Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με UBUNTU setup


Hakkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εκανα reconfigure και μετα απο πολλες προσπαθειες και πειραματισμους καταφερα να δρψ γραφικο περιββαλον με την απιστευτη αναλυση 320χ200 με 8bit color γιατι δεν απο 16 και πανω δεν δουλευει τιποτα!!!!φυσικα ετσι δεν μπορουσα να κανω τιποτα οποτε και σινεχιζω τα reconfigure mpas και καταφερω κατι!!!

Χλωμο το βλεπω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

καλα δεν θα πιστεψετε ποιο ηταν το προβλημα...

Η GPU μου βγαζει σημα για 2 οθονες οποτε στην πρωτη εχω συνδεσει την οθονη μου και στη 2η την νεα LCD HDMI TV που εχω εω και καιρο. Ειχα ξεχασει οτι επρεπε να την αποσυνδεσω και μαλλον για αυτο ετρωγε τα κολιματα που σας ελεγε. Την εβγαλα εκανα ενα reconfigure και δουλευει κανονικα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα το ποστ του hakkthan πονηρευτηκα. εκανα ακριβως οτι εκανε αυτος αλλα πηγα λιγο παραπερα την θεωρια του.

ειχα 2 οθονες στο πισι μου,

η μια σε vga kai i alli se dvi.

οταν εβγαλα την οθονη που ητανε σε dvi το συστημα μπουταρε κανονικα.

το προβλημα λοιπον ειναι πως με 2 οθονες δεν γινεται να μπουταρει το συστημα και να βλεπεις gui.

θα προσπαθησω να περασω drivers και θα επανελθω με νεες πληροφοριες για μελλοντικη χρηση απο αλλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loipon katafera kai eutiaksa to kubuntu kai tora fortonei kai me tis 2 othones pano. TO problima moy tora einai pos tha energopoiiso tin sound card pou exo einai mia sound blaster live 5.1. Tora douleuei mono i onboard mou. Oso gia ta ellinika tha prospathiso na ta ftiakso monos mou kai an apogoiteuto tha sas rotiso!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον δεν εκανα τιποτα φοβερο. Απλα εβγαλα το βισμα της 2ης οθονης και εκανα reconfigure ton x-server οπως μου ειπαν τα παιδια πριν. Τοτε ειδα και to logo tis NVIDIA οταν φωρτωσε. Επειτα αφου ολα λειτουργουσαν μια χαρα ξανα συνεδεσα την 2η οθονη και το μιχανημα λειτουργει κανονικα. Βεβαια οπως λεω και παραπανω δεν εχω καταφερει ακομα να την κανω να διξει desktop αλλα το προσπαθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hakkthan euxaristo gia tin apadisi.

SORRY SE OLOUS gia ta greeklish .den eho rithmisei akoma to keyboard mou gia ellinika...

se merika post tha to eho ftiaksei kai auto.to perasa vlepete grigora sto setup...

;-)

anyway

dld Hakkthan evales prota tous drivers kai meta afises mia othoni pano kai epita sinedeses tin 2 othini sou?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια παλι χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Σημερα το πρωι ετρεχα το adept manager και μου εβγαλε οτι πρεπει να κανει καποιο γενικο update στο συστημα. Του παταω οκ και αρχιζει η διαδικασια. Αφου κατεβασε τα απαραιτητα αρχεια απο το νετ (μιλαμε για 1,0GB περιπου) αρχισε να τα κανει εγκατασταση. Και εκει αρχισαν να εμφανιζονται καποια τρελα error και το pc σταματισε να δουλευει το αφισα καμια ωρα ετσι και μετα αναγκαστικα εκλεισα την εφαρμογη γιατι μου εβγαλε μηνυνα οτι δεν αποκρυνεται. Μετα κανω restart και να σου η console mode. Εκανα reconfigure τον xserver οπως μου ειχατε πει τις προαλλες αλλα τιποτα!!!!

Και η μαλακια ειναι οτι εχω μεσα την εργασια μου που πρεπει να παραδωσω την παρασκευη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας παρακαλω βρειτε μου ενα τροπο να μεταφερω την εργασια μου στο αλλο pc μεσω του δικτιου απο console mode για να την παραδωσω και μετα κανω και εγκατασταση ξανα δεν με νιαζει.

Καιγομαι παιδια please HELPPPPPP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αρχεια σου δεν υπαρχει περιπτωση να τα χασεις.απλα θα μπεις με live cd και θα τα μεταφερεις απο εκει.το θεμα ειναι να σου καποιος που εχει την σχετικη εμπειρια πως γινετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το cd της εγκατάστασης ειναι και live cd

τρεξε το linux απο live cd

βάλε ενα usb stick

γράψε

sudo konqueror σε κονσόλα

και απο εκεί (konqueror) κάνε την αντιγραφή στο usb stick

πιστεύω να γίνεται (εγώ δουλεύω έτσι με ubntu και sudo nautilus)

 

καλή επιτυχία και στην εργασία σου !

 

.

 

απο live cd

στείλτα mail στον εαυτό σου και κατέβαστα απο αλλο pc!

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εργασια ειναι σε ενα φακελο στο desktop. Εβαλα το live cd που μου ειπες και ετρεξε ενα νεο ubuntu. Τωρα πως θα δω το σκληρο της αλλης εγκαταστασης για να παω με το konqueror στο dektop και να παρω το αρχειο μου???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...