Προς το περιεχόμενο

Fc Barcelona


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Iσως και να υπηρχε αμα δεν την ''κοβανε'' τοσο με το 2ο πεν.

Απο την αλλη αμα εδινε τα 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι υπερ της Μπαρτσελονα στον 1ο αγωνα, τα πραγματα σημερα για την Μιλαν πιθανοτατα θα ηταν 10 φορες πιο δυσκολα....

 

Πάω στόιχημα πως αν ξεβρακώναμε τον διαιτητή το φανελάκι απο κάτω εγραφε ''vamos Barca vamos''

:-D

Κάνεις 100% λαθος.

Δεν θα εγραφε τιποτα γιατι ο διαιτητης σημερα ηταν δικαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλη νίκη η σημερινή, απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα, και με έναν διαιτητή, που δεν αδίκησε καμιά ομάδα.

 

Και μια μικρή αναφορά στα 2 πέναλτι, που εντάξει, κι εμένα με χάλασαν τα 2 πέναλτι, αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος κανόνας που να αναφέρει πως πρέπει να δίνεται μόνο 1 ανά αγώνα.

Το πρώτο, δεν σηκώνει συζήτηση.

Το δεύτερο, από την μια, υπάρχει πεντακάθαρη παράβαση (όπως παρόμοια έγινε στο κέντρο του γηπέδου από τον Κουένκα, προς το τέλος του αγώνα, και όπου σωστά αντίκρισε την κίτρινη κάρτα), αλλά από την άλλη, αν παρατήρησα καλά, ενδέχεται το παρατεταμένο τράβηγμα, να έγινε πριν εκτελεστεί το κόρνερ. Και δεν είμαι σίγουρος, αν μπορεί να δωθεί πέναλτι ή κίτρινη στον αμυντικό, και επανάληψη του κόρνερ.

 

Όπως και να 'χει, το 3-1 δεν σηκώνει αμφιβολία, πως και να μην έδινε το ένα από τα δυο, δεν θα περνούσε στα ημιτελικά η ομάδα που το ήθελε περισσότερο. Και σε καμία περίπτωση ο διαιτητής, δεν αλλοίωσε το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rabesatratana πολύ φιλικά μήπως παίρνεις παραπάνω σοβαρά απο ότι πρέπει τη κατάσταση; Χωρίς δόση ειρωνείας, έτσι φαίνεται απο τον γραπτό λόγο και τις φορές που χρησιμοποιείς κεφαλαία.

Αν ήταν μόνο ένα ματς το σημερινό, θα έλεγα πως ναι, ήθελε μπάρτσα ο διαιτητής. Συνολικά όμως, όχι.

 

Γενικά σε αυτά τα ματς κοιτάς ποιος άξιζε να περάσει, και η Μίλαν φάνηκε πως με Seedorf και τη παρέα του δεν γίνεται να κοντράρει τη Μπαρτσελόνα, ακόμα και αν η τελευταία είναι λίγο ντεφορμέ όπως βλέπω οτι είναι. Ο άλλος έχει Άλβες τρέχει όλη τη πλευρά τι να λέμε. Η Μπαρτσελόνα δεν απέδωσε το ποδόσφαιρο που απέδιδε τις προηγούμενες χρονιές και με τέτοιο παιχνίδι θα ζοριστεί λίγο με τη Τσέλσι και βλέπω να το χάνει απο τη Ρεάλ, αν παίξει έτσι. Έχουν χάσει τη φρεσκάδα τους, κάτι τέτοιο.

 

Η γνώμη μου για το δεύτερο πέναλτι είναι οτι μήπως έπρεπε, επειδή νομίζω πως αρχίζει το τράβηγμα πριν την εκτέλεση, να σταματήσει τη φάση για παρατήρηση;

Πόσες τέτοιες φάσεις γίνονται και γίνεται αυτό το πράγμα. Οκ να το δώσεις, να εφαρμόσεις το γράμμα του νόμου, αλλά ήταν τέτοια η συγκυρία που λες ε εντάξει μη βοηθάς κιόλας.

