Προς το περιεχόμενο

Playstation 3 Topic v1


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας που μιλάτε για firmware.Πείτε ότι κάνετε firmware update σε ένα καινούργιο ps3.Άμα το κάνετε format ή αλλάξετε σκληρό,το firmware θα "γυρίσει" στην αρχική του έκδοση?Έχω την ετνύπωση πως δεν ισχύει αυτό επειδή το κεντρικό μενού δεν αποθηκεύεται στον σκληρό (αποθηκεύεται στη rom νομίζω?:rolleyes:),αλλά ρωτάω για να 'μαι σίγουρος.

 

Α,και κάτι άλλο,την τωρινή έκδοση του firmware έχει το ps3 υπάρχει τρόπος να τη δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μιας που μιλάτε για firmware.Πείτε ότι κάνετε firmware update σε ένα καινούργιο ps3.Άμα το κάνετε format ή αλλάξετε σκληρό,το firmware θα "γυρίσει" στην αρχική του έκδοση?Έχω την ετνύπωση πως δεν ισχύει αυτό επειδή το κεντρικό μενού δεν αποθηκεύεται στον σκληρό (αποθηκεύεται στη rom νομίζω?:rolleyes:),αλλά ρωτάω για να 'μαι σίγουρος.

 

Α,και κάτι άλλο,την τωρινή έκδοση του firmware έχει το ps3 υπάρχει τρόπος να τη δω?

 

Ναι δεν χανει το firmware με φορματ ή αλλαγη δισκου

 

Μπορεις να δεις ποια εκδοση εχεις τωρα αν πας στα settings-system information.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks "Woof" και "BANTAS"

Έχω internet αλλά βαριόμουν να συνδέω με καλώδιο το PS3 με την ethernet του PC. Είναι 800 καλώδια εκεί πίσω και έλεγα να το αποφύγω. Τελικά το συνέδεσα και και έγινε η αναβάθμιση διαδικτυακά. Με μπέρδεψε η οδηγία του "Woof"

Δεν υπάρχει καμιά διαδικασία πατάς upate firmware και το κάνει μόνο του.[/QUOte]

Έψαχνα να βρω που είναι το

upate firmware
και δεν το έβρισκα πουθενά. Αργότερα κατάλαβα ότι δεν υπάρχει έτσι γραμμένο αλλά System update.

Τέλος πάντων η αναβάθμιση έγινε κανονικά και διαβάζει τώρα και κάποιες άλλες μορφές video που δεν τις διάβασε πριν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τώρα τα διαβάζει όλα. Για κάποιο λόγο ενώ διαβάζει κάποια αρχεία με κατάληξη "avi" κάποια άλλα πάλι "avi" δεν τα διαβάζει.

Στο θέμα των divX και Xvid όμως και εδώ δεν είναι όλα καλά. Κάποια παίζει ενώ κάποια δεν τα εμφανίζει καν. Έκανα μια λίστα σύμφωνα με διάφορα format video που του έβαλα να παίξει από ένα φλασάκι. Tα 2 divx που έτυχε να είναι στο φλασάκι τα εμφάνιζε αλλά ΧΩΡΙΣ υπότιτλους.

Παραθέτω σχετική φωτόvideo_format.jpg

 

Όποιος έχει κάποια εξήγηση ας την ρίξει να διαλυθεί το μυστήριο.

Τελικά το PS3 παίζει Ελληνικούς υπότιτλους από τα srt?

 

Thanks

Επεξ/σία από Kariajoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks "Woof" και "BANTAS"

Έχω internet αλλά βαριόμουν να συνδέω με καλώδιο το PS3 με την ethernet του PC. Είναι 800 καλώδια εκεί πίσω και έλεγα να το αποφύγω. Τελικά το συνέδεσα και και έγινε η αναβάθμιση διαδικτυακά. Με μπέρδεψε η οδηγία του "Woof"

Έψαχνα να βρω που είναι το και δεν το έβρισκα πουθενά. Αργότερα κατάλαβα ότι δεν υπάρχει έτσι γραμμένο αλλά System update.

Τέλος πάντων η αναβάθμιση έγινε κανονικά και διαβάζει τώρα και κάποιες άλλες μορφές video που δεν τις διάβασε πριν, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τώρα τα διαβάζει όλα. Για κάποιο λόγο ενώ διαβάζει κάποια αρχεία με κατάληξη "avi" κάποια άλλα πάλι "avi" δεν τα διαβάζει.

