Προς το περιεχόμενο

Το gnome όπως συνήθησα το kde help!!!!!!


Koultouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα άλλαξα το kubuntu σε ubuntu.

Έτυχε.

Το θέμα είναι οτι είχα συνηθίσει το kde.

 

1) Μπορώ να μήν φαίνονται οι mount δίσκοι μου στην επιφάνεια εργασίας;

2) Μπορώ με double-click στο title bar να κάνω minimize το παραθύρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σύστημα-->Προτιμήσεις (ή Διαχείρηση δε θυμάμαι γιατί έχω φτιάξει δικό μου μενού)-->Επεξεργασής ρυθμίσεων (ή από τερματικό gcong-editor) και μέσα σε αυτό πας apps-->nautilus-->Desktop και ξετικάρεις το "volume visible"

 

2) Σύστημα-->Προτιμήσεις-->Παράθυρα και αλλάζεις την κυλιόμενη επιλογή στο πεδίο "Ενέργεια μπάρας τίτλου"

 

Ότι άλλο θέλεις, ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

g1annis σε ευχαριστώ πολύ.

Το 1 έπιασε κανονικότατα.

Για το 2 δεν έχει επιλογή minimize.

Πήγα (απο gconf-editor) apps-->metacity-->general και στο action_double_click_titlebar έγραψα μόνος μου το minimize και έπιασε.

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά ακόμα; ... Πώς γίνεται,όταν κάνω resize τους φακέλους στον nautilus να κάνει το resize για όλους τους φακέλους που ανοίγω;

Και όχι να χρειάζεται να το κάνω σε κάθε φάκελο που επισκέπτομαι ξεχωριστά.

 

Και πώς μπορώ να ορίσω το μεσαίο κουμπί του mouse (πάτημα της ροδέλας μέσα) να μου κάνει shade;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Για global resize, πας στον Nautilus (δγλαδή ανοίγεις έναν φάκελο πχ) και Επεξεργασία-->Προτιμήσεις και στην ενότητα "Προεπιλεγμήνη προβολή εικονιδίων" αλάζεις τον κυλιόμενο επιλογέα στο "Προεπιλεγμένο επίπεδο εστίασης"

 

4) Δεν πολυκαταλαβαίνω τι είναι αυτό που θέλεις. Γίνε λίγο πιο σαφής και θα το βρούμε κι αυτό ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμ. Αυτό δεν το ξέρω. Αλλά θα το ψάξω. Ψάξε κι εσύ το gconf editor ή και στα παραπάνω που είπαμε από γραφικό περιβάλλον.

 

Αν δεν απαντήσω σύντομα κι εσύ δεν έχεις βρει τη λύση, για ξανακάνε ένα post εδώ να μου το ξαναθυμήσεις. Αν βρείς λύση, πες μας κι εμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρήκα κάτι, και μάλλον είναι και αυτό ένα απο τα δύσκολα του gnome σαν το

change workspace with wheel

 

Επίσης πώς γίνεται να κάνω το αριστερό κουμπί του mouse να συμπεριφέρεται όπως στο kde ή όπως το middle click στο gnome;

Όταν κάνω κάτι δηλαδή drag & drop να μου βγάζει επιλογή τί να το κάνω (copy here, move here κ.τ.λ.π)

 

Και κάτι τελευταίο και είμαι κομπλέ.

Με middle click στην επιφάνεια εργασίας να μου βγάζει τα παράθυρα που είναι ανοιχτά στις διάφορες επιφάνειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...