Προς το περιεχόμενο

Αρχεία τύπου κάτι.κάτι~ Τι είναι?


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρατήρησα πως όταν τροποποιώ ένα αρχείο κειμένου ας πούμε, δημιουργείται στον ίδιο φάκελο ένα αρχείο με το ίδιο όνομα που στο τέλος έχει ένα ~

 

Το παρατήρησα καθώς στο αριστερό παράθυρο του FTP client μου, όταν κατέβαζα ένα index.php άνοιγα τον text editor, το τροποποιούσα, και το έσωζα εμφανιζόταν άλλο ένα αρχείο με το όνομα index.php~

 

Ήταν ένα κρυφό αρχείο το οποίο εμφανιζόταν αν πατούσα 2 φορές το ctrl+h.

Επίσης μετά την απομάκρυνση του κανονικού index.php από τον φάκελο το κρυφό αρχείο παρέμενε εκεί.

 

1) Ξέρει κανείς τι είναι αυτού του τύπου τα αρχεία;

2) Αυτά απομακρύνονται με κάποιον τρόπο μόνα τους; Όταν πχ περάσει κάποιος χρόνος ή στο reboot πχ?

3) Αν όχι, αυτό σημαίνει ότι μπορούν να υπάρχουν μέσα στους φακέλους όπου αποθηκεύω τα έγγραφα που τροποποιώ κι άλλα τέτοια αρχεία άχρηστα για εμένα? Ή μήπως δεν είναι τόσο άχρηστα όσο νομίζω? Πάντως εγώ τα σβύνω χειροκίνητα όταν δημιουργούνται. Κακώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αντίγραφα ασφαλείας που δημιουργεί το πρόγραμμα. Π.χ. το kate δημιουργεί τέτοια αρχεία. Δεν φεύγουν μόνα τους. Μπορείς να τα σβήνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι τα swap file που δημιουργεί το συστημα, με τις αλλαγες που κάνεις, αν όλλα λειτουργουν κανονικά στο reboot σβηνετε

 

Είσαι σίγουρος ότι σβήνονται μετά από επανεκκίνηση; Τουλάχιστον σε τρεις διανομές που έχω δοκιμάσει δεν σβήνονται (σίγουρα αυτά που δημιουργούν οι editors).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλά κάνουν αν θέλετε την άποψη μου γιατί αυτά τα αρχεία σώζουν ζωές αν πάθει κάτι το αρχικό και δν χάνεισ όλη σου την δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...