Προς το περιεχόμενο

Manchester United


KaizerSoze

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ομως μαν. Εχουν ερθει στιγμες που η Utd με μια 2 εμπειρες προσθηκες και καλυτερη διαχειριση θα μπορουσε ανετα να χτυπησει τελικο. Ειχε την ομαδα να το κανει δεν χρειαζοταν τπτ ιδιαιτερο παρα μια 2 πινελιες..Που ομως ποτε δεν εγιναν την καταλληλη στιγμη ολες ετεροχρονισμενες με αποτελεσμα η ομαδα να χανει την χημεια της.

Ποσα χρονια λεμε για τα μπακ;

Τι αξιοπιστες λυσεις εχουμε για το κεντρο της αμυνας και γενικα για τον χωρο πισω απο την σεντρα σαν μπακ απ περα απο τους βασικους;Aμα δεν παιζει ενας εκ των Νεμανια Ριο; Τον Τζον Ο Σι ή τον Μπραουν θα βαζουμε;

Ποσα χρονια λεμε οτι χρειαζοταν ενας παικτης για αντικαταστατης του Ροι Κιν;

Καλοι και ομορφοι οι παιχταραδες ταλεντα αλλα μηπως οταν τους φτιαχνουμε δεν πρεπει να τους δινουμε κιολας οταν ειναι ετοιμοι να μας δωσουν το κατι παραπανω και ωριμαζουν; Αν φυγει ο Ροναλντο για Ρεαλ τι θα γινει παλι; Ξανα μανα τα ιδια;

Το μοντελο του Σερ Αλεξ οπως το περιεγραψες ειναι πανω κατω. Μονο που οπως απεδειξε η ιστορια περιτρανα δεν μπορεις να βαζεις ταμπελες παντα και να περιμενεις να σου πηγαινουν ολα κατ'ευχην. Πρεπει οταν φτιαχνεις μια σοβαρη ομαδα να το κανεις σχετικα συντομα ανεξαρτητα απο το αμα θελεις να δουλεψεις με καποια ταλεντα..

Δεν σε κουρασε πια αυτη η συνεχομενη αναδομηση; Ουτε το γεφυρι της Αρτας να ηταν; Ειναι κριμα πραγματικα μια ομαδα που πολλες φορες ηταν σχεδον ετοιμη για να σαρωσει τα παντα να μην το εκανε λογω 1-2 στοιχειων που κανανε μπαμ οτι λειπανε. Και μεχρι να καταλαβει ο ξεροκεφαλος το αυτονοητο ειχαμε χασει το παιχνιδι και ξανα φτου και απο την αρχη.

Αφου τα ξερεις ρε φιλε τα κολληματα του τι λεμε τωρα;

 

Τελος αυτο που χαρακτηριζεις "τωρα" για την Μιλαν/Ρεαλ και δεν θα διαφωνησω μαζι σου ειναι αυτο που φερνει τους τιτλους.

Δεν με νοιαζει τι τους θεωρει ο καθενας. Περνουν τους τιτλους; Εχουν την αγωνιστικη στοφα και εμπειρια να διαχειριζονται τα μεγαλα ματς και να χτυπανε παντα σε καιρια σημεια; Τι διαολο αυτη η Μιλαν ειναι πεθαμενη απο το 2000 και εχει παει σε 3 τελικους απο τοτε.. Τοσο τυχερη ειναι ή μηπως εμεις ειμαστε τοσο μαλακες και δεν βλεπουμε περα απο την μυτη μας;

Ωραια η ποδοσφαιρικη ομορφια και για αυτο λατρευω την Utd οσο καμια αλλη ευρωπαικη ομαδα, αλλα καπου οχι απλα τρελλαινομαι σιχτιριζω οταν βλεπω καφενεια σαν την Λιβερπουλ να πηγαινουν 2 χρονιες τελικο σε 3 χρονια και εγω να μαλακιζομαι.. Απλα και ωραια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παλι οσο αφορα το δυναμικο θα διαφωνησω..

Τις ελλειψεις που αναφερεις φιλε τις ξερουμε, αλλα για δες και τις υπολοιπες ομαδες?? Μπορει εμεις να εχουμε τον μπραουν πισω απο ριο, αλλα η μιλαν παιζει με βασικο τον μαλντινι και απο πισω τον κοστακουρτα!!

Για μενα το οτι η μαντσ. δεν εχει κανει τρελλα πραγματα στην Ευρωπη μετα το ευρωπαικο οφειλεται σε δυο λογους.

1) ο κυκλος που ανεφερε πιο πανω ο καιζερ

 

2) και κυριοτερον. η ελλειψη ενος μεγαλου παικτη, ενος ηγετη που θα παρει την ομαδα χερακι και θα την οδηγησει στις κατακτησεις..Παιχταρας ο γκιγκς, σκοουλς κλπ αλλα ρε παιδια δεν ειναι ουτε κακα ουτε ronaldinho ουτε gerrard..

Παντα της ελειπε το κατι της, ο παικτης που στα δυσκολα θα σηκωσει την ομαδα στις πλατες του..

Και χαιρομαι γιατι μου φαινεται οτι ο κριστιανο ειναι τετοιος παικτης, ο οποιος πλαισιωνεται απο τους καλυτερους νεαρους παικτες στην ηλικια τους...

Γιατι αν το καλοσκεφτειτε, βαζοντας μεσα Fàbregas pato messi, ισως εχεις κανει την μεικτη κοσμου under 24...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον κριστιανο ροναλντο δεν τον πιστευω καθολου σαν χαρακτηρα οτι μπορει να σηκωσει ομαδα στην πλατη του. Δεν τον εχω δει ποτε σε μεγαλο και κρισιμο αγωνα να βγαζει ματια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ομως μαν. Εχουν ερθει στιγμες που η Utd με μια 2 εμπειρες προσθηκες και καλυτερη διαχειριση θα μπορουσε ανετα να χτυπησει τελικο. Ειχε την ομαδα να το κανει δεν χρειαζοταν τπτ ιδιαιτερο παρα μια 2 πινελιες..Που ομως ποτε δεν εγιναν την καταλληλη στιγμη ολες ετεροχρονισμενες με αποτελεσμα η ομαδα να χανει την χημεια της.
Ποια ομαδα ΜΕΤΑ την ομαδα του '99-'01 (δλδ οταν εφυγε ο Σμαιχελ, ο Μπεκς, ο Σταμ κτλ) μπορουσε με "2 προσθηκες" να παει τελικο??

Εκτος αν εννοεις την ιδια την ομαδα της περιοδου '98-'01 που ομως ρε αδελφε οκ, γιναν λαθη μετα τον τελικο και ενω μπορουσαμε να ειχαμε μια παρουσια δεν ειχαμε αλλα στο φιναλε δεν παιζουμε και μονοι μας.

 

Ποσα χρονια λεμε για τα μπακ;

Α, καλα, αυτο αστο, πρωτα θα βρουμε εμεις παικτη στην θεση του Βυντρα και μετα η Γιουναιτεντ στου Νεβιλ(ο Εβρα εκει αριστερα σιγααααα-σιγαααα καπως δειχνει να την παλευει. Ναι θελω κατι καλυτερο αλλα οκ, δεν θα χτυπησω και το κεφαλι μου στον τοιχο)

 

Τι αξιοπιστες λυσεις εχουμε για το κεντρο της αμυνας και γενικα για τον χωρο πισω απο την σεντρα σαν μπακ απ περα απο τους βασικους;Aμα δεν παιζει ενας εκ των Νεμανια Ριο; Τον Τζον Ο Σι ή τον Μπραουν θα βαζουμε;

Ελα ρε, μην σας πιανει αμοκ σε στυλ Ελληνικο, ποιον εχουμε πισω απο τον Βιντιτς και τον Ριο...Ποιον θες να εχεις?Γιατι η Ρεαλ πισω απο τον Ρουντ και τον Καναβαρο ποιον εχει?Τον Ελγκερα? Η Τσελσυ πισω απο τον Λαμπαρντ και τον Τερυ? Η Λιβερπουλ πισω απο τον Τζεραρντ?Η Μιλαν που ειναι και πρωταθλητρια αμα της βγαλεις τον Κακα χανει 1-0 απο την Παναθα στο ανετο.

Πως να το κανουμε, για ομαδες επιπεδου τελικου ΤΛ δεν γινεται να εχεις 3 πρωτοκλασατα μπακ ας πουμε για 2 θεσεις. Εδω ο Αμπραμοβιτς που εχει σκασει του κοσμου τα λεφτα και φετος βρηκε επιθετικο πλην του Σεφτσενκο και του Ντρογκμπα

 

 

Καλοι και ομορφοι οι παιχταραδες ταλεντα αλλα μηπως οταν τους φτιαχνουμε δεν πρεπει να τους δινουμε κιολας οταν ειναι ετοιμοι να μας δωσουν το κατι παραπανω και ωριμαζουν; Αν φυγει ο Ροναλντο για Ρεαλ τι θα γινει παλι; Ξανα μανα τα ιδια;

Ωπα ωπα ωπα κατσε! Τωρα παμε στο ΑΝ!! Ε χαιρω πολυ, αν φυγει του χρονου ο Ροναλντο με τον Ρουνευ και τον Τεβεζ κατεβαινουμε μαζι Μαντσεστερ για να διαδηλωσουμε. Ασε να δουμε και μετα μιλαμε, στο φιναλε ΠΟΙΟΥΣ ταλαντουχους πουλησαμε? Τον Μπεκαμ αντε και τον Ρουντ που ομως ΣΕ ΑΥΤΗ την Γιουναιτεντ οπως παιζει δεν εχει θεση αν και παικταρας παγκοσμιας κλασης.Δεν εχουμε γινει και Αγιαξ, μην τρελενεσαι. Ο Γκιγκς ακομα εδω δεν ειναι?Ο Σκοουλς? ο Κιν στην ουσια δεν το εκοψε? Σκεψου απο τους ταλαντουχους παικτες μας που ειχαν μελλον ποσοι και αν εφυγαν(δλδ δεν μπορω να μετρησω οτι δωσαμε τον Σμαιχελ στα 35 του, τον Σταμ, τον Κιν, τον Κοουλ. Ολοι αυτοι οι παικτες απλα κλεισανε τον κυκλο τους και οταν φυγανε ηταν ή στα τελειωματα τους ή εκει κοντα)

 

Το μοντελο του Σερ Αλεξ οπως το περιεγραψες ειναι πανω κατω. Μονο που οπως απεδειξε η ιστορια περιτρανα δεν μπορεις να βαζεις ταμπελες παντα και να περιμενεις να σου πηγαινουν ολα κατ'ευχην. Πρεπει οταν φτιαχνεις μια σοβαρη ομαδα να το κανεις σχετικα συντομα ανεξαρτητα απο το αμα θελεις να δουλεψεις με καποια ταλεντα..

Μα συμφωνω, απλα για μενα για ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ η ωρα του "τωρα" δεν εχει ερθει ακομα. Ειμαστε στο "παραπεντε και μπορει, που ξερεις" και εκτιμω πως αν δεν πουληθει κανεις του χρονου θα ειμαστε του "τωρα"

Δεν σε κουρασε πια αυτη η συνεχομενη αναδομηση; Ουτε το γεφυρι της Αρτας να ηταν; Ειναι κριμα πραγματικα μια ομαδα που πολλες φορες ηταν σχεδον ετοιμη για να σαρωσει τα παντα να μην το εκανε λογω 1-2 στοιχειων που κανανε μπαμ οτι λειπανε. Και μεχρι να καταλαβει ο ξεροκεφαλος το αυτονοητο ειχαμε χασει το παιχνιδι και ξανα φτου και απο την αρχη.

Αφου τα ξερεις ρε φιλε τα κολληματα του τι λεμε τωρα;

Ρε τα κοληματα του τα ξερω αλλα κατσε, ποσες φορες εχουμε κανει αναδομηση?Εγω σε 15 χρονια θυμαμαι μονο 2, μια μετα την εποχη Καντονα, ΜακΚλαιρ, Ινς, Μπρους κτλ και μια μετα την γενεια του '99. Δεν ειμαστε και η Ρεαλ που κανει αναδομηση απο τα μπετα ανα 3 χρονια. Απλα ο κυκλος καμψης ειναι αρκετα μεγαλος οσο μεγαλος ειναι και ο κυκλος ανοδου ομως ετσι? Για 4-5 χρονια ειμασταν κυριαρχοι στο νησι, πηραμε ΤΛ, μετα χαθηκαμε για αλλα 5, τωρα ειμαστε στον 2ο χρονο κυριαρχιας και εγω προβλεπω αλλα 2-3 μεσα στα οποια αν δεν γινει κατι να το διαλυσουμε σε αιζω ενα στοιχημα οτι θα παρουμε ΤΛ.

