Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια η συσκευασια δεν περιεχει καλωδιο hdmi ετσι? Μολις πηρα ενα 250 slim και ειχε μεσα το κλασσικο RCA καλωδιακη και σκαλωσα. Τωρα δηλαδη πρεπει να χρεωθω εξτρα και το High definition καλωδιο?

 

Για να παιξω σε οθονη υπολογιστη φτανει ενας απλως ανταπτορας που εχω απο την καρτα γραφικων για μετατροπη καλωδιου απο hdmi/dvi η πρεπει να παρω καλωδιο που να εχει κεφαλες μια και μια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απλως καλο θα ηταν να παει καποιος για HDMI 1.3 μιας και ειναι νεωτερης γενιας ,το υποστυριζει το ps3 και αν δει καποιος τα specs θα καταλαβει οτι υπερεχει σε αυτα που προσφερει σε σχεση με τα προηγουμενα.Δεν ειναι ακριβο.Χωρις καποιο ιδιαιτερο brand name βρισκεις και με 6,7 euro.

HDMI 1.0

 

Released December 2002.

 

* Single-cable digital audio/video connection with a maximum bitrate of 4.9Gbps. Supports up to 165Mpixels/sec video (1080p60Hz or UXGA) and 8-channel/192kHz/24-bit audio.

 

[edit] HDMI 1.1

 

Released May 2004.

 

* Added support for DVD Audio.

 

[edit] HDMI 1.2

 

Released August 2005.

 

* Added support for One Bit Audio, used on Super Audio CDs, up to 8 channels.

* Availability of HDMI Type A connector for PC sources.

* Ability for PC sources to use native RGB color-space while retaining the option to support the YCbCr CE color space.

* Requirement for HDMI 1.2 and later displays to support low-voltage sources.

 

[edit] HDMI 1.2a

 

Released December 2005.

 

* Fully specifies Consumer Electronic Control (CEC) features, command sets, and CEC compliance tests.

 

[edit] HDMI 1.3

 

Released 22 June 2006.[7] [8]

 

* Increases single-link bandwidth to 340 MHz (10.2 Gbps)

* Optionally supports 30-bit, 36-bit, and 48-bit xvYCC with Deep Color or over one billion colors, up from 24-bit sRGB or YCbCr in previous versions.

* Incorporates automatic audio syncing (lip sync) capability.

* Supports output of Dolby TrueHD and DTS-HD Master Audio streams for external decoding by AV receivers.[9] TrueHD and DTS-HD are lossless audio codec formats used on HD DVDs and Blu-ray Discs. If the disc player can decode these streams into uncompressed audio, then HDMI 1.3 is not necessary, as all versions of HDMI can transport uncompressed audio.

* Availability of a new mini connector for devices such as camcorders.[10]

* The Sony PlayStation 3 is the first product available on consumer market with HDMI 1.3.[11]

* Epson has released the EMP-TW1000 as the first display supporting 30-bit deep color.[12]

 

[edit] HDMI 1.3a

 

Released 10 November 2006.[13]

 

* Cable and Sink modifications for Type C

* Source termination recommendation

* Removed undershoot and maximum rise/fall time limits.

* CEC capacitance limits changed

* RGB video quantization range clarification

* CEC commands for timer control brought back in an altered form, audio control commands added.

* Concurrently released compliance test specification included.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορες δεν καταλαβαινω ποιες ειναι.

 

Εν τελει πριν καμμια ωρα πηρα ενα επιχρυσωμενα 1.8 μετρα βερσιον 1.3 (δεν βλεπω να λεει 1.3α, αρα μαλλον δεν ειναι το τελειως τελευταιο) στα 12 ευρω.

 

Εν τελει με την κεφαλη μετατροπης το εχω βαλει στο PC Monitor που εχω για να παιρνω εικονα, αλλα τον ηχο πως μπορω να τον μοιρασω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η συσκευασια δεν περιεχει καλωδιο hdmi ετσι? Μολις πηρα ενα 250 slim και ειχε μεσα το κλασσικο RCA καλωδιακη και σκαλωσα. Τωρα δηλαδη πρεπει να χρεωθω εξτρα και το High definition καλωδιο?