Είναι αποτις φάσεις που ένας διαιτητής μπορεί να βοηθήσει ή όχι (ανάλογα ποιος εκτελεί κόρνερ) μια ομάδα χωρίς να τον κατηγορήσεις. Είπαμε είναι οι συγκυρίες, προημητελικός, το ματς στο 1-1, ένα πάλντι ήδη έχει δοθεί, και τώρα βρήκες να κάνεις την αρχή για να τελειώνει η ιστορία με τα τραβήγματα;

Αλλά δεν αδικήθηκε απο τα 2 ματς η Μίλαν, και φυσικά δεν μπορούσε να περάσει, το ήξερα και με το 1-1.

 

Τέλος, ναι, αν γινόταν αυτό το πέναλτι στον Ζλάταν στο 70' και γινόταν 1-2 το σκορ (με κάποια θαύμα να έμενε το 1-1 ως τότε) θα γινόταν χαμός εδώ μέσα νομίζω απο το 99% των φαν. Γενικά η Μπαρτσελόνα πρέπει να γίνουν πολλά εις βάρος της για να γκρινιάζει για διαιτησία. Σήμερα φάνηκε αυτό. Δεν είπα οτι ευνοήθηκε, αλλά για να γκρινάξει μια μεγάλη ομάδα όπως ρεάλ μπαρτσελόνα πρέπει να γίνουν μεγάλες σφαγές. Η Τσέλσι δικαιούται απο την άλλη για να δείτε τι εννοώ με τη σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασαμε και το εμποδιο της Μιλαν και περιμενουμε Τσελσι ή Μπενφικα στον ημιτελικο!

Συνολικα θα ελεγα, πως περασε η καλυτερη ομαδα. Θα ηταν τελειως αδικο/ατυχες να περνουσε η ομαδα που σκοραρε 1 γκολ σε μια τελικη προσπαθεια(σημερα) και που συνολικα δεν εκανε ουτε 5 τελ. προσπαθειες(και στα 2 ματς).

Συγκρινοντας και τα 2 ματς, θα ελεγα πως παιξαμε καλυτερα στο πρωτο αλλα γενικα δεν προσφεραμε και υπερθεαμα.

Μου αρεσε πολυ ο Ντ. Αλβες (εριξε πολυ τρεξιμο), ο Ινιεστα και ο Μπουσκετς (που συνολικα κανει το πρωταθλημα της ζωης του)

Περιμενω πως-και-πως επιστροφη Βιγια. Το κενο στην κορυφη της επιθεσης βγαζει ματι. Εξω απο την περιοχη στεκονται σαν αρπακτικα Μεσι-Τσαβι- Ινιεστα- Φαμπρεγκας και δεν εχουν σε ποιον να πεταξουν την μπαλα.Αν οι αντιπαλοι ταμπουρωθουν, και δεν πιασουμε πολυ καλη αποδοση, δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ rabesatratana μήπως είσαι αυτός που σχολιάζει ?? :devil:

 

http://www.youtube.c...h?v=ZB0cq-XmcP0

 

Μα ηταν πεναλτι ....mrgreen.png

 

Ενταξει τα πεναλτι που εδωσε αλλος θα μπορουσε να μη τα δωσει ...

Δε λεει κατι αυτο ..

Αφου τα εδωσε οκ.

Και το ενα ειναι καθαρο τραβηγμα και το αλλο πεσιμο μπροστα στο τερμα ..

Εγω δε θα τα εδινα αλλα τι να κανουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει το ολο θεμα με την Μπαρτσελονα εχει καταντησει αηδια.

Αυτο το πεναλτυ δεν δινεται ΠΟΥΘΕΝΑ.

Κια μην αρχισετε τωρα να μου λετε ετσι λεει ο κανονισμος και αλλα τετοια.

Θα με βαλετε να ψαξω το προηγουμενο παιχνιδι και θα σας βρω τουλαχιστον απο 3 τετοια πεναλτυ σε καθε ομαδα.