Τελος αυτο που χαρακτηριζεις "τωρα" για την Μιλαν/Ρεαλ και δεν θα διαφωνησω μαζι σου ειναι αυτο που φερνει τους τιτλους.

Δεν με νοιαζει τι τους θεωρει ο καθενας. Περνουν τους τιτλους; Εχουν την αγωνιστικη στοφα και εμπειρια να διαχειριζονται τα μεγαλα ματς και να χτυπανε παντα σε καιρια σημεια; Τι διαολο αυτη η Μιλαν ειναι πεθαμενη απο το 2000 και εχει παει σε 3 τελικους απο τοτε.. Τοσο τυχερη ειναι ή μηπως εμεις ειμαστε τοσο μαλακες και δεν βλεπουμε περα απο την μυτη μας;

Ωραια η ποδοσφαιρικη ομορφια και για αυτο λατρευω την Utd οσο καμια αλλη ευρωπαικη ομαδα, αλλα καπου οχι απλα τρελλαινομαι σιχτιριζω οταν βλεπω καφενεια σαν την Λιβερπουλ να πηγαινουν 2 χρονιες τελικο σε 3 χρονια και εγω να μαλακιζομαι.. Απλα και ωραια..

Κατσε ομως ρε αδελφε, τους τιτλους γιατι τους περνεις?Για την εκτιμηση που φερνουν απο τον κοσμο. Ε, αυτη η Λιβερπουλ του ενος ΤΛ και του ενος τελικου πεςμου, εχει μεγαλυτερη εκτιμηση απο εσενα?Σιγα μην εχει απο τους Ευρωπαιους. Αυτη την στιγμη εισαι στην αρχη μια πορειας. Με ενα τιτλο και μονο ακομα και συ θα ξεπερασεις το φαντασμα της Λιβερπουλ (η οποια γαμω την τυχη μου και στους 2 τελικους της ειχε γαμω τις κληρωσεις και σταυρωνε και με Αγγλους πχ εκεινη την Τσελσυ μονο μια Αγγλικη ομαδα μπορουσε να την αποκλεισει)

Και η διαφορα ειναι οτι -και θα με θυμηθεις- εσυ αν φτασεις ψηλα θα εχεις διαρκεια. Πλην της Μιλαν ποια αλλη ομαδα του "τωρα" εχει διαρκεια?Που ειναι η Μπαρτσελονα που αλλαζει τους νεους Πελε και νεους Μαραντονα σαν τα πουκαμισα? Που ειναι η Ρεαλ των γκαλακτικος και των γκαλαπαγκως? Η Λιβερπουλ εχει 2 τελικους και 15 φαπες. Η Μπαγερν πηρε ενα Κυπελλο και χεστηκε απο την χαρα της τοσο που φετος παιζει ΟΥΕΦΑ

 

Τι να πω, αποψεις ειναι αυτες, απλα ειναι θεμα του τι προτιμας. Να κυνηγας καθε χρονια ενα τιτλο με κινδυνο την μια χρονια να αποκλειστεις στους 16, την αλλη να τον παρεις και την επομενη να αποκλειστεις στους ομιλους Ή να χτισεις σταδιακα γνωριζωντας πως για 5 χρονια δεν κηνυγας τιποτα αλλα τα επομενα 3-4 θα εισαι παντα καπου εκει? Εγω το 2ο αλλα καταλαβαινω αν προτιμας το 1ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω τον κριστιανο ροναλντο δεν τον πιστευω καθολου σαν χαρακτηρα οτι μπορει να σηκωσει ομαδα στην πλατη του. Δεν τον εχω δει ποτε σε μεγαλο και κρισιμο αγωνα να βγαζει ματια.

 

Μαλλον δεν ειδες τα ματς με την Ρομα οπου ειδικα στην Ρωμη ηταν ο μοναδικος διασωθεις που εφτιαξε το 1-1. Επισης στο πρωταθλημα το ματσακι με την Τσελσυ για μενα αυτος το καθαρισε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τι να πω, αποψεις ειναι αυτες, απλα ειναι θεμα του τι προτιμας. Να κυνηγας καθε χρονια ενα τιτλο με κινδυνο την μια χρονια να αποκλειστεις στους 16, την αλλη να τον παρεις και την επομενη να αποκλειστεις στους ομιλους Ή να χτισεις σταδιακα γνωριζωντας πως για 5 χρονια δεν κηνυγας τιποτα αλλα τα επομενα 3-4 θα εισαι παντα καπου εκει? Εγω το 2ο αλλα καταλαβαινω αν προτιμας το 1ο

 

αμ μπραβο και κατα την γνωμη μου εδω ειναι το ζουμι της υποθεσης..

Αυτο ειναι το μοτιβο του σερ, βαζουμε γερες βασεις, νεαρους παικτες, μαζευουμε ταλεντα αριστερα δεξια, βγαζουμε και απο τα τσικο οτι μπορουμε και φτιαχνουμε ΟΜΑΔΑ...

Εμενα παντως μου αρεσει, ειπαμε, καλη η ιθακη, αλλα το ταξιδι ειναι που εχει σημασια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ η περσυνη Μιλαν το πηρε αλλα ειλικρινα εσενα σε φοβιζει φετος?

 

Ούτε πέρυσι σε φόβιζε όμως, αν θυμάμαι καλά ;).

 

Επειδή αμφισβητήθηκε η διάρκεια της Μίλαν:

 

2006/07 AC Milan 2 - 1 Liverpool FC

2005/06 FC Barcelona 2 - 1 Arsenal FC

2004/05 Liverpool FC 3 - 3 aet, 3-2 pen AC Milan

2003/04 FC Porto 3 - 0 AS Monaco FC

2002/03 AC Milan 0 - 0 aet, 3-2 pen Juventus FC

2001/02 Real Madrid CF 2 - 1 Bayer 04 Leverkusen

2000/01 FC Bayern München 1 - 1 aet, 5-4 pen Valencia CF

1999/2000 Real Madrid CF 3 - 0 Valencia CF

1998/99 Manchester United FC 2 - 1 FC Bayern München

1997/98 Real Madrid CF 1 - 0 Juventus FC

1996/97 BV Borussia Dortmund 3 - 1 Juventus FC

1995/96 Juventus FC 1 - 1 aet, 4-2 pen AFC Ajax

1994/95 AFC Ajax 1 - 0 AC Milan

1993/94 AC Milan 4 - 0 FC Barcelona

1992/93 Olympique de Marseille 1 - 0 AC Milan

1991/92 FC Barcelona 1 - 0 aet UC Sampdoria

1990/91 Red Star Belgrade 0 - 0 aet, 5-3 pen Olympique de Marseille

1989/90 AC Milan 1 - 0 SL Benfica

1988/89 AC Milan 4 - 0 FC Steaua Bucureşti

 

Σημειωτέον, είμαι με τη Μπάρτσα, οπότε θεωρήστε το ποστ ουδέτερο.

 

Θεωρώ ότι είναι μακράν η πιο επιτυχημένη ομάδα της τελευταίας εικοσαετίας στην Ευρώπη στο ποδόσφαιρο, κάτι αντίστοιχο με τον Παναθηναϊκό στο ευρωπαϊκό μπάσκετ της τελευταίας 10ετίας (4 ευρωπαϊκά τρόπαια, 5 τελικοί, έχασα το μέτρημα στα final four).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε πέρυσι σε φόβιζε όμως, αν θυμάμαι καλά ;).

Και συνεχιζει να μην με φοβιζει. Οπως και τους περισσοτερους. Δεν δειχνει κατι αυτο?Οτι μια ομαδα που πηρε τον τιτλο περσυ και πηγε τελικο πριν 3 χρονια δεν φοβιζει κανενα?

Και ειλικρινα πιστευω οτι μπορει να με ξαναποκλεισει. Ομως επιμενω οτι φετος θα κατεβω σαν φαβορι αν τους πετυχουμε

 

Επειδή αμφισβητήθηκε η διάρκεια της Μίλαν:

 

2006/07 AC Milan 2 - 1 Liverpool FC

2005/06 FC Barcelona 2 - 1 Arsenal FC

2004/05 Liverpool FC 3 - 3 aet, 3-2 pen AC Milan

2003/04 FC Porto 3 - 0 AS Monaco FC

2002/03 AC Milan 0 - 0 aet, 3-2 pen Juventus FC

2001/02 Real Madrid CF 2 - 1 Bayer 04 Leverkusen

2000/01 FC Bayern München 1 - 1 aet, 5-4 pen Valencia CF

1999/2000 Real Madrid CF 3 - 0 Valencia CF

1998/99 Manchester United FC 2 - 1 FC Bayern München

1997/98 Real Madrid CF 1 - 0 Juventus FC

1996/97 BV Borussia Dortmund 3 - 1 Juventus FC

1995/96 Juventus FC 1 - 1 aet, 4-2 pen AFC Ajax

1994/95 AFC Ajax 1 - 0 AC Milan

1993/94 AC Milan 4 - 0 FC Barcelona

1992/93 Olympique de Marseille 1 - 0 AC Milan

1991/92 FC Barcelona 1 - 0 aet UC Sampdoria

1990/91 Red Star Belgrade 0 - 0 aet, 5-3 pen Olympique de Marseille

1989/90 AC Milan 1 - 0 SL Benfica

1988/89 AC Milan 4 - 0 FC Steaua Bucureşti

 

Σημειωτέον, είμαι με τη Μπάρτσα, οπότε θεωρήστε το ποστ ουδέτερο.

 

Θεωρώ ότι είναι μακράν η πιο επιτυχημένη ομάδα της τελευταίας εικοσαετίας στην Ευρώπη στο ποδόσφαιρο, κάτι αντίστοιχο με τον Παναθηναϊκό στο ευρωπαϊκό μπάσκετ της τελευταίας 10ετίας (4 ευρωπαϊκά τρόπαια, 5 τελικοί, έχασα το μέτρημα στα final four).

Αφενος υπαρχει ενα κενο 9 ετων μεταξυ της εποχης των Ολλανδων και της επομενης αξιολογης φουρνιας

Αφετερου ομως σου χαριζω οτι η Μιλαν ΕΙΔΙΚΑ για μενα αποτελει ενα φαινομενο αφου καταφερνει να προχωραει κοντρα σε λογικες.

 

Να τονισω παντως οτι -μιας και βαριεμαι να το ψαξω- θα ηθελα να μου πεις τι εχει κανει η Μιλαν τις χρονιες που ΔΕΝ πηγε τελικο. Εχω την εντυπωση οτι εχει φαει χοντρες νιλες. (οπως ειπα και πριν η Μιλαν εχει λογικη τυχοδιωκτη, μπορει να το παρει μπορει να αποκλειστει απο τους 16. Απλα τις εχει κατσει καμποσες φορες το φλουρι)

 

Επιπλεον καπου μου την σπαει που τα μετραμε ολα με τελικους και τροπαια στο ΤΛ μονο. Αν ειναι ετσι τα τελευταια 20 χρονια καλυτερες ομαδες απο την Γιουναιτεντ ειναι:

 

Η Μαρσειγ, Η Βαλενθια, ο Αγιαξ αφου εχουν απο 2 συμμετοχες σε τελικους και μαλιστα ο Αγιαξ με την Μαρσειγ εχουν και 1 τροπαιο οπως η Γιουναιτεντ. Ε, τωρα σοβαροι να ειμαστε που θα μου την πει ο Μαρσεγεζος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ομαδα ΜΕΤΑ την ομαδα του '99-'01 (δλδ οταν εφυγε ο Σμαιχελ, ο Μπεκς, ο Σταμ κτλ) μπορουσε με "2 προσθηκες" να παει τελικο??

Εκτος αν εννοεις την ιδια την ομαδα της περιοδου '98-'01 που ομως ρε αδελφε οκ, γιναν λαθη μετα τον τελικο και ενω μπορουσαμε να ειχαμε μια παρουσια δεν ειχαμε αλλα στο φιναλε δεν παιζουμε και μονοι μας.

