Προς το περιεχόμενο

Tα καλύτερα παιχνίδια για Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/6/2022 στις 6:16 ΜΜ, Miracle Worker είπε

Πληροφοριακά, τα linux native παιχνίδια πως τα εγκαθιστάτε, εκτός steam; Είχα πάρει το witcher 2 μέσω gog, λέω μια χαρά, native, δε θα χω θέμα. Έπειτα διαπίστωσα ότι πάλι πρέπει να πάω μέσω lutris (όπως έχω κάνει πολλάκις για τα μη native), το εγκαθιστώ, δεν έκανε launch με τίποτα. Μπαίνω web, γνωστό θέμα, έλειπαν κάποια libκάτι, έκανα για κάνα 3ωρο πειράματα με διάφορα solutions στο terminal, τίποτα. Στο τέλος ακολούθησα τη συμβουλή κάποιου στο reddit και το εγκατέστησα ως windows game με wine. Πλήρης απογοήτευση... (και το παίγνιο επίσης, πολύ δύσκολη η εξερεύνηση για open-world rpg)

Εύκολη εγκατάστασή !!  παίζω gw2 ,  Ubisoft (anno2)...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 520
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 9 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε γνωριζω αν εχει αναφερθει...
Total Annihilation κλωνος,
Free-to-Play
flathub πακετο,
link https://www.beyondallreason.info/
 

 

Επεξ/σία από Le Perv
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
11 ώρες πριν, mphxths είπε

Αν αυτα εχει να επιδειξει το λινουξ ως τα "καλυτερα παιχνιδια" , τιτλος του θεματος ... τοτε εχουμε προβλημα ! :) 

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ ή γενικά, πάντως ένα παιχνίδι πρέπει να κρίνεται κυρίως απ το gameplay του και όχι τόσο από γραφικά.

Ειδικά το buggy game, βάζει κάτω πολλά ΑΑΑ racing games...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, broxopios said:

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ ή γενικά, πάντως ένα παιχνίδι πρέπει να κρίνεται κυρίως απ το gameplay του και όχι τόσο από γραφικά.

Ειδικά το buggy game, βάζει κάτω πολλά ΑΑΑ racing games...

  Σε περίπτωση που δεν τον κατάλαβες ακόμη, ο mphxths είναι ο Statler και ο Waldorf του φόρουμ. Το λέει και το nick του άλλωστε. Η δουλειά του είναι να κάθεται στον εξώστη και να πετάει mphxtes :)

Εδώ θα κράξει τα παιχνίδια, στο νήμα του ΕΛΑΚ κράζει τα πολλά DE (ενώ βέβαια του άρεσε), στο νήμα που έβαλες για την διανομή θα κράξει το λίνουξ γενικότερα, σε άλλο νήμα θα κράξει όσους δεν αλλάζουμε κάθε εβδομάδα pc και έχουμε παλιά pc, κτλ. :)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, broxopios said:

Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ ή γενικά, πάντως ένα παιχνίδι πρέπει να κρίνεται κυρίως απ το gameplay του και όχι τόσο από γραφικά.

Ειδικά το buggy game, βάζει κάτω πολλά ΑΑΑ racing games...

Εχεις δικιο , αν ημασταν στην δεκαετια του '90 :) 
 

25 minutes ago, imitheos said:

  Σε περίπτωση που δεν τον κατάλαβες ακόμη, ο mphxths είναι ο Statler και ο Waldorf του φόρουμ. Το λέει και το nick του άλλωστε. Η δουλειά του είναι να κάθεται στον εξώστη και να πετάει mphxtes :)

Εδώ θα κράξει τα παιχνίδια, στο νήμα του ΕΛΑΚ κράζει τα πολλά DE (ενώ βέβαια του άρεσε), στο νήμα που έβαλες για την διανομή θα κράξει το λίνουξ γενικότερα, σε άλλο νήμα θα κράξει όσους δεν αλλάζουμε κάθε εβδομάδα pc και έχουμε παλιά pc, κτλ. :)

Καποιος πρεπει να αναλαβει αυτον τον αχαρο ρολο. Με χαρα αποδεχτηκα την ευθυνη ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, mphxths είπε

Εχεις δικιο , αν ημασταν στην δεκαετια του '90 :)

Διαφωνώ 100% αλλά οκ ο καθένας έχει την άποψη του.

Βέβαια καλό είναι να δοκιμάζεις πρώτα και ύστερα να κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, broxopios said:

Διαφωνώ 100% αλλά οκ ο καθένας έχει την άποψη του.

Βέβαια καλό είναι να δοκιμάζεις πρώτα και ύστερα να κρίνεις.

Δοκιμασα παιχνιδια την δεκαετια του '90 , με 640x480 αναλυση και 2d γραφικα , ηχο απο το ηχειακι και πιξελιασμενα γραφικα. Μετα εξελιχθηκα και τωρα ζω το 2024. Αν σου ελεγα , υπαρχει μια ταινια με απιστευη πλοκη και εξαιρετικες ερμηνειες , αλλα ειναι σε 240p , θα καθοσουν να την δεις ? Δεν νομιζω Τακη ;) 
Αν στο θεμα "τα καλυτερα παιχνιδια για λινουξ" , προτεινουμε τετοια απαρχαιωμενα παιχνιδια με την δικαιολογια "εχουν καλο gameplay" , τοτε να προτεινω και γω το sopwith και το indiana jones and the fate of atlantis. Απιστευτα παιχνιδια !!
Ολοι μαζι με φορα ... προς τα πισω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, mphxths είπε

Δοκιμασα παιχνιδια την δεκαετια του '90 , με 640x480 αναλυση και 2d γραφικα , ηχο απο το ηχειακι και πιξελιασμενα γραφικα. Μετα εξελιχθηκα και τωρα ζω το 2024. Αν σου ελεγα , υπαρχει μια ταινια με απιστευη πλοκη και εξαιρετικες ερμηνειες , αλλα ειναι σε 240p , θα καθοσουν να την δεις ? Δεν νομιζω Τακη ;) 
Αν στο θεμα "τα καλυτερα παιχνιδια για λινουξ" , προτεινουμε τετοια απαρχαιωμενα παιχνιδια με την δικαιολογια "εχουν καλο gameplay" , τοτε να προτεινω και γω το sopwith και το indiana jones and the fate of atlantis. Απιστευτα παιχνιδια !!
Ολοι μαζι με φορα ... προς τα πισω !!!

Αν μου πεις ότι βγήκε ταινία όπως οι 12 ένορκοι για παράδειγμα; All the way απο το να δω σε 4k ότι π@παρια κυκλοφορεί την τελευταία 15ετια τουλάχιστον.

Ξέρεις υπάρχει και η τεχνοτροπία και το retro είναι κάτι παρόμοιο σε games. Προσωπικά τα γραφικά με αφήνουν παγερά αδιάφορο μπροστά σε καλό gameplay.

Επίσης πρότεινα πρόσφατα παιχνίδια και όχι δεκαετίας 80-90. Υπάρχει διαφορά, γιατί εσύ μπορεί να έχεις κολλήσει στα γραφικά αλλά το  gameplay έχει εξελιχθεί σε αυτά τα παιχνίδια.

Βέβαια αδίκως σου εξηγώ μιας και έχεις σχηματίσει ήδη άποψη χωρίς να έχεις παίξει. Για μένα λέει πολλά αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...