Προς το περιεχόμενο

το linux μπαίνει στον χορό των drivers


PATRINOS06

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο Greg Kroah-Hartman ανακοίνωσε στο blog του οτι η ομαδα που ασχολειται με τον linux kernel θα αναλαβει την ΔΩΡΕΑΝ συγγραφη των drivers για κομματια hardware.έτσι θα κυκλοφορησει hardware με την σταμπα supported in linux

 

κι εδω η πηγη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι είδηση....Άν στ' αλήθεια γίνει αυτό,το Linux έφυγε ακόμα ένα βήμα μπροστά.Το μόνο που έμεινε έιναι το support απο μερικές μεγάλες εταιρίες και μετά πιστεύω οτι θα κυριαρχήσει έναντι οποιουδήποτε OS(μή με φάνε κιόλας οι microsofάδες και ιο Μacάδες ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι αλλού το πρόβλημα και όχι στην δωρεάν ή όχι ανάπτυξη drivers.

Πάντως κάτι είναι κι αυτό.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Όση θέληση και αν έχουν οι developers αν οι εταιρίες δεν δίνουν στοιχεία για το πως λειτουργεί το hardware... Να δούμε αν αλλάξει κάτι με το E.F.I.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα. Όση θέληση και αν έχουν οι developers αν οι εταιρίες δεν δίνουν στοιχεία για το πως λειτουργεί το hardware... Να δούμε αν αλλάξει κάτι με το E.F.I.

σχετικο πιστευω ειναι αυτο...και η microsoft δεν εδινε πληροφοριες για το NTFS και απ'οσο διαβαζω κι εγω τωρα το NTFS ειναι fully supported σε linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικο πιστευω ειναι αυτο...και η microsoft δεν εδινε πληροφοριες για το NTFS και απ'οσο διαβαζω κι εγω τωρα το NTFS ειναι fully supported σε linux

Δεν είναι καθόλου σχετικό. Τις εταιρείες δεν τις συμφέρει να δίνουν hardware specifications για τις συσκευές τους. Όταν εγώ δε θα βρίσκω πλέον drivers για τον εκτυπωτή μου, που θα έχει σταματήσει να λειτουργεί ή να υπολειτουργεί εξαιτίας κάποιας αναβάθμισης του λειτουργικού, θα αναγκαστώ να πάρω νέο εκτυπωτή. Αν όμως τους οδηγούς τους έχει γράψει μια ομάδα χρηστών, το πιο πιθανό είναι να υποστηρίζονται και να αναβαθμίζονται στις όποιες ασυμβατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update από το σάιτ του Kroah-Hartman.

 

Free Linux Driver Development Questions and Answers!

 

Λέει ότι πολλές εταιρείες επικοινώνησαν με σοβαρές προθέσεις και ξεκαθαρίζει ότι το νέο στοιχείο στην όλη υπόθεση είναι το νομικό πλαίσιο που έστησαν για non-disclosure agreements:

 

Q: This is a lame publicity stunt, Linux development has always been done this way.

 

A: Well, the NDA program that we have set up with The Linux Foundation is new. But yes, other than that, this is exactly how Linux kernel development has been done. But it is good to point out exactly how it all works for those who are not familiar with how it works.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...