Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος στα Linux!!!Επιλογή & Εγκατάσταση Linux


waves

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοιγω καινουριο τοπικ μπορει καποιος να μου πει πως θα μπω στο ιντερνετ με ubuntu? Το ρουτερ μου χαλασε και εχω το sagem που δινει ο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Παιδιά, πήρα απόφαση να βάλω το ubuntu. Θέλω όμως τη βοήθειά σας σε αυτό το δύσκολο αγώνα!!!Καταρχάς θέλω να ρωτήσω τα εξής.

1) Έχω το LG S1 Express Dual (laptop)

Θα αναγνωρίσει κανονικά όλο μου το hardware;

2) Έχω σύνδεση vivodi με ρούτερ το microcom

Θα έχω πρόβλημα σύνδεσης;;

3)Η εγκατάσταση πώς γίνεται;;Διαφέρει από το φορμάτ και την εγκατάσταση των windows;;

4)Αν κάνω την εγκατάσταση θα μου φανεί δύσκολο σα λειτουργικό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bart_simpson

 

δες αυτό

http://foss.ntua.gr/forum/index.php?topic=41.0

 

waves

1)με ένα livecd μπορείς να δοκιμάσεις πριν αγοράσεις το μηχάνημα

 

2)κατι έχει γραφεί στο insomnia, νομίζω υπήρχε πρόβλημα

 

3)για την εγκατάσταση δες αυτά που γράφει ο eusebius

αλλά επίσης και τα σχόλια των άλλων

(U|Ku|Xu)buntu -- συγκριτικές εντυπώσεις ενός αρχάριου

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=157234

 

4) όχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Όπως λέει ο gtroza, δοκίμασε με ένα live cd του Ubuntu. Νομίζω πως όλα τα cd εγκατάστασης του Unbuntu είναι live. Live σημαίνει (αν δεν το γνωρίζεις ήδη) πως μπορείς να τρέξεις το ubuntu στο pc σου πλήρως από το cd, χωρίς να το εγκαταστήσεις. Αν τα αναγνωρίσει όλα με την πρώτη, τότε θα τα αναγνωρίσει και η εγκατάσταση. Αν όχι, τότε θα τα αναγνωρίσει με λίγο ακόμα ζόρι ;)

 

2) Ποιό microcom. Κι εγώ ένα τέτοιο έχω δανεικό (AD 2636 λέει) και δουλεύει μια χαρά. Γενικά αν είναι ethernet και όχι USB είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει.

 

3) Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη. Ειδικά αν το μόνο που θα βάλεις στο laptop είναι linux. Αν θα εχεις και windows και θέλεις πχ να έχεις δίσκους σε NTFS, ReiserFS και FAT32 ταυτόχρονα (τον FAT32 για κοινόχρηστο μεταξύ των 2 λειτουργικών) τότε θα χρειαστεί να φτιάξεις χειροκίνητα τα partitions που κι αυτό πανεύκολο είναι, και θα στο εξηγήσουμε αν χρειαστεί.

 

