια.Μη με ρωτησεις γιατι το λεω αυτο.Νομιζω οτι καπου καποτε το ειχα διαβασει:P

6)Oχι

7)Εξαρταται απο το παιχνιδι νομιζω.Στο RDR γινεται,οπως και στο lbp.Νομιζω οχι σε ολα τα παιχνιδια ομως.

8)Nαι στο ιδιο ps3 αν τερματησεις ενα παιχνιδι στο profile σου,οταν μπεις στο δευτερο profile δεν θα υπαρχει το ιδιο save.Αν παιξεις σε αλλη κονσολα με το δικο συο profile,παλι δεν θα υπαρχει το save.

 

Για το χειριστηριο,νομιζω οτι καπου εχω δει κατι τετοιο.Παντως το συνηθιζεις δεν ειναι τπτ.Για τα αναλογικα δεν γνωριζω.

 

Τελος,δεν εχω ιδεα απο ps3 hacking.

 

Οτι αλλο θες ρωτας.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)Όσα χρόνια το έχω το Playstation σχεδόν πάντα κλείνει μόνο του, αφού πρώτα έχω βγει από το παιχνίδι.

4)Σαφώς και δεν χρειάζεται να περιμένεις!

5)Αν δεν έχει φόβο να πέσει, δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα.

6)Ναι υπάρχει, αλλά όχι σε όλα τα παιχνίδια. Στα option του παιχνιδιού που υποστηρίζουν τη λειτουργία αυτή υπάρχει το Install. Φυσικά και πάλι χρειάζεται το δισκάκι.

7)Αν το επιτρέπει το παιχνίδι γίνεται. Μέσω του μενού του παιχνιδιού πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι καποιοι αλλοι θα σε βοηθησουν περισσοτερο σε καποια απο τα παραπανω ερωτηματα,αλλα θα προσπαθησω να σου δωσω καποιες απαντησεις.

 

1)Δεν εχω ιδεα:P δεν εχω κανει ποτε format.

2)Εγω βαζω white on,αλλα κατα την γνωμη μου το white οσο και το RGB(full ΄η οχι) πιστευω οτι εχουν να κανουν περισσοτερο με την tv που εχεις,οποτε δοκιμαζεις μονος σου και βλεπεις.Τωρα ειμαι white on και RGB limited.Σε αλλη tv ημουν και RGB full.

3)Νομιζω πως ναι,δεν ειχα καποιο προβλημα.

4)Δεν ξερω αν εχει σημασια,παντως εγω δεν περιμενω ποτε:P

5)Εχω διαβασει διαφορες αποψεις για το θεμα.Ισως για το 60αρι να ειναι καλυτερα ορθια.Μη με ρωτησεις γιατι το λεω αυτο.Νομιζω οτι καπου καποτε το ειχα διαβασει:P

6)Oχι

7)Εξαρταται απο το παιχνιδι νομιζω.Στο RDR γινεται,οπως και στο lbp.Νομιζω οχι σε ολα τα παιχνιδια ομως.

8)Nαι στο ιδιο ps3 αν τερματησεις ενα παιχνιδι στο profile σου,οταν μπεις στο δευτερο profile δεν θα υπαρχει το ιδιο save.Αν παιξεις σε αλλη κονσολα με το δικο συο profile,παλι δεν θα υπαρχει το save.

 

Για το χειριστηριο,νομιζω οτι καπου εχω δει κατι τετοιο.Παντως το συνηθιζεις δεν ειναι τπτ.Για τα αναλογικα δεν γνωριζω.

 

Τελος,δεν εχω ιδεα απο ps3 hacking.

 

Οτι αλλο θες ρωτας.:)

 

 

Thanks! Πρώτες εντυπώσεις:

 

Καταρχήν έχω βάλει 2 multiplatform να συγκρίνω με 360 μέχρι τώρα, όντως οι διαφορές είναι υπαρκτές (κυριότερη διαφορά στα μάτια μου το aliasing που κάνει το ps3). Μ αρέσει πολύ το build quality, στιβαρή κατασκευή, μ αρέσει το σήμα το PS που καθρεπτίζει και αντανακλάται στο chrome της κονσόλας.

Μ αρέσει το tray in, καλύτερο από το 360 που βγαίνει το dvd. Τα touch buttons όμορφα αλλά στο 360 το slim είναι κάπως καλύτερα (πιο σύγχρονα και πιο minimal). Το βάρος απαράδεκτο, αλλά γενικά στη μεταφορά δεν τρίζει οπότε δείχνει καλή συναρμογή των πλαστικών. Δε μ αρέσει που όταν το κλείνεις με τον διακόπτη πίσω να μένει στο 1, αφήνει συνεχόμενο κόκκινο φωτάκι. Tο 360 δεν αφήνει κάποιο φως αναμμένο, μόνο του εξωτερικού τροφοδοτικού στο κίτρινο.

