Προς το περιεχόμενο

iPod? iΠόδι; ή μήπως άι...σιχτιρ;


tsakaloutis82

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν...είχα ακούσει ότι είναι μπελαλίδικο το ipod αλλά δεν φανταζόμουν τόσο πολύ...

Περνάω κάποια τραγούδια μέσω iTunes στο iPod από έναν εξωτερικό σκληρό που τον συνδέω όποτε θέλω με τον υπολογιστή. Αφού τα ακούσω και τα βαρεθώ, θέλω να προσθέσω και κάποια άλλα. Ξανασυνδέω το iPod με τον υπολογιστή για να του περάσω τα νέα τραγούδια που έχω κατεβάσει στον σκληρό μου αλλά χωρίς να έχω συνδεδεμένο τον εξωτερικό από τον οποίο είχα περάσει τα πρώτα τραγούδια. Με το που ανοίγω το iTunes λοιπόν μου λέει, χωρίς να με ρωτήσει, ότι δεν βρίσκει τα τραγούδια τα οποία έχω μέσα στο ίδιο το iPod! Δηλαδή, πρέπει να έχω περασμένα όλα τα τραγούδια μου στο σκληρό με τον οποίο θα συνδέω κάθε φορά το iPod?!?!?!? Αυτό είναι παράλογο!!!!

Επίσης: Εχω ένα mac και ένα pc τα οποία έχουν και τα δύο το iTunes. Θέλω να περνάω και από τα δύο συστήματα τραγούδια ανάλογα με το που βρίσκομαι. Κάθε φορά που εναλλάσομαι μεταξύ των δύο όμως μου λέει ότι πρέπει να συγχρονίσει το iPod και μου τα σβήνει πάλι όλα! Δηλαδή πρέπει να περνάω τραγούδια μόνο από έναν υπολογιστή?!?!?! Αυτό και αν είναι παράλογο!!!

 

Υπάρχει κάποια εναλλακτική λύση, πρόγραμμα ή κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς απλά να ανοίξεις τα preferences του iTunes, και εκεί να ορίσεις manual συχγρονισμό σε επιλεγμένες playlists που εσύ θα ορίσεις και διάφορα άλλα, για να μην κάνει "παράλογα" πράγματα..;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Mπορείς απλά να ανοίξεις τα preferences του iTunes, και εκεί να ορίσεις manual συχγρονισμό σε επιλεγμένες playlists που εσύ θα ορίσεις και διάφορα άλλα, για να μην κάνει "παράλογα" πράγματα..;-)

 

Ακριβώς! Σε αυτές τις περιπτώσεις που δεν θέλεις να έχει συγχρονισμένη τη μουσική στο pc σου με τη μουσική στο ipod, το βάζεις στο manual και είσαι κυριλέ! Του πετάς μέσα ότι θέλεις και από όπου θέλεις! Δεν φταίει το ipod...

 

:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαξα τα tutorials της apple αλλά δεν υπάρχει αυτό που λέτε...το iPod που έχω είναι το shuffle ενώ στο demo δείχνει τα nano. οι μόνες tabbed επιλογες που έχω είναι settings kai content. δεν υπάρχει το summary στο οποίο υποτίθεται ότι έχω την manual δυνατότητα. και έχω και την τελευταία έκδοση του iTunes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει το Ipod να χρησιμοποιηθει ως σκληρος δισκος; Εχω το Ipod Video 30GB. Αν πχ μπορω να παω σε ενα Internet Cafe και να βαλω μεσα δεδομενα και μετα να τα περασω στον υπολογιστη του σπιτιου μου.. Ακομα και αν γινεται, θα μπορω να ακουω μουσικη αν το κανω ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει το Ipod να χρησιμοποιηθει ως σκληρος δισκος; Εχω το Ipod Video 30GB. Αν πχ μπορω να παω σε ενα Internet Cafe και να βαλω μεσα δεδομενα και μετα να τα περασω στον υπολογιστη του σπιτιου μου.. Ακομα και αν γινεται, θα μπορω να ακουω μουσικη αν το κανω ή οχι;
Αν περάσεις οτιδήποτε έτσι χιμα, δεν θα μπορέσεις να ακούσεις πχ την μουσική,να δεις τις εικόνες...κλπ εκείνη την ώρα, ενώ αν τα περάσεις μέσα απο το iTunes θα μπορείς...πάντως για τον χρησιμοποιησεις ως εξωτερικο δίσκο επέλεξε μεσα απο το iTunes>Ipod "enable disk use" .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.myipod.gr/downloads.php?cat_id=9&download_id=36

 

Επιτρέπει τον συγχρονισμό του iPod σε δύο διαφορέτικες Libraries.

 

http://www.myipod.gr/downloads.php?cat_id=9&download_id=40

 

Πρόγραμμα γραμμένο σε AppleScript για πολλαπλές βιβλιοθήκες στο iTunes!

 

http://www.myipod.gr/downloads.php?cat_id=9&download_id=46

 

Πρόγραμμα για πολλαπλές βιβλιοθήκες στο iTunes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει το summary στο οποίο υποτίθεται ότι έχω την manual δυνατότητα. και έχω και την τελευταία έκδοση του iTunes...

 

 

Δηλαδή ούτε όταν κουμπώνεις το iPod δεν σου βγάζει αυτό?

 

post-55328-129062942629_thumb.png

 

post-55328-129062942639_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σιγουρο ειναι ενα. Το Ipod δεν φτιαχτηκε για εμας. Ψαχνω εδω και 3 ημερες να βρω προγραμμα για να μετατρεψω ενα avi σε Mp4 με εξωτερικους υποτιτλους και δεν βρισκω πουθενα.. Τι το πηρα αν δεν μπορω να δω βιντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...