Προς το περιεχόμενο

drivers nvidia


jimbrav

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσπαθω να βαλω τους drivers τις nvidia στην 64bit εκδοση του fedora core 6 και υπαρχει αποτυχια συνεχεια( μαυρη οθονη).το ιδιο προβλημα ειχα και στο opensuse 10.2

παρολου την βοηθεια που ειχα στο να τους περασω απο τον φιλο method.

η καρτα γραφικων ειναι η 6800 ultra.εαν βοηθαει ενα μυνημα "FATAL : module nvidia not found" που μου βγαινει κατα την εγκατασταση των drivers στο fedora core 6 .

λετε να φταει η 64bit εκδοση που βαζω και στα δυο? η υπαρχει προβλημα hardware?

να δοκιμασω την οχι 64bit διανομη ?

χρειαζεται απαραιτητα η εγκατασταση τους ?

 

ευχαριστω προκαταβολικα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν εχεις amd μου φενεται μπορεις να εγκαταστασεις και την κανονικη εκδοση σε διανομη.εχω διαβασει οτι πολλοι κανουν τετοια εγκατασταση χωρις να εχουν προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και amd64 να έχεις πάλι μπορείς. Το συγκεκριμένο πρόβλημα όμως δεν είναι architecture-specific και θα είναι λάθος να βάλεις την χ86 έκδοση για αυτό το λόγο.

 

Πρώτα απ' όλα δες τα εξής:

 

- Ότι υπάρχει o κατάλογος /usr/src/linux-έκδοση. Την έκδοση του kernel που τρέχεις μπορείς να τη δεις με "uname -r"

- Ότι υπάρχει συμbolic link για τον κατάλογο /usr/src/linux-έκδοση στο /usr/src/linux

π.χ.

>ls -l /usr/src |grep `uname -r`

 

 

Επίσης, η εφαρμογή εγκατάστασης των nvidia drivers πρέπει να δημιουργεί ένα .log αρχείο με το αναλυτικό output της διαδικασίας εγκατάστασης. Η εφαρμογή εγκατάστασης αναφέρει σε κάποιο σημείο το που αποθήκευσε αυτό το log αρχείο. Αν θέλεις βρες το και δημοσίευσέ το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για Ubuntu!! έχω κάρτα γραφικών με το ίδιο τσιπάκι. Έβαλα της 64bit έκδοση, αλλά γύρισα πάλι στα 32bit γιατί είχε πολλές ασυμβατότητες. Εγκατέστησα τους οδηγούς σύμφωνα με τις οδηγίες που χαν στο site τους.

 

δε χρησιμοποιώ fedora+suse+redhat, έχουν καταντήσει windows και δεν έχουν καλή τεκμηρίωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας να βαλεις τους drivers που βρισκονται στο site της nvidia?

 

Καλυτερα ειναι να παρεις αυτους που βρισκονται στο Livna repository.

http://rpm.livna.org/fedora/6/x86_64/

 

Αν εχεις yum πρεπει να αρκει ενα yum install kmod-nvidia-96xx, αν εχεις σεταρει το Livna στο yum

Μην βαλεις τους πιο νεους drivers (97 κατι) γιατι δεν δουλευουν παντα καλα με καρτες περα των 8800.

 

Αν δεν εχεις yum δες καταρχην τι πυρηνα εχεις (uname -rm). Αν δεν εχεις την τελευταια εκδοση (2895) ισως χρειαστει να τη βαλεις γιατι το livna δεν εχει πια τους drivers 96xx για τον αρχικο πυρηνα του FC6 (2798)

 

Συνολικα χρειαζεσαι εκτος απο το kmod-nvidia, και το xorg-x11-drv-nvidia της ιδιας εκδοσης, και πιθανως το kernel-devel της εκδοσης του πυρηνα σου αλλα το τελευταιο δεν ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρωτησω κατι βρε παιδια??

Περασα το ubuntu και προσπαθω να περασω τα drivers της nvidia geforce 7400 που εχω αλλα το file /etc/X11/xorg.conf που μου λεει να παω να αντικαταστισω το nv με nvidia ειναι αδειο!!!!!

Το θεμα ειναι οτι οι drivers πρεπει να εχουν περαστει γιατι μου βγαζει το nvidia settings αλλα δεν μπορω να εχω αναλυση 1386*866 που βγαζει κανονικα η οθονη!!Τι κανω λαθος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δωσε sudo gedit /etc/X11/xorg.conf και εισαι οκ

για το θεμα της αναλυσης καλο ειναι να κανεις χειροκινητα την αλαγη γιατι oταν εγκαταστεις τους driver της nvidia σου δινουν αναλυση μεχρι 1024x768

ανοιξε το αρχειο και ακολουθησε τις οδηγιες στο παραπανω post του eusebius

http://www.e-pcmag.gr/modules/news/article.php?storyid=2875

προσθεσε δλδ σε ολες τις γραμμες την αναλυση που θελεις να εχεις και συκωνει βεβαια η οθονη σου.μην αλαξεις μονο το HorizSync

VertRefresh.

αν σου παρουσιαστει κανενα προβλημα και δεν μπαινεις σε γραφικο περιβαλλον μετα το bootαρισμα μην πανικοβληθεις μπαινεις σε recovery console και δινεις sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg και μετα ξανακανεις εγκατασταση driver αλλαγη αναλυσης κτλ

εισαι τυχερος παντος που εχεις nvidia αφου oi driver της ειναι οι καλητεροι που υπαρχουν για linux και θα μπορεις ευκολα να χαρεις την μαγεια του aiglx-beryl http://www.youtube.com/watch?v=V1iet8MWJr8 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YEEEESSSS I did it!!!

Ευχαριστω πολυ παιδια να ειστε ολοι καλα και να μας βοηθατε εμας τους ασχετους.

Τα καταφερα επιτελους εχω αναλυση 1280*800 στο pc μου.

Αυτο το aiglx-beryl πως περνιεται????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω chek2fire πολυ ωραιο manual τα καταφερα το εκανα και αυτο!!!

Αυτο που δεν εχω καταφερει τωρα ειναι να κανω update στο amsn εχω κατεβασει το αρχειο και το εχω στο desktop και το βλεπω αλλα δεν μπορω να το τρεξω. εχω δοκιμασει διαφορα πραγματα αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα.

Μηπως μπορεις να βοηθησεις και εδω????Να εισαι καλα παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλε το kmess υπαρχει στα repos ειναι πολυ πιο καλο απο το amsn η μπορεις να βαλεις και το gaim που υποστιριζει διαφορους messanger

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...