Προς το περιεχόμενο

Ubuntu Feisty Fawn στις 19 απρίλη


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό παρακολουθώ την εξέλιξη του Ubuntu 7.04 και η αλήθεια είναι ότι ανυπομονώ να βγει η τελευταία stable.

 

Προς το παρόν έχουν ενσωματώσει διάφορα καλούδια:

 

* Ενσωματωμένο MVware Workstation

* με διπλό κλικ σε ένα media file εγκαθιστά αμέσως τον αντίστοιχο codec αν λείπει

* Εργαλείο για γραφικό mount/umount

* Gnome Control Center (κάτι σαν Control Panel των Win)

* Ενσωματωμένο Wine

* Telepathy για voice και video calls

και πολλά άλλα δευτερεύοντα

 

τις τελευταίες εκδόσεις των xserver, GNOME, και όλων των παρελκόμενων (δυστυχώς) του Ubuntu και του Gnome και πολλά άλλα.

 

Το ερώτημα είναι:

1) Πόσο stable είναι η 5η πειραματική έκδοση που κυκλοφορεί ήδη? Την έχει βάλει κανένας?

2) Αν τώρα κάνω αναβάθμιση με update manager -d λογικά θα μου αναβαθμίσει στην 5η πειραματική. Από εκεί και πέρα, όταν βγει η τελική πειραματική σε ένα μήνα, θα πρέπει να ξανακάνω αυτή τη διαδικασία που διαρκεί κανα 2ωρο (με σύνδεση 1mb) ή θα έρθει στην τελική με απλά updates?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα μου βγαζει πια απο το kubuntu τον wizard για αναβαθμιση του λειτουργικου αλλα δεν θα το κανα με τιποτα.θυμαμαι και στο edgy ακομα και τις πρωτες μερες κυκλοφοριας του υπηρχαν διαφορα προβλημματα με την διανομη και χρειαστηκε να περασουν λιγες μερες για να τα λυσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GUI για προσάρτηση/αποπροσάρτηση λείπει πολύ από την 6.10...
Βασικά υπήρχε ένα στην 6.06 αλλά δεν έκανε μόνομο mount. Δηλαδή σε κάθε restart ήθελε ξανα-mount. Αν αυτό το εργαλείο που θα έχει τώρα θα κάνει μόνο του και τις αλλαγές στο fstab τότε θα είναι αξιόλογο. Αν όχι, τζίφος.

 

Πάντως αν διαβάσει κάποιος μια σελίδα κείμενο για το τι είναι η κάθε στήλη στο fstab και τι τιμές παίρνει, πλέον γίνεται πολύ ξεκάθαρο και για τον πιο άπειρο χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάποιες σκέψεις ακόμα:

 

1) Εγώ έχω ήδη εγκατεστημένο το Wine. Όταν κάνω την αναβάθμιση σε 7.04 που έχει ενσωματωμένο το Wine2 τι θα γίνει? Θα αγνοηθεί? Θα εγκατασταθεί πάνω από το ήδη υπάρχον Wine ή θα έχω δυο εγκαταστάσεις?

 

2) Το Gnome πάει πακέτο με μια σειρά εφαρμογές που ίσως δεν επιθυμεί ο χρήστης. Στην έκδοση 6.10 που χρησιμοποιώ έχω ήδη απεγκαταστήσει και αντικατασήσει με τα προγράμματα της αρεσκείας μου μερικές από αυτές τις εφαρμογές (evolution, ekiga, soundjuicer, rhythmbox, totem κλπ). Αυτό το είχα κάνει και στην 6.06 όμως στην αναβάθμιση ξαναεγκαταστάθηκαν όλα αυτά. Κάθισα και τα ξανα-απεγκατέστησα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να απο-επιλέξω κάποιες εφαρμογές που δε θέλω, κατά την αναβάθμιση, αντί να κάθομαι σαν μ@λ@κ@ς να απεγκαθιστώ με το καλημέρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μην δοκιμαζεται ακομα την διανομη αφου ειναι πολυ νωρις εκτος βεβαια αν εισαι στην ομαδα beta tester ωστε να αναφερεις τα προβληματα που θα αντιμετωπισεις

η νεα εκδοση αναμενεται σε περιπου ενα μηνα απο τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα ειδα απο το blog του Σιμου Ξενιτελλη http://simos.info/blog/archives/609

ενα αρθρο για μερικες απο τις προσθηκες στην νεα εκδοση του ubuntu που βγαινει σε λιγες μερες.μπορειται να δειτε εδω περισοτερα

http://www.leetcode.net/2007/04/11-things-you-havent-seen-yet-in-ubuntu-feisty-fawn

το πιο εντυπωσιακο ειναι ενας wizard που θα σου βρισκει τι hardware εχεις και ποιους driver θα χρειαζεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα hardware virtual machine με τι επεξεργαστες ειναι συμβατα?σε P4 δουλευουν.μια φορα επειχηρησα να βαλω το vmware και ειχε κολησει το συμπαν.τωρα χρησιμοποιω qemu με το kqemu και δεν εχω προβληματα εκτος οτι ειναι σχετικα αργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω υπαρχει ενα ενδιαφερων link με την ιστορια του ubuntu σε photo.πως ητανε η προηγουμενες διανομες

http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=664&num=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά το virtualbox μου φαίνεται κλάσεις ανώτερο από vmware και είναι open-source.

 

Το δοκιμασα και ειναι πιο αργο απο το VMware.Φορτωσα τα vista και τα ετρεχε πολυ αργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκιμασα και ειναι πιο αργο απο το VMware.Φορτωσα τα vista και τα ετρεχε πολυ αργα.

Σε μένα πάλι είχε εμφανώς γρηγορότερη απόκριση.

Εγκατέστησα windows xp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...