Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Sony ανακοίνωσε πρίν λίγη ώρα ότι δέχτηκε επίθεση απο hackers και ενδέχεται να έχουν κλαπεί προσωπικές πληροφορίες όπως:

Ονομ/μο, ημερομηνία γεννήσεως, διεύθυνση, τηλέφωνο, e-mail, ψευδόνυμο, passwords και αριθμός πιστωτικών καρτών.

Συμβουλεύει να αλλάξετε το password σας το συντομότερο δυνατό όταν ανέβει το σύστημα τους ξανά.

 

 

http://blog.eu.playstation.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λές δεν ισχύει, μόνο τα DLC δεν δουλεύουν αν αγοραστούν από άλλο PS store. Εγώ έχω αμερικάνικο Uncharted 2 και παίζω με φίλους μου online ενώ αυτοί έχουν αγοράσει το Ευρωπαικό και το Αγγλικό δισκάκι.

Δεν ισχύει ίσως για όλα. Για κάποια?

 

Η Sony ανακοίνωσε πρίν λίγη ώρα ότι δέχτηκε επίθεση απο hackers και ενδέχεται να έχουν κλαπεί προσωπικές πληροφορίες όπως:

Ονομ/μο, ημερομηνία γεννήσεως, διεύθυνση, τηλέφωνο, e-mail, ψευδόνυμο, passwords και αριθμός πιστωτικών καρτών.

Συμβουλεύει να αλλάξετε το password σας το συντομότερο δυνατό όταν ανέβει το σύστημα τους ξανά.

 

 

http://blog.eu.playstation.com/

Οπότε τώρα φταίνε οι Hackers? Γιατί μου φαίνεται ότι πάει απελπισμένα να το ρίξει στους Anonymous?

Πάει προβοκατόρικα να τους ενοχοποιήσει.

Και έτσι να είναι, δικής είναι η ευθύνη για την προστασία των δεδομένων μας. Δεν με ενδιαφέρουν εμένα οι Hackers. Να βρει τρόπο να με εξασφαλίσει. Πληρώνω και έχω απαιτήσεις και επειδή πληρώνω πολλά, έχω μεγάλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς η Sony δεν ήξερε κάν οτι κλάπηκαν προσωπικά δεδομένα μέχρι τη Δευτέρα (source). Ιδέα μου είναι, ή δεν την παλεύει η εταιρία πλέον; Όχι μόνο είχαν αποτυχημένη ασφάλεια (πάντα με την προοπτική security breach) αλλά παραδέχονται ότι δεν ξέρουν κάν τι γίνεται στα servers τους χωρίς εξωτερική βοήθεια (αναφέρουν οτι προσέλαβαν "an outside security firm") ; Προτιμότερο θά'ταν (και θά'θελα να πιστεύω) οτι απέκρυπταν την παραβίαση μέχρι να διορθώσουν το πρόβλημα - εκεί τουλάχιστον είσαι υπό την αντίληψη οτι ξέρουν τι τους γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sony ανακοίνωσε πρίν λίγη ώρα ότι δέχτηκε επίθεση απο hackers και ενδέχεται να έχουν κλαπεί προσωπικές πληροφορίες όπως:

Ονομ/μο, ημερομηνία γεννήσεως, διεύθυνση, τηλέφωνο, e-mail, ψευδόνυμο, passwords και αριθμός πιστωτικών καρτών.

Συμβουλεύει να αλλάξετε το password σας το συντομότερο δυνατό όταν ανέβει το σύστημα τους ξανά.

 

 

http://blog.eu.playstation.com/

 

μάλιστα...όσο πάει και καλυτερεύει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που κατάλαβα μέχρι στιγμής για το τί πραγματικά συμβαίνει στην περίπτωση αυτή είναι το ότι:

Η Sony και πιό συγκεκριμένα το PSN δέχτηκε επίθεση από hackers και προφανώς όχι τυχαίους..όπως έχουν δεχτεί επιθέσεις τράπεζες και άλλες μεγάλες εταιρίες και όπως θα μπορούσε να δεχτή και το xbox Live (όπως είχε δεχτή επίθεση απο hackers to 2008 και ήταν offline για 2 εβδομάδες) γιατί χρησιμοποιούν τα ίδια μέτρα ασφαλείας σχετικά με το δύκτιο τους.

Όταν δέχεσε επίθεση αυτό που κάνεις είναι άμυνα και γι' αυτό το λόγο κατέβασαν όλο το σύστημα offline για την προστασία των προσωπικών δεδομένων του PSN συνδρομητών χωρίς να σκέφτούν το κόστος και βέβαια δεν μπορεί να αποκλείση κανείς το ενδεχώμενο ότι μπορεί να εκτέθεικαν κάποια προσωπικά δεδομένα κατά την επίθεση.

Αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν γρηγορότερα για μένα θα ήταν η ποιό σύντομη ενημέρωση για το τί πραγματικά συμβαίνει στουσ συνδρομητές της.

Όσον αφορά για το ποιός φταίει..και βέβαια θα θέλαμε όλοι καλύτερα μέτρα ασφαλείας είτε έχουμε ps3 είτε xbox είτε windows.."που εκεί κι αν γίνετε ο χαμός..και κανείς δεν παραπονιέτε.." και στο να πιέσουμε πρός αυτή την κατεύθυνση, αλλά για τις όποιες αδυναμίες των συστημάτων τους..δεν θα απενεχοποιήσω σε καμία περίπτωση τους hackers και τον κάθε εγκληματία που λέει ότι σου λήστεψε το σπίτι επειδή δεν είχες αρκετά μέτρα ασφαλείας..ή έστω απλά επειδή μπόρεσε να τα παρακάμψει..

