Προς το περιεχόμενο

Kubuntu απορίες


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα :)

Σας γράφω από Kubuntu, εγκατέστησα επιτυχώς και την κάρτα γραφικών, ποιος με πιάνει τώρα :)

Έχω όμως μερικές απορίες:

 

1) Που είναι ο αντίστοιχος κάδος ανακύκλωσης; Αν σβήσω κάτι μου λέει μεν ότι το μετακίνησε στο thrash, δε μπορώ να το βρω με τίποτα όμως. (edit : found)

2) Πως μπορώ να δω τον δίσκο των windows? Προσπάθησα να κάνω link to device /dev/hda2 με αποτέλεσμα ένα εικονίδιο στην επιφάνεια εργασίας το οποίο δε σβήνεται με τίποτα. Προσπάθησα μέσα από το system settings και το partition manager που'χει αλλά πάλι μπερδεύτηκα. Αν είναι εύκολο κάποιος να μου πει με απλά βηματάκια τι να κάνω.

Σημειωτέον : κατάφερα στην επιφάνεια εργασίας να κάνω mount ένα drive που δείχνει στο root και αν πάω να το σβήσω μου λέει "Cannot rename /." Με δεξί-κλικ - umount μου λέει πάλι το ίδιο. Πως το ξεφορτώνομαι;;

3) Έχω υποτίθεται ρυθμίσει με ctrl+shift να αλλάζει γλώσσα, αλλά τζίφος. Μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πως το ρυθμίζω;

Εγώ πήγα System Settings - Regional And Languages - Keyboard Layout, πρόσθεσα ελληνικά, πήγα Xkb options και το ρύθμισα από εκεί.

4) Κατέβασα και εγκατέστησα το kweather. Δε μπορώ όμως να το βρω :) Που πήγε; Στο μενού με τα προγράμματα δεν το βρήκα πουθενά. Πάτησα και από την κονσόλα kweather αλλά τίποτα :( Έχω δει σε φωτογραφίες που σε επιφάνεια εργασίας υπάρχουν κάποιες μπάρες που σου δείχνουν πληροφορίες για καιρό, θερμοκρασίες κτλ κτλ. Το kweather αυτό δεν κάνει; Αν έχετε κάποια άλλη πρόταση σε κάτι ανάλογο ευπρόσδεκτη.

5) Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί αυτό δεν κάνει τίποτα;;

http://www.live24.gr/radio/supersportfm/?

Τι να κάνω για να το κάνω να ακουστεί;

Για άλλες απορίες θα επανέλθω.

Ευχαριστώ για την υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να σου παίξει ραδιόφωνο μέσω Internet θες ta codecs για Mp3.

κατέβασε το automatix2 http://www.getautomatix.com για τα πιο χρήσιμα προγράμματα στο (K/B/X)buntu σου. για τα άλλα θα σε γελάσω το αφήνω σε κάποιον πιο έμπειρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε πρωτα το automatix και κατεβασε οτι χρησιμο υπαρχει απο εκει

μετα διαβασε αυτον εδω τον οδηγο εχει λυσεις για αρκετες απο τις αποριες σου

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy

για να κανεις mount ntfs δισκους χρειαζεσαι να εγκαταστησεις το προγραμμα ntfs-3g πλεον ειναι και σε stable εκδοση για οδηγιες εγκαταστασης δες εδω

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy#.CE.A0.CF.8E.CF.82_.CE.B8.CE.B1_.CF.80.CF.81.CE.BF.CF.83.CE.B1.CF.81.CF.84.CE.AE.CF.83.CE.B5.CF.84.CE.B5_.CE.B4.CE.B9.CE.B1.CE.BC.CE.B5.CF.81.CE.AF.CF.83.CE.BC.CE.B1.CF.84.CE.B1_.CF.84.CF.89.CE.BD_Windows_.28NTFS.29_.CE.BA.CE.B1.CF.84.CE.B1_.CF.84.CE.B7.CE.BD_.CE.B5.CE.BA.CE.BA.CE.AF.CE.BD.CE.B7.CF.83.CE.B7.2C_.CE.B5.CF.80.CE.B9.CF.84.CF.81.CE.AD.CF.80.CE.BF.CE.BD.CF.84.CE.B1.CF.82_.CF.83.CE.B5_.CF.8C.CE.BB.CE.BF.CF.85.CF.82_.CF.84.CE.BF.CF.85.CF.82_.CF.87.CF.81.CE.AE.CF.83.CF.84.CE.B5.CF.82_.CE.BD.CE.B1_.CE.AD.CF.87.CE.BF.CF.85.CE.BD_.CF.80.CE.BB.CE.AE.CF.81.CE.B7_.CF.80.CF.81.CF.8C.CF.83.CE.B2.CE.B1.CF.83.CE.B7__.28read_and_write.29