 

Οκ δεκτο αλλα μια καλη ομαδα πρεπει να αποδεικνυει οτι τουλαχιστον και την επομενη χρονια ειναι εξισου ανταγωνιστικη. Οταν βρισκεσαι στο απογειο σου και δεν δειχνεις δειγματα οτι τουλαχιστον μπορεις να ξαναπας τελικο κατι δεν παει καλα..

 

Α, καλα, αυτο αστο, πρωτα θα βρουμε εμεις παικτη στην θεση του Βυντρα και μετα η Γιουναιτεντ στου Νεβιλ(ο Εβρα εκει αριστερα σιγααααα-σιγαααα καπως δειχνει να την παλευει. Ναι θελω κατι καλυτερο αλλα οκ, δεν θα χτυπησω και το κεφαλι μου στον τοιχο)
Κακως γιατι μια ομαδα σαν την Utd θα εκανε παπαδες με 2 μπακ χαφ της προκοπης. Τεσπα τα χουμε πει αυτα μην τα ξαναλεμε..

 

Ελα ρε, μην σας πιανει αμοκ σε στυλ Ελληνικο, ποιον εχουμε πισω απο τον Βιντιτς και τον Ριο...Ποιον θες να εχεις?Γιατι η Ρεαλ πισω απο τον Ρουντ και τον Καναβαρο ποιον εχει?Τον Ελγκερα? Η Τσελσυ πισω απο τον Λαμπαρντ και τον Τερυ? Η Λιβερπουλ πισω απο τον Τζεραρντ?Η Μιλαν που ειναι και πρωταθλητρια αμα της βγαλεις τον Κακα χανει 1-0 απο την Παναθα στο ανετο.

Πως να το κανουμε, για ομαδες επιπεδου τελικου ΤΛ δεν γινεται να εχεις 3 πρωτοκλασατα μπακ ας πουμε για 2 θεσεις. Εδω ο Αμπραμοβιτς που εχει σκασει του κοσμου τα λεφτα και φετος βρηκε επιθετικο πλην του Σεφτσενκο και του Ντρογκμπα

You are missing the point here.. Η Ρεαλ μπορει τωρα να μην εχει τις λυσεις απο τον παγκο αλλα σιγουρα τις ειχε καποιες χρονιες και τα αποτελεσματα τα ειχες δει. Η Λιβερπουλ στηριχτηκε στο σκληρο αγωνιστικο προφιλ της για να κανει οτι εκανε αυτα τα 3 χρονια στην Ευρωπη. Τωρα για την Μιλαν αυτο το σχολιο φιλε να μου το κανεις αμα την παιξεις Ευρωπη. Το ακουω χρονια τωρα που παει με τον Φιλλιπο τον γεννημενο οφσαιντ με τον χασογκολη τον Τζιλα τον κορεσμενο Ζιντορφ και τον γερο τον Μαλντινι.. Και καθε δευτερη χρονια. Τσουπ οι γεροι.. Παρτα παστελια. Οσο για την Τσελσι δεν θα αναφερθω καν. Πια ειναι η Τσελσι; Ετσι χτιζονται οι ομαδες απο την μια μερα στην αλλη; Ουτε αγωνιστικο προφιλ ειχε τοσο καιρο (μια κακη version της Liverpool) ουτε προιστορια για να διεκδικησει κατι αμεσα.

Οπως και να εχει με τον τροπο της αρκετες απο αυτες τις ομαδες που ανεφερες βρισκουν την αγωνιστικη ταυτοτητα και το σθενος να προχωρουν στις αναποδιες και οχι να καταρρεουν στην Ευρωπη. Η Utd φαινεται οτι επηρεαζεται τρομερα απο τις οποιες απουσιες της στην Ευρωπη και ιδιαιτερα απο τον τροπο που αντιμετωπιζει τα παιχνιδια.

 

Ωπα ωπα ωπα κατσε! Τωρα παμε στο ΑΝ!! Ε χαιρω πολυ, αν φυγει του χρονου ο Ροναλντο με τον Ρουνευ και τον Τεβεζ κατεβαινουμε μαζι Μαντσεστερ για να διαδηλωσουμε. Ασε να δουμε και μετα μιλαμε, στο φιναλε ΠΟΙΟΥΣ ταλαντουχους πουλησαμε? Τον Μπεκαμ αντε και τον Ρουντ που ομως ΣΕ ΑΥΤΗ την Γιουναιτεντ οπως παιζει δεν εχει θεση αν και παικταρας παγκοσμιας κλασης.Δεν εχουμε γινει και Αγιαξ, μην τρελενεσαι. Ο Γκιγκς ακομα εδω δεν ειναι?Ο Σκοουλς? ο Κιν στην ουσια δεν το εκοψε? Σκεψου απο τους ταλαντουχους παικτες μας που ειχαν μελλον ποσοι και αν εφυγαν(δλδ δεν μπορω να μετρησω οτι δωσαμε τον Σμαιχελ στα 35 του, τον Σταμ, τον Κιν, τον Κοουλ. Ολοι αυτοι οι παικτες απλα κλεισανε τον κυκλο τους και οταν φυγανε ηταν ή στα τελειωματα τους ή εκει κοντα)
Το θεωρεις απιθανο να διωξει τον Ροναλντο; Γιατι εγω οχι.. Τρομερα δυσκολο ναι αλλα οχι απιθανο. Και αυτους τους 2 που ανεφερες εγω τους θεωρουσα ακρογωνιαιους λιθους στην ομαδα. Με τον Ρουντ ειχε τσακωθει αλλιως δεν θα εφευγε απο την ομαδα οποτε το χρεωνω στον Φεργκιουσον που δεν τον κρατησε. Και σιγουρα η Utd μπορει να μην αλλαξε συστημα αλλα αναγκαστηκε να αλλαξει αγωνιστικο προφιλ απο οταν εφυγε ο Ρουντ. Ο Γκιγκσι ειναι ακομα εδω αλλα για ποσο ακομα; Ο Σκοουλς περναει συχνα περιοδους αγωνιστικης πτωσης (αναποφευκτος κορεσμος; )και δυστυχως δεν υπαρχει παιχτης να τον αντικαταστησει επαξια. O Κιν φυσικα και το εκοψε ποσο αλλο να παιξει ο ανθρωπας; Αλλα την ηγετικη του μορφη ακομα την ψαχνουμε απο τοτε.. Και καπου εδω πρεπει να καταλαβουμε οτι καποιες φορες το υλικο πρεπει να αλλαζει εν μερει για να μην επερχεται κορεσμος και αγωνιστικη καθιζηση. Γινεσαι και πιο προβλεψιμος για τον αντιπαλο θες δεν θες. Περαν αυτου η εμμονη του Σερ αλλωστε ειναι εμφανης με καποιους παικτες. Και ενταξει για τον Γκιγκσι για τον Κιν για τον Σκοουλς εν μερει το καταλαβαινω που ειναι σπανιες παστες ποδοσφαιρικες αλλα για καποιους αλλους μετριους μην πω αμπαλους που εχουν γινει μισθοφοροι στην Utd δεν το δεχομαι με τπτ..

 

Μα συμφωνω, απλα για μενα για ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ η ωρα του "τωρα" δεν εχει ερθει ακομα. Ειμαστε στο "παραπεντε και μπορει, που ξερεις" και εκτιμω πως αν δεν πουληθει κανεις του χρονου θα ειμαστε του "τωρα"
Ρε φιλε αυτη την λογικη δεν την καταλαβαινω. Εισαι ομαδα :

1.Οικονομικα ευρωστη απο τις πλουσιοτερες στην Ευρωπη

2. Ομαδα με τεραστιο ονομα και λαο παγκοσμιως

3. Που πουλαει γενικως οποτε ανετα μπορει να συγκριθει σε επιπεδα δημοσιων σχεσεων ακομα και με την Ρεαλ.

 

Και ομως δυσκολευεσε να φερεις παικτες ηγετες με ειδικο βαρος που σου λειπουν για να δεσει το γλυκο. Δεν μπορεις να μου λες οτι περασαν τοσα χρονια και του χρονου θα ειμαστε ετοιμοι. Γιατι αν σε ολα τα προηγουμενα που μπορουσαμε το ριχνεις εν μερει στην λοτταρια και στην προετοιμασια για την δημιουργια μεγαλης ομαδας ,τοτε και για του χρονου το ιδιο θα ισχυει. Και αν οχι φετος και του χρονου μετα τι; Παλι πλανο πενταετιας; Δεν παει ετσι ρε μαν. ΤΩΡΑ η Utd θελει 2 μπακ χαφ ενα στοπερ καλο για μπακ απ και ενα παικταρα μεσοεπιθετικο να αντικαταστησει σιγα σιγα τον Σκοουλς. Ειδικα για αυτον επειδη τον θεωρω τεραστιο ποδοσφαιριστη και σχεδον αναντικαταστατο περιμενα τοσα χρονια.. Και ακομα δεν βλεπω λυση ετοιμη γιατι απλα ξερεις τι θα γινει; Θα τελειωσει την καριερα του στην Utd και στο τελος θα τον εχω σιχαθει κιολας γιατι καθε χρονο και χειροτερος γινεται. Προς θεου δεν ξεχασε την μπαλα που ξερει. Απλα δειχνει εμφανεστατα οτι πρεπει να αλλαξει παραστασεις.

Ο Γκιγκσυ ειναι ενας στο εκατομμυριο. Ειναι αυτο ακριβως που προσπαθει να δει σε ολα τα αλλα κολληματα του ο Σερ, ο ιδανικος του παικτης δλδ. Μονο αυτος και ο Τζολε τετοια διαχρονικη πορεια..:P

 

Ρε τα κοληματα του τα ξερω αλλα κατσε, ποσες φορες εχουμε κανει αναδομηση?Εγω σε 15 χρονια θυμαμαι μονο 2, μια μετα την εποχη Καντονα, ΜακΚλαιρ, Ινς, Μπρους κτλ και μια μετα την γενεια του '99. Δεν ειμαστε και η Ρεαλ που κανει αναδομηση απο τα μπετα ανα 3 χρονια. Απλα ο κυκλος καμψης ειναι αρκετα μεγαλος οσο μεγαλος ειναι και ο κυκλος ανοδου ομως ετσι? Για 4-5 χρονια ειμασταν κυριαρχοι στο νησι, πηραμε ΤΛ, μετα χαθηκαμε για αλλα 5, τωρα ειμαστε στον 2ο χρονο κυριαρχιας και εγω προβλεπω αλλα 2-3 μεσα στα οποια αν δεν γινει κατι να το διαλυσουμε σε αιζω ενα στοιχημα οτι θα παρουμε ΤΛ.
Αναδομηση δεν εννοω στην τρομερη αλλαγη του ροστερ αλλωστε ακριβως το αντιθετο ισχυριζομαι. Ομως το οτι δεν αναζητει καποιες φορες παικτες κλειδια που θα μας διναν αυτο το κατι παραπανω που θελαμε και αυτο ειναι λαθος. Αναδομηση εννοω να αλλαζει την αγωνιστικη εικονα της ομαδας αναλογα με τα προβληματα που ειναι εμφανεστατα και τα σημεια που ποναει η ομαδα.Ειναι εξοργιστικα τα κολληματα του ειδικα για ελλειψη λυσεων που ποναμε χρονια. Η ακομα η αντιμετωπιση καποιων Ευρωπαικων αγωνων με μια ελλειψη σοβαροτητας αν θες που δεν ταιριαζει στο προφιλ της ομαδας. Η ακομα και η διαχειριση του υλικου ετσι ωστε να ειναι ετοιμο για τους μεγαλους αγωνες. Και σου ξαναλεω για τα περι καμψης και ανακαμψης. Για να ξεκινησεις μια υγιη πορεια προς την κορυφη πρεπει να πιασεις πατο καποιες φορες. Αυτη η ομαδα παντα κραταει καποιες ισσοροπιες που την κανουν να μην πιανει ποτε πατο αλλα οχι και να πιανει κορυφη. Στεκεται καποιες φορες αρκετα ψηλα και αλλες αρκετα χαμηλα. Αλλα δεν δειχνει ποτε το παθος ή την απαθεια για μεγαλεια ή κατηφορες. Αν με ρωτησεις τι διαλεγω θα παρω σιγουρα το δευτερο. Προτιμουσα να ειχα χασει 3-4 πρωταθληματα Αγγλια και να ειχε σηκωσει τουλαχιστον ενα ακομα τσουλου παρα να ειμαι παντα στους 16-8 και κανα φεγγαρι 4 και πρωταθλητης στο νησι. Κουραζει αυτο το συνεχομενο σκηνικο και νομιζω με καταλαβαινεις..