Αυτο το πεναλτυ γινεται σε ΟΛΑ τα παιχνιδια αλλα δινεται ΜΟΝΟ οταν τα βρει σκουρα η Μπαρτσελονα.

 

ΥΓ.

 

32434997.jpg

 

Περαστικα Μιλαν. Καλη αναρρωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με βαλετε να ψαξω το προηγουμενο παιχνιδι και θα σας βρω τουλαχιστον απο 3 τετοια πεναλτυ σε καθε ομαδα.

 

Μιας και θα ψάξεις που θα ψάξεις τις φάσεις του προηγουμένου παιχνιδιού, μην ξεχάσεις να μας αναλύσεις το πέναλντι του Αμπιάτι στον Σάντσες κυρίως, και ύστερα το τράβηγμα της φανέλας στον Πουγιόλ. Εμείς είπες είμαστε φανατισμένοι, εσύ λογικά θα μπορείς να το δείς με μια πιο αντικειμενική ματιά...

 

AlexisAbbiati.jpg

 

Puyi.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως ρε παιδια βλεπω οτι σχεδον σε ολα τα site γραφουν για τραβηγμενο πεναλτι. δε θελω να ειμαι φανατισμενος και με παρωπιδες. γουσταρω μπαρτσα τρελλα, αλλα καποια πραγματα οφειλω να τα δω. θελω να πιστευω οτι η ομαδα μου δε χρειαζεται φαλτσοσφυριγματα η τραβηγμενα σφυριγματα για να κερδισει. και σε αυτους τους προημιτελικους οντως δε χρειαζοταν. η μιλαν δεν εκανε γενικα ευκαιριες. οπως εδειξε και ο ραμπεσατρατανα, 1 ευκαιρια ειχε ολη κι ολη..

 

ΥΓ: ο μασκερανο χτες ηταν απιστευτος. με εξαιρεση τη φαση του γκολ οπου δεν ξερω αν σωστα του καταλογιζεται ευθυνη, εκοψε παρα πολλες φασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Iσως και να υπηρχε αμα δεν την ''κοβανε'' τοσο με το 2ο πεν.

 

Μπα δεν παίζει. Μίλαν είμαι αλλά δεν υπήρχε ούτε μία στο εκατομύριο να περάσουμε την Μπάρτσα. Είμαστε πολύ γτπ μπροστά στην Μπαρτσελόνα. Απλά άμα δεν έδινε το πέναλτι θα είχε περισσότερη αγωνία το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ε ένα γκόλ θα το εβαζε κάπως η Μπάρτσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο θα συμφωνούσα μαζί σου 100%, όπως και όλοι μας, αν είχε σφυριχτεί ένα, ένα μόνο πέναλτι στο προηγούμενο ματς και το τελικό σκορ ήταν ένα φυσιολογικό 0-1 (δε λέω 0-2). Να το αφήσει τότε το χθεσινό 1-1 και να μη δώσει το "τραβηγμένο" τράβηγμα, ας πάει στα κομμάτια, για να δούμε ένα πιο ενδιαφέρον 2ο ημίχρονο. Να θυμίσω ότι τα ματς είναι διπλά. Από τη στιγμή, όμως, που άλλοι δε ξέρουν τι λέμε, άλλοι δεν είδαν το 1ο ματς και άλλοι το είδαν σπαστά, τότε δεν έχουμε να πούμε πολλά. Δε μπορεί επειδή η Μπαρτσελόνα, όπως όλοι παραδέχονται, είναι ανώτερη ομάδα, να "λυγίζουμε" τους κανονισμούς του παιχνιδιού για να διατηρούμε το ενδιαφέρον μέχρι τέλους και δε μπορεί φυσικά η Μπαρτσελόνα να σκοράρει 4 και 5 γκολ για να "δικαιούται να ομιλεί" στο στυλ του "ας έβαζε 5 γκολ και ας κέρδιζε και τη διαιτησία" απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε με "μάτια και με χέρια", ενώ στο πρώτο ματς προσπάθησε να κλέψει το αποτέλεσμα με έναν άθλιο αγωνιστικό χώρο.

