Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον άλλαξα και εγώ....έφυγε ο 40άρης που είχε φάει τα ψωμιά του και πήρε τη θέση του ένας 320 Seagate. Καλύτερα με μια πένσα ή κόφτη να γυρίσετε την μπλέ βίδα...παρά με κατσαβίδι, εκτός αν έχετε το κατάλληλο...με το παραμικρό χαλάνε οι υποδοχές της βίδας και μετά ξεβιδώνει δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα reviews στο gamespot πάντα αναφέρουν και σε ποιο άλλο σύστημα έχει βγει το παιχνίδι (αν έχει βγει). Π.χ. God Of War Collection και Bioshock Στο δεύτερο βλέπεις ότι αναφέρει "Also on" και γράφει "PC X360 MAC".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες,ειμαι νεος στο forum και ενας νεος σχετικα κατοχος του ps3 εχω να κανω μερικες ερωτησεις για την συγκεκριμενη κονσολα

 

1)μπορω να μεταφερω αρχεια απο και προς τον υπολογιστη μοθ με καποιον τροπο μεσω του καλωδιου ethernet?

2)αν γινετε με απλα βηματα καποιος να μου εξηγησει τον τροπο να βαλω νεο σκληρο δισκο γιατι εχω αυτο με τα 40 gb και τα βλεπω λιγα.

 

συγνωμη αν ρωταω κατι που εχει ειπωθει απλα λογω χρονου ειναι λιγο δυσκολο να διαβασω τις παλιοτερες σελιδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1)Μπορω να μεταφερω αρχεια απο και προς τον υπολογιστη μοθ με καποιον τροπο μεσω του καλωδιου ethernet?

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=282647

Αν και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γιατί είναι λίγο αδύνατον το pc να είναι δίπλα στο ps3...δεν ξέρω αν μπορείς να μεταφέρεις ακριβώς αρχεία, απλά αυτός είναι ο τρόπος επικοινωνίας των 2 μηχανημάτων μέσω δικτύου. Χρησιμεύει για την αναπαραγωγή HD υλικού.

 

2)Αν γινετε με απλα βηματα καποιος να μου εξηγησει τον τροπο να βαλω νεο σκληρο δισκο γιατι εχω αυτο με τα 40 gb και τα βλεπω λιγα.

 

Τυχερός που είσαι! :P σήμερα αυτή τη δουλεία έκανα...πέταξα τον 40άρη και έβαλα έναν 320GB.

Σημαντικό! : Επέλεξε Δίσκο που να είναι σε ύψος 9.5mm όχι παραπάνω γιατί δεν θα χωράει. Συνήθως οι 500αρηδες και πάνω μπορεί να είναι 9.95 αν είναι σε 7200rpm.

1) Πρέπει να έχεις έναν σκληρό δίσκο εξωτερικό, φορμαρισμένο σε file system fat32 (για το πώς κάνεις Format σε fat32 κοίτα το link πιο κάτω) ώστε να τον αναγνωρίζει το ps3.(Αν θες να κρατήσεις όλα αυτά που έχεις δηλαδή), Διαφορετικά δεν χρειάζεται.

2)Κατεβάζεις το τελευταίο firmware του ps3 και το βάζεις στο δίσκο/stickaki που έχεις μέσα στο φάκελο PS3/UPDATE/εδώ... (δεν ξέρω αν χρειαστεί, σε μένα δεν χρειάστηκε)

3)Πας system settings/backup utility/backup (αφού έχεις συνδέσει τον εξωτερικό και πάλι αν θες να κρατήσεις ότι έχεις στο σκληρό...saved games,game data, songs,pics) , αυτό αποθηκεύει τον δίσκο του ps3 όπως είναι στον εξωτερικό σου προκειμένου να κάνεις restore μετά.

4)Αφού τελειώσει το backup, πας trophy collection, πατάς τρίγωνο και sync with the server , για να μην χάσει τα κύπελλα ;p

5)Τώρα κλείνεις το ps3, το βγάζεις από το ρεύμα και πας στη μεριά που έχει το καπάκι του σκληρού. Βάζεις το νύχι (αν δεν έχεις βάζεις μια κοπέλα, μην κάνουμε ζημιά με κανά μαχαίρι ;p) και βγάζεις το καπάκι.Αμέσως μετά βλέπεις μια μπλε βίδα. Τώρα δώσε βάση... εγώ προσπάθησα με κατσαβίδι να την γυρίσω και σχεδόν χάλασα τις υποδοχές τις. Καλύτερα να πάρεις μια μικρή πένσα/κόφτη και να τη γυρίσεις προσεχτικά, δεν είναι δύσκολο και είναι καλύτερα έτσι.Αφού βγάλεις τη βίδα, πιάνεις το συρματάκι και σέρνεις το δίσκο προς τα δεξιά και μετά έξω προς τα σένα. Βγαίνει εύκολα σχετικά. Κοιτάς την θέση του, πως τον έβγαλες ώστε να μην τον βάλεις λάθος μετά...ξεβιδώνεις τις 4 βίδες από τα πλαινά και βγάζεις το δίσκο και βάζεις τον καινούριο. Βιδώνεις πάλι τις 4 βίδες και το βάζεις όπως ήταν μέσα και το σπρώχνεις να πάει αριστερά ώστε να αποκαλυφθεί η τρύπα προκειμένου να βιδώσεις την μπλέ βίδα. (με πένσα καλύτερα).Βάζεις το καπάκι και είσαι έτοιμος.