 

Κατσε ομως ρε αδελφε, τους τιτλους γιατι τους περνεις?Για την εκτιμηση που φερνουν απο τον κοσμο. Ε, αυτη η Λιβερπουλ του ενος ΤΛ και του ενος τελικου πεςμου, εχει μεγαλυτερη εκτιμηση απο εσενα?Σιγα μην εχει απο τους Ευρωπαιους. Αυτη την στιγμη εισαι στην αρχη μια πορειας. Με ενα τιτλο και μονο ακομα και συ θα ξεπερασεις το φαντασμα της Λιβερπουλ (η οποια γαμω την τυχη μου και στους 2 τελικους της ειχε γαμω τις κληρωσεις και σταυρωνε και με Αγγλους πχ εκεινη την Τσελσυ μονο μια Αγγλικη ομαδα μπορουσε να την αποκλεισει)

Και η διαφορα ειναι οτι -και θα με θυμηθεις- εσυ αν φτασεις ψηλα θα εχεις διαρκεια. Πλην της Μιλαν ποια αλλη ομαδα του "τωρα" εχει διαρκεια?Που ειναι η Μπαρτσελονα που αλλαζει τους νεους Πελε και νεους Μαραντονα σαν τα πουκαμισα? Που ειναι η Ρεαλ των γκαλακτικος και των γκαλαπαγκως? Η Λιβερπουλ εχει 2 τελικους και 15 φαπες. Η Μπαγερν πηρε ενα Κυπελλο και χεστηκε απο την χαρα της τοσο που φετος παιζει ΟΥΕΦΑ

Την εκτιμηση μου για την μπαλα που παιζει η Utd θα την εχει για παντα. Για αυτο την λατρευω. Καποιες φορες ομως θα ευχομουν να το μετουσιωνε και σε τιτλους Ευρωπαικους γιατι ναι μια ζωη Utd θα ειμαστε αλλα αμα δεν υπαρχει και ουσια καπου χανουμε και το στοχο μας. Γιατι οπως ειπα αυτη ειναι η ειδοποιος διαφορα της μεγαλης ομαδας απο μια κορυφαια Ευρωπαικη. Και θελω να μην θεωρουμε μια ομαδα που προσφερει μονο μαγικο ποδοσφαιρο αλλα αυτο να μεταφραζεται και σε τιτλους που και που.. Εχω μια την Ολλανδια εχω και την Μπαρτσα απο τετοιες δεν θελω και την Utd να συνεχισει ετσι..Αλλα ολο σε τετοιες πεφτω..

Την εκτιμηση και τον θαυμασμο για τετοιες ομαδες δεν πρεπει να τις αναφερεις γιατι ειναι σχεδον δεδομενες. Πλεον μιλαμε για ομαδες παγκοσμιως γνωστες που και τπτ να μην κανουν παντα θα τυχαινουν ιδιαιτερης λατρειας και εκτιμησης. Η λιβερπουλ που ανεφερες μεχρι τις αρχες της δεκαετιας δεν ειχε να επιδειξει τπτ για πολλα χρονια και ομως πολλοι νεοι την λατρευαν λογω της ιστοριας και του ονοματος της. Προσπαθω να σου πω οτι αυτα δεν χανονται σε βαθος χρονου για αυτες τις ομαδες. Απλα ο καθενας διαλεγει τι τον εκφραζει περισσοτερο. ;)

Και δεν μπορω τωρα να βλεπω το καφενειο να εχει παει σε 3 χρονια 2 φορες τελικο. Σιχτιριζω.. Ουτε θελω να εχω την εικονα της ομαδαρας που ομως δεν εχει σκληρο χαρακτηρα για τα δυσκολα.

 

Τι να πω, αποψεις ειναι αυτες, απλα ειναι θεμα του τι προτιμας. Να κυνηγας καθε χρονια ενα τιτλο με κινδυνο την μια χρονια να αποκλειστεις στους 16, την αλλη να τον παρεις και την επομενη να αποκλειστεις στους ομιλους Ή να χτισεις σταδιακα γνωριζωντας πως για 5 χρονια δεν κηνυγας τιποτα αλλα τα επομενα 3-4 θα εισαι παντα καπου εκει? Εγω το 2ο αλλα καταλαβαινω αν προτιμας το 1ο
Δες απο πανω μην τα ξαναγραφω.. Το χω καταλαβει τι προτιμας και εσυ. Η σταθεροτητα ειναι ενα δειγμα μεγαλης ομαδας συμφωνοι. Αλλα αμα ενιοτε δεν μετουσιωνεται κιολας σε χειροπιαστα πραγματα να την χεσω.

Αναλογισου μονο κατι. Πως το χωραει ο νους σου οτι μια ομαδα σαν την ManU εχει μονο 2 CL; Εμενα δεν το χωραει φιλε. Και δεν το δεχομαι. Γιατι σιγουρα εχω τις δυνατοτητες και ολα τα εχεγγυα να γινω μυθος. Και για μενα δεν υπαρχει τυχη. Αντε μια αντε δυο αλλα συνεχομενα δεν μπορεις να τα ριχνεις στην τυχη. Ο Αντσελοτι περισυ με τα χιλια μυρια προβληματα πηρε Τσουλου περνωντας εκδικηση απο μια σαφως καλυτερη Λιβερπουλ που αντιμετωπισε 2 χρονια πριν. Ξερεις τι ειπε στις δηλωσεις του; Ειμαστε μια ομαδα αντρων. Δεν μπορεις να φανταστεις πως τον καταλαβα εκεινη την στιγμη. ;)

 

Το ξερω οτι και οι 2 αγαπαμε την Utd και δειχνουμε με διαφορετικο τροπο αυτα τα αισθηματα μας. Εγω απλα παρεθεσα το τι θεωρω οτι εχει γινει και το τι πρεπει να γινει στο μελλον για να κανουμε το παραπανω βημα. Που δεν ειναι να παρουμε το επομενο Τσουλου. Αλλα να αποκτησουμε νοοτροπια κορυφαιας ομαδας στην Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για την Μιλαν αυτο το σχολιο φιλε να μου το κανεις αμα την παιξεις Ευρωπη. Το ακουω χρονια τωρα που παει με τον Φιλλιπο τον γεννημενο οφσαιντ με τον χασογκολη τον Τζιλα τον κορεσμενο Ζιντορφ και τον γερο τον Μαλντινι.. Και καθε δευτερη χρονια. Τσουπ οι γεροι.. Παρτα παστελια. Οσο για την Τσελσι δεν θα αναφερθω καν. Πια ειναι η Τσελσι; Ετσι χτιζονται οι ομαδες απο την μια μερα στην αλλη; Ουτε αγωνιστικο προφιλ ειχε τοσο καιρο (μια κακη version της Liverpool) ουτε προιστορια για να διεκδικησει κατι αμεσα.

Ωπα, το εχασες. Το θεμα δεν ειναι αν κανουν οι παπουδες. Δεν μιλησε κανεις για συγκριση ομαδων. Εσυ εθιξες το θεμα ποιον εχουμε πισω απο τον Βιντιτς και τον Ριο. Και σου απαντησα, η Μιλαν που λες, πισω απο τον Κακα και τον Ζεεντορφ ποιον εχει?

 

Οπως και να εχει με τον τροπο της αρκετες απο αυτες τις ομαδες που ανεφερες βρισκουν την αγωνιστικη ταυτοτητα και το σθενος να προχωρουν στις αναποδιες και οχι να καταρρεουν στην Ευρωπη. Η Utd φαινεται οτι επηρεαζεται τρομερα απο τις οποιες απουσιες της στην Ευρωπη και ιδιαιτερα απο τον τροπο που αντιμετωπιζει τα παιχνιδια.

Ελα ρε αδελφε που βρισκουν τον τροπο. Δλδ η Μιλαν ειναι καθε χρονια στους 4??? Η Ρεαλ δεν τον ηπιε περσυ απο τους Γερμανους στους 16?

Η τακτικη "το παλευω καθε χρονο ξεχωριστα" ειπαμε: Mπορει να σου φερει τελικους, μπορει να σε αποκλεισει απο τους 16. Εγω σε παιζω ενα στοιχηματακι οτι η Μαντσεστερ της επομενης 3ετιας δεν θα αποκλειστει σε πιο πρωϊμο γυρο αποτι θα αποκλειστει η Μιλαν μεσα σε αυτα τα χρονια (δλδ αν η Μιλαν αποκλειστει στους 8 εγω σου λεω οτι εμεις για τα επομενα 3 χρονια δεν θα αποκλειστουμε στους 16)

 

Το θεωρεις απιθανο να διωξει τον Ροναλντο; Γιατι εγω οχι.. Τρομερα δυσκολο ναι αλλα οχι απιθανο. Και αυτους τους 2 που ανεφερες εγω τους θεωρουσα ακρογωνιαιους λιθους στην ομαδα. Με τον Ρουντ ειχε τσακωθει αλλιως δεν θα εφευγε απο την ομαδα οποτε το χρεωνω στον Φεργκιουσον που δεν τον κρατησε. Και σιγουρα η Utd μπορει να μην αλλαξε συστημα αλλα αναγκαστηκε να αλλαξει αγωνιστικο προφιλ απο οταν εφυγε ο Ρουντ. Ο Γκιγκσι ειναι ακομα εδω αλλα για ποσο ακομα; Ο Σκοουλς περναει συχνα περιοδους αγωνιστικης πτωσης (αναποφευκτος κορεσμος; )και δυστυχως δεν υπαρχει παιχτης να τον αντικαταστησει επαξια. O Κιν φυσικα και το εκοψε ποσο αλλο να παιξει ο ανθρωπας; Αλλα την ηγετικη του μορφη ακομα την ψαχνουμε απο τοτε.. Και καπου εδω πρεπει να καταλαβουμε οτι καποιες φορες το υλικο πρεπει να αλλαζει εν μερει για να μην επερχεται κορεσμος και αγωνιστικη καθιζηση. Γινεσαι και πιο προβλεψιμος για τον αντιπαλο θες δεν θες. Περαν αυτου η εμμονη του Σερ αλλωστε ειναι εμφανης με καποιους παικτες. Και ενταξει για τον Γκιγκσι για τον Κιν για τον Σκοουλς εν μερει το καταλαβαινω που ειναι σπανιες παστες ποδοσφαιρικες αλλα για καποιους αλλους μετριους μην πω αμπαλους που εχουν γινει μισθοφοροι στην Utd δεν το δεχομαι με τπτ..

 

1. Ναι, το θεωρω απιθανο να διωξει τον Ροναλντο και τον Ρουνευ. Σε ολους τους παικτες που στηριχθηκε ΠΛΗΝ Μπεκαμ για αλλους λογους τους κρατησε. Αν τον διωξει τα ξαναλεμε τοτε. Προς το παρον ας το αφησουμε στην ακρη

2. Τον Γκιγκς και τον Σκοουλς δεν στους ειπα σαν κολωνες για την ομαδα του αυριο(πηρες Νανι-Αντερσον που θα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι αντικαταστατες αυτων των 2, απο το καλοκαιρι το λεμε). Στους ειπα για να σου δειξω πως γενικα δεν ξεπουλησαμε οπως λες. Και γιαυτο σου ειπα και τον Κιν που εφυγε μαλωμενος αλλα επαιξε αλλο ενα χρονο μπαλα ο ανθρωπος. Παναθηναικος Ριζουπολης δεν γιναμε ποτε

3. Ρε για τους μισθοφορους μαζι σου, τυπου Σιλβεστρ, Νεβιλ και τα ρεστα. Και εχει εμμονες. Αλλα για μενα ηταν τεραστια μαγκια η κινηση με Ρουντ και οτι του βγηκε. Λιγοι εχουν τα αρχιδια για τετοια αποφαση. Εγω τον ειχα ξοφλημενο τον Σερ αλλα εφτιαξε νεα ομαδα οποτε ρισπεκ'

 

 

Ρε φιλε αυτη την λογικη δεν την καταλαβαινω. Εισαι ομαδα :

1.Οικονομικα ευρωστη απο τις πλουσιοτερες στην Ευρωπη

2. Ομαδα με τεραστιο ονομα και λαο παγκοσμιως

3. Που πουλαει γενικως οποτε ανετα μπορει να συγκριθει σε επιπεδα δημοσιων σχεσεων ακομα και με την Ρεαλ.

