Προς το περιεχόμενο

+1 για Lexmark (E120 Lazer Printer)


k_antoni

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, δεν πρόκειται για διαφήμιση, όσου θεωρούν το post αυτό προπαγάνδα, ας σταματήσουν να διαβάζουν εδώ... :-D

 

Χρειάστηκα εναν low-end lazer εκτυπωτή. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να πάω σε HP, αλλά μετά την τελευταία νίλα που έπαθα με το scanner μου, HP3900, το ψάχνω λίγο παραπάνω όταν πρόκειται να αγοράσω υλικό...

 

Λοιπόν, η Lexmark γράφει drivers για το hardware της. Το cd με τους οδηγούς ήρθε με πακέτα κ για linux .deb .rpm... εγκατέστησα το debian στο Ubuntu 6.10 επέλεξα τον driver... και το μηχάνημα δούλεψε άψογα.

 

+1 για τη Lexmark και όσες εταιρίες μας υποστηρίζουν!!! Θα συνεχίζω σαν χρήστης να μποϋκοτάρω όσες δε μας παίρνουν στα σοβαρά και να αποτρέπω φίλους, γνωστούς και συνεργάτες από τα προϊόντα τους... HP ΜΕ ΑΚΟΥΣ? ΘΕΛΩ drivers για το scanner μου. Κ άμα δεν έχετε ικανούς προγραμματιστές, δώστε μου τον πηγαίο κώδικα να σας τους γράψω ΔΩΡΕΑΝ!!! :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό - άσχετο. Από τον εκτυπωτή είσαι ευχαριστημένος ?

Γιατί καλό είναι να υποστηρίζουμε το αγαπημένο μας λειτουργικό αλλά να γίνεται και η δουλειά μας...

 

Σίμος

 

ΥΓ : Με γεια σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thnx φίλε :-)

 

Τον έχω 3 μέρες οπότε είναι νωρίς να σου πω εντυπώσεις. Ήμουν ανάμεσα στον HP1018 και σ'αυτόν. Ο Hp 1018 είχε 2MB Ram και εκτύπωνε 12 σ/λ, ο Lexmark 16MB και 19 σ/λ... στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι τα ίδια.

 

Στον Ε120 είναι κ λίιιιιιιγο πιο ακριβό το τόνερ :-( κοστίζει στο e-shop 62ε και του HP1018 48.50, δηλ 13ε πιο ακριβή η Lexmark... ε, τι να κάνουμε, χαλάλι που μας υποστηρίζουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, καλορίζικο, αλλά μια παρένθση:

 

Δε ΜΑΣ υποστιρίζουν αυτοί. Αυτοί την τσέπη τους κοιτάνε και ΜΟΝΟ. Αν δεν υπήρχε ισχυρή κοινότητα χρηστών linux, και δεν αυξανόταν ραγδαία ο αριθμός τους, στα @@ θα μας γράφανε. Δεν υπάρχει συναίσθημα στο εμπόριο και είναι κρίμα για εμάς να τους κάνουμε και μάγκες. Με λίγα λόγια, να μη συγκινούμαστε, επειδή έκανε μια τρίπλα ο αρχι-manager για να θυσαυρίσει.

 

Αν εγώ κάπου θα έδινα +1, θα ήταν στο Linux και σε εμάς και όχι στην κάθε κωλοαιτερία ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

