Προς το περιεχόμενο

A little Help


PepeLePew

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. Χτες είπα και εγώ να βάλω το kubuntu.Μετά από 12 χρονιά χρήστης Windows είπα ότι χρωστάω στον εαυτό μου κάτι καλύτερο. Το problem που μου βγήκε μετά την εγκατάσταση που έγινε κανονικότατα. Με το πρώτο restart μόλις αρχίζει να φορτώνει τον Χ η εικόνα που βλέπω στην οθόνη μετατρέπεται στην boot οθόνη ενός bouble bouble:mrgreen: :mrgreen: (Γραμμές κάνουν βόλτες αριστερα, γραμμές δεξιά και γενικότερα δεν μπορώ να κάνω τίποτα). Η απλή λογική μου λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με τους drivers της κάρτας γραφικών???.(Geforce 6600LE). Κάποιος να προτείνει κάτι πριν μπω στην λογική να κατεβάσω άλλη διανομή με την ελπίδα να παίξει από την αρχή ΟΚ.(Όχι δεν μένω στα Windows).:twisted: :twisted: Θα παρακαλούσα αν κάποιος γνωρίζει κάτι και θέλει να βοηθήσει ας το κάνει όσο πιο αναλυτικά γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες σε recovery mode ειναι μια απο της επιλογες που εχεις κατα το boot και στην κονσολα που θα μπεις δωσε sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

εκει θα σου βγει ενας wizard πατα enter σε ολα.με αυτο τον τροπο θα ρυθμισεις τον xserver σου απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thx για την απάντηση θα το δοκιμάσω μόλις πάω σπίτι και θα σας πω. Αν όμως δώσω το sudo δεν θα ζητήσει root pass?. Στο Setup πέρα από τον απλό χρήστη δεν μου έβγαλε κάπου επιλογή για το pass του root:confused: :confused: :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες σε recovery mode ειναι μια απο της επιλογες που εχεις κατα το boot και στην κονσολα που θα μπεις δωσε sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

εκει θα σου βγει ενας wizard πατα enter σε ολα.με αυτο τον τροπο θα ρυθμισεις τον xserver σου απο την αρχη

 

Κάνοντας ότι σωστά μου είπες επιλέγει ως "προφίλ" το nv. Το πρόβλημα είναι ότι μετά ότι ανάλυση και αν του αφήσω εγώ ενεργή ( δοκίμασα να του αφήσω μόνο την 800χ600) μου βγάζει την οθόνη out of range. Το μόνο που μου έπαιξε ήταν αν επέλεγα σαν προφίλ το svga αλλά εκεί μου έβγαζε ανάλυση μόνο 600χ400 και δεν μπορούσα να δω τίποτα:roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την διαρκεια του wizard θα επιλεξεις nv και θα τσεκαρεις μονο την αναλυση που σε ενδιαφερει αφηνοντας τις αλλες.μετα οταν φτασει στο σημειο για vertickal kai horizontal refresh πρεπει να βαλεις αυτο που υποστιριζει η οθονη σου συμφωνα με το manual της.το out of range στο βγαζει γιατι δεν εχαν μπει τα σωστα και οχι λογο της αναλυσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...