 

Και ομως δυσκολευεσε να φερεις παικτες ηγετες με ειδικο βαρος που σου λειπουν για να δεσει το γλυκο.

Μα δεν χρειαζεται να τους φερεις αφου μπορεις να τους φτιαξεις. Δλδ ο Ροναλντο και ο Ρουνευ δεν σου κανουν?Ο Φερντιναντ?

Πρεπει να περνουμε 35χρονους δλδ? Η Ρεαλ ποιον ηγετη εχει?(μην ακουσω κανα Ραουλ και γελασω). Η Μιλαν και η Λιβερπουλ εχουν απο ενα ηγετη. Ποσους θες?

Και τους εχεις πλαισιωσει με παικταραδες Τεβεζ, Βιντιτς, Φαν ντε Σαρ, εχεις εργαλεια τυπου Καρικ, Χαργκριβς, πηρες ταλενταρες τυπου Νανι-Αντερσον.

Μην μου λες για ηγετες. Αν αυριο το πρωι παρει ρε αδελφε η Ρεαλ τον Ρουνευ και τον Ροναλντο δεν θα μου λες οτι "Να η Ρεαλ περνει ηγετες παικταραδες"??Ε τωρα που τους εχει τι σε πειραζει?Οτι τους βλεπεις 3 χρονια και τους βαρεθηκες?

Μου θυμιζεις κατι δικους μας που δεν καταλαβαινουν το μεγεθος Διαμαντιδη επειδη εχουν εικονες απο τα 24 του που δεν ηταν ο σημερινος ή τον Ρεχαγκελ που ο Τοροσιδης μεσα Δεκεμβρη δεν του εκανε για Εθνικη και μεσα Γεναρη που πηγεΟλυμπιακο του εκανε για βασικος στην Εθνικη. Εχεις αδικησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το υλικο μας. Μην σου πω οτι εχεις καλυτερο υλικο απο το '99 (Κοουλ-Γιορκ αντι Τεβεζ-ΡΟυνευ?Ελα τωρα)

 

Δεν μπορεις να μου λες οτι περασαν τοσα χρονια και του χρονου θα ειμαστε ετοιμοι. Γιατι αν σε ολα τα προηγουμενα που μπορουσαμε το ριχνεις εν μερει στην λοτταρια και στην προετοιμασια για την δημιουργια μεγαλης ομαδας ,τοτε και για του χρονου το ιδιο θα ισχυει

 

Μια λεξη. ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Γιαυτο αποκλειστηκες περσυ και οχι γιατι δεν ειχες υλικο. Και φετος εχεις. Ισως οχι αρκετη για τον τιτλο. Αλλα εχεις. Για μενα οροσημο ειναι του χρονου γιατι θα εχεις 4-5 βασικους με 3 χρονια εμπειρια σε ΤΛ υψηλου επιπεδου, 3 καραβανες με τονους πειρα και 3-4 πιτσιρικαδες αξιολογοτατους με 1 χρονο παραστασεις.

 

ΤΩΡΑ η Utd θελει 2 μπακ χαφ ενα στοπερ καλο για μπακ απ και ενα παικταρα μεσοεπιθετικο να αντικαταστησει σιγα σιγα τον Σκοουλς. Ειδικα για αυτον επειδη τον θεωρω τεραστιο ποδοσφαιριστη και σχεδον αναντικαταστατο περιμενα τοσα χρονια.. Και ακομα δεν βλεπω λυση ετοιμη γιατι απλα ξερεις τι θα γινει; Θα τελειωσει την καριερα του στην Utd και στο τελος θα τον εχω σιχαθει κιολας γιατι καθε χρονο και χειροτερος γινεται. Προς θεου δεν ξεχασε την μπαλα που ξερει. Απλα δειχνει εμφανεστατα οτι πρεπει να αλλαξει παραστασεις.

Ο Γκιγκσυ ειναι ενας στο εκατομμυριο. Ειναι αυτο ακριβως που προσπαθει να δει σε ολα τα αλλα κολληματα του ο Σερ, ο ιδανικος του παικτης δλδ. Μονο αυτος και ο Τζολε τετοια διαχρονικη πορεια..:P

Για τα μπακ μαζι σου, για τον στοπερ επιμενω οτι αν φερεις και 3ο στοπερ επιπεδου Ριο-Νεμανια θα εχεις πιο πολλα προβληματα παρα λυσεις και για τον αντι-Σκοουλς εχεις Αντερσον και αντι-Γκιγκς εχεις Νανι. Και ειναι αδικο να συγκρινεις τα πιτσιρικια του 2008 με τον Σκοουλς και τον Γκιγκς του 98 και του 99 στα ντουζενια τους

 

.Για να ξεκινησεις μια υγιη πορεια προς την κορυφη πρεπει να πιασεις πατο καποιες φορες. Αυτη η ομαδα παντα κραταει καποιες ισσοροπιες που την κανουν να μην πιανει ποτε πατο αλλα οχι και να πιανει κορυφη. Στεκεται καποιες φορες αρκετα ψηλα και αλλες αρκετα χαμηλα. Αλλα δεν δειχνει ποτε το παθος ή την απαθεια για μεγαλεια ή κατηφορες. Αν με ρωτησεις τι διαλεγω θα παρω σιγουρα το δευτερο. Προτιμουσα να ειχα χασει 3-4 πρωταθληματα Αγγλια και να ειχε σηκωσει τουλαχιστον ενα ακομα τσουλου παρα να ειμαι παντα στους 16-8 και κανα φεγγαρι 4 και πρωταθλητης στο νησι. Κουραζει αυτο το συνεχομενο σκηνικο και νομιζω με καταλαβαινεις..

2 πραγματα

 

1. Για τους Αγγλους εχει τεραστια σημασια το πρωταθλημα τους. Απλα το δεχεσαι

2. Ξερεις τι σου λειπει?Ενας ΧΑΜΕΝΟΣ τελικος. Χωρις πλακα. Τα τελευταια 7-8 χρονια πες μου μια ομαδα που εχει πανω απο 2 τροπαια Ή 3 τελικους!!Η Ρεαλ εχει 2/2 και η Μιλαν 2/3 μονο. Και αν καναμε αυτη την συζητηση-που ΑΝΕΤΑ ακριβως τα ιδια πραγματα στα ελεγα και περσυ εκτος απο το deadline της Μαντσεστερ-η Μιλαν θα ειχε 1/2. Δλδ ενταξει δεν εχεις και τοση διαφορα πια ρε αδελφε που να τρελενεσαι

 

Και σου ξανατονιζω, πολλες απο αυτες, πχ Λιβερπουλ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ γενικα?Δλδ εσυ ζηλευεις την Λιβερπουλ με το 1/2 και τις απειρες φαπες σε Ευρωπη και Αγγλια ενω εσυ εχεις 1/1 και ποσα πρωταθληματα?Μα την Παναγια κρατα αυτα που λες και αν ολα πανε καλα και παρουμε το φετινο πραγματικα πιστευω δεν θα εχεις πλεον ουτε καν τα νουμερα να μου στηριξεις τον προβληματισμο σου. Ειλικρινα αν στην λιστα του konnak υποθεσουμε ενα τιτλο φετος με την Γιουναιτεντ για το 2008 θα ζηλευεις καποια αλλη ομαδα?Εγω πιστευω πως οχι. Και επειδη δεν μπορω να δεχτω οτι ενας τιτλος ολος κι ολος φτανει να βρεθεις απο κατω καβαλα στο αλογο θεωρω οτι δεν εισαι τοσο πισω απο τους αλλους οσο νομιζεις

 

 

 

Δες απο πανω μην τα ξαναγραφω.. Το χω καταλαβει τι προτιμας και εσυ. Η σταθεροτητα ειναι ενα δειγμα μεγαλης ομαδας συμφωνοι. Αλλα αμα ενιοτε δεν μετουσιωνεται κιολας σε χειροπιαστα πραγματα να την χεσω.

Αναλογισου μονο κατι. Πως το χωραει ο νους σου οτι μια ομαδα σαν την ManU εχει μονο 2 CL; Εμενα δεν το χωραει φιλε. Και δεν το δεχομαι. Γιατι σιγουρα εχω τις δυνατοτητες και ολα τα εχεγγυα να γινω μυθος. Και για μενα δεν υπαρχει τυχη. Αντε μια αντε δυο αλλα συνεχομενα δεν μπορεις να τα ριχνεις στην τυχη. Ο Αντσελοτι περισυ με τα χιλια μυρια προβληματα πηρε Τσουλου περνωντας εκδικηση απο μια σαφως καλυτερη Λιβερπουλ που αντιμετωπισε 2 χρονια πριν. Ξερεις τι ειπε στις δηλωσεις του; Ειμαστε μια ομαδα αντρων. Δεν μπορεις να φανταστεις πως τον καταλαβα εκεινη την στιγμη. ;)

Γιατι, η Μπαρτσελονα ποσα εχει?Ο Αγιαξ εχει παραπανω, σου την λεει κανας Ολλανδος?

 

Και να σου πω κατι? Μην το παρεις οτι ψαχνω δικαιολογιες. Απλα στον παρελθον το Πρωταθλητριων ηταν απειρως πιο ευκολο. Γιατι επερνες το πρωταθλημα σου και δεν εβρισκες ουτες τους αλλους δικους σου ουτε τους δυνατους 2ους και 3ους απο Ισπανιες, Ιταλιες κτλ. Επεζες με ΡΟυμανους, Βουλγαρους, Βελγους. Τωρα οπως εχει γινει εχει μεγαθηρια μεσα που ακομα και να μην το παρουν στην χωρα τους, ε, 2οι ή 3οι θα βγουν.

Και γιαυτο η Μιλαν, ο Αγιαξ, η Μπαγερν,η Ρεαλ κανανε κατι σερι τρελα και εχουν γεμισει τιτλους. Γιατι εφτιαχνε μια ομαδαρα η Ρεαλ ναι δεν λεω, αλλα στην Ευρωπη επαιζε κοντρα σε ΕΝΑ Αγγλο, ΕΝΑ Ιταλο, ΕΝΑ Γερμανο κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Ναι, το θεωρω απιθανο να διωξει τον Ροναλντο και τον Ρουνευ. Σε ολους τους παικτες που στηριχθηκε ΠΛΗΝ Μπεκαμ για αλλους λογους τους κρατησε. Αν τον διωξει τα ξαναλεμε τοτε. Προς το παρον ας το αφησουμε στην ακρη

2. Τον Γκιγκς και τον Σκοουλς δεν στους ειπα σαν κολωνες για την ομαδα του αυριο(πηρες Νανι-Αντερσον που θα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι αντικαταστατες αυτων των 2, απο το καλοκαιρι το λεμε). Στους ειπα για να σου δειξω πως γενικα δεν ξεπουλησαμε οπως λες. Και γιαυτο σου ειπα και τον Κιν που εφυγε μαλωμενος αλλα επαιξε αλλο ενα χρονο μπαλα ο ανθρωπος. Παναθηναικος Ριζουπολης δεν γιναμε ποτε

3. Ρε για τους μισθοφορους μαζι σου, τυπου Σιλβεστρ, Νεβιλ και τα ρεστα. Και εχει εμμονες. Αλλα για μενα ηταν τεραστια μαγκια η κινηση με Ρουντ και οτι του βγηκε. Λιγοι εχουν τα αρχιδια για τετοια αποφαση. Εγω τον ειχα ξοφλημενο τον Σερ αλλα εφτιαξε νεα ομαδα οποτε ρισπεκ'

 

Μαν το να λεμε οτι ο Γκιγκς και ο Σκοουλς θα αντικατασταθουν απο τον Νανι και τον Αντερσσον για μενα ειναι οχι απλα υπερβολη αλλα πραγματικα σχεδον αδυνατο. Μακαρι αλλα δεν ειναι ευκολα αυτα τα πραγματα. Εσυ δλδ θεωρεις οτι με αυτους η Utd ειναι οκ αμα φυγουν αυτοι οι 2; Γιατι εγω οχι. Συμφωνοι παικταραδες συμφωνοι απο καπου πρεπει να ψαξουμε τους αντικαταστατες τους και να σου δεχτω οτι για τον Γκιγκς δεν υπαρχει αντικαταστατης ισαξιος. Για την θεση του Σκοουλς ομως μπορεις να βρεις παικτη με @@ που να κανει την διαφορα. Και καλλιστα μπορει να γινει ο ηγετης σου.

