Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη υπαρχουν παρα πολλες σελιδες εδω, συγνωμη αν ρωτησε και καποιος αλλος αυτο που θα ρωτησω.. Λοιπον, αν χαλασει το Blue Ray Drive, υπαρχει τιποτα που μπορω να κανω? Χαλασε το δικο μου και μου λενε οτι θα πρεπει να πληρωσω 150 ευρω για να το φτιαξουν και μπορει να παρει και 3 μηνες να μου το δωσουν πισω.. Αν λενε απο τωρα 3 μηνες σκεφτειτε.. Επισης αν χαλασει μια μερα μετα που μου βαλουν το καινουργιο Blue Ray Drive, θα πρεπει να πληρωσω και παλι 150 ευρω και να περιμενω 3 μηνες.. Αν ειναι δυνατον... Να τους δωσω 150 να μου το φτιαξουν, χωρις εγγυηση και με ακομα 150 ευρω να αγοραζω ολοκαινουργιο ps3 slim..

 

Ή το αλλο? Να μου λενε να τους δωσω το PS3 και 200 ευρω και να μου δωσουν ενα Refurbished με 3 μηνες εγγυηση??

 

Υπαρχει καμια περιπτωση να ειναι αναγκασμενοι να δωσουν 2 χρονια εγγυηση σε ολα τα ηλεκτρονικα ολες οι εταιριες και να μην το κανουν?? Π.Χ. αν δεν κανω λαθος η Apple δινει ενα χρονο στα iPhone(παραδειγμα) ενω κανονικα ειναι αναγκασμενοι να δωσουν δυο χρονια σε ολα τα κινητα..

 

Αν πρεπει να ανοιξω αλλο thread πειτε μου.. Μακαρι να υπαρχει καποια αλλη λυση..

 

Να ρωτησω κατι. Λετε να μην χαλασε το Blue Ray Drive? Μπορει να μπηκαν παρα πολλες σκονες ή ξερω γω, τιποτα οχι δυσκολο να διορθωσω απο μονος μου με λιγη βοηθεια απο YouTube κτλ για να ανοιξω την κονσολα? Δηλαδη απλα να το ανοιξω, να παω στο Blue Ray Drive, να καθαρισω λιγο τα lenses κτλ και ισως να δουλεψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχω διαβάσει πως το blu-ray drive είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μην μπαίνει καθόλου σκόνη μέσα.Και αν το δεις πως είναι,είναι όντως πολύ δύσκολο να μπει σκόνη μέσα,πόσο μάλλον πολύ σκόνη.

 

Το πρόβλημα δεν θα εμφανίζεται λόγω σκόνης (είπες ότι το διάβασες κάπου,νομίζω δεν θα κατάλαβες καλά),αλλά ίσως να χάλασε το ματάκι του blu-ray.Υπάρχουν οδηγίες στο ίντερνετ που σου δείχνουν πώς να αλλάξεις μόνος σου το ματάκι (πρέπει να σιγουρευτείς το πρόβλημα του ps3 οφείλεται στο ματάκι).Εννοείται πως αν το αλλάξεις μόνος σου,πρέπει πρώτα απ' όλα να αγοράσεις καινούργιο ματάκι και δυστυχώς δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις ένα.Ίσως σε κανά ebay ή σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά?

 

Φυσικά για να κάνεις το παραπάνω πρέπει να πιάνουν πολύ τα χέρια σου.Και επειδή δεν είσαι και μεγάλος σε ηλικία,καλύτερα μην ασχοληθείς με αυτά.Πήγαινε στη sony,δεν έχεις άλλη επιλογή.Ψάξε και λίγο αυτό με την υποστήριξη καταναλωτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι. Λετε να μην χαλασε το Blue Ray Drive? Μπορει να μπηκαν παρα πολλες σκονες ή ξερω γω, τιποτα οχι δυσκολο να διορθωσω απο μονος μου με λιγη βοηθεια απο YouTube κτλ για να ανοιξω την κονσολα? Δηλαδη απλα να το ανοιξω, να παω στο Blue Ray Drive, να καθαρισω λιγο τα lenses κτλ και ισως να δουλεψει?

