Προς το περιεχόμενο

Fc Barcelona


manic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την κίτρινη του Πουγιόλ που θα έχανε και το επαναληπτικό δεν την είδε κανείς,πάλι

Και γιατι ηταν κιτρινη? Μπορεις να μου το δικαιολογησεις?

Δεν ηταν κιτρινη. Απλο φαουλ ηταν.

 

 

Αλλά ας μου εδινε τα 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι και αποβολη του Αμπιατι στο 1ο, και ας εδινε και κιτρινη στον Πουγιολ μετα. Συμφωνεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ήταν φάουλ απο πρόθεση απο πίσω την ώρα που έβγαινε αντεπίθεση. Δεν είναι κίτρινη αυτό;

Το πρώτο πέναλτυ θα έλεγα οτι είναι, αλλά δεν ήταν και πολύ εύκολη απόφαση γιατί έγινε πολύ γρήγορα η φάση και ο διαιτητής θεώρησε οτι το "πήρε" ο παίχτης.

Του Πουγιόλ δεν ήταν, αν έπεφτε θα ήταν. Έκανε την κεφαλιά του και έφυγε. Όπως και ο Μαρσέλο του έγινε πέναλτι και συνέχισε κανονικά.

Μπορούσε να δωθεί κάρτα πιο γρήγορα στον Κειτά, κάρτα στον Πουγιόλ, και στον Μασεράνο αν θυμάμαι καλά που καβάλησε απο πίσω για να σταματήσει τον Ιμπρα.

 

Δεν βλέπω ο διαιτητής να ήθελε να ευνοήσει την Μίλαν, άφησε απλά να γίνεται παιχνίδι. Είναι και άλλα φάουλ στο κέντρο που δεν τα έδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O speaker είναι Μίλαν,ο διαιτητής είναι Μίλαν,έπρεπε να βάλουμε 5-6 γκολ γιατί κάθε ευκαιρία της Μπαρτσελόνα μετράει για σίγουρο γκολ ενώ των άλλων κλάιν,γενικά αυτό είναι το μοτίβο των Ελλήνων οπαδών της ομάδας απ΄ότι κατάλαβα,απλά αλλάζει το όνομα της ομάδας,αντί για Μίλαν μπαίνει οποιαδήποτε ομάδα είναι αντίπαλος

 

edit

α ναι,χαλάνε και το χορτάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O speaker είναι Μίλαν,ο διαιτητής είναι Μίλαν,έπρεπε να βάλουμε 5-6 γκολ γιατί κάθε ευκαιρία της Μπαρτσελόνα μετράει για σίγουρο γκολ ενώ των άλλων κλάιν,γενικά αυτό είναι το μοτίβο των Ελλήνων οπαδών της ομάδας απ΄ότι κατάλαβα,απλά αλλάζει το όνομα της ομάδας,αντί για Μίλαν μπαίνει οποιαδήποτε ομάδα είναι αντίπαλος

 

edit

α ναι,χαλάνε και το χορτάρι

Tι ανουσιο παραλληρημα ειναι αυτο? :fear:

 

Γιατί ήταν φάουλ απο πρόθεση απο πίσω την ώρα που έβγαινε αντεπίθεση. Δεν είναι κίτρινη αυτό;

Ειχε αλλο παικτη που ηταν διπλα και μπροστα του. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση αντεπιθεσης.

 

 

Του Πουγιόλ δεν ήταν, αν έπεφτε θα ήταν.

Μαλιστα οκ, εσενα δεν θα σου μιλησω υποτιμητικα γιατι σε εκτιμω, αλλά απλως θα σου πω οτι κανεις 100% λαθος. Το κρατημα φανελας εμποδιζοντας τον αλλο στην κινηση του, ειναι φαουλ χωρις να χρειαζεται να πεσει καποιος για να το παρει.

Ηταν 100% πεναλτι.

 

 

Έκανε την κεφαλιά του και έφυγε. Όπως και ο Μαρσέλο του έγινε πέναλτι και συνέχισε κανονικά.

Εκει μπηκε γκολ. Καμια σχεση η μια περιπτωση με την αλλη.

 

Αν σου γινει πεναλτι και δωσεις πασα σε αλλον και το χασει οντας σε ευνοικη θεση τοτε χανεται και η φαση για εσενα και χανεις το δικαιωμα του πεναλτι. Δεν μπορει ο διαιτητης να γυρισει την φαση και να δωσει πεναλτι.