 

Μα δεν χρειαζεται να τους φερεις αφου μπορεις να τους φτιαξεις. Δλδ ο Ροναλντο και ο Ρουνευ δεν σου κανουν?Ο Φερντιναντ?

Πρεπει να περνουμε 35χρονους δλδ? Η Ρεαλ ποιον ηγετη εχει?(μην ακουσω κανα Ραουλ και γελασω). Η Μιλαν και η Λιβερπουλ εχουν απο ενα ηγετη. Ποσους θες?

Και τους εχεις πλαισιωσει με παικταραδες Τεβεζ, Βιντιτς, Φαν ντε Σαρ, εχεις εργαλεια τυπου Καρικ, Χαργκριβς, πηρες ταλενταρες τυπου Νανι-Αντερσον.

Μην μου λες για ηγετες. Αν αυριο το πρωι παρει ρε αδελφε η Ρεαλ τον Ρουνευ και τον Ροναλντο δεν θα μου λες οτι "Να η Ρεαλ περνει ηγετες παικταραδες"??Ε τωρα που τους εχει τι σε πειραζει?Οτι τους βλεπεις 3 χρονια και τους βαρεθηκες?

Μου θυμιζεις κατι δικους μας που δεν καταλαβαινουν το μεγεθος Διαμαντιδη επειδη εχουν εικονες απο τα 24 του που δεν ηταν ο σημερινος ή τον Ρεχαγκελ που ο Τοροσιδης μεσα Δεκεμβρη δεν του εκανε για Εθνικη και μεσα Γεναρη που πηγεΟλυμπιακο του εκανε για βασικος στην Εθνικη. Εχεις αδικησει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ το υλικο μας. Μην σου πω οτι εχεις καλυτερο υλικο απο το '99 (Κοουλ-Γιορκ αντι Τεβεζ-ΡΟυνευ?Ελα τωρα)

Ειδες πουθενα να αναφερομαι σε Τεβεζ - Ρουνευ - Ροναλντο; Φυσικα και οχι γιατι ειναι παικτες πρωτου μεγεθους μαζι με τον Γκιγκς. Παικτη ομως για αντικαταστατη του Σκοουλς δυστυχως η ομαδα δεν εχει.

Και επειδη μιλησες για εμπειρια να σου πω οτι ο Ραουλ στα νιατα του τα εκανε ολα. Η ηγετικη φυσιογνωμια δεν εχει να κανει με ηλικιες. Απλα και αυτος οπως και ο Σκοουλς εχουν κορεστει στην ιδια ομαδα και εχουν πεσει πολυ. Το ζητημα ειναι αν αυτο το υλικο χωρις ενα μεγαλο παικτη στο κεντρο μπορει να κανει την διαφορα.

Η μεγαλη Ρεαλ στηριχτηκε στον Ζινταν, η Μιλαν προσφατα στον Κακα που και αυτος νεος ειναι αλλα πολυ πιο ωριμος ποδοσφαιρικα απο το Ροναλντο. Αυτο θεωρω παικτες ηγετες. Απο την Utd ο μονος που ισως εξελιχθει σε ηγετικη μορφη ειναι ο Κριστιανο καθως μιλαμε για τεραστια ποδοσφαιρικη αξια. Δεν ξερω ομως αν εχει την στοφα και τον χαρακτηρα για να σηκωσει την ομαδα στις πλατες στην Ευρωπη εκει που η μπαλα βαραινει αδελφε..

Φυσικα και δεν χρειαζεται να περνουμε 35χρονους. Μπορουμε ομως να πληρωσουμε αδρα για ενα ετοιμο 30αρη αφροκρεμα αντι να βαζουμε στοιχηματα καθε φορα αν θα μας βγουν καποιοι ταλαντουχοι.

 

Μια λεξη. ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Γιαυτο αποκλειστηκες περσυ και οχι γιατι δεν ειχες υλικο. Και φετος εχεις. Ισως οχι αρκετη για τον τιτλο. Αλλα εχεις. Για μενα οροσημο ειναι του χρονου γιατι θα εχεις 4-5 βασικους με 3 χρονια εμπειρια σε ΤΛ υψηλου επιπεδου, 3 καραβανες με τονους πειρα και 3-4 πιτσιρικαδες αξιολογοτατους με 1 χρονο παραστασεις.
Φιλε δυστυχως δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας. Ειναι και θεμα παικτη ηγετη και ελλειψεων σε θεσεις κλειδια(που ναι τα μπακ ΟΕΟ + κεντρικο χαφ). Σε επνιξε στο κεντρο και σε καταπιε η Μιλαν περισυ και εχασες με κατεβασμενα τα χερια 3-0. Για αυτο μιλαμε καμια φορα για παικτες που λειπουν σε θεσεις κλειδια. Και ειδικα για τον ενα.Που θα ειναι ικανος να παρει την ομαδα στις πλατες στα δυσκολα. Η γιουβε καποτε ειχε τον Μεγα Αλεξ, η Ρεαλ τον Ζινταν, η Λιβερπουλ καλως ή κακως εχει τον Τζεραρντ που ξεχωριζει σαν την μυγα στο γαλα, η Μιλαν αν και κουρασμενη ομαδα εδω και χρονια εχει Μαλντινι,Κακα(ο δευτερος οπως ειπα αν και νεος σαν τον Ροναλντο σταθηκε στο υψος των περιστασεων και εδειξε ετοιμος), η Μπαγερν ειχε Καν και Εφενμπεργκ. Η ManU ειχε καποτε ενα Κιν. Σημερα πιον εχει που σου γεμιζει το ματι για ηγετη με @@;

Οση μπαλα και να ξερουν οι Ρουνευ,Τεβεζ,Γκιγκς,Ροναλντο και η λοιπη παρεα δυστυχως κανεις τους δεν ειναι ηγετης(ισως μονο ο τελευταιος αν και ο χαρακτηρας του δεν μου κανει για ηγετικη φυσιογνωμια στα δυσκολα). Και οσο απλο και ασημαντο και αν σου φαινεται αυτο μονο ετσι δεν ειναι.

 

Και ειναι αδικο να συγκρινεις τα πιτσιρικια του 2008 με τον Σκοουλς και τον Γκιγκς του 98 και του 99 στα ντουζενια τους
Συμφωνοι για αυτο μιλαω οτι καμια φορα ετοιμαζοντας αυτους πρεπει να περνεις και καποιους ετοιμους παικτες. Δεν ειναι δυνατον να δινει 30-40-50 εκ.ευρω για ταλεντα και να μην μου περνεις 2 μπακ εδω και χρονια ή να μην μου εχεις παρει ενα κεντρικο χαφ παικταρα τοσα χρονια. Ειναι κωμικο δλδ. Ετοιμασε το υλικο σου αλλα κανε και τα κουμαντα σου σημερα στις θεσεις που πονας. Τι μεταγραφες εκανε φετος για την αμυνα που ξοδεψε δις;

 

 

2 πραγματα

 

1. Για τους Αγγλους εχει τεραστια σημασια το πρωταθλημα τους. Απλα το δεχεσαι

2. Ξερεις τι σου λειπει?Ενας ΧΑΜΕΝΟΣ τελικος. Χωρις πλακα. Τα τελευταια 7-8 χρονια πες μου μια ομαδα που εχει πανω απο 2 τροπαια Ή 3 τελικους!!Η Ρεαλ εχει 2/2 και η Μιλαν 2/3 μονο. Και αν καναμε αυτη την συζητηση-που ΑΝΕΤΑ ακριβως τα ιδια πραγματα στα ελεγα και περσυ εκτος απο το deadline της Μαντσεστερ-η Μιλαν θα ειχε 1/2. Δλδ ενταξει δεν εχεις και τοση διαφορα πια ρε αδελφε που να τρελενεσαι

 

Και σου ξανατονιζω, πολλες απο αυτες, πχ Λιβερπουλ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ γενικα?Δλδ εσυ ζηλευεις την Λιβερπουλ με το 1/2 και τις απειρες φαπες σε Ευρωπη και Αγγλια ενω εσυ εχεις 1/1 και ποσα πρωταθληματα?Μα την Παναγια κρατα αυτα που λες και αν ολα πανε καλα και παρουμε το φετινο πραγματικα πιστευω δεν θα εχεις πλεον ουτε καν τα νουμερα να μου στηριξεις τον προβληματισμο σου. Ειλικρινα αν στην λιστα του konnak υποθεσουμε ενα τιτλο φετος με την Γιουναιτεντ για το 2008 θα ζηλευεις καποια αλλη ομαδα?Εγω πιστευω πως οχι. Και επειδη δεν μπορω να δεχτω οτι ενας τιτλος ολος κι ολος φτανει να βρεθεις απο κατω καβαλα στο αλογο θεωρω οτι δεν εισαι τοσο πισω απο τους αλλους οσο νομιζεις

 

Γιατι, η Μπαρτσελονα ποσα εχει?Ο Αγιαξ εχει παραπανω, σου την λεει κανας Ολλανδος?

Ναι ρε αδελφε συμφωνοι ετσι ειναι. Αλλα το ζητημα ειναι οτι συνηθως χανω με κατω τα χερια εγω πριν βρεθω σε τελικο. Επαιξα με Μπαγερν την επομενη που το πηρα εξω με συνοπτικες διαδικασιες, με Ρεαλ τοτε που ειχα ακομα Μπεκαμ εχασα ανετα αν και παιχτηκε μπαλαρα, την αλλη εξω απο την Γιουβε παλι με κατεβασμενα χερια περισυ παλι με την Μιλαν με κατεβασμενα χερια στο δευτερο ματς. Βλεπεις την παττερνα; Παντα στα κρισιμα σημεια δειχνεις μικροτερο ειδικο βαρος τα τελευταια χρονια. Δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας ειναι να παρεις επιτελους τους παικτες που σου λειπουν χρονια και δεν εχεις κανει την παραμικρη κινηση για να αποκτησεις καποιους σε αυτες τις θεσεις και να παρεις και ενα παικτη ηγετη.

Αυτο που προσπαθω να σου πω ειναι οτι εγω προσωπικα θεωρω οτι ξερω τι λειπει απο αυτη την ομαδα και στο ειπα παραπανω. Και αυτο που φανταζει σαν τυχη ή απειρια στα ματια σου για μενα ειναι ελλειψη αυτων που ειπα.

Και περα απο την Μιλαν και την Ρεαλ δεν ζηλευω κανενα αλλο αλλωστε στο ειπα εχω την Ολλανδια και την Μπαρτσα για να κλαιω την μοιρα μου δεν θελω και την Utd. Θελω ομως ΚΑΘΕ χρονια να βλεπω την ομαδα να ματωνει στην Ευρωπη κατι που συνηθως δεν γινεται και σε αυτο δεν νομιζω να διαφωνεις.

 

Και να σου πω κατι? Μην το παρεις οτι ψαχνω δικαιολογιες. Απλα στον παρελθον το Πρωταθλητριων ηταν απειρως πιο ευκολο. Γιατι επερνες το πρωταθλημα σου και δεν εβρισκες ουτες τους αλλους δικους σου ουτε τους δυνατους 2ους και 3ους απο Ισπανιες, Ιταλιες κτλ. Επεζες με ΡΟυμανους, Βουλγαρους, Βελγους. Τωρα οπως εχει γινει εχει μεγαθηρια μεσα που ακομα και να μην το παρουν στην χωρα τους, ε, 2οι ή 3οι θα βγουν.

Και γιαυτο η Μιλαν, ο Αγιαξ, η Μπαγερν,η Ρεαλ κανανε κατι σερι τρελα και εχουν γεμισει τιτλους. Γιατι εφτιαχνε μια ομαδαρα η Ρεαλ ναι δεν λεω, αλλα στην Ευρωπη επαιζε κοντρα σε ΕΝΑ Αγγλο, ΕΝΑ Ιταλο, ΕΝΑ Γερμανο κτλ

Συμφωνω 100% για το ποσο δυσκολο εχει γινει το Τσουλου και ποσο συνεχιζει να γινεται χρονο με τον χρονο.

