Προς το περιεχόμενο

Δυκτιο suse 10 προβλημα


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα, εχω κανει εγκατάσταση Suse 10 professional στον υπολογιστή μου , όλα πήγαν μια χαρά εκτός απο το δύκτιο, στην αρχή δοκίμασα την onboard κάρτα άλλα και με μια Realtek 8139 μεσω Yast να φτιάξω το δύκτιο άλλα δε μου κάνει την χαρη , θέλω να συνδεθώ σε hub το οποίο είναι συνδεμένο με router το οποιο έχει ip. 192.168.1.1 και το οριζω σαν gateway ενώ μεσω yast βάζω 192.168.1.3 σαν ip οι Drivers για την κάρτα υπάρχουν και δε χρειαζεται compile, να τονίζω οτι εχω δοκιμασει με ifconfig κτλ και δε μου βρισκει καποια eth , οπως και δε μπορώ να κάνω Ping στο 192.168.1.1 (του router) παλιότερα είχα δοκιμάσει ubuntu και με την πρώτη είχε βρεί δύκτιο και αν θυμάμαι καλά με τα suse παλιοτερα είχα ίδιο πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν τρεχουν τα network services.

Τρεξε σαν root

/etc/init.d/network start

και μετα δωσε ifconfig ή ip link show

και δες εαν σου εμφανιζει την eth

 

Εν συνεχεια πρεπει να κανεις τις ρυθμισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, εχω κανει εγκατάσταση Suse 10 professional στον υπολογιστή μου , όλα πήγαν μια χαρά εκτός απο το δύκτιο, στην αρχή δοκίμασα την onboard κάρτα άλλα και με μια Realtek 8139 μεσω Yast να φτιάξω το δύκτιο άλλα δε μου κάνει την χαρη , θέλω να συνδεθώ σε hub το οποίο είναι συνδεμένο με router το οποιο έχει ip. 192.168.1.1 και το οριζω σαν gateway ενώ μεσω yast βάζω 192.168.1.3 σαν ip οι Drivers για την κάρτα υπάρχουν και δε χρειαζεται compile, να τονίζω οτι εχω δοκιμασει με ifconfig κτλ και δε μου βρισκει καποια eth , οπως και δε μπορώ να κάνω Ping στο 192.168.1.1 (του router) παλιότερα είχα δοκιμάσει ubuntu και με την πρώτη είχε βρεί δύκτιο και αν θυμάμαι καλά με τα suse παλιοτερα είχα ίδιο πρόβλημα

 

Επειδή είχα δοκιμάσει την έκδοση, ψάξε να εγκαταστήσεις πακέτο DNS, γιατί κάπου εκεί είχα εντοπίσει το πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τονίζω οτι εχω δοκιμασει με ifconfig κτλ και δε μου βρισκει καποια eth

Δώσε "ifconfig eth0 up". Άν δεν σηκωθεί eth0 τότε δεν είναι φορτωμένοι οι drivers και θα πρέπει να φορτώσεις το module "8139too". Επίσης ρίξε και μια ματια στο kernel log ("dmesg |grep -i eth"), θα πρέπει να έχει σταλεί εκεί μήνυμα αν φόρτωσε με επιτυχία ο driver.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έρχεται με τα επίσημα sources του Linux kernel, οπότε οι πιθανότητες είναι ότι το έχει ήδη εγκατστήσει το πακέτο του default kernel της διανομής. Αν είναι εγκατεστημένο, θα υπάρχει στην διαδρομή:

>/lib/modules/έκδοση_kernel/kernel/drivers/net/8139too.ko

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να το φορτώσεις με την modprobe (man modprobe), π.χ.

>modprobe 8139τοο

 

Αν δεν υπάρχει εκεί, η σίγουρη λύση θα ήταν να κάνεις compile έναν καινούριο kernel από την αρχή, όπως περιγράφεται στο Sticky Thread παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πρέπει να είσαι ok. Μπορείς να ενεργοποιήσεις το interface και να του ορίσεις διεύθυνση μέσω της ifconfig, π.χ.

>ifconfig eth0 up
ifconfing eth0 1.2.3.4 netmask 255.255.255.0

 

Στη συνέχεια ορίζεις default gateway

 

>route add default gw 3.4.5.6

 

και ορίζεις τους nameservers του ISP σου στο /etc/resolv.conf

 

>echo "nameserver 7.8.9.10" > /etc/resolv.conf

 

Προκειμένου να σηκώνεται το interface και να παίρνει διεύθυνση σε κάθε εκκίνηση, φρόντισε το module να φορτώνεται αυτόματα, βάζοντάς το στο /etc/modules.autoload.d/kernel-2.6.

 

Επίσης θα πρέπει οι σχετικές πληροφορίες (address, netmask, route) να υπάρχουν στο αρχείο ρυθμίσεων δικτυακών interfaces που χρησιμοποιεί το SUSE (μάλλον το /etc/sysconfig/network/ifcfg-eth0). Πιθανότατα αυτό να το έχει κάνει το yast.

 

Χρήσιμες πληροφορίες:

 

info ifconfig

info route

info resolv.conf

info modules.autoload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...