Αν σου γινει πεναλτι, πχ σε κρατανε, και το χασεις εσυ ο ιδιος τοτε η φαση γυριζει πισω και δινεται το πεναλτι εαν θεωρηθει οτι το φαουλ σε επηρεασε να τελειωσεις την φαση. Εαν φας κλωτσια πχ(που ειναι φαουλ και πεναλτι) και χασεις την ισορροπια σου αλλά τελικως κανεις σουτ οντας εκτός ισορροπιας και περασει αυτο εξω, τοτε και παλι ειναι πεναλτι. Το ιδιο και αν σε κρατανε και σε εμποδιζουν να σουταρεις κανονικα. Το να πεσεις ή οχι δεν εχει καμια σημασια.

Εδω προφανως και ο Πουγιολ κρατιεται και εμποδιζεται να κινηθει οπως θελει και συμφωνα και με τα παραπανω ειναι πεναλτι.

 

 

Δεν βλέπω ο διαιτητής να ήθελε να ευνοήσει την Μίλαν, άφησε απλά να γίνεται παιχνίδι. Είναι και άλλα φάουλ στο κέντρο που δεν τα έδωσε.

Εγω ειδα οτι δεν μας εδωσε 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι. Τα φαουλ στο κεντρο που εκανε λαθη εκατερωθεν(λιγα) δεν με νοιαζουν και τοσο. Και ο Αμπροζινι επρεπε να φαει και αλλη καρτα οταν σηκωσε πολυ ψηλα το ποδι και κλωτσησε στο κεφαλι τον Μπουσκετς. Και σε αλλες φασεις παλι ο Αμπροζινι με τον κανονισμο ηταν για καρτα και ο Μασερανο ηταν για καρτα στην φαση με τον Ιμπραιμοβιτς, αλλά για καρτα κοκκινη ηταν και ο Αμπιατι στο 1ο πεναλτι.

 

Εγω στεκομαι στα 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι που δεν εδωσε στην Μπαρτσελονα και αυτα καθορισαν 100% το αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχε αλλο παικτη που ηταν διπλα και μπροστα του. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση αντεπιθεσης.

Παραμένει όμως φάουλ απο πίσω, με καθαρή πρόθεση. Αυτό και απο μόνο του νομίζω είναι κίτρινη. Εκτός αν πιστεύεις οτι δεν υπήρχε πρόθεση, οτι πήγαινε για μπάλα. Γιατί αν ήταν απο πρόθεση, γιατί το έκανε, ας καθάριζαν οι δίπλα.

 

Μαλιστα οκ, εσενα δεν θα σου μιλησω υποτιμητικα γιατι σε εκτιμω, αλλά απλως θα σου πω οτι κανεις 100% λαθος. Το κρατημα φανελας εμποδιζοντας τον αλλο στην κινηση του, ειναι φαουλ χωρις να χρειαζεται να πεσει καποιος για να το παρει.

Ηταν 100% πεναλτι.

Ευχαριστώ, αμοιβαία η εκτίμηση.

Τον τραβάει, αλλά δεν μου φάνηκε εμένα να τον εμποδίζει να κάνει τη κεφαλιά όπως έπρεπε. Με αυτό το σκεπτικό ο διαιτητής νομίζω πως δεν το έδωσε. Όχι οτι δεν μπορούσε να το δώσει, απλά λέω πως μπορεί να σκέφτηκε γιατί για να μην το είδε το αποκλείω.

Η φάση με τον Μαρσέλο είναι μια τέτοια, έβγαλε τη πάσα όπως θα ήθελε. Ο Πουγιόλ έβγαλε τη πάσα όπως θα ήθελε. Αν η πάσα του Μαρσέλο πήγαινε λίγο πια έξω και δεν τη προλάβαινε ο Κακά θα ήταν πέναλτι; Έτσι το σκέφτομαι.

 

 

Εγω ειδα οτι δεν μας εδωσε 2 ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ πεναλτι. Τα φαουλ στο κεντρο που εκανε λαθη εκατερωθεν(λιγα) δεν με νοιαζουν και τοσο. Και ο Αμπροζινι επρεπε να φαει και αλλη καρτα οταν σηκωσε πολυ ψηλα το ποδι και κλωτσησε στο κεφαλι τον Μπουσκετς. Και σε αλλες φασεις παλι ο Αμπροζινι με τον κανονισμο ηταν για καρτα και ο Μασερανο ηταν για καρτα στην φαση με τον Ιμπραιμοβιτς, αλλά για καρτα κοκκινη ηταν και ο Αμπιατι στο 1ο πεναλτι.

Θα συμφωνήσω πως η διαιτησία ήταν περισσότερο άδικη στην Μπαρτσελόνα παρά στη Μίλαν.