6)Το συνδέεις στο ρεύμα και του συνδέεις και τον εξωτερικό όπου έκανες backup. Το ανοίγεις και σου λέει ότι θέλει format ο δίσκος. Το κάνεις και κάνει reboot. Μετά όταν ανοίξει πάλι πας system settings>backup utility>restore. (Νομίζω έκανε format πάλι πριν κάνει restore, επιλέγεις να κάνει restore από τον εξωτερικό). Όταν ανοίξει θα είναι όπως ήταν πριν ο 40άρης μόνο που θα έχεις πολλά περισσότερα GB ;)

 

Επιπρόσθετα κοίτα και αυτό:

http://whirlpool.net.au/wiki/?tag=ps3_hdd

 

P.S: Καλώς Ήρθες στο forum!!

Επεξ/σία από Claymore123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες,ειμαι νεος στο forum και ενας νεος σχετικα κατοχος του ps3 εχω να κανω μερικες ερωτησεις για την συγκεκριμενη κονσολα

 

1)μπορω να μεταφερω αρχεια απο και προς τον υπολογιστη μοθ με καποιον τροπο μεσω του καλωδιου ethernet?

 

Μεσω PS Media Server μπορεις να μεταφερεις αρχεια απο και προς το PS3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν Blu-Ray player τι λέει το PS3;Χάνει αρκετά σε σχέση με έναν κανονικό player ή δε φαίνεται η διαφορά;

 

Δεν είχα σκοπό να πάρω PS3(στις κονσόλες είμαι Microsoft fanboy:devil:) αλλά μιας και σύντομα θα πιάσω δουλειά και έχει μερικά παιχνίδια που θα ήθελα να παίξω(Uncharted,Heavy Rain,Little Big Planet κτλ) και μπορώ να το χρησιμοποιήσω και για Blu-Ray λέω τελικά να το πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι απο τα καλύτερα blu ray που υπάρχουν, κανει και πολυ καλο upscale στα dvd. βρες καμια καλη προσφορα και τσίμπα το

 

Οκ thanks.Λογικά κατά τον Απρίλιο-Μάιο θα το τσιμπήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αυριο θα παραγγειλω δισκο σιγουρα απλα θα θελα να ρωτισω αν υπαρχει διαφορα μεγαλη σε αυτους με 5400 και σε αυτους με 7200?λογικα εναν με 320 gb θα παρω να ξενοιασω λιγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις σας αυριο θα παραγγειλω δισκο σιγουρα απλα θα θελα να ρωτισω αν υπαρχει διαφορα μεγαλη σε αυτους με 5400 και σε αυτους με 7200?λογικα εναν με 320 gb θα παρω να ξενοιασω λιγο!

 

έτσι! την καλύτερη θα κάνεις, εγώ πήρα αυτόν

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.301685&u=SEAGATE-MOMENTUS-5400.6-ST9320325AS-320GB-SATA2

και είναι ακριβώς όπως αυτός που είχε το ps3 (seagate) με διαφορά τα GB :)

Βασικά θα έχεις διαφορά ως προς την ταχύτητα αλλά εγώ προσωπικά προτίμησα να μην το ζορίζω χωρίς λόγο το μηχάνημα. (Ένα το χουμε!). Δηλαδή αν δεν πεις να τον γεμίσεις ή να πάρεις κανα 500άρι για πολλές φωτογραφίες, βίντεο κτλπ δεν νομίζω ότι το χρειάζεσαι να γίνεται πύραυλος και να θερμαίνεται χωρίς λόγο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες παρελαβα τον σκληρο δεν τον τοποθετησα ακομα μια ερωτηση αν βγαλω εντελως τον 40αρι χωρις back up χωρις τιποτα θα μου αναγνωριση τον καινουργιο?η πρεπει ν αγινει φορματ στο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες παρελαβα τον σκληρο δεν τον τοποθετησα ακομα μια ερωτηση αν βγαλω εντελως τον 40αρι χωρις back up χωρις τιποτα θα μου αναγνωριση τον καινουργιο?η πρεπει ν αγινει φορματ στο pc

 

Μόλις άλλαξα τον δικό μου... με ένα HITACHI 160Gb :D ,

Θα στον αναγνωρίσει και θα σου ζητήσει να κάνει φορμάτ (το ίδιο το ps3 το κανει φορμάτ, δεν χρειάζεται να το βάλεις στο pc)... οπότε θα έχεις ένα αγνό ps3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...