Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον είσαι θύμα, ή δεν αγοράζεις πράγματα από το PSN. :)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, τι δεν καταλαβαίνεις. Επειδή δηλαδή στο XboX είναι περισσότερο απατεώνες, στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει?

Επειδή και καλά είναι δωρεάν δεν πειράζει ότι συμβαίνει, τι λες ακριβώς?

 

Δηλαδή τι περίμενες? Να κατεβάζεις τσάμπα? λολ, Α ρε Ελληνάρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

To PSN το πληρώνεις από τα παιχνίδια που αγοράζεις, είτε από το ηλεκτρονικό κατάστημα είτε σε φυσική μορφή δίσκου από οποιοδήποτε κατάστημα. Το πληρώνεις με την αγορά της κονσόλας σου και από τα αξεσουάρ της.

Δωρεάν δεν είναι τίποτα και γιατί να είναι εξάλλου? Θεία σας είναι?

 

Δηλαδή τι περίμενες? Να κατεβάζεις τσάμπα? λολ, Α ρε Ελληνάρες...

Δεν περιμένω να κατεβάζω τσάμπα. Περιμένω να έχω υπηρεσίες σωστές.

Διάβασε λίγο σωστά.

Post #3698.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony ανακοίνωσε πρίν λίγη ώρα ότι δέχτηκε επίθεση απο hackers και ενδέχεται να έχουν κλαπεί προσωπικές πληροφορίες όπως:

Ονομ/μο, ημερομηνία γεννήσεως, διεύθυνση, τηλέφωνο, e-mail, ψευδόνυμο, passwords και αριθμός πιστωτικών καρτών.

Συμβουλεύει να αλλάξετε το password σας το συντομότερο δυνατό όταν ανέβει το σύστημα τους ξανά.

 

 

http://blog.eu.playstation.com/

 

Μιας και έχει πέσει 11 μέρες τώρα το psn και απ' ό,τι φαίνεται θα συνεχίσει να είναι down, εγώ θα πρότεινα:

 

1) Όσοι έχετε ανεβάσει στοιχεία πιστωτικής κάρτας στο psn, να επικοινωνήσετε με την τράπεζά σας το συντομότερο δυνατό και να τους συμβουλευτείτε τι θα ήταν καλύτερο να κάνετε, καθώς η ίδια η sony παραδέχεται - έστω και πολύ αργά - πως δε μπορεί να αποκλείσει την περίπτωση να έχουν κλαπεί αριθμοί πιστωτικών καρτών.

2) Να αλλάξετε το pass σας, καθώς και το email account που έχετε linked στο psn account σας

3) Αν έχετε ανεβάσει τηλέφωνα ή διευθύνσεις στα στοιχεία σας στο psn, να τα διαγράψετε/αλλάξετε το συντομότερο δυνατό. Στην περίπτωση του τηλεφώνου, καλό θα ήταν να κάνετε αλλαγή αριθμού και κατάργηση του παλιού. Και φυσικά, να μην ξανα-ανεβάσετε τέτοια ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, άλλη φορά.

3) Αν είστε πολλοί αυτοί που έχετε ανεβάσει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, να οργανωθείτε, να πάρετε τηλέφωνο στο INKA ή στο Σύλλογο Προστασίας Προσωπικού Απορρήτου (δε θυμάμαι ακριβώς το όνομά τους) και να τους ρωτήσετε τι μπορείτε να κάνετε και αν είναι να κινηθείτε νομικά εναντίον της Sony Hellas, σαν αποκλειστικού αντιπρόσωπου του ps3 στην Ελλάδα και ως υπεύθυνης για το ελληνικό τμήμα και ελληνικούς servers του psn.

 

Τέλος, να αποθηκεύσετε το psn account σας σε κάποιο στικάκι (γενικά να κάνετε backup και το account και τα saves σας), καθώς κανένας από τη sony δεν έχει εγγυηθεί πως θα επαναφέρει τα accounts των χρηστών της, όπως ήταν. Βέβαια δε νομίζω να γίνει κάτι, αλλά για να είστε σίγουροι, καλύτερα να κάνετε backup. Καθώς με το psn down, η δυνατότητα για online sync/backup δεν υπάρχει.

 

Υπομονή! Η sony έχει δηλώσει πως περιμένει το psn να επανέλθει 4 Μαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Αν είστε πολλοί αυτοί που έχετε ανεβάσει ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, να οργανωθείτε, να πάρετε τηλέφωνο στο INKA ή στο Σύλλογο Προστασίας Προσωπικού Απορρήτου (δε θυμάμαι ακριβώς το όνομά τους) και να τους ρωτήσετε τι μπορείτε να κάνετε και αν είναι να κινηθείτε νομικά εναντίον της Sony Hellas, σαν αποκλειστικού αντιπρόσωπου του ps3 στην Ελλάδα και ως υπεύθυνης για το ελληνικό τμήμα και ελληνικούς servers του psn.