 

αμα δεν σου χει βγαλει read errors/προβλημα το ματακι, μη το κανεις προς το παρον.. αν ποτε σου παρουσιαστει το YLOD (Yellow Light Of Death) τοτε ακολουθα τον οδηγο μαμ πιανουν τα χερια σου, πολυ πιθανο να φτιαχτει ετσι κ μαλιστα ανεξοδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως έχω διαβάσει πως το blu-ray drive είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε να μην μπαίνει καθόλου σκόνη μέσα.Και αν το δεις πως είναι,είναι όντως πολύ δύσκολο να μπει σκόνη μέσα,πόσο μάλλον πολύ σκόνη.

 

Το πρόβλημα δεν θα εμφανίζεται λόγω σκόνης (είπες ότι το διάβασες κάπου,νομίζω δεν θα κατάλαβες καλά),αλλά ίσως να χάλασε το ματάκι του blu-ray.Υπάρχουν οδηγίες στο ίντερνετ που σου δείχνουν πώς να αλλάξεις μόνος σου το ματάκι (πρέπει να σιγουρευτείς το πρόβλημα του ps3 οφείλεται στο ματάκι).Εννοείται πως αν το αλλάξεις μόνος σου,πρέπει πρώτα απ' όλα να αγοράσεις καινούργιο ματάκι και δυστυχώς δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις ένα.Ίσως σε κανά ebay ή σε κάποιο μαγαζί με ηλεκτρονικά?

 

Φυσικά για να κάνεις το παραπάνω πρέπει να πιάνουν πολύ τα χέρια σου.Και επειδή δεν είσαι και μεγάλος σε ηλικία,καλύτερα μην ασχοληθείς με αυτά.Πήγαινε στη sony,δεν έχεις άλλη επιλογή.Ψάξε και λίγο αυτό με την υποστήριξη καταναλωτών.

 

Δεν διαφωνω πολυ δυσκολο να μπει σκονη.. Αλλα εκανα search, βρηκα και βιντεο στο youtube που το ανοιγει και καθαριζει απλα.. Επισης, εβαλα και στο google PS3 Blu ray Driver Broken or Dirty και μου εβγαλε οτι ισως εχει μπει σκονη.. Δεν νομιζω οτι πλεον εχω και τιποτα να χασω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς,αν θες να προσπαθήσεις,προσπάθησε.Κι αν φτιαχτεί έχει καλός.

 

Αν μπορείς,πες τι προβλήματα σου παρουσιάζει το ps3 (sry αν είπες παραπάνω,αλλά δεν ρπολαβαίνω να δω) και κατέληξες στο ότι έχει χαλάσει το blu-ray drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς,αν θες να προσπαθήσεις,προσπάθησε.Κι αν φτιαχτεί έχει καλός.

 

Αν μπορείς,πες τι προβλήματα σου παρουσιάζει το ps3 (sry αν είπες παραπάνω,αλλά δεν ρπολαβαίνω να δω) και κατέληξες στο ότι έχει χαλάσει το blu-ray drive.

 

Λοιπον.. Καθως επαιζα Battlefield Bad Company, κολλησε, και το εκλεισα.. Πρωτα απο το touch κουμπι και επειδη δεν εκλεινε απο πισω.. Καμια φορα εγινε και ολοασπρη η οθονη.. Το εκλεινα και απο το πισω κουμπι και τιποτα.. Ηθελε 5 λεπτα να κλεισει.. Εβαλα μετα το FIFA 2009 και μπηκε στο παιχνιδι, βγηκε και μου εβγαλε καποιο error(δεν θυμαμαι ακριβως τι ελεγε). Ρωτησα και απο εκει που το αγορασα, ρωτησα και την SONY, ρωτησα και σε μερικους αλλους τοπους.. Και μου ειπαν το Blu Ray Drive φταιει.