asxeto me tous drivers ala san ektypwths den einai kai tipota tromero.exw typwsei 10.000 selides~ kai arxisan ta problhmata.apo stand by argei yperbolika pleon na zesta8ei kai na typwsei,merikes fores 8elei perissotero apo 2 lepta.epishs fagw8hkan ta lastixakia tou trofodoth xartiou kai polles fores komplarei kai den trabaei xarti.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνωντας τελευταία για λέιζερ κατέληξα στον samsung 1610. Εκτός του ότι είναι οικονομικός, εγκαθίστανται εύκολα έχει κ το άλλο καλό. Αναγομώνεται πολύ εύκολα. Ο δικός σου όμως θέλει ένα τσιπάκι για να μηδενίσει το μετρητή του, οπότε η αναγόμωση του θα σου στοιχίζει 5φορές περισσότερο. Οπότε η χαρά σου είναι σχετική. Χώρια που σε πολλά review τον βρήκα να υστερεί στα γραφικά, στα μικρά γράμματα και σε πολλά άλλα. Η αλήθεια είναι ότι οι εκτυπωτές λέιζερ συμφέρουν έτσι κ αλλιώς κ διαρκούν πολύ γιατί δεν είναι περίπλοκοι στην κατασκευή. Ειδικά αν έχουν το τύμπανο με το τόνερ, το γεμίζεις άφοβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνωντας τελευταία για λέιζερ κατέληξα στον samsung 1610. Εκτός του ότι είναι οικονομικός, εγκαθίστανται εύκολα έχει κ το άλλο καλό. Αναγομώνεται πολύ εύκολα. Ο δικός σου όμως θέλει ένα τσιπάκι για να μηδενίσει το μετρητή του, οπότε η αναγόμωση του θα σου στοιχίζει 5φορές περισσότερο. Οπότε η χαρά σου είναι σχετική. Χώρια που σε πολλά review τον βρήκα να υστερεί στα γραφικά, στα μικρά γράμματα και σε πολλά άλλα. Η αλήθεια είναι ότι οι εκτυπωτές λέιζερ συμφέρουν έτσι κ αλλιώς κ διαρκούν πολύ γιατί δεν είναι περίπλοκοι στην κατασκευή. Ειδικά αν έχουν το τύμπανο με το τόνερ, το γεμίζεις άφοβα.

 

Πόσο στοιχίζει η αναγόμωση και την κάνεις μόνος ή σε κατάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συναίσθημα στο εμπόριο και είναι κρίμα για εμάς να τους κάνουμε και μάγκες.

 

Δεν τους έκανα κ ερωτική εξομολόγηση :-D Απλά τις τελευταίες φορές που προσπάθησα να εγκαταστήσω υλικό παιδεύτηκα και ήταν ευχάριστη έκπληξη. Λοιπόν, προσωπικά στην HP έχω κοστίσει αρκετά φράγκα αφού απέτρεψα αρκετό κόσμο από τα μηχανήματά τους (μεταξύ μας από αντίδραση για το scanner μου). Κάποιος φίλος είχε την ιδέα να στέλνουμε αποδείξεις με το υλικό που αγοράζουμε από άλλες εταιρίες σαν διαμαρτυρία για την έλλειψη οδηγών. Φαντάσου να το έκαναν όλοι, θα αγχωνόταν ή όχι που θα βλεπαν τις πωλήσεις τους να πέφτουν;! Πάντως έχεις δίκιο...

 

Αν εγώ κάπου θα έδινα +1, θα ήταν στο Linux και σε εμάς και όχι στην κάθε κωλοαιτερία ;)

 

μόνο +1 :-D

 

O Felix είναι πιο ειδικός στον εκτυπωτή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελικά k_antoni είσαι ευχαριστημένος από τον Lexmark;

Σκέφτομαι να τον πάρω κι εγώ αλλά έχω ορισμένους ενδοιασμούς στο θέμα του κόστους και της ποιότητας (εκτύπωσης - εκτυπωτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνωντας τελευταία για λέιζερ κατέληξα στον samsung 1610. Εκτός του ότι είναι οικονομικός, εγκαθίστανται εύκολα

Έχω κι εγώ τον ίδιο, μάλιστα η αρχική κεφαλή άντεξε ένα επαναγέμισμα χωρίς αναγόμωση (με 10 ευρώ ~2000 σελίδες). Για όποιον θέλει απλά έναν εκτυπωτή για να τυπώνει κείμενο με μικρό κόστος ανά σελίδα και εξευτελιστικό αρχικό κόστος είναι καλή επιλογή.

 

Ποιοι το κάνουν; Δεν ήξερα ότι ισχύει για toner...

Είναι πολλές εταιρίες, κάποιες έχουν και site. Κατά τύχη έχει ένα μαγαζάκι ακριβώς κάτω απ' το σπίτι μου (ζωγράφου), θυμάμαι και άλλο ένα στη Στουρνάρη, απέναντι απ' το πολυτεχνείο και ένα τρίτο κοντά στην πλατεία Κολιάτσου, στην οδό Νάξου, αλλά έχω δει αμέτρητα ακόμη διασκορπισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...