 

Για να παιξω σε οθονη υπολογιστη φτανει ενας απλως ανταπτορας που εχω απο την καρτα γραφικων για μετατροπη καλωδιου απο hdmi/dvi η πρεπει να παρω καλωδιο που να εχει κεφαλες μια και μια?

 

πρεπει να αγορασεις ξεχωριστο καλωδιο,αλλα οπως λενε και τα παιδια μην πεσεις σε παγιδες ακριβων καλωδιων...ενα φθηνο αρκει.

το δικο μου ειναι των 2 δολαριων απο αμαζον...

οσον αφορα την οθονη πισι ναι παιζει οπως λες αλλα πρεπει να βρεις μετα αλλο τροπο να αναπαραγεις τον ηχο καθως με το καλωδιο που θες στην οθονη φτανει μονο εικονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

π

οσον αφορα την οθονη πισι ναι παιζει οπως λες αλλα πρεπει να βρεις μετα αλλο τροπο να αναπαραγεις τον ηχο καθως με το καλωδιο που θες στην οθονη φτανει μονο εικονα

 

Ξερεις μηπως πως μπορω να το κανω αυτο?

 

Ακριβως αυτο ρωταω στο πανω ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να αγορασω το ps3 τωρα τα χριστουγεννα. Εχω μερικες αποριες.

 

Χρειαζομαι τιποτα εχτρα καλωδια;

 

Ο σκληρος δισκος που χρησιμευει;

 

Εχω 32αρα οθονη HD Ready. Θελει Full HD για καλυτερα αποτελεσματα;

 

Θελει να αγορασω και home cinema;

 

Τα παιχνιδια δεν παραειναι ακριβα; 4 καινουρια games σου βγαινουν στα 200 ευρω! Δεν ειναι σα τον υπολογιστη που στα φερνει ο θειος! Copy Games παιρνει;

 

Αξιζει αν το χρησιμοποιω αποκλειστικα για παιχνιδια; Σαν τι αλλο μπορω να το χρησιμοποιησω; Εκτος απο το να βλεπω ταινιες.

 

Τελος, επειδη δε εχω ασχοληθει ποτε με Playstation, υπαρχει περιπτωση καποιο παιχνιδι να κολλαει; Εχει ρυθμισεις για γραφικα ή παντα παιζει στο full;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλωδια οχι δεν χρειαζεσαι καθοτι διαθετει το HDMI για να το συνδεσεις στην τηλεοραση σου .

Εννοειται πως με Full HD θα εχεις καλυτερη εικονα καθοσον ειναι 1920Χ1080 .

Για Home cinema αξιζει αφου διαθετει το ps3 οπτικη εξοδο και να το συνδεσεις με καποιο ψηφιακο ενισχυτη 5.1 μεχρι και 7.1 αν θες.

Τα παιχνιδια ειναι οντως ακριβα ,δεν υπαρχουν ακομα αντιγραμμενα σε ps3 ,παρα μονο σε 360 .

Εννοειται πως αξιζει να το χρησιμοποιεις ακομα και μονο για παιχνιδια αφου για αυτο τον λογο προοριζεται ως επι το πλειστον .

Οπως μπορεις να δεις και σε αλλα Posts υπαρχει περιπτωση σαφως να σου κολλησει καμια φορα αλλα αυτο δεν ειναι τιποτα ,φτανει να το καθαριζεις και να το βαζεις σε σημειο οπου να εχει καλο εξαερισμο .Στο full δεν θα παιξει αν το συνδεσεις με HD ready ,γιατι θα σου εχει ρυθμιση μεχρι 1080i.Αν το συνδεσεις με Full HD τοτε σου βγαζει και την ρυθμιση 1080p μεσα απο τις ρυθμισεις display.Διαβασε και κανα manual αφου το παρεις :P

Ο σκληρος χρησιμευει για να αποθηκευεις saves ,photos ,mp3 κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζομαι τιποτα εχτρα καλωδια;
Ενα HDMI καλωδιο πρεπει να το παρεις εφοσον εχεις TV που διαθέτει θυρα HDMI