4) Όχι. Το αντίθετο. Αλλά θα σου φανεί ότι σε αναγκάζει να μαθαίνεις τι κάνεις κάθε φορά: αν δε σου αρέσει το κατεψυγμένο παστίτσιο (Microsoft) είσαι αναγκασμένος να μάθεις να το μαγειρεύεις (Linux). Πρέπει όμως να ανοίξεις τον Τσελεμεντέ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζω το ubuntu. Απλά δεν είμαι και power user και κάτι fat32 ntfs reiserFS κτλ, μου φαίνονται κάπως...Αν και τα έχω ακούσει πολλές φορές!!!Για αυτό λέω φανταστείτε να καταφέρω να κάνω εγκατάσταση να μπω στην επιφάνεια εργασίας και να ψάχνομαι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω μόνο linux (έτσι λέω). Ξέρω ότι θα μου πείτε να κρατήσω και σε μία κατάτμηση τα windows, αλλά θέλω να βάλω μόνο Linux.Kατέβασα τα λίνουξ(ubuntu).Θα το κάψω σε ένα cd και θα αρχίσω τη διαδικασία...Αν δε με ξαναδείτε εδώ μέσα....να ξέρετε....κάτι δεν πήγε καλά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω ότι θα μου πείτε να κρατήσω και σε μία κατάτμηση τα windows, αλλά θέλω να βάλω μόνο Linux
Όχι, δε θα στο πούμε. Όσο είχα και τα 2 λειτουργικά, δεν μάθαινα τίποτα. Με τη παραμικρή δυσκολία που αντιμετώπιζα στο Linux, κατέφευγα στα Windows. Βάλε μόνο Linux αρχηγέ, και τα λέμε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δε σου αρέσει το κατεψυγμένο παστίτσιο (Microsoft) είσαι αναγκασμένος να μάθεις να το μαγειρεύεις (Linux). Πρέπει όμως να ανοίξεις τον Τσελεμεντέ ;)

 

egrapses!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατα την πρωτη που λεει "start or install ubuntu" αυτη θα τρεξει το live cd εκει θα μπεις σε γραφικο περιβαλλον και αν θελεις αργοτερα να κανεις εγκατασταση υπαρχει ενα εικονιδιο για install

γενικα για πληροφοριες εγκαταστασης δες εδω

http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntu6.10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει πολλους να εχουν προβλημα με την εγκατασταση του Ubuntu απο live cd. Δε θυμαμαι αν ηταν για την εκδοση 6.06 η και για την 6.10 ομως.

 

Αν ενδιαφερεσαι για Fedora παντως, εχω γραψει στο παρακατω site καποιες οδηγιες για το πως να στησεις το συστημα σου μετα την εγκατασταση με τα βασικα πραγματα που χρειαζεσαι.

 

http://www.my-guides.net/en/content/category/4/18/26/

 

Συντομα θα προσθεσω και αλλες γενικες πληροφοριες οπως οι βασικες εντολες της κονσολας, linux services, kernel compile etc. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας κι απο μενα...

 

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ...

 

Εχω εγκαθηστημενα στον υπολογιστη τα windows xp...Και θελω να περασω τα ubuntu LINUX...

 

κατεβασα το ubuntu 6.10 iso...

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΩΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩΩΩ....

 

ΑΝ ΔΕΝ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΟΥΝ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΕΧΩ ΞΑΝΑ ΤΑ WINDOWS???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χλιμίντζουρα, για να μην κάνουμε 50 ποστ για κάθε τι, πρέπει να δίνουμε πλήρως τις πληροφορίες που θα βοηγήσουν την κουβέντα:

 

Θέλεις να έχεις και Win και Ubuntu στο ίδιο pc? Αν ναι, τότε ΑΝ ΔΕ σε ικανοποιεί το Ubuntu σβύνεις το partition του, και ξαναγράφεις το mrb. Θα το δούμε τότε αυτό, αν χρειαστεί.

 

Αν θέλεις να έχεις μόνο Ubuntu, τότε για να ξαναβάλεις win , κάνεις νέα εγκατάσταση.

 

Το iso το καις στο Nero ή ότι άλλο έχεις, "ως εικόνα" (burn disk image) σε ένα cd-άκι, το βάζεις στο pc σου, και ξεκινάει μόνο του από το live CD. Για να το εγκαταστήσεις, έχει σχετικό εικονίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδω εχει αρκετα αναλυτικες τις οδηγιες

http://www.howtoforge.com/the_perfect_desktop_ubuntu6.10

αν δεν σε ικανοποιουν bootαρις με το cd των win μπαινεις στο recovery mode και δινεις κατα σειρα

-fixboot

-fixmbr

μετα με καποιο προγραμμα οπως το gparted η το partition magic σβηνεις το partition του ubuntu

καλητερα παντως να δοκιμασεις το kubuntu ειναι πιο ομορφο το περιβαλλων του απο το ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...