 

Γιατί, εν τέλει, αν η μία άποψη λέει "μην το δώσεις για να δούμε μπαλίτσα στο υπόλοιπο ματς", υπάρχει και η άλλη άποψη που λέει "δώσε το για να δούμε μπαλίτσα στη συνέχεια της διοργάνωσης". Με πιάνεις, φαντάζομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν παίζει. Μίλαν είμαι αλλά δεν υπήρχε ούτε μία στο εκατομύριο να περάσουμε την Μπάρτσα. Είμαστε πολύ γτπ μπροστά στην Μπαρτσελόνα. Απλά άμα δεν έδινε το πέναλτι θα είχε περισσότερη αγωνία το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ε ένα γκόλ θα το εβαζε κάπως η Μπάρτσα.

Ναι αλλά αμα εδινε εστω το ενα απο τα 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι στο 1ο παιχνιδι το σημερινο ματς θα ειχε 10 φορες λιγοτερη αγωνια. ;)

Μην εχετε κοντη μνημη!

 

 

Rabesatratana πολύ φιλικά μήπως παίρνεις παραπάνω σοβαρά απο ότι πρέπει τη κατάσταση; Χωρίς δόση ειρωνείας, έτσι φαίνεται απο τον γραπτό λόγο και τις φορές που χρησιμοποιείς κεφαλαία.

Αν ήταν μόνο ένα ματς το σημερινό, θα έλεγα πως ναι, ήθελε μπάρτσα ο διαιτητής. Συνολικά όμως, όχι.

 

Τα παιρνω σοβαρα λογω της ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑΣ που βλεπω εδω μεσα απο μερικους!! :mad:

Που ηταν ολοι αυτοι στο 1ο παιχνιδι οταν δεν δωθηκαν 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι υπερ της Μπαρτσελονα?

Τωρα ομως που κατα την γνωμη τους(οχι κατα την δικη μου γιατι πιστευω και το 2ο ηταν καθαροτατο. Και ετσι ειναι βασικα!! Δεν θα γινουμε ανοητοι και θα ξεχασουμε αυτα που ξερουμε. Τραβηγμα φανελας = αμεσο φαουλ. ΤΕΛΟΣ!) δωθηκε 1 αμφισβητουμενο πεναλτι υπερ της Μπαρτσελονα βγηκαν ολοι και κραζουν.

ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ! :mad:

ΜΕΓΙΣΤΗ κιολας. :-(

 

Τα προηγουμενα τα ξεχναμε. Δεν ειδαμε τον αγωνα ή απλως δεν τα αναφερουμε καν.

Δεν μετραει που δεν εδωσε 2 ή εστω ενα πεναλτι στον 1ο αγωνα.

Μετραει που εδωσε ενα αμφισβητουμενο(για αυτους) τωρα. Οποτε το τι αηδιες ακουσαμε για το οτι η Μπαρτσελονα ειναι το κατεστημενο της Ευρωπης κλπ κλπ χωρις να λαμβανουν υποψη τους τον 1ο αγωνα. Ειναι ντροπη αυτο το πραγμα, ντροπιαζεται η λογικη.

 

 

 

Τέλος, ναι, αν γινόταν αυτό το πέναλτι στον Ζλάταν στο 70' και γινόταν 1-2 το σκορ (με κάποια θαύμα να έμενε το 1-1 ως τότε) θα γινόταν χαμός εδώ μέσα νομίζω απο το 99% των φαν.

Ας γινοταν και θα βλεπαμε τις αντιδρασεις. Μην προδικαζεις!!!!!!!!

Και εγω σου λεω οτι αν γινοταν αυτο που λες, το 99% των φαν θα παραδεχονταν οτι ηταν δικαιο το πεναλτι υπερ της Μιλαν.

 

Puyi.gif

Ειναι ντροπη για την ΟΥΕΦΑ να μην εχει δωθει αυτο το πεναλτι!! :-( ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΑΙΤΗΤΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΕΡΟ ΟΠΤΙΚΟ ΠΕΔΙΟ!!!!!!!!!