Δεν έχουμε ανεβάσει φωτογραφίες με την κοπέλα μας σε ακατάλληλες προσωπικές στιγμές. Έχουμε εισάγει τα απαραίτητα στοιχεία που μας ζήτησε η SONY, ώστε να μπορούμε να κάνουμε αγορές.

Πως λοιπόν να μην τα ξαναβάλουμε?

Δεν βάλαμε θέλω να πω κάτι από χόμπι όπως στο Facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 μαιου;;;;σοβαρα;

 

Σύμφωνα με τη Sony ναι, αλλά δε θα μου έκανε εντύπωση αν πήγαινε ακόμα πιο πίσω το θέμα.

 

Δεν έχουμε ανεβάσει φωτογραφίες με την κοπέλα μας σε ακατάλληλες προσωπικές στιγμές. Έχουμε εισάγει τα απαραίτητα στοιχεία που μας ζήτησε η SONY, ώστε να μπορούμε να κάνουμε αγορές.

Πως λοιπόν να μην τα ξαναβάλουμε?

Δεν βάλαμε θέλω να πω κάτι από χόμπι όπως στο Facebook.

 

Ναι το καταλαβαίνω. Το κύριο λάθος της sony είναι πως άργησε να ενημερώσει τους χρήστες του psn, πως τα προσωπικά τους στοιχεία μπορεί να έχουν υποκλαπεί από crackers. Από εκεί και πέρα, εγώ κάποιες κατευθυντήριες γραμμές έδωσα. Αν κάνεις αγορές από το ps store μέσω πιστωτικής κάρτας, αν ήμουν στη θέση σου, θα επικοινωνούσα με την τράπεζα ώστε να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω ώστε να είμαι σίγουρος πως είμαι ασφαλής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το καταλαβαίνω. Το κύριο λάθος της sony είναι πως άργησε να ενημερώσει τους χρήστες του psn, πως τα προσωπικά τους στοιχεία μπορεί να έχουν υποκλαπεί από crackers. Από εκεί και πέρα, εγώ κάποιες κατευθυντήριες γραμμές έδωσα. Αν κάνεις αγορές από το ps store μέσω πιστωτικής κάρτας, αν ήμουν στη θέση σου, θα επικοινωνούσα με την τράπεζα ώστε να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω ώστε να είμαι σίγουρος πως είμαι ασφαλής.

Δεν έχω πιστωτική κάρτα. Έχω έναν λογαριασμό, στον οποίο έχω λιγότερο από 30Ευρώ.

Βέβαια όταν θα πρέπει να μπουν λεφτά στον λογαριασμό αυτόν για καλό και για κακό θα ανοίξω έναν άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως ανακοίνωσε η Sony σήμερα πέρα απο τα πολλά μέτρα ασφαλείας που αναβαθμίζη στο δύκτιο της ,

ανακοίνωσε επίσεις και το πρόγραμμα επιβραβεύσεων "Welcome Back" για τους πελάτες της στο Playstation-PSN και ποιό συγκεκριμένα:

 

- Για κάθε περιοχή παγκοσμίως αναλόγως θα υπάρχουν επιλεγμένα "θέματα" για δωρέαν download. Πιο συγκεκριμένες πληροφοριές σχετικά με το περιοχόμενο θα ανακοινωθούν ανά περιοχή.

- Όλοι οι υπάρχοντες συνδρομητές του PSN θα λάβουν 30 ημέρες δωρεάν συνδρομή για το PSN Plus και για όσους είναι είδη συνδρομητές του PSN Plus θα επεκταθεί η συνδρομή τους για 30 ημέρες παραπάνω.

- Επίσεις επιπρόσθετες υπηρεσίες και δωρεάν ψηφιακό υλικό για download θα ανακοινωθεί τις ερχόμενες εβδομάδες καθώς θα επανέρχετε το PSN σταδιακά στην κανονική του λειτουργεία.

 

Θέλω και μπλουζάκι " I survived the PSN Hack Attack" cool.gif rolleyes.gif

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα με φτιάξανε . πάλι καλά . ίσως όχι για όλους άλλα εγώ δεν ασχολούμαι με πιστωτικές και δεν έχω τίποτα να φοβάμαι . 30 μέρες playstation plus είναι ότι ακριβώς ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...