και γενικα για τις προσαρτησεις των σκληρων διαβασε την ενοτητα εδω

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy#Windows

για την αλλαγη γλωσσας δωσε sudo kate /etc/X11/xorg.conf (να θυμασαι στο kubuntu η εντολη ειναι kate και οχι gedit)

στο αρχειο που θα ανοιξει πηγαινε στο sectio "InputDevice" "Generic Keyboard" και διαμορφωσε το ετσι

Section "InputDevice"

Identifier "Generic Keyboard"

Driver "kbd"

Option "CoreKeyboard"

Option "XkbRules" "xorg"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbLayout" "us,gr"

Option "XkbVariant" ","

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,lv3:ralt_switch,grp_led:scroll"

EndSection

προσθεσε τις καταχωρησεις στο τελος που σου λειπουν

για να βαλεις κατι στην μπαρα κανε δεξι κλικ πανω της και υπαρχει μια επιλογη για να προσθεσεις προγραμματα στην μπαρα

για ραδιοφωνο βαζεις το streamtunner υπαρχει και στα repos του ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Section "InputDevice"

Identifier "Generic Keyboard"

Driver "kbd"

Option "CoreKeyboard"

Option "XkbRules" "xorg"

Option "XkbModel" "pc105"

Option "XkbLayout" "us,el"

Option "XkbVariant" "basic,extended"

Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"

EndSection

 

Του έχω κάνει κάποιες αλλαγές γιατί δε μου δούλεψε ούτε αυτό που μου είπες πριν check2fire αλλά ούτε τώρα δουλεύει δυστυχώς.

Σκέφτηκα μήπως γίνεται κάποιο conflict με ρυθμίσεις του KDE Keyboard Tool και απενεργοποίησα τα πάντα απο' κει, αλλά τζίφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου

 

Για το KDE ,θα πας στο κέντρο ελέγχου,περιοχή και προσιτότητα,διάταξη πληκτρολογίου και θα προσθέσεις την ελληνική (η αγγλική πιστεύω θα είναι ήδη εκεί).Έπειτα θα επιλέξεις την ελληνική (πατάς ένα κλίκ πάνω στο Greece για να επιλεγεί )και τσεκάρεις κάτω δεξιά το πλαίσιο που λέει "Συμπερίληψη λατινικής διάταξης"

Τώρα με Alt+Ctrl+K θα γίνεται η αλλαγή.

 

Έχω δοκιμάσει να κάνει την αλλαγή με Alt+Shift αλλά δίχως επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν εχω κανενα προβλημα με την αλλαγη γλωσας στο kde και την κανω με το alt-shift.φανταζομαι εχεις προσθεσει τα ελληνικα στις γλωσσες του συστηματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ggeo1 η γλώσσα όντως αλλάζει με τα κουμπιά που μου είπες αλλά μόνο από αγγλικά σε ελληνικά. Όταν το ξαναπατάω δεν κάνει τίποτα δυστυχώς. Επίσης την επιλογή που μου είπες δεν την βρήκα πουθενα. Βασικά δεν έχω Κεντρο Ελέγχου, έχω System Settings, Regional And Language, Keyboard Layout και από εκεί διαλέγω γλώσσες πληκτρολογίου. Ίσως έχουμε διαφορετική έκδοση KDE.

Αλλά και πάλι, την επιλογή με τη λατινική διάταξη δεν την βρήκα.