Δηλαδη τι αλλο πρεπει να γινει για να δωθει πεναλτι????????

Πραγματικα αηδια.

 

Το ιδιο αηδια να κλεινουν μερικοι τα ματια και να μιλανε για ευνοια της Μπαρτσελονα βλεποντας αυτο τον ΟΡΙΣΜΟ του αμεσου φαουλ και πεναλτι οπου ΔΕΝ δωθηκε. :eek: :-(

Και μην μιλησει κανείς για πλεονεκτημα και εκανε την κεφαλια γιατι τα εξηγησα στον flik πριν μερικες σελιδες πως εχει ο κανονισμος. Αν δεν ξερει καποιος τους κανονισμους να μην μιλαει. Δεν θα ξεχασουμε και αυτα που ξερουμε. 5 χρονια διαιτητης ημουν και καθε χρονο λαμβανω ακομα τα φυλλαδια με τις νεες οδηγιες και διαταξεις. Δεν θα μου κανουν το ασπρο μαυρο επειδη θελουν να εχει ενδιαφερον ο αγωνας και η σειρα ως το 90' του 2ου παιχνιδιου. :mad: :-(

 

Να αυτο που ελεγα:

Έκανε την κεφαλιά του και έφυγε. Όπως και ο Μαρσέλο του έγινε πέναλτι και συνέχισε κανονικά.

Εκει μπηκε γκολ. Καμια σχεση η μια περιπτωση με την αλλη.

 

Αν σου γινει πεναλτι και δωσεις πασα σε αλλον και το χασει οντας σε ευνοικη θεση, τοτε χανεται και η φαση για εσενα και χανεις το δικαιωμα του πεναλτι. Δεν μπορει ο διαιτητης να γυρισει την φαση και να δωσει πεναλτι.

Αν σου γινει πεναλτι, πχ σε κρατανε, και το χασεις εσυ ο ιδιος, τοτε η φαση γυριζει πισω και δινεται το πεναλτι εαν θεωρηθει οτι το φαουλ σε επηρεασε να τελειωσεις την φαση.

 

Εαν φας κλωτσια πχ(που ειναι αμεσο φαουλ και πεναλτι) και χασεις την ισορροπια σου αλλά τελικως κανεις σουτ οντας εκτός ισορροπιας και περασει αυτο εξω, τοτε και παλι ειναι πεναλτι. Το ιδιο και αν σε κρατανε και σε εμποδιζουν να σουταρεις κανονικα. Το να πεσεις ή οχι δεν εχει καμια σημασια.

Εδω προφανως και ο Πουγιολ κρατιεται και εμποδιζεται να κινηθει οπως θελει και συμφωνα και με τα παραπανω ειναι πεναλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τετοια τραβηγματα γινονται σε καθε κορνερ. αν ο αμυντικος το εκανε μεσα στο μπουλουκι κοντα στο τερμα δε θα δινοταν κατα 99%. κατα τα αλλα ναι αν κανουμε δικαστηριο με το γραμμα του νομου και αναπαραστασεις με 10 εισαγγελεις η ετυμηγορια θα βγει οτι ηταν πεναλτι. αλλα ας μην αλλοιωνουμε και την αξια της 1ης εντυπωσης. σε ολους μας προκαλεσε εντυπωση το 1ο δευτερολεπτο που καταλαβαμε οταν ο διαιτητης εκανε κινηση να κοιταξει τον νεστα και να βαζει το χερι στην τσεπη για καρτα...οτι ισως οντως εχει δωσει πεναλτυ.

θα προτιμουσα να μην ειχε δωθει ποτε αυτο το πεναλτυ (που με το γραμμα του νομου ηταν πεναλτυ), να περασει η φαση (που κανεις δε θα συζητουσε για αυτη για μη καταλογισμο σημερα οπως πχ με του Αλεξις στο προηγουμενο) και να κριθει το ματς στο 2ο ημιχρονο οπου παλι η μπαρτσελονα θα περνουσε, ανετα ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...