Αλλα ακομα και την pre-champions περιοδο να βγαλεις στην ακρη εμενα η Utd στα κρισιμα ματς δυσκολα μου γεμιζει το ματι στην Ευρωπη για τους λογους που ειπα. Και εκει πρεπει να εστιασουμε. Και θα δεις μετα πιος θα ειναι το μεγαθηριο στην Ευρωπη και για ποιον θα μιλανε ολοι.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαν το να λεμε οτι ο Γκιγκς και ο Σκοουλς θα αντικατασταθουν απο τον Νανι και τον Αντερσσον για μενα ειναι οχι απλα υπερβολη αλλα πραγματικα σχεδον αδυνατο. Μακαρι αλλα δεν ειναι ευκολα αυτα τα πραγματα. Εσυ δλδ θεωρεις οτι με αυτους η Utd ειναι οκ αμα φυγουν αυτοι οι 2; Γιατι εγω οχι. Συμφωνοι παικταραδες συμφωνοι απο καπου πρεπει να ψαξουμε τους αντικαταστατες τους και να σου δεχτω οτι για τον Γκιγκς δεν υπαρχει αντικαταστατης ισαξιος. Για την θεση του Σκοουλς ομως μπορεις να βρεις παικτη με @@ που να κανει την διαφορα. Και καλλιστα μπορει να γινει ο ηγετης σου.

Εγω παλι οσο τους εχω δει ιδιως ο Αντερσον σε 1 χρονο θαναι ετοιμος, ο Νανι σε 2. Ε, ο Γκιγκς με τον Σκοουλς την φετινη αντε και του χρονου(ο Σκοουλς κυριως) την εχει. Μετα θαναι ετοιμοι οι πιτσιρικαδες. Και τους πληρωσες ετσι?Αλλα αν σου βγουν θαχεις παικταραδες για 10 χρονια.

Δλδ θα προτιμουσες αντι των 2 να επερνες ποιον ας πουμε? Ποιος μπαινει αυτη την στιγμη στην Γιουναιτεντ, πεταει εξω Σκοουλς-Γκιγκς, παιζει βασικος, και οχι μονο στεκεται, αλλα κανει την διαφορα και κυριως δεν ειναι 33 χρονων ξερω γω, δεν θα τσακωθει με Ροναλντο και Ρουνευ ΚΑΙ κανει 25εκ μονο??

Ειλικρινα θεωρω οτι απο την μεση και μπροστα στην οργανωση του ροστερ ο Σερ 2 χρονια τωρα κανει εξαιρετικη δουλεια

 

Ειδες πουθενα να αναφερομαι σε Τεβεζ - Ρουνευ - Ροναλντο; Φυσικα και οχι γιατι ειναι παικτες πρωτου μεγεθους μαζι με τον Γκιγκς.

Ε ποσους ετοιμους ηγετες θες βρε αδελφε?Εχεις ενα στο τερμα, ενα στην αμυνα, ενα στο κεντρο και ενα στην επιθεση και προσθεσε και 2 γερολυκους που εχουν υπαρξει ηγετες. Ποσους θες, 25?

Παικτη ομως για αντικαταστατη του Σκοουλς δυστυχως η ομαδα δεν εχει.
Aμφιβαλλω αν καποια ομαδα απο τις κορυφαιες της Ευρωπης εχει αυτη την στιγμη διαδοχους για τα αστερια της που εχουν μεγαλωσει επιπεδου Νανι και Αντερσον. ΑΝτε ο Κρκιτς στην Μπαρτσα για αντι-Ετο, ξερω γω...Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω στις αλλες μεγαλες ομαδες που εχουν ψιλοωριμους παικτες ποιοι θα τους αντικαταστησουν. Δλδ εχει η Μιλαν παικτη για τον Μαλντινι και τον Ζεεντορφ?Εχει η Ρεαλ αντι-Ρουντ? Δεν μου βγαινουν τα κουκια βρε αδελφε

 

Και επειδη μιλησες για εμπειρια να σου πω οτι ο Ραουλ στα νιατα του τα εκανε ολα. Η ηγετικη φυσιογνωμια δεν εχει να κανει με ηλικιες.

Ναι για τωρα μιλαμε. Και για τις ηλικιες...Αυτο δεν λεω???? Εχεις Ροναλντο και Ρουνευ και Φερντιναντ, γιατι δεν ειναι ηγετες?Επειδη ειναι 23-26 χρονων?Αμα ο Ρουνευ παει αυριο στην Ιντερ δεν θα τον πεις ηγετη?

 

Η μεγαλη Ρεαλ στηριχτηκε στον Ζινταν, η Μιλαν προσφατα στον Κακα που και αυτος νεος ειναι αλλα πολυ πιο ωριμος ποδοσφαιρικα απο το Ροναλντο. Αυτο θεωρω παικτες ηγετες. Απο την Utd ο μονος που ισως εξελιχθει σε ηγετικη μορφη ειναι ο Κριστιανο καθως μιλαμε για τεραστια ποδοσφαιρικη αξια. Δεν ξερω ομως αν εχει την στοφα και τον χαρακτηρα για να σηκωσει την ομαδα στις πλατες στην Ευρωπη εκει που η μπαλα βαραινει αδελφε..

Ελα ρε παιδια, ενα αποκλεισμο ειχαμε απο την Μιλαν και αμεσως "Δεν μπορει να σηκωσει την ομαδα". Θα το δουμε φετος

 

 

 

Φιλε δυστυχως δεν ειναι μονο θεμα εμπειριας. Ειναι και θεμα παικτη ηγετη

Ελα ρε συ, αφενως ο ηγετης ειναι υπερτιμημενος(φετος εσυ σαν Ολυμπιακος εχεις ηγετη?Τοτε πως εισαι πρωτος και περασες και στους 16?Ενω με Ριβαλντους και Τζιοβανιδες στην Ευρωπη επεφτε φαπα). Ιδιο ηγετη ειχε η Μιλαν στην ΠΟλη ίδιο και περσυ στο ΟΑΚΑ, το ιδιο και η Λιβερπουλ. Δεν περνει ο ηγετης μονος του το ΤΛ. Αλλιως ο Ζινταν δεν θα το εχανε καμια χρονια επι 15 χρονια και η Εθνικη Ολλανδιας του Κροιφ θα ειχε 2 Ευρπωαικα και 1 Μουντιαλ

 

και ελλειψεων σε θεσεις κλειδια(που ναι τα μπακ ΟΕΟ + κεντρικο χαφ)
Σορρυ αδελφε δεν το δεχομαι. Γιατι εγω δεν ειχα μπακ και αμ.χαφ αλλα αυτη δεν εχουν επιθετικους και κεντρικους αμυντικους και εξτρεμ. Συμφωνα με το ροστερ εγω ημουν πιο πληρης. Καλα για φετος δεν το συζητω σαν ροστερ...
Σε επνιξε στο κεντρο και σε καταπιε η Μιλαν περισυ και εχασες με κατεβασμενα τα χερια 3-0.
Εγω παλι οπως ειδα το 2ο ματς ειχαν ψαρωσει οι δικοι μας (γιατι κακα τα ψεματα, το πρωτο ματς ηταν για πολλα με λιγα απλα εκανε 1,5 ενεργεια ο Κακα και φαγαμε 2 γκολ, δλδ τους ειχε ψιλοανοιξει) που παιξανε πολυ καλυτερα, βρεθηκαν με 1-0 να αποκλειονται και χασαν την Γη κατω απο τα ποδια τους

 

Η ManU ειχε καποτε ενα Κιν. Σημερα πιον εχει που σου γεμιζει το ματι για ηγετη με @@;

Για μενα εχεις 2, τον Ρουνευ και τον Ροναλντο. Παρεπιπτοντως, εχω σε απειρη εκτιμηση τον Κιν, ηγετης απο τους λιγους αλλα χωρις Γκιγκς...

 

 

Δεν ειναι δυνατον να δινει 30-40-50 εκ.ευρω για ταλεντα και να μην μου περνεις 2 μπακ εδω και χρονια ή να μην μου εχεις παρει ενα κεντρικο χαφ παικταρα τοσα χρονια. Ειναι κωμικο δλδ. Ετοιμασε το υλικο σου αλλα κανε και τα κουμαντα σου σημερα στις θεσεις που πονας. Τι μεταγραφες εκανε φετος για την αμυνα που ξοδεψε δις;

Συμφωνω, θα προτιμουσα να επερνε ενα απο τους 2 και να επερνε ενα Ντανι Αλβες δεξια

 

την αλλη εξω απο την Γιουβε παλι με κατεβασμενα χερια περισυ παλι με την Μιλαν με κατεβασμενα χερια στο δευτερο ματς.
Μετα το '01 και μεχρι το '06 δεν υπηρχαμε οποτε τα ενδιαμεσα δεν παιζουν(και οχι, περσυ δεν εχασες με κατω τα χερια, με 3-2 πηγες στο Μιλανο. Αν εμενε το 0-0 στο 1ο ημιχρονο θα σου ελεγα εγω)

 

 

 

Συμφωνω 100% για το ποσο δυσκολο εχει γινει το Τσουλου και ποσο συνεχιζει να γινεται χρονο με τον χρονο.

Αλλα ακομα και την pre-champions περιοδο να βγαλεις στην ακρη εμενα η Utd στα κρισιμα ματς δυσκολα μου γεμιζει το ματι στην Ευρωπη για τους λογους που ειπα. Και εκει πρεπει να εστιασουμε. Και θα δεις μετα πιος θα ειναι το μεγαθηριο στην Ευρωπη και για ποιον θα μιλανε ολοι.. ;)

 

Καλα, πριν ΤΛ ημασταν και 5 χρονια εξω λογω Χεηζελ. Αυτο που λεω ειναι οτι κατι Ρεαλ, κατι Μπαγερν που κανανε μεταπολεμικα κατι 3 και 6 συνεχομενα ειχαν φοβερες ομαδαρες ναι, αλλα αν παιζανε σε μια "πισινα" με πολλους καρχαριες, τα 3 γινονταν 1 και τα 6 γινονταν 3 πολυ ευκολα. και θα ειχε η Ρεαλ τωρα 5 Ευρωπαικα αντι για 9 και η Μπαγερν 3 αντι για 5 και δεν θα ενιωθες μειονεκτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα σορρυ που αργησα να απαντησω το χα ξεχασει.. :P

 

Δλδ θα προτιμουσες αντι των 2 να επερνες ποιον ας πουμε? Ποιος μπαινει αυτη την στιγμη στην Γιουναιτεντ, πεταει εξω Σκοουλς-Γκιγκς, παιζει βασικος, και οχι μονο στεκεται, αλλα κανει την διαφορα και κυριως δεν ειναι 33 χρονων ξερω γω, δεν θα τσακωθει με Ροναλντο και Ρουνευ ΚΑΙ κανει 25εκ μονο??

Ειλικρινα θεωρω οτι απο την μεση και μπροστα στην οργανωση του ροστερ ο Σερ 2 χρονια τωρα κανει εξαιρετικη δουλεια

 

Γκιγκς κανεις. Τον Σκοουλς οσο και αν τον θεωρω ποδοσφαιρικη διαννοια ειπα υπο πια λογικη τον πεταει εξω. Ειναι κορεσμενος με την Utd και ειναι λογικο. Και σιγουρα καλοι παιχτες και ηγετες στην θεση του υπαρχουν ελαχιστοι αλλα υπαρχουν. Μην μπαινουμε ομως σε αυτη την διαδικασια και εσυ βλεπεις μπαλα οποτε δεν εχει νοημα να τους λεμε τωρα..

Προσεξε ομως γιατι χανεις το νοημα αυτων που λεω.. Δεν ειπα οτι δεν ειναι καλες μεταγραφες αυτες που πιθανοτατα να αποδοσουν στο μελλον απλα οτι θεωρω προτιμοτερο καποιες στιγμες να φερει ενα ετοιμο παικτη ηγετη γυρω στα 28-30, παρα ΠΑΝΤΑ να χρυσοπληρωνει νεους ταλαντουχους και να περιμενει να του βγουν οποιοι του βγουν. Το κανει καλυτερα απο καθε αλλο συμφωνοι, αλλα μηπως θα ηταν φρονιμο μια στο τοσο να περνει και κανα παικταρα ετοιμο για να καλυπτει αμεσα τις αδυναμιες της ομαδας; Θεωρω οτι αν το εκανε θα ειμασταν σιγουρα πιο ετοιμοι σε καποια ευρωπαικα ματς.

