Προς το περιεχόμενο

Ubutnu & Nvidia Gforce 7300


sigma32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει εγκατάσταση στο ubuntu 6.10 τους drivers της Nvidia που κατέβασα απο το site της εταιρείας. Όμως δεν ανοίγουν τα X Windows και δεν ξέρω απο κονσόλα πως να μπω και τι να γράψω,πιθανότατα στο xorg.conf. Με ctrl & alt +F1 μπαίνω σε μια κονσόλα, μετά τι κάνω; Help, είμαι νέος στο linux. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο boot, στις επιλογές του Grub, μπες σ'αυτό που λέει Recovery Mode, για να έχεις δικαιώματα root.

 

cd .. μέχρι να βγεις σε /

"cd etc" και Enter

"cd X11" και Enter

"vim xorg.conf" και πας και βρίσκεις τη γραμμή, στις ρυθμίσεις της κάρτας γραφικών, που λέει "driver nvidia" ή κάτι παρόμοιο.

Αλλάζεις τον driver από nvidia σε nv ή vesa (vesa είναι ο generic, οπότε καλυτερα να βάλεις nv). Μετά κάνεις επανεκίνηση.

Αυτο κατά πάσα πιθανότητα θα σου δουλέψει σε γενικές γραμμές. Τώρα, για να βαλεις τον ακριβή driver της κάρτας σου (αν υπάρχει ακριβής driver), δεν έχω ιδέα. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σου πω πως, για να γράψεις στο vim, πας με τα βελάκια στη γραμμή που θέλεις, πατάς Shift + I, γράφεις/αλλάζεις αυτό που θες, πατάς Esc, μετά Shift + : και για να σώσεις τις αλλαγές και να φύγεις πατάς wq

Κάντα αυτά και αν το πρόβλημα συνεχίζεται, εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μπες σε recovery console και δωσε sudo dpkg-reconfigure xserver.xorg πατα enter στις επιλογες που θα σου εμφανιστουν

μετα για να κατεβασεις τους driver ακολουθησε τις οδηγιες απο εδω

http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu_Edgy#How_to_install_Graphics_Driver_.28NVIDIA.29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ, Ακολούθησα τις οδηγίες σου, επιπρόσθετα αναφέρω ότι τελικά είχε φωρτώσει πως δεν ξέρω και τουςέσβησα απο το xorg.conf τους Drivers της κάρτας που είχε Οnboard, και έτσι δούλεψε, ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...