 

Κατά το παιχνίδι, το bluray δεν ακούγεται, στο 360 phat ακούγεται το dvd-rom πολύ. Ακούγεται όμως ο ανεμιστήρας από το ps3 και κάνει αρκετό θόρυβο, αν και έχει έναν πιο θροιστικό ήχο στο αυτί μου από του 360 (στο οποίο ακούγεται και λίγο το spinning του ανεμιστήρα), οπότε συνολικά το ps3 είναι λίγο καλύτερο στην ακουστότητα. Η αλήθεια είναι το περίμενα, καθώς έχω διαβάσει στο net πως τα 60άρια ακούγονται πολύ. Τις επόμενες μέρες θα το ανοίξω βίδες, θα το καθαρίσω, θα γίνει αλλαγή πάστας και ανεμιστήρα και βλέπουμε :P

 

Έβαλα επίσης το Motorstorm το 1, το θυμόμουν από τα booths πιο όμορφο...χάνει σε anisotropic filtering πολύ και σε foliage. I guess επειδή είναι launch τίτλος. Δοκίμασα το motion στο sixaxis, το περίμενα χειρότερο η αλήθεια είναι (θυμόμουν μια αντίστοιχη εμπειρία με τον freestyle controller της MS για pc πολύ παλιότερα) αλλά και πάλι προτιμώ τον αναλογικό μοχλό.

 

Στο χειριστήριο δε μ αρέσουν καθόλου τα πιασίματα για την παλάμη, είναι μικρά και δεν κλείνουν καλά τα χέρια γύρω τους. Τα πλήκτρα τα actions είναι εντάξει, το d-pad καλύτερο του 360, oι αναλογικοί μοχλοί χειρότεροι στην αίσθηση, αλλά φαίνονται πως αντέχουν χειρότερη καταπόνηση. Τα L1 και R1 καλύτερα του 360, τα L2 και R2 χειρότερα αρκετά. Δε με βολεύουν καθόλου και έχουν ξερή αίσθηση. Τα start, select λίγο μικρά, χειρότερα από του 360, με ενοχλεί το τριγωνικό σχήμα του start. Γενικά πολύ μικροκαμωμένος ο μοχλός (όταν παίζω σε φίλους, χρησιμοποιώ το chillstream της logitech γιατί με βολεύει περισσότερο). Το synchronization με το PS κουμπί καλύτερο, πιο γρήγορο και πιο πρακτικό του 360.

 

Το Xross Media Bar το μενού πιο σπαρτιάτικο του 360 και με πολλά μενού και ρυθμίσεις που χάνεσαι. Το dashboard στο 360 είναι πιο φιλικό. Το XMB έχει όμως πιο άμεση απόκριση. Τα χρώματα των themes ξεκούραστα. Άφησα το original theme. Οι γραμματοσειρές από κοντά (μισό μέτρο από την τηλεόραση) φαίνονται λίγο πιο καθαρά και λιγότερο sharpened από τις γραμματοσειρές του NXE dashboard του 360. Υποθέτω αυτό έχει να κάνει με το 1080p που τρέχει το XMB.

 

 

3)Όσα χρόνια το έχω το Playstation σχεδόν πάντα κλείνει μόνο του, αφού πρώτα έχω βγει από το παιχνίδι.

4)Σαφώς και δεν χρειάζεται να περιμένεις!

5)Αν δεν έχει φόβο να πέσει, δεν υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα.

6)Ναι υπάρχει, αλλά όχι σε όλα τα παιχνίδια. Στα option του παιχνιδιού που υποστηρίζουν τη λειτουργία αυτή υπάρχει το Install. Φυσικά και πάλι χρειάζεται το δισκάκι.

7)Αν το επιτρέπει το παιχνίδι γίνεται. Μέσω του μενού του παιχνιδιού πάντα.

 

Thanks heatspreader.

Για το 5) ήθελα μια επιβέβαιωση αν έχοντάς το οριζόντιο είμαι καλυμμένος. Χρειάζεται να είναι λίγο υπερηψωμένο (ξέρω γω με λαστιχένια pads;) ή είναι ok να κάθεται σε γυαλί;

 

Για το 6) εννοείς στη στήλη game έτσι; Βλακεία μεγάλη που δεν επιτρέπουν ολικό install όλα τα παιχνίδια. Στο 360 μπορείς όλα να τα φορτώσεις στο δίσκο και απλώς να έχεις το δισκάκι μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5) Εσύ θα μας πεις πόσο σταθερό είναι. Σίγουρα είναι λιγότερο απ' ότι να είναι οριζόντια.

6) Όχι δεν εννοώ από τη στήλη των Games. Έχοντας ήδη τρέξει και μπει στο παιχνίδι, όλα τα παιχνίδια έχουν επιλογή Options, Settings κλπ. Κάποια έχουν και την επιλογή Install, όπως το Pro Evolution Soccer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...