Στο θέμα των divX και Xvid όμως και εδώ δεν είναι όλα καλά. Κάποια παίζει ενώ κάποια δεν τα εμφανίζει καν. Έκανα μια λίστα σύμφωνα με διάφορα format video που του έβαλα να παίξει από ένα φλασάκι. Tα 2 divx που έτυχε να είναι στο φλασάκι τα εμφάνιζε αλλά ΧΩΡΙΣ υπότιτλους.

Παραθέτω σχετική φωτόvideo_format.jpg

 

Όποιος έχει κάποια εξήγηση ας την ρίξει να διαλυθεί το μυστήριο.

Τελικά το PS3 παίζει Ελληνικούς υπότιτλους από τα srt?

 

Thanks

 

Παίζει όλα τα divx, τους υποτίτλους πρέπει να τους βάλει μέσα στο container με το aviaddxsubs(google it)

Παίζει το 90+% των xvid, πάλι τους υπότιτλους πρέπει να τους βάλει μέσα στο container με το aviaddxsubs

 

για το αρχείο που είναι hd πρέπει να μας πεις περισσότερα στοιχεία(media info) και θα σου πούμε για ποιον λόγο πιθανότατα δεν παίζει, μπορεί να χρειάζεται ένα απλό remux...

 

τα υπόλοιπα λογικά έχουν μια κωδικοποίηση βιντεο που δεν την υποστηρίζει το ps3 ή ήχο που δεν τον υποστηρίζει για αυτό να μην τα παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Thanks "KleKoR"

όντως μάλλον παίζει όλα τα divx & xvid. Έμαθα και γιατί δεν μου τα εμφάνιζε. Τις δοκιμές με τα video τις κάνω με 2 φλασάκια. Στο ένα (που δεν εμφανιζόταν καθόλου το ότι είχε μέσα ταινίες, τις είχα ρίξει χύμα. Στο δεύτερο είχα φτιάξει τυχαία ένα κατάλογο με το όνομα videos . Τι γινόταν λοιπόν. Το PS3 διαβάζει τα διάφορα video αρχεία ΜΟΝΟ αν είναι το τοποθετημένα μέσα σε κάποιο φάκελο με όνομα video ή videos ίσως και κάτι άλλο το οποίο δεν το έψαξα. Για δοκιμή έβγαλα έξω από τον φάκελο video ένα μικρό βιντεάκι mpg και ΔΕΝ το έβλεπε καθόλου.

Αυτό δεν το είχα διαβάσει πουθενά και το κατάλαβα τυχαίως. Πάει αυτό.

 

Μου γράφεις "KleKoR"

Παίζει όλα τα divx, τους υποτίτλους πρέπει να τους βάλει μέσα στο container με το aviaddxsubs(google it)
και συνεχίζεις
Παίζει το 90+% των xvid, πάλι τους υπότιτλους πρέπει να τους βάλει μέσα στο container με το aviaddxsubs

Ποιος θα τα κάνει αυτά; Ποιος πρέπει να τους βάλει μέσα στο container; Εγώ; αυτός που έφτιαξε τους υπότιτλους; το ίδιο το PS3;

Γιατί αν είναι να το κάνω εγώ,δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν έχω τέτοιες γνώσεις. Από ότι έχω ακούσει με αυτά τα containers ασχολούνται αυτοί που φτιάχνουν τα srt και "ανεβάζουν" τις ταινίες. Δεν είμαι και σίγουρος, γιατί όπως σου είπα δεν το κατέχω το σπορ...

 

Αυτό το

aviaddxsubs
απότι ξέρω είναι ένα βοηθητικό πρόγραμμα για να διαβάζει υπότιτλους ο WMP. Το εγκατέστησα μια φορά στο PC και όταν παίζουν dvx στον WMP εμφανίζεται κάτω δεξιά στην μπάρα και κάνει τη δουλειά του μόνο του.

 

Εγώ τι πρέπει να κάνω; Ρίξε σε παρακαλώ μια πιο αναλυτική περιγραφή γιατί δεν το κατέχω.....

 

Τελειώνοντας σχετικά με το HD video που το διαβάζει ως κατεστραμμένο. Ρίξε μια ματιά στις ιδιότητες του.

HD.jpg

και αν δεν βαριέσαι ρίξε τα φώτα σου για το remux ή γράψε μου σχετικά links να πάω να δω.

 

Thanks

Επεξ/σία από Kariajoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους υποτιτλους θα τους βαλεις μέσα στο container με το aviaddxsubs

 

Πρεπει να εχεις στον ιδιο φακελλο το .avi και το .srt με το ιδιο ονομα δηλ.

