Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με UBUNTU setup


Hakkthan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου περασα το ubuntu στο laptop και ολα δουλεψαν μια χαρα αποφασισα να το περασω και στο desktop μου.

Ετρεξα το live cd. Την πρωτη φορα εβγαλε μια γκρι οθονη που αναβοσβινε κανω επανεκκινηση και τρεχει κανονικα το live cd μου βγαζει το γραφικο περιβαλλον αλλα δεν βλεπω πουθενα mouse παρολα αυτα το mouse λειτουργουσε απλα δεν φαινοταν. Το παραβλεπω και κανω εγκασταση (θεωροντας οτι μετα το install θα διωρθωθει απο μονο του. Κανω οτι εκανα και στο laptop κανει εγκατασταση. Μου λεει να κανω restart για να τρεξει κανονικα, κανω, μου λεει να βγαλω το cd και να πατησω enter, το κανω και αυτο και κολαει εκει, το πσ δεν κλεινει. Κανω μονος Reset και παει να φορτωσει, μου βγαζει κανονικα το menu, επιλεγω το ubuntu φορτωνει και μετα ενα πολυχρωμο πραγμα να αναβοσβηνει ρυθμικα σαν διαφημιστικη ταμπελα λουνα παρκ. Κανω reset παλι τα ιδια. Και τωρα απο XP σας γραφω το συμβαν. Λοιπον σας ακουω τι εκανα στραβα η πηγε στραβα??

Μηπως να κανω παλι την διαδικασια απο την αρχη.

 

Υ.Γ εκανα ελεγχο στο CD για τυχων προβληματα πριν απο την install και δεν εβγαλε κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπον εκανα αυτο που μου ειπες (μαλλον δηλαδη) εβαλα το live cd παλι και εκανα start in safe graphic mode αλλα τιποτα. Εβλαλε την οθονη που γραφει ubuntu και εχει τη μπαρα που παει περα δωθε, μετα απο καμια 30αρια βολτες της μπαρας εβλαγε παλι την γκρι οθονη που αναβοσβηνει. Now what????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω παιδια αυριο πρωι που θα ειμαι παλι στο desktop μου να εκτελεσω τις εντολες σας. Να ειστε καλα!!

Το ubuntu ειναι τι 6.10 το τελευταιο το κατεβασα απο την επισημη σελιδα πριν 2-3 εβδομαδες.

Ο εξοπλισμος του desktop μου ειναι Pentium 2,8Mhz HT, HDD 120GB ,HDD 20GB, SDA 80GB, GPU MSI Nvidia Geforce FX 5600XT, Sound blaster live 5.1, mobo MSI 865PE Neo2-P Platinum Edition kai mia CRT 19'' hitachy και 2 cd/dvd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον το εκανα και αυτο με το startx αλλα τιποτα παλι διαφορα χρωματακια να αναβοσβηνουν σαν οθονη απο atari!!!!Apoikos που εισαι my friend i need you!!Δωσε τα φωτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω εχω το ιδιο προβλημα

me 6600gt asus a8n32 sli deluxe 1gb ram

ψαχνω 3 μερες στα φορα και δεν μπορω να βρω ακρη....

εμενα απλα δεν εχει χρωματακια αλλα το screen resolution einai μεγαλυτερο απο οτι μπορουν οι 2 οθονες μου να δουλεψουν (εχω μια crt 17 kai mia tft 19) βγαινει απο το range των οθονων η αναλυση που μαμα εχει το Χ.

δεν ξερω πως να το αλλαξω ομως.

 

επισης εχω διαβασει και αυτο σε 2-3 φορα...

 

"Βάλε για driver το "nv" στο xorg.conf, και λογικά θα παίξει."(πηγη insomnia)

που και πως θα το βαλω αυτο?

οταν παταω etc/x11/xorg.conf μου λεει πωσ δεν υπαρχει τετοια διαδρομη....

εχω αγανακτισει κ εγω

δοκιμασα startx , xconfig , kai ena σορο αλλες εντολες σχετικα που βρηκα σε φορα...τιποτα παλι.

καμια διαφορετικη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gia na kaneis edit to xorg.conf gine root (login i akoma kai su mporei na kanei) kai meta nano /etc/X11/xorg.conf

Na thumasai oti to X apo to x exei diafora sto nix.

An kai pali den to vriskei kane locate xorg.conf na sou pei pou einai :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά χωρίς να είμαι ειδικός(Μόλις 7 μέρες έχω τα kubuntu μόνιμα χωρίς Win:-D :-D :-D ) αλλά επειδή και εγώ έφαγα μια φρίκη με την nvidia κάρτα γραφικών έκανα download τους drivers από την nvidia.com για το linux και έκανα ακριβώς ότι έλεγε και δουλέυει κανονικά. (Από text κάνει install οπότε δεν έχεις πρόβλημα) Μπορεί να είμαι άκυρος και να μην βοηθήσω αλλά προσπαθώ:-D :-D Μόλις χτες κατάφερα και είδα ελληνικούς subs σε xvid :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipon

 

εγω προσπαθησα ολα τα παρακατω:

μετα απο την εντολη

> nano /etc/X11/ /xorg.conf

 

εψαξα σχετικα για το νταιβερ και βρηκα συγγεκριμενα τα παρακατω :

 

> section :"devide"
identifier:"nvidia corporation nv43[gerforce 6600 blablabla]
driver:"nv"
dusid:"pci:03:0:0"
end section 

 

προσπαθησα να δω μηπως τωρα το reconfigure γινετε αλλα ματαια.

μου λεει πως δεν ειναι installed o xserver .

 

συνεχισα με

> sudo /etc/init.d/gdm stop 

η εν πασει περιπτωσει οποια ηταν η εντολη για να σταματησει ο xserver(nomiz ayth ειναι η σωστη ).

αφου τον σταματησα ξαναεδωσα εντολη για reconfigure.

ματαια και παλι. μου λεει παλι πως δεν ειναι installed ο xserver .

 

 

this is the point που χρειαζομαι πραγματικη βοηθεια και εγω .

το τρομερο ειναι πως εμενα εχει ιδη ως επιλεγμενο driver τον "nv" kai πως μου λεει οτι ο xserver den einai εγατεστημενος. how could it be possible.

περιμενω με αγωνια καποια απαντηση.

ευχαριστω για τις μεχρι τωρα info.

 

πρεπει να συμπληρωσω πως ολα τα παραπανω τα εκανα ως root...

για να βοηθησω και αλλους χρηστες με το ιδιο προβλημα το αναφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...