Όμως όταν είσα Μπαρτσελόνα, και ξέρεις οτι πρέπει να βάλεις γκολ, δεν πας να παίξεις συνστηρητικά στο β' ημίχρονο. Δεν είναι η εικόνα της ομάδας που έχει δείξει αυτά τα χρόνια η Μπαρτσελόνα. Φέτος σαν να φοβάται περισσότερο.

Εγώ λοιπόν στέκομαι στο ότι κρίνοντας απο την απόδοση των 2 ομάδων και το πάθος, η Μπαρτσελόνα δεν ήταν καλύτερη. Ένα πέναλτι απο τα 2 μπορούσε να πάρει, αν έδινε το ένα νομίζω δεν θα έδινε το άλλο.

Πάλι δε ξέρουμε πως θα κυλούσε το ματς βέβαια αν έδινε του Σάντσεζ, αλλά πιστεύω πως ο καλύτερος θα περάσει.

Εκτός αν δούμε καμιά σφαγή που το θεωρώ απίθανο. Περίμενα όμως να πάρει προβάδισμα η Μπαρτσελόνα εχθές, και δεν έπεισε πολύ με την εικόνα της. Και αν η Μίλαν είχε σε καλύτερη μέρα τον Ρομπίνιο ή δεν ήταν τόσο χάλιας o Nocerino τότε θα της έβαζε το γκολάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου για τα λάθη της διαιτησίας .

 

1)Πέναλτι στη φάση με τον Πουγιόλ όχι στη φάση του Σάντσες

2)Κίτρινη σε Πουγιόλ

3)Κίτρινη σε Μασεράνο που καβάλησε τον Ιμπραίμοβιτς

4)Απευθείας κόκκινη σε Νέστα για την εκ προθέσεως καρατιά από πίσω στο Μέσσι (δείτε το replay και πείτε μου αν είναι κίτρινη αυτή η φάση, μέχρι και ο ίδιος ευχαριστημένος έμεινε με την κίτρινη)

 

http://www.youtube.com/watch?v=J-L_UMAyp9M

 

Παρακολουθώ και τις δύο ομάδες και στη χθεσινή αναμέτρηση υποστήριζα το ωραίο ποδόσφαιρο αδιάφορος για το ποιος θα πάρει το αποτέλεσμα ,αλλά η barcelona το άξιζε ένα goal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

4)Απευθείας κόκκινη σε Νέστα για την εκ προθέσεως καρατιά από πίσω στο Μέσσι (δείτε το replay και πείτε μου αν είναι κίτρινη αυτή η φάση, μέχρι και ο ίδιος ευχαριστημένος έμεινε με την κίτρινη)

"Μαγικος" ο εκφωνητης στη συγκεκριμενη φαση, γελουσε λες και ηταν το πλεον λογικο πραγμα του κοσμου η συγκεκριμενη καρατια, μια και οπως ειπε "Ο Νεστα δεν μπορουσε να κανει κατι αλλο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ειχα δει αυτο του Νεστα γιατι εβλεπα μπασκετ κατα κυριο λογο.

Ρε τον τρελο τι εκανε. Τι διαολο εχουν στο εγκεφαλο τους την ωρα που αποφασιζουν να κανουν τετοιες ενεργειες?

 

Απορω με την υπομονη του Μεσσι, πηγε και του εδωσε και το χερι να τον σηκωσει κιολας. Επρεπε να ειναι εκει κανενα καλοπαιδο απο τις παλιες εποχες (κατι Μιχαιλοβιτς και σια) να σηκωθει και να παει να τον σηκωσει μεν...απο το λαιμο δε... Να δουμε και λιγο action :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επρεπε να ειναι εκει κανενα καλοπαιδο απο τις παλιες εποχες (κατι Μιχαιλοβιτς και σια)

Οντως αυτο θα ηταν ενδιαφερον.

Η υπομονη του Μεσι (και καθε παιχτη που τρωει τετοιες κλωτσιες και δεν μιλαει), ειναι απο αλλο πλανητη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως πανε με το ξυλο που του ριχνουν, σε καποια φαση θα τον στειλουν στο φορειο για κανα 8μηνο. Χτυπα ξυλο βεβαιως γιατι μονος του ανεβαζει επιπεδο το παγκοσμιο ποδοσφαιρο, αλλα πραγματικα σε καθε σημαντικο παιχνιδι οι αντιπαλοι σημαδευουν τα ποδια του συνεχως.