Prison.Break.S04E02 - Breaking and Entering.avi

Prison.Break.S04E02 - Breaking and Entering.srt

Ανοιγωντας το προγραμμα στο πρωτο πεδιο θα ψαξεις το .avi στο δισκο σου.Στο δευτερο πεδιο θα διαλεξεις τον προορισμο για αυτο που θα φτιαξεις και τελος θα πατησεις Greate subtitled Dvix File

Φυσικα στο Configurate να εχεις κανει τις καταλληλες ρυθμισεις στους χαρακτηρες στην γλωσσα στο μεγεθος της γραμματοσειρας και κυριως να ρυθμισεις το Subtitle position που ειναι διαφορετικο για καθε dvd player (στη σελιδα του προγραμματος θα βρεις για αρκετα player τις καταλληλες συνιστωσες )

 

Δες εδώ περισσότερα για το aviaddxsubs: http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=188674

 

Muxer - program that pulls together video, audio, subtitles, or other related files (like subtitle font) into a new container (MKV or TS usually)

 

Demuxer - program that pulls apart the various contents of a container file like MKV or TS, not all parts need to be stripped out.

 

Remux - process of demuxing a container and muxing it back together in a different order, with new parts, or splitting the contents.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά "KleKoR"

Ακολούθησα το link, κατέβασα το προγραμματάκι και τώρα μπορώ να βλέπω τα Lost (και όχι μόνο) σε καλύτερη ποιότητα. Κάπου διάβασα ότι ο player του PS3 είναι από τους καλύτερους που κυκλοφορούν. Για να το τσεκάρω, τράβηξα φωτογραφίες από 2 διαφορετικά σημεία της ταινίας "Appaloosa" με τον WMP 9, το VLC 0.8.6.d (στέλνοντας από το PC στην TV με Tvout) και στο PS3 (με φλασάκι).Τότε δεν ήξερα να βάζω υπότιτλους και οι εικόνες από το PS3 είναι χωρίς subs. H ποιότητα της εικόνας ήταν αισθητά καλύτερη για το PS3 και τα άλλα 2 ήταν σχεδόν τα ίδια. Για όποιον θέλει να δει τις φωτογραφίες (τραβήχτηκαν με Nicon dslr σε τρίποδο) τις έχω ανεβάσει εδώ http://www.sendspace.com/file/09eenw γιατί είναι περίπου 12 Mb το rar.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου "gherudos"

 

Το έχω δει το πρόγραμμα που έφτιαξες και με ενδιαφέρει μια και την TV την πήρα σχεδόν μόνο για να βλέπω HD υλικό. Το ότι έδινε δώρο το PS3 έπαιξε σημαντικό ρόλο στην επιλογή της.

 

Στην ενότητα "Μετατρέψτε τα HD mkv σε Blueray DVD...." σε ρωτάω αν μπορεί αυτή η διαδικασία μετατροπής να γίνει χωρίς να χρειαστεί να κάψουμε δισκάκια, δηλαδή το προϊόν της μετατροπής να μπορεί να γραφτεί σε φλασάκι και να παίξει απευθείας στο PS3 μέσω USB. Μάλλον δεν θα το έχεις δει, γιαυτό δεν μου απάντησες ακόμα.

 

Προσπάθησα ήδη να μετατρέψω mkv σε avi για να τα παίξω στο PS3 αλλά δεν έβγαλα άκρη. Ενώ έβαζα τα filenames για avi & srt χωρίς κενά, έδινα 1920x1080 ανάλυση και πατούσα "create media file" μου βγάζει μήνυμα "Run-time error 55, File already open" έχει και ένα οκ, που πατώντας το κλείνει τελείως το πρόγραμμα.

 

Εξήγησε μου σε παρακαλώ πως ξέρει το πρόγραμμα που βρίσκονται τα αρχεία avi & str χωρίς να δίνεται η διαδρομή. Δεν είδα πουθενά ότι πρέπει να βρίσκονται πρόγραμμα και αρχεία στην ίδια θέση.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια εχω το πς 3 με τα 40gb σε εσας οταν διαβαζει δίσκο blue-ray κανει ποτε έντονο θόρυβο σα να το γρατσουνάεει για παράδειγμα ? το έχω παρατηρήσει σπάνια αλλά κάποιες φορές ...... κυρίως σε σημεία loading ενός παιχνιδιού ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...