 

Ε ποσους ετοιμους ηγετες θες βρε αδελφε?Εχεις ενα στο τερμα, ενα στην αμυνα, ενα στο κεντρο και ενα στην επιθεση και προσθεσε και 2 γερολυκους που εχουν υπαρξει ηγετες. Ποσους θες, 25?

Aμφιβαλλω αν καποια ομαδα απο τις κορυφαιες της Ευρωπης εχει αυτη την στιγμη διαδοχους για τα αστερια της που εχουν μεγαλωσει επιπεδου Νανι και Αντερσον. ΑΝτε ο Κρκιτς στην Μπαρτσα για αντι-Ετο, ξερω γω...Ειλικρινα δεν μπορω να σκεφτω στις αλλες μεγαλες ομαδες που εχουν ψιλοωριμους παικτες ποιοι θα τους αντικαταστησουν. Δλδ εχει η Μιλαν παικτη για τον Μαλντινι και τον Ζεεντορφ?Εχει η Ρεαλ αντι-Ρουντ? Δεν μου βγαινουν τα κουκια βρε αδελφε

Βλεπεις εδω εχεις χασει τι σου λεω. Οτι η Μιλαν επενδυσε στον Κακα αξια αδιαμφισβητητη και την βγηκε αμεσα. Θα μου πεις τον ηξερες τον Κακα, ησουν τοσο σιγουρος οτι θα πετυχει ΤΟΣΟ πολυ; Συμφωνοι οχι. Αλλα τον πιστευα πιο πολυ απο την συντριπτικη πλειοψηφια των ταλαντουχων. Τον Ζεντορφ δεν τον θεωρω ηγετη τον Πιπο το ιδιο, τον Ρουντ το ιδιο και πολλους παικταραδες καθε μεγαλης ομαδας.

Και προσεξε.. Δεν λεω οτι δεν εχουμε σιγουρα το μεγαλυτερο ποσοστο των ταλαντουχων νεων παικτων και παικτες ετοιμους για μεγαλα πραγματα. Απλα η ειδοποιος διαφορα μεταξυ μας ειναι οτι εγω ολους αυτους δεν τους βαφτιζω ηγετες.

Πλην ισως του Ροναλντο που ομως κατι με χαλαει στον χαρακτηρα του για να τον δω ως ενα αδιαμφισβητητο ηγετη στα δυσκολα της Ευρωπης. Ξαναλεω. Ισως να ειναι ο καλυτερος ποδοσφαιριστης στον κοσμο αυτη την στιγμη. Αλλα ποδοσφαιριστης δεν ειναι μονο ταλεντο. Ειναι και εμφυτη εμπειρια και δυνατοτητα να ανταπεξελθει και να σηκωσει την ομαδα στις πλατες του στα δυσκολα. Αυτος θα πει για μενα ηγετης και αυτο δεν το εχει κανει μεχρι στιγμης στην Ευρωπη. Μακαρι να ειναι τετοιος και απλα να ηταν συγκυρια η περσινη και να μην εγινε..

 

Ναι για τωρα μιλαμε. Και για τις ηλικιες...Αυτο δεν λεω???? Εχεις Ροναλντο και Ρουνευ και Φερντιναντ, γιατι δεν ειναι ηγετες?Επειδη ειναι 23-26 χρονων?Αμα ο Ρουνευ παει αυριο στην Ιντερ δεν θα τον πεις ηγετη?
Δες απο πανω τι γραφω και τι θεωρω εγω ηγετη σε μια ομαδα..Ειναι ελαχιστοι οι ηγετες στον κοσμο για μενα και δεν θεωρω τον καθε μεγαλο ποδοσφαιριστη της καθε ομαδας ηγετη.

 

Ελα ρε παιδια, ενα αποκλεισμο ειχαμε απο την Μιλαν και αμεσως "Δεν μπορει να σηκωσει την ομαδα". Θα το δουμε φετος
Μακαρι μαν. Μακαρι απο το στομα σου και στου ποδοσφαιρικου θεου το αυτι ελπιζω να διαψευστω 100%

 

Ελα ρε συ, αφενως ο ηγετης ειναι υπερτιμημενος(φετος εσυ σαν Ολυμπιακος εχεις ηγετη?Τοτε πως εισαι πρωτος και περασες και στους 16?Ενω με Ριβαλντους και Τζιοβανιδες στην Ευρωπη επεφτε φαπα). Ιδιο ηγετη ειχε η Μιλαν στην ΠΟλη ίδιο και περσυ στο ΟΑΚΑ, το ιδιο και η Λιβερπουλ. Δεν περνει ο ηγετης μονος του το ΤΛ. Αλλιως ο Ζινταν δεν θα το εχανε καμια χρονια επι 15 χρονια και η Εθνικη Ολλανδιας του Κροιφ θα ειχε 2 Ευρπωαικα και 1 Μουντιαλ
Οχι σιγουρα δεν το περνει μονος του ο ηγετης ενα τροπαιο, αλλα σιγουρα στα δυσκολα τις περισσοτερες των περιπτωσεων ειναι εκει να σηκωσει την ομαδα οταν ολοι οι αλλοι εχουν χασει το τοπι. Αυτο θεωρω ηγετη.

Το συνολο κανει την περισσοτερη δουλεια παντα και οδηγει μια ομαδα στην πηγη αλλα για να πιεις νερο καμια φορα χρειαζεται και ο ηγετης αν κολλησει η ομαδα.. Αν δεις στο συνολο την ιστορια του ποδοσφαιρου οι μεγαλες κλασεις ποδοσφαιριστων εκαναν την διαφορα στην πλειοψηφια των περιπτωσεων.Καλα την Ολλανδια αστη, αυτη ΔΕΝ επρεπε να σηκωσει τροπαιο.. Αλλη μεγαλη κουβεντα που θελει σελιδες ολοκληρες για να γινει..

 

Σορρυ αδελφε δεν το δεχομαι. Γιατι εγω δεν ειχα μπακ και αμ.χαφ αλλα αυτη δεν εχουν επιθετικους και κεντρικους αμυντικους και εξτρεμ. Συμφωνα με το ροστερ εγω ημουν πιο πληρης. Καλα για φετος δεν το συζητω σαν ροστερ...

Εγω παλι οπως ειδα το 2ο ματς ειχαν ψαρωσει οι δικοι μας (γιατι κακα τα ψεματα, το πρωτο ματς ηταν για πολλα με λιγα απλα εκανε 1,5 ενεργεια ο Κακα και φαγαμε 2 γκολ, δλδ τους ειχε ψιλοανοιξει) που παιξανε πολυ καλυτερα, βρεθηκαν με 1-0 να αποκλειονται και χασαν την Γη κατω απο τα ποδια τους

Ναι ρε φιλε συμφωνοι φαινεται οτι εχεις πιο πληρες ροστερ. Και το ειχες και περισυ και φετος. Αλλα ειδες ομως η πουτανα η μπαλα; 2 φορες ο Κακα παρτα 2 γκολ. Ανωτερη η Λιβερπουλ στην Αθηνα τσουπ παρε την καθετη στον Πιπο παρτο τερμα.. Αυτο ειναι μιση ενεργεια γκολ, οχι φιγουρα και ιστοριες σε τετοια ματς. Κλαση και ποδοσφαιρικη εμπειρια/στοφα μεγαλου παικτη ;)

Με μιση ομαδα η Μιλαν 4-5 χρονια τωρα ολοι πεθαμενοι την εχουν 3 τελικους.. Δεν σου λεει κατι αυτο; Οτι καμια φορα η εμπειρια ειναι αυτη που μετραει στα μεγαλα ματς; Και εγω προς θεου δεν λεω να γινουμε σαν την Μιλαν,( για ονομα!!) απλα σε καποιες φασεις 1-2 παικτες ηγετες αν προσθεσεις στο υλικο μας εχει δεσει το γλυκο και θα εβλεπες πια ειναι η Utd..

 

Για μενα εχεις 2, τον Ρουνευ και τον Ροναλντο. Παρεπιπτοντως, εχω σε απειρη εκτιμηση τον Κιν, ηγετης απο τους λιγους αλλα χωρις Γκιγκς...
Ρουνευ με τπτ ηγετης. Παικταρα τεραστια μεγαλο ταλεντο, αλλα σιγουρα οχι ηγετης. Ροναλντο ισως. Αν καποια πραγματα που εχουν να κανουν με χαρακτηρα τα τιθασσευσει θα γινει ο #1 ηγετης αλλιως θα αρκεστει στο να αδικει τον εαυτο του γιατι ξερει σιγουρα την περισσοτερη μπαλα απο ολους.

 

 

Μετα το '01 και μεχρι το '06 δεν υπηρχαμε οποτε τα ενδιαμεσα δεν παιζουν(και οχι, περσυ δεν εχασες με κατω τα χερια, με 3-2 πηγες στο Μιλανο. Αν εμενε το 0-0 στο 1ο ημιχρονο θα σου ελεγα εγω)
Γιατι δεν υπηρχαμε αναρωτηθηκες ποτε; Και αν δεν υπηρχαμε Αγγλια π.χ μπορουσαμε να υπαρχουμε Ευρωπη με τις καταλληλες προσθηκες. Ετσι ειναι οι μεγαλες ομαδες καλως ή κακως. Εμεις εχουμε μια ανεξηγητη ισσοροπια που δυστυχως δεν εχει φερει τους αναμενομενους τιτλους. Τα χουμε πει πολλες φορες μην γραφουμε τα ιδια. Φυσικα αυτα ειναι και θεματα του πως βλεπει ο καθενας την μπαλα αλλα λεμε τωρα..Το ζητημα ειναι οτι θεωρω οτι η Utd πολλες φορες κανει την ζωη της πιο δυσκολη χωρις να υπαρχει λογος και χανει ετσι σε αποτελεσματικοτητα και ουσια..

 

Καλα, πριν ΤΛ ημασταν και 5 χρονια εξω λογω Χεηζελ. Αυτο που λεω ειναι οτι κατι Ρεαλ, κατι Μπαγερν που κανανε μεταπολεμικα κατι 3 και 6 συνεχομενα ειχαν φοβερες ομαδαρες ναι, αλλα αν παιζανε σε μια "πισινα" με πολλους καρχαριες, τα 3 γινονταν 1 και τα 6 γινονταν 3 πολυ ευκολα. και θα ειχε η Ρεαλ τωρα 5 Ευρωπαικα αντι για 9 και η Μπαγερν 3 αντι για 5 και δεν θα ενιωθες μειονεκτικα
Το χω πει πολλες φορες οτι ομαδες ανωτερες απο την Utd θεωρω μονο την Μιλαν και την Ρεαλ και ας εχουν και αλλες περισσοτερα απο εμας. Βεβαια με ενοχλει οταν καφενεια της Λιβερπουλ εχουν παραπανω απο εμας αλλα ειπαμε γιατι συνεβη αυτο.

Και ακομα και για την Ρεαλ το δεχομαι αυτο που λες..Η μιλαν ομως ξεφευγει ειναι υποδειγμα διαχρονικης ομαδας στην Ευρωπη. Και σιγουρα τεραστια ιστορια..

Δεν ειναι θεμα να νιωθω ΕΓΩ μειονεκτικα. Δεν νιωθω μειονεκτικα αλλιως αν ημουν ετσι απο πιτσιρικας δεν θα ημουν Ολλανδια, Γιουναιτεντ και Μπαρτσα θα διαλεγα Λιβερπουλ, Μιλαν,Ρεαλ και Μπραζιλ. Ειναι θεμα καθαρα το οτι εξοργιζομαι ξερωντας διαχρονικα τι θα μπορουσαμε να εχουμε πετυχει και σε επιπεδο ουσιας και τιτλων με βαση το ποδοσφαιρο που παιζουμε και το τι εχουμε κανει στην πραγματικοτητα.

Δεν ειναι δλδ δεος για τους αλλους ειναι μεγαλη απορια για την δικια μας ανεξηγητη διαχρονικη εικονα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πενήντα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από το τραγικό αεροπορικό δυστύχημα του Μονάχου, στο οποίο ξεκληρίστηκε η ποδοσφαιρική ομάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ήταν 6 Φεβρουαρίου του 1958.

 

Σούπερ αφιέρωμα για τα 50 χρόνια από εκείνη την τραγική ημέρα:

 

http://www.e-soccer.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=2864:------6-2-1958&catid=906:2008-08-12-22-38-34&Itemid=759

post-72454-129062960316_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...