 

Ο σκληρος δισκος που χρησιμευει;
Κατεβαζεις παιχνιδια,ντεμο απο το PS Netowrk,βαζεις φωτο,μουσικη και επιπλεον τοοθετουνται κάποια αρχεία που χρησιαζονται ετσι ωστε να μην δουλευει παντα το bluray

 

Εχω 32αρα οθονη HD Ready. Θελει Full HD για καλυτερα αποτελεσματα;
Μια χρα ειναι ,δεν ειναι ολα τα παιχνιδια του PS3 FullHD

 

Θελει να αγορασω και home cinema;
Οχι απαραιτητα αλλά ειναι αλλη αισθηση να παιζεις σε Home cinema

 

Τα παιχνιδια δεν παραειναι ακριβα; 4 καινουρια games σου βγαινουν στα 200 ευρω! Δεν ειναι σα τον υπολογιστη που στα φερνει ο θειος! Copy Games παιρνει;
ΟΧι

 

Αξιζει αν το χρησιμοποιω αποκλειστικα για παιχνιδια; Σαν τι αλλο μπορω να το χρησιμοποιησω; Εκτος απο το να βλεπω ταινιες.
Περισσοτερο Multimedia και λιγο browsing

 

Τελος, επειδη δε εχω ασχοληθει ποτε με Playstation, υπαρχει περιπτωση καποιο παιχνιδι να κολλαει; Εχει ρυθμισεις για γραφικα ή παντα παιζει στο full;
Παντα παιζει με τις μεγιστες δυνατες απαιτησεις του εκαστοτε παιχνιδιού
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωδιο εχει μεσα το κουτι ΗDMI

 

Οχι δεν εχει, το αγοραζεις εξτρα.

 

Να ρωτησω, απο τηλεορασεις ποιες ειναι καλυτερες για τετοιο σκοπο. Ισχυει πως για πσ3 οι καλυτερες ειναι οι Bravia λογω του οτι ειναι Sony και συνεργαζονται καλυτετρα, ή μουφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις μηπως πως μπορω να το κανω αυτο?

 

Ακριβως αυτο ρωταω στο πανω ποστ.

 

κοιτα εγω οταν το ειχα σεταρει ετσι εστελνα τον ηχο απο την rca εξοδο στον ενισχυτη μου.

οποτε αν εχεις εναν ενισχυτη κοντα ειναι ευκολη υποθεση.

αν εχεις τα ηχεια του πισι,τοτε θα πρεπει να ψξεις αν υπαρχει κανενα ανταπτορακι που απο την μια θα μπαινουν τα ηχεια σου και απο την αλλη τα 2 (ή 1) καλωδιακια απο το πλει (κοκκινο-ασπρο)

 

εκτος και αν εχεις καμια μυστηρια καρτα ηχουν που εχει δυνατοτητα συνδεσης εξωτερικης πηγης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχει, το αγοραζεις εξτρα.

 

 

Eγω που ειχα αγορασει το πρωτο ps3 το fat το ΗDMI το ειχε μεσα κανονικα και μαλιστα της SONY .Tωρα αν δεν το βαζουν πια μεσα και σε υποχρεωνουν να το αγορασεις ειναι μεγαλοι παπαρες αυτοι της Sony. Oπως σε ολα τους τα ειδη βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω που ειχα αγορασει το πρωτο ps3 το fat το ΗDMI το ειχε μεσα κανονικα και μαλιστα της SONY .Tωρα αν δεν το βαζουν πια μεσα και σε υποχρεωνουν να το αγορασεις ειναι μεγαλοι παπαρες αυτοι της Sony. Oπως σε ολα τους τα ειδη βεβαια αλλα αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο ...

 

Μαλλον θα ταν η προσοφρα τετοια. Νηπως πηρες μια απ οαυτες που δινουν και 2-3 blu-ray ταινιες?

 

Παντως απο οσο ξερω ουτε σε fat συνηθιζαν να δινουν το καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...