Προς το περιεχόμενο

no sound in fedora6


FOTIOSKATS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια.εχω φορητο και εχω βαλει το fedora6 και δεν εχω ηχο καθολου.η καρτα ηχου ειναι η Intel Corporation 82801G (ICH7 Family) High Definition Audio Controller.εχω δοκιμασει αρκετα.αλλα τιποτα.οταν κανω compile την alsa μου βγαζει αρκετα errors.δεν εχω γνωσεις στο compile.αν μπορει καποιος να με βοηθησει.3 μηνες παιδευωμαι.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δωσε asoundconf list

να δουμε ποια καρτα ηχου σου αναγνωριζει

 

αυτο που λες απο που το δινω.στο terminal το εκανα δεν εδωσε τιποτα.κατι αλλο που ειδα ειναι module:snd-hda-intel και default device:alc260 analog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανονικα επρεπε με αυτην την εντολη να σου εμφανισει την καρτα ηχου που αναγνωριζεται απο το συστημα.οταν λες δεν σου εμφανιζει τιποτα δεν σου βγαζει ουτε μηνημα λαθους στην κονσολα?

για δωσε ενα alsamixer να δουμε αν σου βγαλει τιποτα.και αν οχι δες στα πακετα της διανομης σου αν εχεις εγκατεστημενο οτιδηποτε ξεκιναει απο alsa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιξε το package manager της διανομης σου και βρες το alsa-utils για εγκατασταση και μετα σε κονσολα δωσε

με root δικαιωματα alsaconf

δυστηχως δεν εχω πολλες γνωσεις με fedora και δεν ξερω το αντιστoιχω sudo του ubuntu πως ειναι σε fedora σε ubuntu θα ητανε καπως ετσι

sudo alsaconf

παντως απο τι βλεπω το συστημα σου αναγνωριζει κανονικα την καρτα σου.

σε fedora kde περιβαλλον δεν εχεις?το kmix το εχεις εγκαταστησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την διάρκεια εγκατάστασης της FEDORA σου ζήτησε να κάνεις έλεγχο αν παίζει η κάρτα ήχου (σου πετάει στη μάπα ενα παράθυρο σχετικά με αυτή και επιλέγεις play sound)?

Μήπως το έκανε και το πέρασες στην ψύχρα?

Βασικά η FEDORA δεν εγκαθιστά κανένα codec για ήχο (η γνωστή μ@λ@κι@ με τα δικαιώματα) άσχετα αν αναγνωρίσει ή όχι την κάρτα. Αποτέλεσμα αυτού είναι όταν bootάρεις να μην ακούγεται τίποτε αλλά παρόλα αυτά η κάρτα να είναι σωστά εγκατεστημένη.

Κάνε μια βόλτα από εδώ:

 

>http://stanton-finley.net/fedora_core_5_installation_notes.html

 

και άσχετα αν λέει FEDORA 5 μπορείς να τα εφαρμόσεις και στο 6...

 

Αν κολλήσεις πουθενά σφύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω το ιδιο προβλημα με το ubuntu. Αφου ξέρεις σώσε με!!

εχω την creative sound bluster live 5.1

 

asoundconf list

 

Names of available sound cards:

SI7012

UART

Live

nikgiannako@nikgiannako-desktop:~$

 

alsamixer

μου βγαζει μια εικόνα...

καμια ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...