 

 

@Heatspreader : " Οπότε τώρα φταίνε οι Hackers? Γιατί μου φαίνεται ότι πάει απελπισμένα να το ρίξει στους Anonymous?

Πάει προβοκατόρικα να τους ενοχοποιήσει.

Και έτσι να είναι, δικής είναι η ευθύνη για την προστασία των δεδομένων μας. Δεν με ενδιαφέρουν εμένα οι Hackers. Να βρει τρόπο να με εξασφαλίσει. Πληρώνω και έχω απαιτήσεις και επειδή πληρώνω πολλά, έχω μεγάλες."

 

Δική τους ευθύνη είναι αλλά ότι κι αν λέμε δεν υπάρχει κανένα άτρωτο σύστημα που να σου παρέχει 100% ασφάλεια απο τους hackers δυστιχώς.

Επίσεις το PSN είναι δωρεάν δεν το πληρώνουμε.

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσεις το PSN είναι δωρεάν δεν το πληρώνουμε.

Τι δεν πληρώνουμε? Την περιήγηση?

Σοβαρά μιλάς?

 

Πληρώνεις και το σκατό σου. Πληρώνεις και το κάθε θεματάκι που θα κατεβάσεις 2,50Ευρώ. Πληρώνεις μέχρι και τα Avatars!

Ποιος δεν πληρώνει?

Πληρώνεις την κονσόλα, τα παιχνίδια, τα αξεσουάρ!

 

Μη λέμε ότι θέλουμε σε παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι δεν πληρώνουμε? Την περιήγηση?

Σοβαρά μιλάς?

 

Πληρώνεις και το σκατό σου. Πληρώνεις και το κάθε θεματάκι που θα κατεβάσεις 2,50Ευρώ. Πληρώνεις μέχρι και τα Avatars!

Ποιος δεν πληρώνει?

Πληρώνεις την κονσόλα, τα παιχνίδια, τα αξεσουάρ!

 

Μη λέμε ότι θέλουμε σε παρακαλώ.

 

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους όπως είπες και να μη λέμε ότι θέλουμε: (Το PSN είναι δωρεάν δέν πληρώνεις συνδρομή).

Κατ´αρχήν δέν πληρώνεις για να παίζεις παιχνίδια Online! Kαι αυτό είναι το συμαντικότερο. Δέν πληρώνεις για Avatars γιατί έχει καμιά 30ριά δωρεάν αν θέλεις κάποιο ιδιαίτερο Avatar το πληρώνεις..

Θέματα έχει επίσεις δωρεάν..αν θέλεις τώρα εσύ δυναμικά θέματα σαφώς και δεν είναι όλα δωρεάν αλλά έχει καί δωρεάν δυναμικά θέματα!

Έχεις δωρεάν επίσεις και το PSN Home. Την κονσόλα την πληρώνουν όλοι νομίζω..και τα παιχνίδια..και τα αξεσουάρ..σε όλες τις μάρκες..π.χ έχει δωρεάν Video & Voice chat αλλά αυτό δέν συμαίνει ότι θα σου δώσουν την κάμερα και το μικρόφωνο δωρεάν..

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου ειλικρηνά! rolleyes.gif huh.gif

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα το σκεπτικό σου ειλικρηνά! rolleyes.gif huh.gif

Μάλλον είσαι θύμα, ή δεν αγοράζεις πράγματα από το PSN. :)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, τι δεν καταλαβαίνεις. Επειδή δηλαδή στο XboX είναι περισσότερο απατεώνες, στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει?

Επειδή και καλά είναι δωρεάν δεν πειράζει ότι συμβαίνει, τι λες ακριβώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον είσαι θύμα, ή δεν αγοράζεις πράγματα από το PSN. :)

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω, τι δεν καταλαβαίνεις. Επειδή δηλαδή στο XboX είναι περισσότερο απατεώνες, στους τυφλούς ο μονόφθαλμος βασιλεύει?

Επειδή και καλά είναι δωρεάν δεν πειράζει ότι συμβαίνει, τι λες ακριβώς?

 

Σου απάντησα αναλυτικά σε όλα τα ερωτήματα σου πιό πάνω για το τι συμβαίνει!

PSN = Playstation Network και όχι PS Store = Μαγαζί για ηλεκτρονικές αγορές. ohmy.gif

Τώρα εσύ μου μπερδεύεις για κάποιο λόγο το PSN με το PS Store, άλλο το online multiplayer και άλλο το μαγαζί που έχεις τη δυνατότητα να αγοράζεις παιχνίδια και άλλα πράγματα..προαιρετικά, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο.

Τι ήθελες ακριβώς να κατεβάζεις δωρεάν παιχνίδια απο το PS Store; blink.gif

 

 

Υ.Γ Έχω αγοράσει παιχνίδια απο το PS Store και άλλα διάφορα γιατί ήταν επιλογή μου..όπως έχω κάνει αγορές παιχνιδιών και από άλλα καταστήματα τι συμαίνει αυτό..και τι σχέση έχει με το PSN..

Επεξ/σία από soso75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...