Ευχαριστώ και για τις απαντήσεις σας ε.

EDIT : Το βρήκα και τώρα αλλάζει κανονικά, με Ctrl-Alt-K. Ευχαριστώ πολύ :):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι δεν ειναι λυση να αλαζεις την γλωσα στο keyboard εστι ασε που ειναι και αρκετα δυσκολο να το κανεις οταν γραφεις ενα κειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως αλλά τι να κάνω...

Τώρα μου βγάζει άλλα κουλά προβλήματα:

1) Αφού εγκατέστησα από το Automatix ένα εργαλείο για automount όλων των δίσκων, μου κάνει μεν mount όλα τα partitions, και τον εξωτερικό usb που πριν εγκαταστήσω αυτή την ιστορία τον έβλεπα κανονικά, τώρα πρέπει να κάνω το mountpoint enable από το System Control του KDE. Γιατί; Άγνωστό. Και μάλιστα έχω ενεργοποιήσει την επιλογή να γίνεται αυτό κάθε φορά που εκκινεί.

2) fxlrginfo ----> Mesa3d.org κτλ κτλ κτλ

Πριν λίγες μέρες μου έβγαζε κανονικά την κάρτα. Έκανα πάλι το γνωστό οδηγό που είχατε προτείνει σε άλλο τόπικ σε ένα παλικάρι με Ati και Ubuntu, όμως το αποτέλεσμα μια από τα ίδια...Και απορούσα ο άμοιρος γιατί στο Sauerbraten είχα 3fps...

Αυτό μου συμβαίνει ρε γαμώτο όσες φορές έχω βάλει linux. Αλλάζουν οι ρυθμίσεις (φαινομενικά) απο το πουθενά :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν προτοασχολησε με linux εχεις παντα τετοια προβληματα και οφειλονται καθαρα λογο απειριας.για το προβλημα σου με τα ελληνικα εχει γινει καποια λαθος επιλογη κατα την εγκατασταση του λειτουργικου σου αλλα θα το διορθωσουμε

τωρα για να κανεις mount τους σκληρους σου θα δεις αυτες εδω τις οδηγιες

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy#Windows

και παμε στην τελευταια επιλογη που ειναι ο εφιαλτης των ati driver και αυτο λογο των χαλια driver που υποστιριζουν.να ξερεις οτι αν εχεις κανει εγκατασταση συμφωνα με την manual μεθοδο σε καθε update του kernel θα πρεπει να την ξανακανεις απο την αρχη

συμφωνα με αυτον εδω τον οδηγο

http://wiki.cchtml.com/index.php/Ubuntu_Edgy_Installation_Guide

υπαρχουν δυο τροποι εγκαταστασης ο ενας ειναι απο τα repos του ubuntu με τους driver να υποστιριζουν μεχρι και την x800 σειρα και υπαρχει μετα και manual εγκατασταση με τους driver να υποστιριζουν της νεοτερες καρτες

αμα δεν εχεις καποια καρτα καινουργια της ati ακολουθησε την πρωτη μεθοδο ειναι αρκετα πιο ευκολη αν ομως εχεις παμε στην δευτερη μεθοδο που ειναι αρκετα πιο δυσκολη για εναν αρχαριο χρηστη.θα σου γραψω ολα τα βηματα που πρεπει να κανεις

καταρχην κατεβαζουμε τους driver απο εδω https://a248.e.akamai.net/f/674/9206/0/www2.ati.com/drivers/linux/ati-driver-installer-8.34.8-x86.x86_64.run

και τους αποθυκευουμε στο home

μετα ανοιγουμε κονσολα και δινουμε

sudo kate /etc/X11/xorg.conf

αγνοεις τα μηνηματα λαθους που θα βγουνε και στο αρχειο που θα ανοιξει προσθετουμε στο τελος τα παρακατω

Section "Extensions"

Option "Composite" "Disable"

EndSection

 

Section "ServerFlags"

Option "AIGLX" "off"

EndSection

κλεινουμε και save μετα δινουμε τις παρακατω εντολες στην κονσολα

sudo apt-get update

sudo apt-get install module-assistant build-essential fakeroot dh-make debhelper debconf libstdc++5 linux-headers-$(uname -r)