 

Που ειπα οτι δεν εκλεινε οταν το πατουσα να κλεισει... Δεν νομιζω να εφταιγε κατι αλλο.. Απλα επειδη το παιχνιδι ειχε μαγκωσει μου φαινεται οτι το εκανε αυτο.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 18:40 ----------

 

Ετσι για να καταλαβετε.. Το πηρα τελικα σε ενα αλλο καταστημα το PS3 μου και ειπαν οτι τους εφεραν ΣΗΜΕΡΑ αλλα 4 PS3 με το ιδιο προβλημα.. Δηλαδη δεν ειμαι εγω ατυχος που χαλασε το δικο μου.. Ειναι οι υπολοιποι τυχεροι που δεν χαλασε το δικο τους!!! Το αφησα εκει και σε 2-3 μερες θα μας πουν αν θα πρεπει να αγορασω νεο εξαρτημα ή κατι, θα το ανοιξουν να δουν και για σκονη κτλ.. Εχουν ενα Κινεζο εκει που ασχολειται και θα το κοιταξει.. Και μαλιστα προτειναν το Xbox αντι του Playstation επειδη αν παθει κατι, αγοραζεις ενα νεο εξαρτημα, με λιγα λεφτα και το αλλαζεις.. Δεν χρειαζεται να το αγορασεις ολοκληρο το "κουτι" με τα εξαρτηματα κτλ του PS3.. Αλλα λογω marketing νικαει η Sony..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, ειμαι σιγουρος πως εχει απαντηθει το ερωτημα που θα θεσω αλλα δε μπορεσα να το βρω με search. Αν αγορασω παιχνιδια απο εξωτερικο (ebay) το φορματ υποστηριζεται? ειναι region free απο οσο ξερω αλλα στο co.uk ειδα στο format που γραφανε PAL (UK Standard) και μπερδευτηκα. Ευχαριστω

 

Επανερχομαι με την ιδια ερωτηση για το ebay αμερικης.. Το Format ειναι NTSC εκει.. Θα παιζουν εδω η μπα..? Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτες προχτες σας ελεγα οτι χαλασε το Blu Ray Drive.. Σημερα το πηρα απο καταστημα που μαλλον το ανοιξαν για να δουν τι εχει(δεν ξερω αν το καθαρισαν κιολας) και μου λενε θελουν 130 ευρω να το φτιαξουν. Μου λενε οχι, και πηγα και το πηρα. Το ανοιγω, βαζω ενα παιχνιδι και.. Δουλεψε!! Δουλεβει μια χαρα τωρα.. Μαλλον το καθαρισαν και ειπαν τα 130 ευρω για να βγαλουν χρημα..

 

Αλλα εχω κατι αλλο προβλημα(το ειχα και πριν). Οταν παταω PS Button->Turn Off τις περισσοτερες φορες, αν οχι ολες, κανει "του του του"(συνεχομενα) αφου πρωτα αναβοσβησει μερικες φορες το πρασινο φωτακι.. Και ισως κλεισει μετα απο λιγο ισως οχι και το κλεινω απο το πισω μερος της κονσολας.. Εγινε και σε εσας αυτο? Φταει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δε μου το χει κανει αυτο.. κατι μου λεει οτι μελλοντικα θα χεις κ αλλα προβληματα.. :fear:

 

Εκανα και search βεβαια.. Και σε αλλους εχει τυχει αυτο, αλλα δεν λεει να ειναι κατι πολυ σημαντικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχτες προχτες σας ελεγα οτι χαλασε το Blu Ray Drive.. Σημερα το πηρα απο καταστημα που μαλλον το ανοιξαν για να δουν τι εχει(δεν ξερω αν το καθαρισαν κιολας) και μου λενε θελουν 130 ευρω να το φτιαξουν. Μου λενε οχι, και πηγα και το πηρα. Το ανοιγω, βαζω ενα παιχνιδι και.. Δουλεψε!! Δουλεβει μια χαρα τωρα.. Μαλλον το καθαρισαν και ειπαν τα 130 ευρω για να βγαλουν χρημα..

 

Αλλα εχω κατι αλλο προβλημα(το ειχα και πριν). Οταν παταω PS Button->Turn Off τις περισσοτερες φορες, αν οχι ολες, κανει "του του του"(συνεχομενα) αφου πρωτα αναβοσβησει μερικες φορες το πρασινο φωτακι.. Και ισως κλεισει μετα απο λιγο ισως οχι και το κλεινω απο το πισω μερος της κονσολας.. Εγινε και σε εσας αυτο? Φταει κατι?

 

 

πές σε ποιο μαγαζί πήγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...