Προς το περιεχόμενο

σε ενα σκληρο χωρισμενο σε 2 partition θελω να βαλω ubuntu.εκει πως κανω κατατμηση..?


geioannou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειναι χωρισμενος σε 30gb που ειναι και τα windows και σε ενα 50gb που ειναι το υπολοιπο.που πρεπει να βαλω την διανομη αλλα και πως.....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ρωτήσεις ψάξε κι εδώ και στα Ubuntu Forums. Κάνε τη δουλειά σου με το partition magic, το partition που υπολογίζεις για linux άσ'το αφορμάριστο (που). Βάλε το cd και μπούταρε από αυτό, τα υπόλοιπα επί οθόνης (πως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω την εγκατασταση απο live cd.πατησα instal και στη συνεχεια βρησκομε στο σταδιο της κατατμησης.δεν θελω να μπλεξω με partition magic γιατι πρεπει να εργαστω πανω στον σκληρο......

απο εδω που ειμαι δεν μπορω να κανω τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα υπόλοιπα 50gb είναι ελεύθερα ή όχι ?

Σου λέω να το κάνεις με partitiong magic γιατί θα είναι ότι πιο εύκολο για έναν αρχάριο. :) Κατά τα άλλα, κοίταξε μήπως βγάλεις άκρη με το qtparted, αν υπάρχει στο live cd, γιατί δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 50 gb ειναι ο χωρος που εχω διαφορα μεσα πχ. τραγουδια...

δεν με πειραζει να κανω ομως εκει την εγκατασταση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα από το live cd του 6.10 μπορείς να κάνεις αυτόματα τα partition χωρίς να μπλέξεις με partition magic.

 

Σου κάνει και το ext3 κ το swap που χρειάζεται το ubuntu.

 

Πρόσεξε όμως γιατί κατά την εγκατάσταση του kubuntu από το live cd έχω πρόβλημα με το install του grub (boot manager)

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες μπες κ στο adslgr στο forum του ubuntu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...