Προς το περιεχόμενο

Εγκατασταση windows XP μετά τα Ubuntu


AoD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται...

 

Λοιπόν έχω ενα σκληρό δίσκο που τον έχω χωρισει σε δυο partitions. Στο πρώτο - κατα σειρά - partition έχω εγκαταστήσει τα ubuntu και τώρα θέλω να εγκαταστησω τα windows στο δευτερο partition και να τον κάνω dual boot...

 

To ποβλημα όμως είναι οτι όταν πάω να εγκαταστήσω τα windows apo το cd, παραπονείται και μου λέει οτι τα windows μπορουν να εγκατασταθούν μόνο στο πρώτο κατα σειρά partition και δεν μου δίνει την επιλογή να το εγκαταστήσω στο δεύτερο partition.

 

Υπάρχει μήπως κανένας τρόπος να ξεγελάσω το setup των windows και εν τέλει να εγκατασταθούν εκει που θέλω(Γίνεται ας πούμε να απενεργοποιηθεί κάπως το πρώτο παρτισιον??:/)??

 

Να τονίσω οτι δεν το πρόβλημά μου δεν έχει να κάνει με το mbr που το πανωγράφουν τα windows....

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me eixe provlimatisei kai emena poly paliotera ayto to thema kai exw tin entypwsi oti to eixa lysei, pou simainei oti ginetai. De thymamai omws to pws ayti ti stigmi. Sigoura itan ton kairo prin to Grub pou to LILO eixe problima na egkatastathei meta to 1024cylinder sto disko opote ekana "anagkastika" tin egkatastasi Linux se ena partition stin arxi arxi kai ta Windows epeita.

 

Koitakse na deis sto partition table pio kommati tou partition einai active. Nomizw oti etsi tha to lyseis. An kaneis active to deytero miso partition tote ola osa xreiazontai gia to win setup tha fortwthoun ekei pera kai de tha exeis provlima. De mporw omws na thymithw 100% to ti prepei na kaneis akrivws. Exw omws tin entypwsi oti ayto tha sto ftiaksei.......

 

Fysika meta tha prepei na epanafereis to MBR gia na mporeseis na xrisimopoieis kai ta dyo...

 

Pes mas ta nea kai ta problimata pou tha sinantiseis gia na mporesoume na ksethapsoume tis anamniseis apo ti mnimi........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω τα WIN apo defult κανουν setup στο C.

εσυ επειδη εβαλες πρωτα τα ubuntu μπηκαν στον C.

οποτε τα WIN τωρα εχουν προβλημα.

κατι παρομοιο που μου ειχε συμβει δεν ειχα καταφερει να κανω τιποτα.

ισως πρειπε να ξανακανεις την εγκατασταση ααπο την αρχη προσεχωντας την λεπτομερια αυτη τη φορα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο εδώ και πέρα , θα σε συμβούλευα να εγκαταστήσεις πρώτα το λειτουργικό του Βασίλη και μετά τον πιγκουίνο . Αυτή η τακτική προτείνεται και σε γλυτώνει από βάσανα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε active το δεύτερο partition και μετά εγκατέστησε τα windows.

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση, κάνε ξανά active το πρώτο, και βάλε στο menu.lst καταχώρηση να σου φορτώνει το 2ο partition με την επιλογή makeactive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικό πρόβλημα των windowz. Αν μπορείς να κάνεις αυτό που λένε τα παιδιά καλώς.Αλλιώς δοκίμασε με partition magic να κανεις μεταφορα το partition τoυ linux στο τέλος του δίσκου ώστε να μείνει το πρώτο κομμάτι για τα windows.Προσοχή!πάρε backup για τα δεδομένα γιατί μπορεί να γίνει καμιά στραβή.Επισης αυτό που προτείνω το έχω δοκιμάσει όχι με ubuntu αλλά με suse αλλά φαντάζομαι πως θα είναι το ίδιο.

 

Ρίξε και μια ματιά σ' αυτό το φόρουμ μήπως και βρείς μια πιο εύκολη λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

An de sou doulepsei ayto me tin enallagi tou active partition, mporeis panta na sviseis apo to partition table to partition. Prosoxi....OXI na grapseis tipota apanw sto partition ayto OUTE na to kaneis format. Apla na to kaneis san unallocated space. Tote anagkastika ta windows tha doun active to ypoloipo kai meta tha mporeis na ta kaneis ekei egkatastasi. Epanaferontas meta to partition table kai mia mikri diorthwsi sto GRUB kai eisai etoimos ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Poia win bazeis? Sta XP (8ymamai) epilegeis pou akribws 8a ta egkatasthseis.

To problhma einai oti 8a prepei na 3anaegkatasthseis to grub.

 

Tα xp δυστυχώς δεν με αφήνουν να τα εγκαταστήσω όπου θέλω παρα μόνο στον πρώτο δίσκο που θα βρεί

 

An de sou doulepsei ayto me tin enallagi tou active partition, mporeis panta na sviseis apo to partition table to partition. Prosoxi....OXI na seismographs tipota apanw sto partition ayto OUTE na to kaneis format. Apla na to kaneis san unallocated space. Tote anagkastika ta windows tha doun active to ypoloipo kai meta tha mporeis na ta kaneis ekei egkatastasi. Epanaferontas meta to partition table kai mia mikri diorthwsi sto GRUB kai eisai etoimos ;)

 

χμμμ... ενδιαφέρουσα προσέγγιση... αλλα φοβαμαι μην γινει καμια παπαριά και κλαίω τα ubuntu μου μετά:)

 

Koitakse na deis sto partition table pio kommati tou partition einai active. Nomizw oti etsi tha to lyseis. An kaneis active to deytero miso partition tote ola osa xreiazontai gia to win setup tha fortwthoun ekei pera kai de tha exeis provlima. De mporw omws na thymithw 100% to ti prepei na kaneis akrivws. Exw omws tin entypwsi oti ayto tha sto ftiaksei.......

 

το δοκίμασα και αυτο αλλα δεν εβγαλε πουθενα...

 

τελικά αυτο που έκανα είναι να σώσω σε ένα άσχετο partition ένα image του λειτουργικού μου(ubuntu), στη συνέχεια να φορμάρω τον σκληρό και να περάσω πρώτα τα windows και μετα τα ubuntu...Έψαξα παντού να βρώ κάποια καλύτερη λύση μα μαλλον αυτη είναι η πιο βολική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

χμμμ... ενδιαφέρουσα προσέγγιση... αλλα φοβαμαι μην γινει καμια παπαριά και κλαίω τα ubuntu μου μετά:)

 

 

 

An den paikseis kai de xalaseis de tha matheis.....

Afou to elyses alliws pantws mia xara ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ubuntu δεν πρόκειται να χαλάσει.

Αυτό που θα χαλάσει ειναι το MBR επειδή κατα την εγκατάσταση των windows θα βαλουν το δικό τους bootsector και θα σβησουν τον grub.

Το αποτέλεσμα θα είναι να χασεις το menu επιλογής του boot, και το μηχάνημα να ξεκινά μονο σε windows.

Ακόμα και ετσι ομως το προβλημα διορθώνεται, καθως το partition του ubuntu (και καθε άλλου linux) παραμένει αθικτο.

Για τη διόρθωση θα χρειστείς ενα liveCD (που πάντα πρέπει να εχεις πρόχειρο). Αφου κανεις boot με το liveCD, ανοίγεις μια κονσόλα και κάνεις mount το partition του ubuntu, στη συνέχεια chroot στο συστημα, και setup του grub.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...