 

Και οι τιμωριες που (δεν) τους επιβαλλονται ειναι αστειες σε σχεση με την προθεση που υπαρχει. Επρεπε να τιμωρουν εκτος απτο φαουλ και προθεση. Και εδω η προθεση δεν ειναι να σταματησει η επιθεση, αλλα να τραυματισει. Οταν το καταλαβουν οι ιθυνοντες μπορει ηδη το ποδοσφαιρο να εχει χασει ενα σημαντικο αστερι της ιστοριας του.

 

Το αλλο που δεν μπορω να χωνεψω με τιποτα, ειναι να βλεπω εναν παικτη που ειναι στη δυση της καριερας του και μετραει μερες να προσπαθει να κοψει το ποδοσφαιρο σε μια ταλενταρα/εναν παιχταρα κλπ κλπ 15 χρονια μικροτερο του. Δεν φταιει ουτε το παιδι, ουτε ο φιλαθλος κοσμος να πληρωσει τις μ@λ@κιες του υπο συνταξιοδοτηση Νεστα. Ωραια που θα ηταν να γινοταν το αντιστροφο και να κοβαν το ποδοσφαιρο στους παιχτες που επιχειρουν να το κοψουν στον αντιπαλο τους. Να ελεγε ο Πλατινι πχ αυριο: Νεστα τραβα σπιτι σου μια ωρα αρχιτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε το ειχα δει αυτο του Νεστα γιατι εβλεπα μπασκετ κατα κυριο λογο.

Ρε τον τρελο τι εκανε. Τι διαολο εχουν στο εγκεφαλο τους την ωρα που αποφασιζουν να κανουν τετοιες ενεργειες?

 

Απορω με την υπομονη του Μεσσι, πηγε και του εδωσε και το χερι να τον σηκωσει κιολας. Επρεπε να ειναι εκει κανενα καλοπαιδο απο τις παλιες εποχες (κατι Μιχαιλοβιτς και σια) να σηκωθει και να παει να τον σηκωσει μεν...απο το λαιμο δε... Να δουμε και λιγο action :devil:

Κι όμως, ακόμα και εδώ υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι τα χαρακτηρίζουν αυτά "κλάμα", "προσποιητά", "θέατρο", "υπερβολικές αντιδράσεις", "προστασία από τη διαιτησία".

 

Να πούμε την αλήθεια; Ακόμα και εδώ, υπάρχουν άνθρωποι που παρακαλάνε να χτυπήσει ο Μέσι, που παρακαλάνε να δουν την παρακμή της Μπαρτσελόνα των Μέσι, Τσάβι, Ινιέστα, να τη δουν να διαλύεται, να ξεφτιλίζεται, να χάνεται.

 

Γιατί; Γιατί αυτοί οι άνθρωποι πονάνε με την επιτυχία του άλλου, βασανίζονται όταν σε βλέπουν να ανεβαίνεις ψηλά, να ξεχωρίζεις, να διακρίνεσαι, να θριαμβεύεις. Σε θέλουν μαζί τους, χαμηλά, στα σκατά, στο τίποτα. Και είναι πολλοί οι Έλληνες οπαδοί (εκτός των χιλιάδων που δε μπόρεσαν να αντισταθούν και τη λάτρεψαν όχι για τους τίτλους αλλά για το ποδόσφαιρο που μας προσφέρει τόσα χρόνια) που την περιμένουν στη γωνία για να... δικαιωθούν. Τότε θα ακούσουμε τα περίφημα "να ποιά είναι Μπαρτσελόνα", "να ποιός είναι ο Μέσσι", "να πως τα έπαιρνε τα πρωταθλήματα". Ε, με αυτούς τους ανθρώπους που έμαθαν στη δική τους μιζέρια να μισούν το σπουδαίο, το ωραίο και να λατρεύουν την παρακμή και την κατάπτωση, εγώ δε θέλω να έχω καμία σχέση. Σαν κουτσουλιά που μου λέρωσε το μανίκι, έτσι τους βλέπω.

 

Και αυτό είναι το πιο σοβαρό ποστ μου στο insomnia και τα εννοώ όλα, από την αρχή μέχρι το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι οι κοινωνικά αποτυχημένοι άνθρωποι-οπαδοί (στην Ελλάδα έχουμε μπόλικους τέτοιους) που βρίσκουν διέξοδο μέσω μιας ομάδας, χαίρονται με την αποτυχία του ισχυρού και λυπούνται με την άνοδο και την επιτυχία του. Και αυτό δεν ισχύει μόνο για την Μπαρτσελόνα, το βλέπουμε και στα εγχώρια. Είναι οι ίδιοι αυτοί άνθρωποι που ευθύνονται για την κατάντια του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...