Προς το περιεχόμενο

Απεγκατάσταση με script uninstall.sh


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή η τελευταία έκδοση του devede δεν είχε ανέβει στα repositories του Ubuntu την κατέβασα και την εγκατέστησα όπως συμβούλευε το README: με την εντολή:

 

sudo ./install.sh μέσα στον φάκελο του προγράμματος που κατέβασα

 

Μέσα στον φάκελο, υπάρχει και το uninstall.sh που όντως απεγκαθιστά το devede.

 

Το ερώτημα είναι...

 

1) θα πρέπει να κρατήσω το uninstall.sh για όσο καιρό θέλω να έχω το πρόγραμμα? Ή μήπως υπάρχει κι άλλος τρόπος να απεγκαταστήσω το devede αν χρειαστεί, χωρίς να έχω το uninstall.sh?

 

2) Υπάρχει κάτι αντίστοιχο του checkinstall για τέτοιου τύπου scripts, ώστε να μπορώ να μετατρέπω αυτόματα τα arxeia.py σε ένα πακέτο .deb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

katarxas prepei na ma8eis na douleueis ta backports etsi wste na bazeis thn teleutaia ekdosh enos programmatos apo ta repositories ths epomenhs ekdoshs tou ubuntu sou.

1) prepei na krathseis to uninstall.sh kai an eisai tuxairos to proggy 8a bgei apo to pc sou xwris pola upoleimata ;p

2) ta arxeia py pou kolane? epimenw, des an uparxei h sugkekrimenh ekdosh sto repository ths epomenhs ekdoshs tou Ubuntu kai balto apo kana backports repository

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει στα repos αλλα πρεπει να φτιαξεις λιγο τα repositories σου.

οδηγιες για αρχη μπορεις να δεις εδω

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy#.CE.A0.CF.89.CF.82_.CE.BD.CE.B1_.CF.80.CF.81.CE.BF.CF.83.CE.B8.CE.AD.CF.83.CE.B5.CF.84.CE.B5_.CE.B5.CF.80.CE.B9.CF.80.CE.BB.CE.AD.CE.BF.CE.BD_.CF.80.CE.B7.CE.B3.CE.AD.CF.82_.CE.BB.CE.BF.CE.B3.CE.B9.CF.83.CE.BC.CE.B9.CE.BA.CE.BF.CF.8D

αργοτερα αν θελεις να προσθεσεις και αλλες πηγες για περισοτερα προγραμματα μπορες να το ψαξεις απο εδω

http://www.ubuntu-nl.org/source-o-matic/

βαζεις στα πεδια την χωρα σου την εκδοση αλλα και τo pc που εχεις και σου βγαζει ολες τις διαθεσιμες πηγες που υπαρχουν

ενα tip επελεξε χωρα καμια βρετανια η κατι αναλογο,τα ελληνικα repos πολλες φορες πεφτουν και εχουν προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι τα repositories μου είναι μια χαρά.

 

Δηλαδή υπάρχει κάποιος που έχει στα repositories του για το Ubuntu 6.10 το τελευταίο devede? Την άκδοση 1.99.3 ας πούμε?

 

Τα repositories μου είναι αυτά της λίστας του πρώτου link που μου έστειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια φορά θυμάμαι που είχα αλλάξει κάτι στα repositories μου, είχα κάνει ένα update, μέσα στο οποίο υπήρχε και μια βιβλιοθήκη codec και μετά από την εγκατάστασή των updates, το mplayer έκανε σχεδόν ένα λεπτό να ξεκινήσει.

 

Επανέφερα τις παλιές εκδόσεις και όλα επανήλθαν. Τώρα βέβαια, θα δοκιμάσω αυτό που μου λες και βλέπουμε. Σου έχω εμπιστοσύνη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο σε μερικα repos που υπαρχουν θα δεις οτι πρεπει να εγκαταστησεις και το αναλογο κλειδι για να δουλεψουν.υπαρχουν οδηγιες για πως θα το κανεις οταν σου εμφανιστει η λιστα με τα repos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...