και μετα αυτο

bash ati-driver-installer-8.34.8-x86.x86_64.run --buildpkg Ubuntu/edgy

μετα δινουμε

sudo kate /etc/default/linux-restricted-modules-common

και στο αρχειο που θα ανοιξει προσθετουμε αυτο εδω

DISABLED_MODULES="fglrx" αν υπαρχει ηδη η καταχωρηση disable_modules το βαζεις οπως στο εχω δωσει

μετα δινουμε με σειρα αυτο εδω

sudo dpkg -i xorg-driver-fglrx_8.34.8-1*.deb

sudo dpkg -i fglrx-kernel-source_8.34.8-1*.deb

sudo dpkg -i fglrx-control_8.34.8-1*.deb

μετα αυτο

sudo rm /usr/src/fglrx-kernel*.deb

διορθωνουμε οποιο σπασιμο εχει δημιουργηθει δινοντας τα παρακατω

sudo apt-get -f install

και τελος κανουμε το compile στον kernel δινοντας τα παρακατω

sudo module-assistant prepare

sudo module-assistant update

sudo module-assistant build fglrx

sudo module-assistant install fglrx

sudo depmod -a

καλο ειναι να τα δωσεις ενα ενα

τελος δινουμε

sudo aticonfig --initial

και

sudo aticonfig --overlay-type=Xv

η εγκατασταση εχει ολοκληρωθει.κανεις επανεκηννηση και εχεις ετοιμους τους driver.ομως μην νομιζεις οτι τα βασανα σου εχουν τελειωσει.τα παρακατω βηματα θα τα κανεις μονο αν σε ενοχλει οτι οι driver της ati εχουν σπασει την δυνατοτητα στις ρυθμισεις σου να αλαζεις την αναλυση αλλα και το refresh

θα κανεις τα ακολουθα βηματα. μετα την επανεκιννηση ανοιγεις παλη την κονσολα και δινεις

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

στον wizard που θα ανοιξει στην επιλογη των driver θα διαλεξεις fglrx(το αστερακι διπλα στις επιλογες το βαζουμε η βγαζουμε με το spacebar),μετα στην αναλυση που θα σου βγαλει βγαλε ολες τις αλλες επιλογες που υπαρχουν και διαλεξε μονο το 1280x1024 και στο refresh πρεπει να ξερεις απο το manual της οθονης σου το Horizontal και Vertical Refresh για το προσθεσεις οταν σου ζητηθει

ακομα στο παρακατω βημα μπορεις να διορθωσεις και το προβλημα με τα ελληνικα στο πληκτρολόγιο

εδω

screenshot5xm5.jpg

κανονικα πρεπει αν ειναι us,gr αν δεν ειναι ετσι το φτιαχνεις εσυ

στις υπολοιπες επιλογες δεν πειραζεις τιποτα τις αφηνεις οπως ειναι

οταν ολοκληρωθει ο wizard ξαναδινεις

sudo kate /etc/X11/xorg.conf

και στο τελος του αρχειου προσθετεις τα παρακατω

Section "Extensions"

Option "Composite" "Disable"

EndSection

Section "ServerFlags"

Option "AIGLX" "off"

EndSection

κανεις restart τον xserver με ctrl+alt+backspace και τα βασανα σου τελειωσανε :)

τωρα θα μου πεις αν αξιζει τοσο παιδεμα για να μαθεις το linux

για μενα ναι αξιζει γιατι συν οτι θα εχεις ενα αρκετα ασφαλες περιβαλλον για να κανεις τις καθημερινες σου δουλειες χωρις το αγχος των virus κτλ αλλα και θα δεις στο linux τεχνολογιες που οι χρηστες των win δεν εχουν φανταστει καν οτι υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι νεοι driver της ati που κηκλοφορησαν χτες δεν χρειαζονται προσθετο reconfigure μετα την εγκατασταση αφου πλεον το προβλημα με το break που γινοτανε στις ρυθμισεις της αναλυσης εχει εξαφανιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...